Kategoriler

Sünnet İle İlgili Ayetler Arapça Türkçe

Sünnet ile ilgili ayetler Arapça olarak Yüce Rabbimiz, biz kullarına Peygamber Efendimizi ﷺ rahmet elçisi olarak göndermekle Kuranı Kerim’i inzal edip kitabının uygulaması ve beyanı olan sünneti Resûlüne vermekle gerçekten müminlere büyük bir lütuf ve ihsanda bulunmuş olduğunu şöylece beyan buyurmaktadır:

لَقَدْ مَنَّ اللّٰهُ عَلَى الْمُؤْمِن۪ينَ اِذْ بَعَثَ ف۪يهِمْ رَسُولاً مِنْ اَنْفُسِهِمْ يَتْلُوا عَلَيْهِمْ اٰيَاتِه۪ وَيُزَكّ۪يهِمْ وَيُعَلِّمُهُمُ الْكِتَابَ وَالْحِكْمَةَۚ وَاِنْ كَانُوا مِنْ قَبْلُ لَف۪ي ضَلَالٍ مُب۪ينٍ

Andolsun ki içlerinden, kendilerine Allah’ın ayetlerini okuyan, (kötülüklerden ve inkardan) kendilerini temizleyen, kendilerine kitap ve hikmeti öğreten bir peygamber göndermekle Allah, müminlere büyük bir lutufta bulunmuştur. Halbuki daha önce onlar apaçık bir sapıklık içinde idiler.

Kuranda sünnet ayetleri: Ali İmran Suresi 164. Ayet

Bu ayette kitap ile kastedilen Kuranı Kerim, hikmet ile kast olunan ise Peygamber Efendimizden ﷺ sadır olan sünneti seniyyedir.

Sünnet ise, “sünnet nedir” adlı yazımızda anlattık oradan detaylıca öğrenebilirsiniz.

Her müminin üzerine düşen, sayılan bu hususlardan oluşan sünneti kendisine örnek ve rehber edinmesi, onun gösterdiği nurla erişmek için içtenlikle gayret göstermesidir.

Sünnet ile ilgili ayetler Arapça olarak Allah Teala, biz müminlere örnek ve önder olarak gönderdiği Resûlüne hayatın her alanında uyulması ve örnek alınması gerektiğini beyan ile şöyle buyuruyor:

لَقَدْ كَانَ لَكُمْ ف۪ي رَسُولِ اللّٰهِ اُسْوَةٌ حَسَنَةٌ لِمَنْ كَانَ يَرْجُوا اللّٰهَ وَالْيَوْمَ الْاٰخِرَ وَذَكَرَ اللّٰهَ كَث۪يراًۜ

Andolsun ki, Resulullah, sizi için Allah’a ve ahiret gününe kavuşmayı umanlar ve Allah’ı çok zikredenler için güzel bir örnektir

Kuranda sünnet ayetleri: Ahzap Suresi 21. Ayet

Peygamber Efendimiz, ﷺ müminler için en güzel örnektir. O, hayatın her safhasında ve her hususta en güzel örneği sergilemiştir. Zira o, yaratıcı tarafından seçilmiş masum bir nebi, dini açıklama ve uygulama husunda hevasından konuşmayan, sadece Rabb’i tarafından kendisine vahyedileni ifade ve beyan eden bir hayat rehberiydi.

O, benzersiz bir muallim ve mürşit olmanın yanında, güzel ahlakı ile müminlerin gönlünde taht kuran şefkatli bir baba, güzel bir eş ve candan bir dosttu.

Mürşitin ne olduğu hakkında bilgi almak için Allah dostu ne demek adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

İşte onun bütün özellikleri, Efendimizin ﷺ sünneti ve onun yazılı belgeleri olan hadisleri vasıtasıyla bizlere kadar ulaşmıştır.

Hadisin ne demek olduğu hakkında bilgi sahibi olmak için hadis nedir konulu yazıma bakabilirsiniz.

Onun hadisleri ve sünneti gözardı edildiği taktirde, yukarıda anlattığımız sünnet ile ilgili ayetler de belirtilen Allah Resûlü’nün örnek alınması nasıl gerçekleşecek?

Eğer hadisler ve sünnet müminler için delil ve hüccet niteliğinde olmasaydı, Hz. Peygamber’i ﷺ uyulacak en güzel örnek olarak takdim eden ayeti kerimede anlamsız ve işlevsiz duruma düşmüş olmayacak mıydı?

Bütün bu özellikleri sebebiyle nebevi sünnet, şeri’i hükümler için dinin ikinci temel kaynağı olma hüviyetini kazanmıştır.

Müslümanlar Kuranı Kerim’in yanında nebevi sünnet ile de dinlerinin hükümlerini öğrenirler; helal ile haramı, hak ile batılı, hidayet ile delaleti bunlar vasıtasıyla tanırlar.

Bu yüzden İslam alimleri Kuran ve Sünnet bütünlüğünden söz etmiş, ikisinin de aynı kaynaktan gelmiş olduğunu ve birinin diğerini tamamladığını dile getirmiştir.

Bu nebevi sünnet, Müslümanların hayatı için bir nur; gündüzü için güneş, gecesi için, on dördündeki ay misali kaybolanlara doğru yolu gösteren ay, karışık yollar arasında gideceği yolu şaşıranlara pusula gibi doğru yolu işaret eden rehberdir.

Mümin, nebevi sünnet ile dünyada ve ahirette saadeti tanır ve yaşar. Onun dünyadaki mutluluğu ve ahiretteki kurtuluşu, Peygamber Efendimiz’i ﷺ tanıyıp ona itaat etmesine bağlıdır.

Daha fazla bilgi sahibi olmak için İslamda sünnetin yeri ve önemi adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Anlamadığınız bir yer veya sormak istediğiniz başka dini sorular varsa buraya tıklayarak nasıl sorabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Son Güncelleme Tarihi

Bu makale size yardımcı oldu mu?

Aradığınız sorunun cevabını burada bulamadıysanız veya sormak istediğiniz başka sorularınız varsa alttaki yorum bölümünden paylaşabilirsiniz. En kısa zamanda cevaplamaya çalışacağız. Eğer makaledeki bilgiler size yardımcı olduysa teşekkürlerinizi, duygu ve düşüncelerinizi paylaşarak destek olabilirsiniz.