Kategoriler

Rabıta Ne Demek? 7 Başlıkla Rabıta Nedir Nasıl Yapılır Rehberi

Rabıta ne demek? “bağlanmak ve bağ kurmak” anlamlarına gelir. Rabıtanın nasıl yapıldığına dair bilgiler vermeden önce rabıta şirk midir sorusuna cevap verelim.

Rabıta günümüzde çokça duyulan ve çoğu tarikatta kullanılan bir terbiye metodudur. Eğer tarikatın ne olduğunu bilmiyorsan tarikat şirk midir adlı yazımızı okuyabilir ve tasavvufun şirk olup olmadığı hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Konumuza gelecek olursak rabıta Kuranda veya hadislerde geçiyor mu? Peygamber Efendimiz ﷺ rabıta yapmış mı veya yapılmasını emretmiş mi?

Bu gibi soruların hepsinin cevabını burada verirsek yazımız çok uzun olacağından rabıta şirk midir adlı ikinci bir yazı hazırladık. Orada rabıta hakkında hadisler, ayetler ve çeşitli deliller paylaştık. Bütün sorularınıza o yazımızdan cevap bulabilirsiniz.

Tasavvufta Rabıta Kelimesinin Anlamı

Altı çizili linklere tıklayarak yazımızı okuduysanız rabıtanın ayetlerde ve hadislerde geçen manalarını öğrenmişsiniz demektir.

O zaman gelelim rabıtanın tasavvuftaki manasına. Çünkü her İslami terimlerin her birinde olduğu gibi bir kelimenin farklı yönden manaları olur.

Genellikle bunlar için, sözlük anlamı, ıstılah manası, fıkıhtaki, tefsirdeki akaiddeki, sarf ve nahicdeki anlamları diye çeşit çeşit kalıplar kullanılır.

Rabıtanın da elbette farklı yönden çeşitli manaları bulunmaktadır. Bunlardan ilk ikisi Kuranda ve ayette rabıtanın anlamı idi.

Üçüncüsü ise tasavvuftaki manasıdır. Bunun içinde ayrı bir yazı hazırladık. Tasavvufta rabıta kelimesinin anlamı adlı yazımızı ziyaret edip öğrenebilirsiniz.

Rabıta İbadet Midir?

İki yazımızı da okuduysanız artık rabıtanın anlamı ve kaynağı hakkında sorun yok demektir. O zaman gelelim rabıta ile ilgili öğrenilmesi gereken ilk bilgiye!

Rabıta ibadet midir yoksa değil midir? Bu konunun önemli olmasının sebebi ise inkar veya cahilliğe sebep olmasıdır.

Çünkü eğer ibadetse ibadet değil demek inkara girer. Eğer ibadet değil ise ona ibadet demek cahilliktir. Buda niyete göre sıkıtılar çıkarır.

İşte bu sebeple rabıta ibadet midir adlı bir içerik hazırladık. O yazımızı okuyarak bu sorunun cevabını öğrenebilirsiniz.

Rabıtanın Yapılış Şekilleri Nelerdir?

Rabıta hakkındaki temel konulardan bahsettikten sonra artık teferruatlara girebiliriz.

İlk olarak erkek ve kadının rabıtayı nasıl yapması gerektiği konusu ele alalım. Çünkü erkek ve kadın rabıtayı aynı şekilde yapmaz. Bu sebeple erkeğinde kadınında rabıtayı nasıl yapacağını bilmesi gerekir.

Bununla beraber çeşitli rabıta şekilleri bulunmaktadır. Bunları öğrenmek için rabıtanın şekilleri nelerdir adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Baştan Sona Rabıtanın Yapılışı

Rabıtanın şekillerini de öğrendiğinize göre artık rabıta yapma zamanı geldi demektir.

Bu hususta rabıtaya başlamadan önce yapılması gerekenler vardır. Daha sonrasında rabıta içerisinde neler yapılmalı ve ne düşünülmelidir konusu çok önemlidir.

Bu yüzden detaylı bir şekilde en ince ayrıntısına kadar rabıtayı anlatmaya karar verdik. Rabıtanın baştan sona yapılış şeklini rabıta yaparken ne görülür adlı yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Rabıta Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Rabıtayı baştan sona nasıl yapılacağı anlattık. Fakat yinede bazı merak edilen sorular oluyor. Bunlara da cevap vermek istedik.

Çünkü rabıta tasavvuftaki en büyük terbiye metodudur. Kişi bunun ile alabileceği faydayı tasavvuftaki diğer hiç bir terbiye şekillerinden alamaz.

Nefis terbiyesi en kolay rabıta ile yapılır. Bu yüzden rabıtanın iyi bir şekilde anlaşılması gerektiğini düşündüğümüzden rabıta hakkında sıkça sorulan sorular adlı yazı hazırladık.

Altı çizili linke tıklayarak rabıta hakkında merak ettiğiniz bütün sorulara cevap bulabilirsiniz.

Rabıtanın Faziletleri Nelerdir?

Rabıta ile gafil bir kalp uyanık bir kalpten sevgi alıyor, bu sevgi ile besleniyor, destekleniyor, feyizleniyor, uyanıyor ve Allah için güzel şeylere yöneliyorsa, buna hangi delil ve mantıkla karşı çıkılabilir?

Kamil insanın kalbi Allah’u Teâlâ’nın nazar ve tecelli ettiği bir yerdir. Bu kalbe “nazargâh-ı ilâhi” denir. Burası Allah’ın rahmet nazarı ile baktığı yerdir. Böylesi bir kalp Rabbine bağlanmış demektir.

Bu kalp ilahi aşk ve zikirle canlanmıştır. Onan bağlanan kalpler de o aşk ve zikirden nasiplenir, feyizlenir, kuvvetlenir, ihya olur. Daha fazla bilgi için rabıta yapmanın faydaları nelerdir vaaz adlı yazımızı okumanızı öneririz.

İstimdat Rabıtası Nedir Nasıl Yapılır?

Buraya kadar anlattığımız normal ders rabıtası hakkında bilgiler verdik. Fakat daha başka rabıtalar mevcuttur. Bunlardan biride istimdat rabıtası!

Bu rabıta istimdat istemek için yapılır. Bu yüzden istimdat rabıtası olarak adlandırılmıştır.

Genellikle darda kalınca, korkunca, tehlike anında, ihtiyaç halinde ve zor anlarda bu rabıta yapılır. Peki böyle bir rabıtanın yapılış şekli nasıldır?

İstimdat rabıtası nedir adlı yazımızı okuyarak istimdat rabıtası nasıl yapılır hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Anlamadığınız bir yer veya sormak istediğiniz başka dini sorular varsa buraya tıklayarak nasıl sorabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Son Güncelleme Tarihi

Bu makale size yardımcı oldu mu?

Aradığınız sorunun cevabını burada bulamadıysanız veya sormak istediğiniz başka sorularınız varsa alttaki yorum bölümünden paylaşabilirsiniz. En kısa zamanda cevaplamaya çalışacağız. Eğer makaledeki bilgiler size yardımcı olduysa teşekkürlerinizi, duygu ve düşüncelerinizi paylaşarak destek olabilirsiniz.