Kategoriler

Tasavvufta Sohbetin Önemi Fazileti ve Edepleri Nelerdir?

Tasavvufta insanın terbiyesi için tercih edilen en etkili yollardan birisi de sohbettir. Sohbet sahabenin mesleğidir. Sohbet, hal, dil, ve gönül ile birbirini etkilemek ve desteklemektir.

Tasavvufta en faydalı sohbet, mürşidin sohbetidir. Bu, onun nazarları altına girmek, yaşayışını seyretmek, sözünü can kulağı ile dinlemek, ondan etkilenip hali ile hallenmekten ibarettir.

Mürşidin sohbeti o kadar gerekli ve etkilidir ki, büyük veli Şah-ı Nakşibend (k.s) bunu şu şekilde dile getirir:

“Bizim yolumuzun esası sohbet üzere kurulmuştur. Mürşitle sohbete devam ederek hakiki imana kavuşmak nasip olur”

1

Salih insanlarla dost olmak ve beraber bulunmak konusunda pek çok ayet ve hadis mevcuttur.

“Ey İman edenler, Allah’tan korkun ve sadıklarla beraber olunuz”.

2

Yukarıda ki ayet Allah dostları ile beraberliğin ve sohbetin temelini oluşturur.

Sohbetin Faydaları ve Etkileri

Sohbetin insan terbiyesinde nasıl etkili olduğunu şu hadislerden anlamak mümkündür:

“İyilerle aynı mecliste bulunan kimse, misk kokusu satanla beraber bulunan kimse gibidir. Ya ondan güzel koku satın alır, ya güzel kokunun etkisi üzerinde kalır.

Kötü insanlarla beraber olan kimse de, körükçü dükkanında oturan kimse gibidir. Ona ya körükçünün elindeki ateşten bir kıvılcım sıçra, bir tarafını yakar, veya oradaki pis koku üzerine siner, o koku ile kalkar. 3

Kişi sevdiği kimsenin hal ve hareketi üzerindedir. O halde herkes kiminle arkadaşlık yaptığına baksın.

4

Büyük veli Eşref Ali et-Tanevi (rah.), Allah dostları ile beraber olmanın faydaları ve bu sohbetin fazileti hakkında şöyle açıklamalarda bulunur:

Allah sevgisini devamlı tatmanın yolu, Allah adamları ile sohbeti devam ettirmektir. Hiç olmazsa haftada ya da ayda bir kez, mutlaka bu sohbetlere katılmalı, kamil insanlarla aynı atmosferi paylaşmalıdır.

Sohbetlere devam etmenin hikmeti, velilerin sahip oldukları iyi hallerin zamanla yavaş yavaş size de geçmesidir. Aslında sohbetlere devam etmek için günlük zaruri işleri terk etmek gerekmez.

Aksine bu iş için boş zamanları değerlendirmek yeterlidir. Buna fırsat bulunamazsa, kamil insanların hayat hikayelerini anlatan kitaplar okunmalıdır.

Ancak bunu yaparken normal bir roman veya hikaye kitabını okur gibi, yahut ilmi bir eseri inceler gibi okumamalı; o kitaptaki güzel sıfatları kendi hayatına katmayı hedefine almalıdır.” 5

Kısaca Sohbetin Faydaları

Kısaca insanı, kötü insanlar azdırdığı gibi, onu bu azgınlıktan kurtaracak olan da güzel insanlardır. Olgun insan olmak için, kamil insanlarla beraber olmak gerekir. İnsan kendi seviyesindeki insanlarla yükselemez.

Büyük veli Ebu Ali ed-Dakkak (k.s) şöyle der:

“Kendi başına yetişen ağaç yaprak açar fakat meyve vermez, verse de meyvesi yenmez. İnsan kendi başına güzel hale eremez, kolayca kötü huyunu değiştiremez.

Başında bir mürşidi olmayan kimse, nefsinin arzusuna göre kulluk yapar. Tek başına bir kurtuluş yolu da bulamaz” 6

Daha fazla bilgi için sohbetin fazileti ve sohbet ehli olmak adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Sende dini soru sormak istiyorum diyorsan buraya tıklayarak nasıl soracağını öğrenebilirsin.

Kaynakça:

  1. Cami, Nefehatü’l-Üns, 553, İmam Rabbani, Mektubat, II, 481, Mektup.
  2. Tevbe Suresi 119. Ayet
  3. Buhari, Zebaih, 31; Müslim, Birr, 146; Ebu Davud Edeb. 16.)
  4. Tirmizi, Zühd, 45.
  5. (Abdulbari en-Nedvi, et- Tasavvuf ve’l-Hayat, 135.)
  6. Kuşeyri, Risale, II, 735.

Son Güncelleme Tarihi

Bu makale size yardımcı oldu mu?

Aradığınız sorunun cevabını burada bulamadıysanız veya sormak istediğiniz başka sorularınız varsa alttaki yorum bölümünden paylaşabilirsiniz. En kısa zamanda cevaplamaya çalışacağız. Eğer makaledeki bilgiler size yardımcı olduysa teşekkürlerinizi, duygu ve düşüncelerinizi paylaşarak destek olabilirsiniz.