Medrese Dersleri & Eğitimi (Sıfırdan Ücretsiz Online Eğitim)

Eskiden alim olmak için yıllarca medrese dersleri okumak gerekiyordu. Şimdi ise gelişen teknolojiyle evinizden, bilgisayarınızdan, tablet ve telefonunuzdan sıfırdan medrese dersleri eğitimi almak veya hali hazırda bir medrese talebesi iseniz okuduğunuz kitapları tekrar etmek istiyorsanız doğru yerdesiniz.

Medrese Dersleri Nelerdir?

Medreselerde okutulan dersler kişinin Arapça İslami ilim kitaplarını okuyup, anlayıp hüküm çıkarabilecek düzeye gelene kadar okuması gereken Arapça gramer ve usül kitaplarını içeren bir eğitim sistemidir.

İşte böylesine bir sistem yatılı kurslarda 5 ile 9 yıl arası sürmektedir. Bu medreselerde verilen dersler eğitimin sonucunda da kişiye icazet yani alimlik belgesi verilmektedir.

Fakat günümüz şartlarında özellikle batı kültürü içinde büyümüş bir kişinin yatılı olarak değil 5-9 sene 1 sene bile okuması çok güç olabiliyor. Çünkü zamanımızda İnternet’in ve onun sağladığı uygulamaların aktif olarak kullanılması kişileri izole edilmiş yatılı kurslardan alıkoymaktadır.

Medreselere olan itibarın azalması bu sistemin eskidiğine veya artık işe yaramadığı anlamına gelmez. Bilakis medrese Peygamber Efendimizin ﷺ kurduğu bir sistem olup kendisi ve içinde okutulan ilimler kıyamete kadar değerini kaybetmeyecektir.

Fakat günümüz şartlarında dünyalık için o kadar uğraşıldığından dolayı medrese eğitiminin ne olduğu, ne işe yaradığı ve ne kadar değerli olduğu unutulmuştur. İşte medreselere olan itibarın azalmasının asıl sebebi budur.

İnsanların özündeki hedef ve gayeyi unutup başka işler uğruna hedefler ve hayaller içinde boğulup gitmesi…

Medrese Dersleri Önemi Nedir?

Bir soru sorayım sizlere: Herkes alim olmalı mıdır?

Şimdi de cahil ağzıyla cevap vereyim:

Öyle şey olur mu canım! Herkes hacı hoca olursa, yerleri kim süpürecek, binaları kim yapacak, erzakları kim temin edecek. Bu memleketin hocaya da doktora da, mühendise de, mimara da ihtiyacı var!

Peki bu cevabın tam olarak neresi yanlış! Harbiden herkes hoca olsa kim bakkalcı olacak!

Burada algı hatası vardı. Şöyle ki İslamiyet bir meslek değildir. İslamı meslek edinmek için öğrenenler boşuna çalışmışlardır.

Çünkü İslamiyet bir meslek değil yaşam tarzıdır.

Dünyamızda bir çok yaşam tarzı bulunmaktadır. Her ülkenin yasaları, kuralları, örf ve adetleri birbirinden farklıdır. Bu farklılığın olma sebebi ise herkesin ahlakının bir birinden farklı olmasıdır. Çünkü herkes kendi ahlakınca kurallar koyar, örf ve adet edinir.

İşte bunca yaşam tarzları arasında Allah’ın razı olduğu tek yaşam tarzı İslami hayattır.

İslamı bir devlet olarak düşünebilirsiniz. Kurallarını Allah’ın kurduğu ve başında da peygamberlerin olduğu bir devlet.

İşte böyle bir devlette yaşadığınızı düşünün. İçki içmek haram, süt içmek helal, domuz eti yemek haram fakat inek eti yemek helal. Zina yapmak haram ama evlenmek ve cima yapmak helal. Zenginin zekat vermesi farz, israf yapması haram.

Daha bu böyle gider…

Gündelik yaptığımız her şeyin Allah tarafından belirlenen kurallar ve sınırlar vardır. Bu kurallar altında en iyi yaşayan da hiç şüphesiz Peygamber Efendimiz ﷺ olmuştur.

O, az uyumayı, az yemeyi, az konuşmayı, küfür etmemeyi, yalan söylememeyi, hile yapmamayı, zalim olmamayı, şefkatli olmayı, suyu israf etmemeyi, temizliğe dikkat edilmesi gerektiğini ve benzeri bir çok şeyi ikaz etmiştir.

İşte bu da yasaları, kuralları, örf ve adetleri olan İslamiyet adlı bir devlet! Peki böyle bir devlette marangoz olmak, doktor olmak, terzi olmak veya berber olmak yasak diye kural var mı? Hani bu devletin kurallarını Allah Teala koyuyor ve başında da peygamberleri var dedik ya!

Allah Teala veya peygamberleri meslek edinmeyi, çalışmayı ve para kazanmayı yasaklamışlar mı? Yoksa peygamberlerde bir meslek edinip çalışmışlar ve çalışmayı tavsiye mi etmişlerdir?

Peygamberler arasında marangoz olan, demirci olan, fakir olan ve zengin olanlar olmuştur. Bunun dışından Peygamberlerin başında olduğu devlette yaşayan vatandaşlardan Hz. Ebubekir ticaret ile meşgul iken Hz. Ömer kadı görevini görüyordu. Herkes farklı bir meslek ile para kazanıp çarşıdan ihtiyaçlarını satın alıp eve erzak getiriyorlardı.

Sahabelerden sonra gelen Ebu Hanife gibi vatandaşlar da kumaş alıp satma işleri ile uğraşmaktaydı.

