Kategoriler

Rabıta İbadet Midir?

Rabıta nedir diye soranlara bazıları o bir ibadettir diyor fakat rabıta bir ibadet değildir. Kalbi ibadete hazırlamak için kullanılan bir metottur. Rabıta, Kur’an’da ve sünnette emredilen tefekkürün bir çeşididir.

Bu anlamda bir nevi murakabedir. Allah’u Teâlâ’nın zatı dışında her şey tefekküre konu edilebilir. Çünkü hadisler, Allah’ın bizzat şeklini düşünmeyi yasaklamıştır. 1

Diğer yandan tefekkür ise emredilmiştir, farzdır. Kalbin en önemli vazifesi de tefekkür yoluyla uyanmak ve Yücel Allah’a bağlanmaktır.

Tefekkür kainattaki ilahi sanata bakıp, Yüce sanatkârı tanımak ve ona hayran olmaktır. Tefekkür varlıklarda gizlenen ilahi güzellikleri ve tecellileri gönül gözüyle seyretmektir. Kainattaki bütün güzelliklerin, üstünlüklerin, izzet ve şerefin asıl sahibi Allahu Teâlâ’dır. İnsan olsunmelek olsun, her kimde ne varsa O’nundur. Aklın vazifesi O’nun sevgisini tatmaktır.

Yüce yaratıcı zatını nur ile gizlemiş, bazı tecelliler ile perdelemiştir. Ardından bütün akıllara, adeta “Bana gelin, beni tanıyın, benim dostum olun” dercesine haber göndermiştir.

Bu yüzden ilahi sevgiye gönül verenler, her yerde, her şeyde, her sevgilide O’na ait bir ilim aramış, O’ndan bir haber duymak istemiştir.

Bu hususta yüce Mevlayı sevenlerine tanıtacak ve sevgisini tattıracak en güzel yol, O’nun boyası ile boyanmış, her halleriyle O’nun şahidi olmuş kamil müminlerdir. Zira onlar rabbani alimlerdir, kamil mürşitlerdir. Onlarda ki ilahi ilme ve sevgiye ulaşmak için kalp hazinelerine girmek gerekir. Kalbe girmek içinde kalbi kullanmak gerekir.

İşte buna rabıta denir.

Kamil mürşit, mürit için bir ölçüdür, aynadır, örnektir, sevgi kaynağıdır, feyiz menbaıdır. Mürid, onun kalbinde ki ilahi aşkı ve edebi yansıtan yüzüne bakınca veya o yüzü rabıta ile hayaline alınca Allah’ı zikretmesidir.

Böyle bir kamil mümini düşünmenin, onu gönüle alıp gündemi onunla meşgul etmenin zararı ne olabilir?

Kaynak: Ebu Nuaymi Hilye, VI, 67; Tabarani, el-Vasit, No: 6311; Beyhaki, Şuabü’l-İman, No: 126; El-bani, Sahiha, No: 1788.)

Son Güncelleme Tarihi

Bu makale size yardımcı oldu mu?

Aradığınız sorunun cevabını bu makalede bulamadıysanız, anlamadığınız bir yer veya sormak istediğiniz başka sorularınız varsa alttaki yorum bölümünden paylaşabilirsiniz. En kısa zamanda cevaplamaya çalışacağım. Eğer makaledeki bilgiler size yardımcı olduysa teşekkürlerinizi, duygu ve düşüncelerinizi paylaşarak destek olabilirsiniz.