Kategoriler

İmanın Temel Esasları Nelerdir?

İmanın temel esasları nelerdir? İmanın temel esasları altıdır. Bunları Peygamber Efendimiz ﷺ şöyle açıklamaktadır: İman Allah’a, meleklerine, kitaplarına, peygamberlerine, ahiret gününe, hayır ve şerrin kaderle olduğuna iman etmendir.

Kişinin mümin olabilmesi için bu esasların hepsini kabul ve tasdik etmesi gerekir. Çünkü tüm bu anlatılan iman esasları, Allah’a iman ile başlar. Tüm peygamberler, Allah’ı tanıtmak için gönderilmiştir.

Hepsinin amacı insanlara Allah’ın zatını, isimlerini, sıfatlarını, fiillerini en iyi şekilde beyan etmektir. Bu sebeple imanın esaslarında Allah’a iman birinci sıradadır.

Allah’ın emri altında bulunan ve özel şeyler için vazifelendirilen melekler ikinci sıradadır. Çünkü melekler insanların yaşamında önemli vazifeleri olan nurdan yaratılmış varlıklardır.

Onlar bizim yaşantımızın bir parçası olup, kendileriyle ilişkimiz dünyada da, ahirette de devam etmektedir. Bunun nasıl olduğu hakkında ileride daha fazla dini bilgiler paylaşacağız. Ana sayfadan tüm yazıları takip edebilirsiniz.

Meleklerden sonra azim olan Allah’ın kitapları gelmekte ve bunlara iman edilmesi emredilmektedir. İlahi kitaplar Allah’ın insanlığa en fazla güzellik ve fayda veren ikramlarından biridir. Çünkü, Allah ile kul arasındaki bağ bu kitaplar ile ortaya konulmuştur.

Dördüncü olarak, Allah Tealanın göndermiş olduğu peygamberlere iman etmek gelir. İlahi kitaplar, kurallar, hükümler ve ahlaklar insanoğluna peygamberler vasıtası ile gönderilmiştir.

Allah Teala ile kul arasındaki en büyük bağ peygamberler tarafından oluşturulmaktadır. Peygamberler olmadan ilahi hükümleri ayakta tutmak ve Allah’ı tanımak imkansızdır.

Peygamberlerin ardından ise ahiret gününe iman etmek gelir. Ahiret insanların asıl ve sonsuz kalacağı yeridir. Mutlaka gideceğimiz ve kalacağımız yer orasıdır. Onan iman etmek ve hazırlanmak farzdır. Çünkü orada insanın akıbeti cennet ve cehennem olarak iki sonuç ile değerlendirilir.

Bunlardan biri Allah’ın rızası ve cemalini seyretmek, diğeri ise sonsuz elem verici gazabı ve azabı vardır. İşte bu konular bütün insanları ilgilendirmekte olup mühim konulardır.

Son olarak iman edilmesi farz olarak beyan edilen şey kader ve kazadır. Bu ikisi Allah’ın insanlarında hakkında belirlediği hükümler, programlar ve durumlardır. Bunlar ilahi ilmin ve iradenin tezahürüdür.

Daha hiç bir şey yokken belirlenmiş yazıların vakti geldiğinde teker teker vuku bulmasıdır. Bizler kaderi ve kazayı vuku buldukça anlayacak ve anladıkça fakına varacağız. Allah Teala bizleri erken anlayanlardan ve tövbe edip Allah’ın rızasını kazanlardan eylesin. Amin.

Son Güncelleme Tarihi

Bu makale size yardımcı oldu mu?

Aradığınız sorunun cevabını bu makalede bulamadıysanız, anlamadığınız bir yer veya sormak istediğiniz başka sorularınız varsa alttaki yorum bölümünden paylaşabilirsiniz. En kısa zamanda cevaplamaya çalışacağım. Eğer makaledeki bilgiler size yardımcı olduysa teşekkürlerinizi, duygu ve düşüncelerinizi paylaşarak destek olabilirsiniz.