İstimdat Rabıtası Nasıl Yapılır?

İstimdat yardım istemek demektir. İstimdat rabıtası ihtiyaç halinde yapılan rabıtadır. Akşam yapılan ders rabıtası dışındaki zamanlarda yardım istemek için yapılan rabıtalara denir.

Bu rabıtanın yapılış şekli normal ders rabıtası ile aynı olup daha önce rabıta yaparken ne görülür adlı makalemde anlattığım gibidir. Tek farkı akşam namazından sonra yapılması gibi bir şartının olmamasıdır.

İstimdat rabıtası tehlike anında, zorda kalınca, yardıma ihtiyaç halinde yapılır ve mürşidinden istimdat istenir. Bu rabıta ile ilgili Abdülkadir Geylani Hazretlerinin bir kıssası şöyledir:

Bir gün Abülkadir Geylani Hz. her zamanki gibi millete sohbet ediyordu. Bu sırada bir müridesine dağda iş yaparken bir erkek musallat oluyor ve peşine takılıyor.

Kadın elinden geldiğince kaçmaya çalıştıkça adamda arkasından kovalamaya devam ediyor. Bir müddet sonra kadın yere düşünce erkek ona yetişiyor ve bu kadar benden kaçtın şimdi seni benim elimden kim kurtaracak diyor.

Bunun üzerine müride sağlam bir teslimiyet ile bütün gücüyle Abdülkadir Geylani Hazretlerinden istimdat istiyor ve şöyle diyor:

Himmet ya gavs! Himmet ya Abülkadir Geylani

Bunun üzerine halka sohbette bulunan Abdülkadir Geylani Hazretleri o esnada yanından bir asa çıkardığı gibi kadının olduğu yöne doğru fırlatıyor.

Sohbet meclisinden ta adama giden asa, kadının kaçmasına vesile oluyor. Bu kıssadan anlaşılacağı üzere istimdat rabıtası illaki normal rabıta gibi yapılmasına gerek yoktur. Bu rabıta da asıl önemli kişinin teslimiyeti ve bağlılığıdır.

İstimdat Rabıtası Nasıl Yapılır?

Bu sorun cevabı içinde bir kıssa anlatalım. Übeydullah Veli Hazretleri yine bir gün müritleri ile beraber otururken, birden üşümeye ve titremeye başlıyor. Bunun üzerine sufiler ne olduğunu anlamayıp hemen üzerini örtüp ısıtmaya çalışıyorlar. Fakat hiç bir işe yaramıyor.

Hazret tir tir titrerken kapı çalıyor, açıyorlar ki hazretin talebesi gelmiş. Gelirken bir yere düşmüş olsa gerek tamamen ıslanmış ve tir tir titriyormuş.

Bu kıssada bize şunu anlatıyor ki: istimdat rabıtası her an yapılabilir ve nasıl yapıldığı hususunda şart bir şey yoktur. Tek önemli olan kişinin ihlaslı olması kalpten himmet istemesidir.

Allah’ın izin verdiği müddetçe her durumda yapılan rabıta etkisini gösterir ve kula yardım eder. Allah Teala bizi ihlaslı kullarında eylesin. Daha fazla bilgi için rabıta nedir adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Bir Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir