Kategoriler

İnsan Aklıyla Allah’ı İdrak Edebilir Mi? Allah Akılla Bilinir Mi?

Allah’a nasıl iman edileceğini kişi aklı ile değil, sadece vahiy ile öğrenebilir. Şöyle ki Allah Teala ayetlerde ve hadislerde kendisi hakkında ne gibi bilgiler veriyor ise bize düşende bu verilen bilgilere göre iman etmektir. Çünkü aklın görevi gelen vahiylere tabi olmasıdır.

İnsan Aklıyla Allah’ı İdrak Edebilir Mi?

İnsan aklıyla allah’ı idrak edebilir mi? Allah, akılları farklı mertebelerde yarattı. İnsanlara değişik idrak kapasitesi verdi. Aklın alanını ve sınırını tayin etti. Eğer akıl haddini bilir, kabiliyetini yerinde kullanırsa Allah’ı idrak edebilir.

Akıl, Allah’ın kula belirlediği sınırları geçer ve daha fazla ihtiyacı olmayanların peşinden koşarsa, tamamıyla şaşkınlığın içinde bulur kendini de sadece perişan olmakla yetinir.

Çünkü aklıdan istenen şey, Rabbinin zatı hakkında, nasıl ve ne şekilde olduğu ile ilgili bilgilerle uğraşmak değil, bunu yapabilme de ne kadar aciz birisi olduğunu kavramasıdır. Akıl kendisine gelen ilahi davet, emir, kural ve ahlakları öğrenmektir. Bundan fazlası aklın haddini geçer.

Allah’ı bilme yoluna adım atan kişi daha yolun başında tek öğrendiği şey hayrete düşme duygusudur. Akıl rabbini tanımak istedikçe hayret içinde kalır. ve şaşkınlıklara boğulur.

Şu bir gerçektir ki: Akıl gerçek anlamda daha kendisini bile tanıyamamıştır. Hal böyle iken kendisini yaratanın nasıl bir şey olduğu nasıl anlasın veya tanısın. Akıl böyle şeylerle uğraştıkça tek öğrendiği şey bu işin mümkün olmadığıdır.

Allah’ı Akıl Yoluyla Bulmak

Kendisine Peygamberin gelmediği akıllı bir kişi, evrende, yeri ve göğü seyrettiğinde var olan canlıları gözetler, o canlıların nasıl bir düzen içinde yaşamını sürdürdüklerini görünce, bunları yaratan birinin olduğunu anlaması beklenir.

Akıl, yerde ve gökte bunca gördüğü mahlukatın kendi kendine oluşamayacağını bilir. Çünkü aklı yaratan, bu kadarını bilecek kabiliyet vermiştir kendisine. Her ne kadar isimlerini, zatını ve sıfatlarını bilmese de bir yaratıcın olduğunu idrak edebilir.

Eğer akıl bir yaratıcın olduğunu inkar ederde bunun yerine ateşe, suya, vb. şeylere taparsa bunlarda hesaba çekilir. Bu gibi durumlarda “ben bilmiyordum, bana kimse bir şey söylemedi” gibi bahaneler geçerli değildir.

Anlamadığınız bir yer veya sormak istediğiniz başka dini sorular varsa buraya tıklayarak nasıl sorabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Son Güncelleme Tarihi

Bu makale size yardımcı oldu mu?

Aradığınız sorunun cevabını burada bulamadıysanız veya sormak istediğiniz başka sorularınız varsa alttaki yorum bölümünden paylaşabilirsiniz. En kısa zamanda cevaplamaya çalışacağız. Eğer makaledeki bilgiler size yardımcı olduysa teşekkürlerinizi, duygu ve düşüncelerinizi paylaşarak destek olabilirsiniz.