Kategoriler

Riya Ne Demek? Ayet ve Hadislerde Anlatılan Riya Nedir?

Tasavvuf terbiyesi çatısı altına giren bir mürit için ihlasın ne kadar önemli olduğu ortadadır. Müridin ihlasını bu süreçte zayıflatacak hatta yok edecek olan şirk ve riya tehlikesi de önemlidir. Zira bir önceki yazımız olan tasavvuf terbiyesinin hedefi adlı yazımızda bunları anlattık.

Şirk, Yüce Allah’a ait sıfatları başkalarına vermek, Allah için yapılacak ibadete ve amele başkasını ortak yapmaktır.

Riya ne demek? Allah rızasını unutup, insanlar görsün, bilsin ve beni sevsin diye amel etmektir. Şirk ve riya kalpte gerçekleşen bir amel olduğu için, herkes kendi kalbinin sakladığı niyeti daha iyi bilir.

Riyadan nasıl kurtuluruz sorusu her zaman merak edilen bir konu olmuştur. Çünkü İlk anda ihlasa ve en güzel niyete ulaşmak mümkün olmayabilir. Bu yüzden mürit, Allah’tan salih amelde muvaffak olması için yardım istemeli, bunu ölene kadar devam ettirmelidir.

İyi niyetle başlanan bir işin, riya hastalığına düşmeden aynı güzel niyetle tamamlanması gerekir. Çünkü aşağıda ki hadisi şerif dikkatlerimizi işin en önemli kısmına çekmektedir.

“Bütün işler sonucuna göre değerlendirilir”

Hadisi Şerif

Peygamber Efendimizin ﷺ daha işin başında herkesi şöyle uyarmaktadır:

Kim Allah rızası için öğrenilecek bir ilmi, sırf dünyalık elde etmek için öğrenirse, kıyamet günü Cennetin kokusunu koklayamaz.

Riya ne demek sorusuna karşılık olarak Allah Teala kendisi için yapılacak bir işe ve ibadete başkasını ortak edeni ve ilahi rızanın dışında beklenti içine gireni, kıyamet günü, kendisine ortak koştuğu kimse ile baş başa bırakıp ona şöyle der:

“Git Kim için amel ettiysen karşılığını ondan iste!”

Bu hususta bizim için denge unsuru olacak esası Peygamber Efendimizin ﷺ şu sözlerinden çıkarıyoruz:

Şüphesiz Allah, sizin dış şekillerinize ve cesetlerinize bakmaz fakat kalplerinize ve amellerinize bakar.

Bu sebeple biz, Rabbimizin nazar kıldığı kalbimize bakmalı ve riyadan nasıl kurtuluruz, onun çabasına düşmeliyiz. Dışarıdan göründüğümüz ve bilindiğimiz şekle değil, içimizde sakladığımız niyete önem vermeliyiz.

Riya ve ihlas kavramları bir birine tam zıt kelimelerdir. İlk anda tam bir ihlas halini bulmak gerçekten çok zordur. Ancak ilk halimiz ve hareketimiz bütünüyle riya ve şirk olmamalı.

Allah’tan ihlası ve ve rızasını isteyerek yola çıkmalı.

Arada bir kalbimize gelen gösteriş, kendini beğenme, yaptığı ile övünme, başkalarını küçük görme gibi düşünceler için istiğfar ve tövbe etmeli.

Bu şekilde olursa olgunlaşmak için kabul ettiğimiz tasavvuf terbiyesinde riya tehlikesi konusunu daha iyi anlayabiliriz. Böylece kalbimize gelen boş ve kötü düşüncelerden de sorumlu olmayız.

Zira niyeti Allah için yapmak önemlidir.

İşte bunun usullerini araştırmak üzere ‘Herkes niyetine göre sonuç alır’ diyoruz.

Allah Teala hepimizi riya tehlikesinden muhafaza etsin. Amin.

Anlamadığınız bir yer veya sormak istediğiniz başka dini sorular varsa buraya tıklayarak nasıl sorabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Son Güncelleme Tarihi

Bu makale size yardımcı oldu mu?

Aradığınız sorunun cevabını burada bulamadıysanız veya sormak istediğiniz başka sorularınız varsa alttaki yorum bölümünden paylaşabilirsiniz. En kısa zamanda cevaplamaya çalışacağız. Eğer makaledeki bilgiler size yardımcı olduysa teşekkürlerinizi, duygu ve düşüncelerinizi paylaşarak destek olabilirsiniz.