Kategoriler

Dinimize Göre İnsanların Kısımları Nelerdir?

Ehli sünnet inancı hususuna iman edenler ve iman etmeyenler olarak insanların kısımları mümin, kafir ve münafık olmak üzere üç kısma ayrılırlar. Bu üç kısım insandan Mümin olanlar cennete kafir ve münafık olanlar ise cehenneme girer. Bu üç tip insanların tarifi şöyledir:

  1. Mümin ne demek? İmanın şartlarına tam manasıyla iman eden, ve onun emirlerini ve yasaklarını tasdik edip, efendimizin belirtiği bütün şeylere kalpten inanarak amel eden insanlara mümin denir.
  2. Kafir ne demek? Mümin hakkında söylediğimiz şartların her hangi birinden en ufak şüphesi, inkarı, ortak koşması ve eksik inanması olan kişilere kafir denir. Kafir, illaki bütün İslam dinini inkar edene değil, dinimizin her şeyine inanıp sadece bir ilahi hüküm ve emri beğenmeyip inkar edene de kafir denir.
  3. Münafık ne demek? Kalpten iman etmeyip de dilleri ile biz iman ettik diye Müslümanların arasına girmeyi hedefleyen ve böylelikle İslama ve Müslümanlara zarar vermeyi amaçlayan kimselere münafık denir.

İman edip müminler çatısı altında toplananlar da kendi aralarında çeşit çeşit mertebelere ve seviyelere ayrılırlar. Peygamberler arasında, Sahabeler arasında ve sonra gelen müminler arasında hep çeşit çeşit yönlerden fazilet farkı bulunmaktadır.

Kuran’da İnsanların Kısımları Yazıyor Mu?

Kuranı Kerimde Allah Teala insanların kısımları hususunda üç farklı sıfat beyan etmiştir:

  1. Amel defterini sağdan alanlar.
  2. Amel defterini soldan alanlar.
  3. Amelde önde gidenler.

وَكُنْتُمْ اَزْوَاجاً ثَلٰثَةًۜ

فَاَصْحَابُ الْمَيْمَنَةِ مَٓا اَصْحَابُ الْمَيْمَنَةِۜ 

وَاَصْحَابُ الْمَشْـَٔمَةِ مَٓا اَصْحَابُ الْمَشْـَٔمَةِۜ

وَالسَّابِقُونَ السَّابِقُونَۙ

Sizler de üç gruba ayrıldığınız zaman:

Biri, amel defteri sağından verilenlerdir; ne mutlu o sağından verilenlere!

Diğeri amel defteri solundan verilenlerdir; ne bedbaht o solundan verilenler!

Önde olanlar; (erdem, amel ve ödülde) önde olanlar;

Vakıa Suresi 7. 8. 9. 10. Ayet

Birinci sınıf insanlar sonuçta cennete girecektir. Bu tip insanlar avam olarak da isimlendirilir. İkinci sınıf insanlar cehenneme girecektir. Üçüncü sınıf insanlar ise amelde önde giden insanlardır ve halk dilinde havas olarak bilinir. Müminlerden bir şeyin haram olduğunu kabul eden, bilen ve anlayan kimseler yinede o haramları işliyorsa o kimseye fasık denir.

Son Güncelleme Tarihi

Bu makale size yardımcı oldu mu?

Aradığınız sorunun cevabını bu makalede bulamadıysanız, anlamadığınız bir yer veya sormak istediğiniz başka sorularınız varsa alttaki yorum bölümünden paylaşabilirsiniz. En kısa zamanda cevaplamaya çalışacağım. Eğer makaledeki bilgiler size yardımcı olduysa teşekkürlerinizi, duygu ve düşüncelerinizi paylaşarak destek olabilirsiniz.