Kategoriler

Rabıtanın Yapılış Şekilleri Nelerdir? Erkek & Kadın Rabıta Şekli!

Rabıta çok değişik şekillerde yapılabilir. Rabıtanın esası sevgiye dayandığı için, herkesin muhabbeti aynı değildir. Ancak İslam’ın temel prensiplerine uygun olması için bazı usul ve edepleri vardır. Kadın ve erkek her mürit, bu usullere uygun olarak rabıta yapmalıdır.

Kadınlar rabıta yaparken dikkat etmesi gereken hususlar vardır, bu yönüyle erkeklerden ayrılır. O da şudur:

Kadın mürit, mürşidini bir nur şeklinde, güneş gibi parlak vaziyette düşünür. Mürşidin vücut azaları, başı, yüzü, gözü düşünmez. Bunun yerine, mürşidin ilahi nur ve feyiz ile dolu gönlü ve o gönüldeki nurun dışa yansımış hali düşünülür.

Bu yolla ruh ruha, kalp kalbe, gönül gönle bağlanır ve ondaki ilâhi nurdan, feyizden, sevgiden, ilimden ve edepten nasiplenir.

Rabıtanın yapılış zamanı ve rabıtanın yapılış şekli olmak üzere iki kısım vardır:

Mürşidin Huzurunda Yapılan Rabıta

Mürit mürşidinin huzurunda rabıta yaparken, onu yüksekçe bir taht üzerinde oturan azametli bir sultan gibi görür. Kendisi de onun huzurunda boynunu büküp duran bir fakir gibidir.

Kalbini bir dilenci torbası gibi açarak hükümdarın huzuruna arz eder. Bu hal hayal ile değildir. Çünkü orada mürşit hazırdır ve hayale gerek yoktur.

Mürit, ümit ve edep ile mürşidinin vereceği manevi hediyeleri bekler, ondaki nur ve feyze talip olur. Bütün duygularını ve sevgisini onda toplar.

Mürşidin Gıyabında Yapılan Rabıta

Mürşidin gıyabında yapılan rabıta iki kısımdır.

Birisi günlük ders olarak yapılan rabıta, diğeri de devamlı olup bütün zamanlara yayılan rabıtadır.

Ders Rabıtası: Ders olarak yapılan rabıta günün belirli bir vaktinde olur. Bu vakit genel bir uygulama olarak akşam namazından sonradır.

Manevi Rabıta: İnsanın bütün zamanına yayılan rabıta şekli ise belirli bir vakit ile sınırlandırılmamıştır. Bu tür rabıta hayatın her anına yayılır. Çünkü o, her anı Yüce Sevgili ile geçirmenin en kolay yoludur. Buna manevi ve hayali rabıta denir.

Rabıtanın Şekli Çoktur

Her iş ve ibadetten önce yapılabilir. Zira bu rabıta ile basit işler güzelleşir ve kalp devamlı uyanık olur. Rabıta desteği ile yapılan amellerde ise insan, ihlasa sarılır ve hatalarını anlar.

Mürit, mürşidine ait şeyleri sevebilir. Mürşit sevgisini kuvvetlendirmek için mürit, onun ehl-i beytini, oturduğu yerleri, kendisiyle ilgili şeyleri düşünebilir, bir yandan yüreğinde ayrılık hasreti çekebilir, diğer yandan onunla buluşma özlemini duyabilir. Bu bağlılık da bir rabıtadır.

Mürit yolda yürürken, yemek yerken ve bir işe giderken mürşidine yönelerek onun ruhaniyetini kendi tarafına çekebilir. Böylece bu ruhaniyetin nurları ve tasarrufatı altındaki mürit, Allah’ın rahmetini üzerine çekmiş olur. Bu rahmet kendisine çok şey kazandırır.

Mürit uyuyacağı ve uykudan uyanacağı sırada, mürşidini baş ucunda kendisine feyiz akıtır vaziyette düşünebilir. Yine bir öğrenci ve öğretmenin ders alma-verme verme anında; namaza başlarken veya bitirirken keza bir müridin yapacağı rabıta kendisine önemli kazançlar sağlayacaktır. 

Rabıtanın bereketi ile varılacak sonuç, kalbi Yüce Allah’a bağlamak ve onu her an uyanık tutmaktır.

Müridin, dostlarıyla veya yabancılarla sohbet ederken, evinde ailesi içinde oturup kalkarken rabıta yapması da önemlidir. Bunun en önemli faydası gaflete düşmemek, haram ve boş konuşmalardan kaçınmaktır.

Rabıtanın İhmal Edilemeyeceği Yerler

Velilerin hallerini inkar eden kimselerin meclisleri ve onlarla yapılan münakaşa zamanları, ihmal edilmemesi gereken yerlerdir. Bu anda yapılacak rabıta, kalbi yıkıcı fikirlerin etkisinden kurtarır, müridi hissi ve nefsi davranışlardan uzaklaştırır.

Bir başka mürşit ile karşılaşma veya buluşma anında da rabıta yapılmalıdır. Bu durumda mürit, karşılaştığı büyüğe karşı edepli davranır, sevimsiz düşüncelerden kurtulur, kalp kaymasından korunur.

Mürit bir nimete kavuşunca bunun, kendi çaba ve gayretinden kaynaklanmadığını aksine mürşidinin dua ve bereketi ile elde ettiğine inanmalıdır.

Anlamadığınız bir yer veya sormak istediğiniz başka dini sorular varsa buraya tıklayarak nasıl sorabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Son Güncelleme Tarihi

Bu makale size yardımcı oldu mu?

Aradığınız sorunun cevabını burada bulamadıysanız veya sormak istediğiniz başka sorularınız varsa alttaki yorum bölümünden paylaşabilirsiniz. En kısa zamanda cevaplamaya çalışacağız. Eğer makaledeki bilgiler size yardımcı olduysa teşekkürlerinizi, duygu ve düşüncelerinizi paylaşarak destek olabilirsiniz.