Namaz Kılana Mekruh Olmayan Şeyler

Namaz kılana mekruh olmayan şeyler şunlardır: Namaz kılana belini bağlaması, hareket esnasında kedisini meşgul etmiyorsa kılıç ve benzeri şeyleri kuşanması, tercih edilen görüşe göre kollarını (elbisenin kollarına) sokmaması, (elbisenin önünü kapatmayıp) açık bırakması mekruh olmaz.

Mushafa, asılı bir kılıca, otururken konuşan bir kimsenin sırtına, muma veya lambaya doğru namaz kılmak mekruh değildir.

Üzerinde resimler olan (halı, kilim vb.) yaygının üzerinde, tam resimlere gelmeyecek şekilde (namaz kılıp) secde yapılması mekruh değildir.

Kendisine zarar vereceğinden korktuğu yılan ve akrebi öldürmek velev ki birden fazla vuruşla ve kıbleden dönerek olsa bile en sağlam görüşe göre mekruh değildir.

Bedenine yapışmaması için rükûda elbiseyi (ameli kalil ile) çekmesin de beis yoktur. Zarar veriyor veya namazda meşgul ediyorsa bitirmeden önce de silebilir.

Yüzünü çevirmeksizin göz ucuyla bakmasında bir mahzur yoktur.

Yerde veya yerden biten şeyler üzerinde namaz kılmak daha faziletli olmakla birlikte yatak, yaygı, keçe üzerinde namaz kılmakta bir sakınca yoktur.

Nafile namazda iki rekatta da aynı sureyi okumakta bir beis bulunmamaktadır.

Bir Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir