Kategoriler

Sohbetin Fazileti Ve Sohbet Ehli Olmak

Sohbetin fazileti nedir? Sohbetin fazileti Müslümanların birlikte olması, bulundukları meclisi, soludukları havayı, üzerilerine inen rahmeti ve sıratı mustakime giden yolu paylaşmalarıdır. Bu birliktelik cesetle ve kalple olunca, sohbet ehli olunuyor.

Büyüklerden Allah dostu Hakim et-Tirmizi (k.s), mürşidi kamil mertebesinde olan bir zatın sohbetinde bulunmanın faziletini şu şekilde anlatır:

NOT: Allah dostunun ne olduğu hakkında bilgi almak için Allah dostu ne demek adlı yazımıza bakabilirsiniz.

Kamil olan kişinin simasında zuhur eden Allah Tealanın nuru, rabbini arayana Allah Tealanın azametini akla getirir.

İşte böylesine bir ilahi nura mazhar olmak kişinin yapacağı günahlara engel olur. Bu sebeple alimlerin, hocaların ve Allah dostlarının sohbetlerine sıkça gitmek gerekir.

En azından kişi ayda bir sohbetlere katılmalı ve manevi atmosferden faydalanmalıdır. Yoksa gaflet ehli olur da yaptığı ibadetlerden tat alamaz hale gelir. Allah muhafa!

Sohbet Ehli Sahabelerin Aldığı Faydalar

Sahabeler, Peygamber Efendimizle ﷺ aynı sohbet meclisinde bulunduklarından dolayı kendilerinden sonra gelen bütün alimlerin, Allah dostlarının ve hocaların makamını geçmişlerdir.

Oysaki Allah’a öyle kulluk yapan, o kadar ilim sahibi nice alimler olmasına rağmen sahabelerin mertebesine ulaşamamışlardır. Ulaşılamaz da!

Onlar bu yüksek mertebeye çokça amel etmek, elinden geldiğince ibadet yapmak, bütün geceleri namaz kılıp gündüzlerinde de oruç tutarak değil sadece alemlerin efendisi olan Peygamberimizin ﷺ sohbetine katılmalarıyla elde etmişlerdir.

Peygamber Efendimizin ﷺ huzurlu sohbet ve nazarları işte sahabelerin mertebelerini böylesine yükseltmiştir. Artık bundan sonra kim ne kadar ister o kadar amel yapsın sahabelerin hiç birinin mertebesine ulaşamayacaktır.

İşte sevgili dostlar, sohbetin fazileti ve nazarın hikmeti böylesine bir şeydir.

Efendimizin ﷺ yolundan giden ve onun varisleri olan Allah dostları ise, Allah’a karşı olan yakınlıkları nispetiyle ilahi nazar akıtma özelliği elde etmişlerdir. Bu Allah’ın dostlarına verdiği bir ikramdır.

Allah dostlarının böylesine yakınlıklarının nasıl olduğu ile ilgili Efendimiz ﷺ bir çok hadisi bulunmaktadır. Allah dostları ile ilgili hadisler yazımızdan ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz.

İşte böylesine mübarek zatların sohbetlerinde bulunmak, onların huzurunda olmak, nazarlarını almak, onların müridi olup sürekli sohbet ehli olmak, amel işleyerek ulaşılamayacak nimetlerin, feyiz ve ikramların kazanılmasına vesile olur.

Tasavvufta nefis terbiyesi ise çoğunlukla nazar ile gerçekleştirmektir. Bundan dolayı rabıta en büyük terbiye metodudur. Çünkü diğer diğer terbiye yöntemlerinden farklı olarak Allah dostlarının nazarı ile ilgilenmektedir.

Bu hususta daha fazla bilgi almak için kaynaklarıyla tasavvuf eserimizi inceleyebilirsiniz.

Allah Dostlarının Sohbetinin Fazileti

Allah dostlarının sohbetinin fazileti

Allah dostları konuşmaya ihtiyaç duymadan sadece kalp ile akıttıkları ilahi feyiz, muhabbet ve nazarları kişinin tövbe etmeye olan şevkini artırır. Bu sebeple günahları affedilir ve sohbetten kalktığında yeni doğmuş gibi günahsız olarak kalkar.

Çünkü onların nazarı kişinin içini ısıtır ve muhabbet verir. Kişi aldığı bu muhabbet ile kötü işlerden uzak durur ve iyiliğe yönelir.

Böylesine kamil müminler hakkında Peygamber Efendimiz ﷺ şöyle buyurmaktadır:

Kamil müminin ferasetinden sakının; şüphesiz o, Azim olan Allah’ın nuru ile bakar!

Hadisi Şerif (Tirmizi, Tesirül Kuran, 16 ‘nr. 3127’)

Anlamadığınız bir yer veya sormak istediğiniz başka dini sorular varsa buraya tıklayarak nasıl sorabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Son Güncelleme Tarihi

“Sohbetin Fazileti Ve Sohbet Ehli Olmak” için bir yanıt

Bu makale size yardımcı oldu mu?

Aradığınız sorunun cevabını burada bulamadıysanız veya sormak istediğiniz başka sorularınız varsa alttaki yorum bölümünden paylaşabilirsiniz. En kısa zamanda cevaplamaya çalışacağız. Eğer makaledeki bilgiler size yardımcı olduysa teşekkürlerinizi, duygu ve düşüncelerinizi paylaşarak destek olabilirsiniz.