Kategoriler

İmtihan Dünyası Vaaz: İmtihan Dünyası İle İlgili Hadisler & Ayet

Dünya imtihan dünyası, insan insanla imtihan olunuyor. Bu sebeple imtihan dünyası vaaz konusu hazırlamaya ihtiyaç duyduk. İmtihan hakkında bilmemiz gereken dini bilgiler burada yer almaktadır.

Peygamber Efendimiz ﷺ mescidinde ashabı ile beraber otururken, bir adam diliyle Hz. Ebubekir’e (r.a) eziyet ediyordu. Bunun üzerine Hz. Ebubekir susuyordu. Sonra adam ikinci sefer eziyet ediyordu, yine cevap gelmiyordu. Sonra üçüncü sefer yapınca Hz. Ebubekir cevap veriyor ve adama mukabele ediyor.

Bunun üzerine Peygamber Efendimiz ﷺ kalkıyor ve gidiyor. Hz. Ebubekir (r.a) sordu dedi ki:

“Ey Allah’ın Rasulü sen bana kızdın mı?

Efendimiz cevap verdi:

O adam sana eziyet ederken bir melek indi yeryüzüne, o kunuştukça onu tekzip ediyordu. Sen cevap verince melek gitti şeytan geldi. “Şeytan’ın olduğu yerde de benim işim yoktur”

İmtihan dünyası ile ilgili hadisler

İçindekiler:

İmtihan Dünyası Vaaz

Dünya İmtihan dünyasıdır. Hepimiz imtihana tâbiiz. İnsan insanla imtihan olur veya her şeyle imtihan olur. İnsan dağa taşa çıkar, uzlete çıkar ve insanlardan kurtulduğunu zanneder, Fakat o sadece kurtulduğunu zanneder. Fakat imtihandan yine kurtulamaz. Çünkü imtihan dünyası burası. Hz. Peygamber ﷺ buyuruyor ve diyor ki:

“İnsanların içinde kalıp, onların eziyetlerine sabretmek, kişinin uzlete çekilmesinden daha hayırlıdır.

imtihan dünyası ile ilgili hadisler

Yani bir insan ne yaparsa yapsın bir iğne deliğine dahi girse, yine de imtihandan kurtulamıyor, bu dünyada. Çünkü geliş gayesi odur. Geliş maksadı da o dur.

Peki, kişi bu imtihanı nasıl kazanır? Bunun çözümü hakkında imtihan dünyası ile ilgili sözler nelerdir? Tabi ki ahlakın güzellet ahlakını güzelleştirir ise kazanır. Nitekim Allah Teâlâ, Peygamber Efendimizi ﷺ Kuran’da bu şekilde överek:

“Sen çok büyük bir ahlak üzerinesin” demiştir.

Bakın burada çok güzel örnekler vardır. İmtihan dünyası ayet arayanlar buradan ders çıkarmalıdırlar. Biz her zaman Peygamberimize bakmamız lazımdır. 23 senelik hayatında nelere tahammül etmiş? Nelere sabretmiş? Bunları düşünmek bin tane imtihan sözleri okumaktan daha fayda verir. Onun yolunu takip eden bir müminin de böyle olması gerekir. Meşrebine göre ama tabiki. Çünkü her insan bir değildir. Meşrebi değişiktir. Ama mesele güzel ahlaksa onun özü imandır.

Nitekim Efendimiz ﷺ şöyle der:

“Cömert cahil, Allah katında cimri abidden daha faziletlidir”.

Başka bir rivayette “Cömert günahkar” olarak geçmektedir. Neden peki? Çünkü ahlakı güzeldir.

Yine Efendimiz buyuruyor ki:

“Allah’ın ahlakı ile ahlaklanın”.

Allah merhamet sahibidir. Yer yüzünde yaşayan herkese çok merhametlidir. Ondan daha merhametlisi yok. Kafir onu inkar eder, Allah Teâlâ yine ona merhamet eder. Kafir ona ortak koşar, çocuk koşar, eş koşar ama yinede onlara merhamet eder. Çünkü o çok bağışlayıcı ve merhamet sahibidir.

Sende dini soru sormak istiyorum diyorsan buraya tıklayarak nasıl soracağını öğrenebilirsin.

Son Güncelleme Tarihi

Bu makale size yardımcı oldu mu?

Aradığınız sorunun cevabını burada bulamadıysanız veya sormak istediğiniz başka sorularınız varsa alttaki yorum bölümünden paylaşabilirsiniz. En kısa zamanda cevaplamaya çalışacağız. Eğer makaledeki bilgiler size yardımcı olduysa teşekkürlerinizi, duygu ve düşüncelerinizi paylaşarak destek olabilirsiniz.