Kategoriler

Kabir Hayatı İle İlgili Ayetler

Kabir hayatını sorusunu umursamayan kafirlere ve bazı isyankar müminlere kabir azabı olacağı haktır. Bunu doğruyu veren Peygamber efendimiz bildirmiş ve kabir hayatı ile ilgili ayetler tebliğ etmiştir. Münker nekir ismindeki iki meleğin müminlere ve kafirlere kabir hayatı içerisinde sual sorması da haktır.

Kabir, dünya ile ahiret arasında geçittir. Bu nedenle de kabir azabı bir yönü ile dünya azabına uygun olup, kesinti kabul etmektedir.

Bir diğer yönü ile de ahiret azabına uygundur, hatta gerçekte o ahiret azabından sayılır. Kabir hayatı ayet olarak orada çekilen azap Kuranda şöyle geçmektedir:

اَلنَّارُ يُعْرَضُونَ عَلَيْهَا غُدُواًّ وَعَشِياًّۚ 

“Sabah akşam cehenneme arzedilirler…”

Mü’min Süresi 46. Ayet

Kabir rahatlığının da iki yönü vardır. Said ve bahtiyar kişi; tam bir ikram ve rahmetle hataları ve günahları bağışlanan, hesaba çekilmeyen kimsedir.

Hesaba çekilse de dünya sıkıntıları ve kederleri ile hesaba çekilir de, engin rahmetten olmak üzere, bu onun günahlarına kefaret sayılmış olur.

Geriye hala bir şeyler var ise kabir sıkıntısı ve orası için tertip edilmiş olan çileler onlara kefaret olur. ve mahşerde arınmış ve temizlenmiş olarak dirilir.

Böyle bir muameleye tabi tutulmayıp, azabı ahirete bırakmış olan kimsenin durumu da aynıyla adalettir. Ancak isyankarlara ve günahkarlara yazıklar olsun!

İslam ehlinden olan bir kimsenin sonu rahmete kavuşmaktır, ebedi azaptan korunmuştur. Bu da büyük bir nimettir.

Ey rabbimiz! Nurumuzu bizim için tamamla, bizi bağışla; çünkü sen her şeye kadirsin.

Tahrim Suresi 8. Ayet

Peygamberlerin efendisi hürmetine duamızı kabul buyur. Resulullah Efendimize ﷺ ve bütün peygamberlere salat ve selam olsun. (Mektubat, 1. cilt, 266. Mektup.)

Kabir hayatı ile ilgili ayetler konusu Akaid ilminin bir parçasıdır. Bu hususta hazırladığımız ehli sünnet inancı adlı yazımızı ziyaret edebilir ve daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

Anlamadığınız bir yer veya sormak istediğiniz başka dini sorular varsa buraya tıklayarak nasıl sorabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Son Güncelleme Tarihi

Bu makale size yardımcı oldu mu?

Aradığınız sorunun cevabını burada bulamadıysanız veya sormak istediğiniz başka sorularınız varsa alttaki yorum bölümünden paylaşabilirsiniz. En kısa zamanda cevaplamaya çalışacağız. Eğer makaledeki bilgiler size yardımcı olduysa teşekkürlerinizi, duygu ve düşüncelerinizi paylaşarak destek olabilirsiniz.