Kategoriler

İslam Dininin İlim Öğrenme Konusundaki Görüşleri Nelerdir?

İslam dininin ilim öğrenme konusundaki görüşleri nelerdir? İslam dini “sakın cahillerden olma” diye ilim öğrenmeyi vurgular ve “hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu” diyerek de ilim ehlinin cahile olan üstünlüğünü soru sorarak öğretir.

Dinimizin öğrenmeye ve öğretmenlere verdiği ehemmiyet, defalarca dile getirilen ve herkesçe malum olan bir şeydir. Çünkü Allah Tealanın verdiği ilk emir “oku” emri olmuştur.

İlim deryasına giriş okumakla başlar. Tüm alem ve kişinin kendi hayatı bir kitaptan ibarettir. İşte bu kitabın özü ve ruhu Allah’ın kelamı Kuran’ı Kerimdir.

Oku! nidası kainattaki en harikulade bir şeydir. İlmin ta kendisidir. İslam dini bu nidanın iç yüzünü oluşturur. Her iki dünyanın saadetinin yolu okumaktan geçer.

Bu ilimlerin hepsinin temeli üç şeyden oluşur. Her şeyi yaratan Allah’ı tanımanın ilmi, yarattığı mahlukatları tanımanın ilmi, kişinin kendisini bilmesinin ilmi.

İslam dininin ilim öğrenme konusundaki görüşleri 7 tanedir:

 1. Sakın cahillerden olma!
 2. Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu?
 3. Kulları içinde Allah’tan ancak alimler (gerektiği gibi) korkarlar.
 4. İlim öğrenmek, erkek ve kadın her Müslümanın üzerine farzdır.
 5. Alimler peygamberlerin varisleridir.
 6. Allah, kime hayır dilerse onu dinde fakih (anlayışlı) kılar.
 7. Ey iman edenler, yapmayacağınız şeyi niçin söylersiniz? Yapmayacağınız şeyi söylemeniz Allah katında şiddetli gazaba sebep olma yönünden büyüdü.

Bunların dışında Allah Teala ilimsiz cevap verilemeyeceğini bir çok ayetin sonunda “düşünmüyorlar mı” , “akıl etmiyorlar mı” , “görmüyorlar mı” , bilmiyorlar mı” beyan etmektedir.

Dördüncü maddede ki hadiste ilim öğrenmenin bütün erkek ve kadınlara farz olduğu açık bir şekilde beyan edilmektedir. Bu hadisi şerif hakkında daha fazla bilgi için ilim öğrenmek her Müslümana farzdır ne demek adlı makalemi okuyabilirsiniz.

İslam dininde ilim öğrenmek farz olup bütün farz olan ibadetlerden önce gelir. Çünkü bütün ibadetlerin yapılışı için ilim gereklidir ve ilimsiz hiç bir amel yapılmaz.

Biz Müslümanlara ne oluyor ki bu kadar ilim öğrenmeye, okumaya ve bilmeye bu kadar uzak davranıyoruz. Oysa ki kitabımız Kuran’ı Kerim ilk olarak oku emrini vermekte ve ilim öğrenmenin her şeyden önce geldiğini vurgulamaktadır.

Bende dini bilgiler öğrenmek isteyenler için bu işi kolaylaştırmayı hedefleyerek sitemde dini sorulara cevap vermekteyim. Konu hakkında merak ettiğiniz soruları sayfanın en altından yorum yazarak sorabilirsiniz.

Allah Teala bizleri ilim ehlinden eylesin ve cahil zümresinden olmaktan muhafaza etsin! Amin. Ayet ve hadislerin kaynakları aşağıda yer almaktadır.

 1. Enam 6/35.
 2. Zümer 39/9.
 3. Fâtır 35/28.
 4. İbn Mâce, Mukaddime, 17.
 5. Ebu Davud, İlim, 1.
 6. Buhari, Humus, 10.

Son Güncelleme Tarihi

Bu makale size yardımcı oldu mu?

Aradığınız sorunun cevabını bu makalede bulamadıysanız, anlamadığınız bir yer veya sormak istediğiniz başka sorularınız varsa alttaki yorum bölümünden paylaşabilirsiniz. En kısa zamanda cevaplamaya çalışacağım. Eğer makaledeki bilgiler size yardımcı olduysa teşekkürlerinizi, duygu ve düşüncelerinizi paylaşarak destek olabilirsiniz.