Kategoriler

Oy Vermek Şirk Midir? Oy Vermenin Önemi & Vebali

Bazı insanların oy kullanmak için çıkardığı bir iddiaya açıklık getirelim. Çünkü son zamanlarda çoğu kimse oy vermek şirk midir, merak etmektedir.

Bazıları bu gibi iddialardan dolayı oy kullanmamayı tercih etmektedirler. Peki oy kullanma hakkında sorulan bu soruların doğrusu nedir? Oy kullanılmalı mıdır yoksa kullanılmaması mı daha iyidir.

İçindekiler:

Oy Vermek Şirk Midir

Bu sorunun cevabını vermek için “şirk” ne demek onu bilmek gerekir. Kişinin, İmanın şartları ve ona bağlı olan şeylere, İslamın Şartları ve ona bağlı olan şeylere hakiki ve tam manasıyla iman etmeyip her hangi birine ters düşecek düşünce içerisindeyse ise küfre girmiş olur. Mesela kişi Allah’ın gönderdiği bütün Peygamberlere iman ediyor ama sadece Peygamber efendimize etmiyor. İşte böyle bir kimsenin imanın kabul edilmez ve o kişi küfre girmiş olur.

Küfür ne demek onu detaylı bir şekilde yukarıda anlattık. Peki oy vermek şirk midir? İşte asıl mesele bu. Oy kullanmak Türkiye’nin yönetimi için kişinin kendi kişisel düşünceleridir. Burada ki seçimler arasında kişi İslami yaşamı en çok destekleyen kısma vermesi küfre girmesine sebep olmaz. Çünkü elinden gelenin en iyisi yapmış, daha fazlasını yapmaya gücü yoktur.

Oy kullanmamaya küfür denmesi için küfre sebep olması lazım. Eğer kişi oy kullanmaz ise Türkiye’nin yönetimini takmamış olur ve elinden gelen çabayı göstermemiş olur. Müslüman İslama hizmet edebilecek ve Müslümanlığını en iyi şekilde yaşayabilecek kısma vermelidir. Vermediği taktirde olacaklardan mes’ul olup, verdiği takdir de elinden gelenin en iyisini yaptıysa eğer kendisinden mes’uliyet kalkar.

Oy verirken kötü ve iyiler arasında iyilere verilmelidir. İyiler arasında da en iyiye verilmelidir. Hiç iyi yoksa kötüler arasında en az kötüye verilmelidir. Hiç vermemek kişinin Allah için hiç bir uğraş sarf etmemesinin ve Türkiye’nin istenildiği gibi yönetilmesini takmamasının sonucudur. Buda caiz değildir.

Sende dini soru sormak istiyorum diyorsan buraya tıklayarak nasıl soracağını öğrenebilirsin.

Son Güncelleme Tarihi

Bu makale size yardımcı oldu mu?

Aradığınız sorunun cevabını burada bulamadıysanız veya sormak istediğiniz başka sorularınız varsa alttaki yorum bölümünden paylaşabilirsiniz. En kısa zamanda cevaplamaya çalışacağız. Eğer makaledeki bilgiler size yardımcı olduysa teşekkürlerinizi, duygu ve düşüncelerinizi paylaşarak destek olabilirsiniz.