Onlar ile şimdiki zamanda ki bizler arasında ki fark yaşam tarzıdır. Ebu Hanife’de bizim gibi çalışıyor ve ticaret yapıyordu fakat bir yandan da Allah’ın dinini öğreniyor ve öğrendiklerini kendi hayatında tatbik ederek İslami yaşam tarzı ile yaşamını sürdürüyordu.

Hatta böyle böyle koskoca İmam Azam ebu Hanife oldu ve şimdi biz onun gibi olamadığımız için ben hanefiyim yani Ebu Hanife gibi yaşamaya çalışıyorum diyoruz.

Bizler şimdi sabah kalkıyoruz işe gidiyoruz sonra akşam eve gelip tv, telefon vb. ile vakit geçirip yatıp kalkıp sabah tekrar işe gidiyoruz ve ömrümüzü tamamen bu rutin içerisinde geçiriyoruz.

Kendimizce bir yaşam tarzı uydurmuşuz ve onun peşinden koşup gidiyoruz. Sabah 7 de kalk kahvaltı yap işe git! Peki sabah namazına kalk abdest al namaz kıl ve sonrasında Kuran oku diye bir şey yok mu?

İşte Ebu Hanife gibi vatandaşlar içlerinde İslam devletinde yaşıyor gibi hayatını sürdürüyorlar, biz ise içimizde küfür devletinde yaşıyormuşuz gibi hayat sürdürüyoruz.

Oysaki herkesin alim olması lazımdır. Marangoz isen alim marongoz, doktor ise alim doktor, pilot ise alim pilot, berber isen alim berber olman lazım.

Çünkü bizim yaratılış amacımız Allah’ın rızasını kazanmak ve Allah’ın razı olduğu yaşam tarzı da İslamiyettir.

Bu sebeple kendine günlük bir program çizeceksin ve o programın içinde dünyalık için çalışacağın saat ve ahiret için çalışacağın saat olacak. Dünyalığa çalıştıkça para kazanacan, ahiretliğe çalıştıkça hayatında tatbik edecen.

Mesela gün 24 saat ise 8 saat dünya, 8 saat İslami ilim, 8 saat uyku etti 24 saat. Yani hayatını İslami yaşam tarzına göre uyarlayacaksın. Bunu yapabilmen içinde alim olman lazım.

Peki bunca şeyden sonra alim nasıl olunur diye soru gelince akla medrese dersleri devreye giriyor. İşte bu sayfada yayınlayacağımız medrese eğitimi dersleri bitirdiğinizde icazet alacaksınız. İcazet alınca da artık alim olmuş olacaksınız.

Medrese Arapça Dersleri

Medresede okutulan dersler Arapça ile başlamaktadır. Alim olmak için öncelikle Arapçanın öğrenilmesi gerekir. Çünkü başta Kuran’ı Kerim olmak üzere bütün İslami eserler Arapça olup içerdikleri mana ancak Arapça ile tam manasıyla anlaşılmaktadır.

Eğer bunun dışında her hangi bir dil bu ağır manaları kaldırabilseydi Allah Teala Kuran’ı Kerim’in dilini Arapça’dan başka bir şey yapardı.

Arapçanın gerekliliğini öğrendikten sonra gelelim Arapça dilini sıfırdan nasıl öğrenebileceğimize! Arapça dili iki kısma ayrılmaktadır.

  1. Klasik Arapça
  2. Modern Arapça

Klasik Arapça medrese usulu Arapça eğitimi diye bilinmekte olup sarf, nahiv vb. ilimler öğrenilerek tercüme yapmak için öğrenilen fasih gramer Arapçasına verilen isimdir.

Modern Arapça ise sokak Arapçası ve pratik Arapça olarak bilinmekte olup günlük hayatta konuşabilecek kadar öğretilen Arapça eğitimine denir.

Medrese derslerine pratik Arapça ile başlamamızın sebebi ise klasik Arapça’ya temel olması ve daha iyi öğrenilmesi içindir.

Sıfırdan pratik Arapça dersleri eğitimine başlamak için her hangi bir temeliniz olmasına gerek yoktur. Sadece Kuran’ı Kerim’i okumayı bilmeniz yeterlidir. Fakat Kuran’ı Kerim’i okumayı bilmiyorsanız öncelikle en kısa zamanda cüzden başlayıp Kuran’a geçmeli ve okumayı öğrenmelisiniz.

Kuranı Kerimi okumayı öğrendiyseniz veya hali hazırda okumayı biliyorsanız eğe, pratik Arapça dersleri eğitimine başlamak için buraya tıklayabilirsiniz.

Devamı gelecek…

Sıfırdan Medrese eğitimi derslerini her geçen gün geliştirmekteyim. Takipte kalarak yeni derslerden haberdar olabilirsiniz. Bu arada bu sayfayı paylaşarak daha fazla kişinin online medrese eğitimi almasına vesile olabilirsiniz.

3 yorum bulunmaktadır bu sayfada “Medrese Dersleri & Eğitimi (Sıfırdan Ücretsiz Online Eğitim)

    1. Merhaba Halil, idrar gibi sıvı necis maddelerin genişliği eğer 1 TL’den büyükse namaza engel olur ki böyle namaz sahih değildir. Eğer 1 TL’den az ise engel olmaz ancak takva yönünden eksik olduğu için daha az sevap kazanılır. Anlamadığınız bir yer veya sormak istediğiniz başka dini sorularınız varsa lütfen yorum yazarak sormaktan çekinmeyiniz.

Bir Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir