Kategoriler

Misafir Namazı Nasıl Kılınır?

Misafir namazı kaç rekat, misafir namazı kaç gün kılınır ve misafir namazı nasıl kılınır konularına girmeden önce dinimize göre misafir kime denir ve nasıl olunur, konularına değinmekte fayda vardır.

Misafir, normal yürüyüşle üç günlük mesafeye gitmek üzere (niyetiyle) yolculuğa çıkan kimseye denir. Bir insan günde ortalama 6 saat yürüyebilir ve üç günde 18 saatlik yol alır. Normal bir insanın saatte 5 kilometre yürüdüğü kabul edilirse 18 saatin yaklaşık 90 kilometre olduğu anlaşılır.

Böyle bir yol esnasında misafir olduğu gibi, gittiği yerde 15 günden az kaldığı taktirde bu süre içerisinde de yine misafirdir. Misafir olmayan kimseye ise “mukim” denir. Buradan da misafir namazı kaç gün kılınır sorusunun cevabı anlaşılabilir. Kişi bir yere 15 günden az kalmak için niyet ederse kaldığı bütün günlerde misafir namazı kılar.

Gidilecek yerin hem denizden hemde karan yolu bulunsa, yolcunun gideceği yola itibar edilir. Bu yüzden, bir beldeye deniz yoluyla 12 saatte, kara yoluyla da 18 saatte gidilecek olsa karadan gidenler yolcu sayılır, denizden gidenler sayılmaz. Bu hususa göre misafir namazı nasıl kılınır konusu yolculuktan yolculuğa değişiklik gösterebilir.

Bir yerin karadan iki yolu bulunduğu taktirde de hüküm böyledir. Yalnız sefer mesafesinde bulunan yolda gidenler misafir olurlar.

Yolculuk namazı vatan edilen beldenin veya köyün yola çıkıldığı tarafındaki evlerinden ayrıldıktan ve an az üç günlük bir yere niyet edildikten itibaren başlar. Bu yüzden şehir kenarlarında ki yerleşim alanları, şehirle bütünleşmiş olan köyler veya köyden yola çıkanlar için “finayı mısır” denilen harmanlık, mezarlık ve ağıl gibi eklentiler geçilmedikçe yolculuk başlamış olmaz.

Şehir veya köyün yerleşim alanı dışında kalan fabrikalar, organize sanayi kuruluşları, toptancı halleri, bağlar, bahçeler, hayvan ve tavuk çiftliği gibi alanlar şehirden sayılmaz.

Yolculuktan dönüldüğü zaman da oturulan yerin binalarından içeri girince misafirlik bitmiş olur. Asli vatana dönüp gelmekle de yolculuk hali tabii olarak sona erer. Burada oturmaya niyet edilmese de sonuç değişmez. Vatan-ı ikamete dönüşte ise kalmaya niyet gerekir.

Dinen seferi sayılan bir kimse için bir kısım kolaylıklar, ruhsatlar getirilmiştir.

Dinimizce Misafire Verilen Kolaylıklar

  1. Misafir, Ramazanda dilerse orucunu tutar; dilerse sonraya bırakır, memleketine dönünce tutar. Ancak bir sıkıntı yoksa misafirin Ramazan orucunu tutması daha faziletlidir.
  2. Misafir, ayağında ki mestleri dilerse 72 saatlik bir zaman içinde mesh edebilir.
  3. Misafire cuma ve bayram namazları kılmak gerekli değildir, fakat kılarsa daha faziletlidir.
  4. Misafire kurban kesmek vacip değildir, fakat keserse geçerlidir ve sevabına nail olur.
  5. Başka bir kolaylık da farz namazlarının iki rekat kılınmasıdır.

Misafir Namazı Nasıl Kılınır?

Misafir namazı kaç rekat sorusuna kısaca dört rekatlı bir namazları iki rekat kılar, şeklinde cevap verebiliriz. Bu hususta ayet, hadis ve içtihadlar vardır. Hanefi mezhebine göre seferilik müddeti içinde dört rekatlık farz namazları (öğle, ikindi, yatsı) iki rekat kılmak vaciptir.

Misafir namazı kılacak kişinin bunları kati olarak dört rekat kılmak tahrimen mekruhtur. Yanılarak dört rekat kıldığı taktirde eğer ikinci rekattan sonra Ettehiyyatü için oturmuşsa, ilk iki rekat farz yerine geçer, son iki rekatta nafile olur. Bu durumda sehiv secdesi secdesi yapılır. ikinci rekattan sonra oturmamışsa namazı farz olmaktan çıkar, nafileye dönüşür.

Sabah, akşam, vitir ve sünnet namazları için misafir namazı nasıl kılınır sorusunun cevabı basittir. Bu namazların hepsi tam olarak kılınır.

Yolculuk sebebiyle iki vakit namazı bir vakitte kılmak caiz değildir. Namazların birleştirilmesi ancak hac mevsiminde öğle ve ikindi namazını arafatta öğle vaktinde, akşam ile yatsı namazını da müzdelifede birlikte kılmak cazdir.

Ancak bazı zaruri durumlarda iki vakti birleştirmeyi caiz gören mezheplerle amel edilebilir. Şartlarını bilmeli ve ona göre yapmalıdır.

Anlamadığınız bir yer veya sormak istediğiniz başka dini sorular varsa buraya tıklayarak nasıl sorabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Son Güncelleme Tarihi

Bu makale size yardımcı oldu mu?

Aradığınız sorunun cevabını burada bulamadıysanız veya sormak istediğiniz başka sorularınız varsa alttaki yorum bölümünden paylaşabilirsiniz. En kısa zamanda cevaplamaya çalışacağız. Eğer makaledeki bilgiler size yardımcı olduysa teşekkürlerinizi, duygu ve düşüncelerinizi paylaşarak destek olabilirsiniz.