Kategoriler

Tasavvufta Rabıta Kelimesinin Anlamı Nedir?

Tasavvufta rabıta kelimesinin anlamı nedir? Rabıta yakine ulaşmış, müşahede, makamına çıkmış, Allah’ın ahlakı ile süslenmiş, bütün latifeleriyle ilahi zikre dalmış kamil bir mürşidi hayale alıp kalbi ona bağlamaktır.

Rabıta nedir kısaca?

Diğer bir manasıyla rabıta, bir müridin kalbini mürşidinin kalbine bağlayıp oradan ilim, sevgi, feyiz, ve nur almasıdır.

Rabıtanın amacı nedir?

Yukarıda anlattığımız şekilde ki bir rabıta, kalbi uyandırmak, onu zikre geçirmek, şeytanın hücumlarından korunmak için bir usuldür. Rabıta, kalbe atılan vesvese oklarını engellemek, kalbe hücum eden kötü düşünceleri defetmek için güzel bir tedbirdir.

Rabıtanın hedefi nedir?

Hedefi itibariyle rabıta, mürşit ile beraber olup kalbi beklemektir. Rabıta kalbe girmek isteyen düşmanlara karşı mürşidi siper edinmek, onun desteği ile tehlikeden korunmak, mürşit vesilesiyle çekilecek sevgi ve feyiz ile kalbi kuvvetlendirmek ve Allah yolunda ayakta durmaktır.

Mürşitsiz Allah ile direk bağ kurulabilir mi?

Mürşit üzerinden gelecek bütün sevgi, feyiz, nur ve manevi ilimler aslında Yüce Allah’ın rahmeti ve mülküdür. Onları doğrudan Yüce Allah’tan alabilecek bir kimsenin, arada başka vasıtaya ihtiyacı yoktur.

Rabıta şirk midir?

Rabıtaya şirk demek, bu sözü söyleyeni sıkıntıya sokar. Kalbin herhangi bir şeye ilgi duyup bağlanmasına da rabıta diyebiliriz. Bu tür bağlanma, iyi veya kötü olabilir. Kalbin sevip bağlandığı bu şey, bir insandan olabileceği gibi, eşya dünya, para gibi şeylerde olabilir. Bu manada ki rabıtayı bütün insanlar farklı isim, şekil ve derecelendirme yapmaktadırlar.

Rabıtayı inkar etmek hakkında cevaplar nelerdir?

Rabıtayı inkar etmek, insanı inkar etmek demektir. Çünkü rabıta ,düşünmek, hayal etmek, sevmek, özlemek, özenmek ve etkilenmekten ibarettir. Bu bir insanın en tabii halleridir. Bir insanın en tabii halini tümüyle reddetmek yerine, yanlış davranışını ıslah etmek daha uygundur.

Ancak bu rahmeti çekmek, onu muhafaza etmek ve hakkını vermek için kalbin ciddi bir terbiyeden geçmesi ve ilahi emanetleri taşımaya hazır hale gelmesi gerekir. Yoksa manen hasta ve gafil bir kalp, bu haliyle o nimetlere ulaşamaz.

Rabıtanın Kalbe Faydası

Hasta kalbin terbiyeye ve özel desteğe ihtiyacı vardır. İşte rabıta, kalbi kamil mürşidin elinde terbiye edip temizlemek ve onun vereceği özel destek ile kalbi kuvvetlendirmektir.

Son Güncelleme Tarihi

Bu makale size yardımcı oldu mu?

Aradığınız sorunun cevabını bu makalede bulamadıysanız, anlamadığınız bir yer veya sormak istediğiniz başka sorularınız varsa alttaki yorum bölümünden paylaşabilirsiniz. En kısa zamanda cevaplamaya çalışacağım. Eğer makaledeki bilgiler size yardımcı olduysa teşekkürlerinizi, duygu ve düşüncelerinizi paylaşarak destek olabilirsiniz.