İmanın Çeşitleri Nelerdir?

İman Bir şeye kalpten inanıp, o şeyin mevcudiyetine kesin bir şekilde inanmaktır. İman, gözümüz ile varlığını hissedemediğimiz şeylerin bulunduğuna inanmak ve tasdik etmektir. Bu şekle gayba iman denir. Daha fazla bilgi için iman nedir adlı makalemi okuyabilirsiniz.

Gayb, inanılmaz, hayal ürünü ve masal kahramanı gibi bir şey değildir. Bir şeyin var olması için illaki görülmesi, duyulması ve tutulması vb. gerekmez.

Bilim insanlarının açıkladığı beş duyu organının hiç biri ile varlığı hissedilmeyen şeylere gaybi şeyler denir. Cennet, cehennem, melek vb. gibi şeylerin hepsi gayb olup iman etmek farzdır.

Bu şeylerin varlığının hissedilmemesi o şeylerin olmadığı anlamına gelmez. Yukarıda örneklerde verdiğimiz ve bunun dışındaki bütün Allah’ın yarattığı her şey haktır, şimdi vardır ve inanılması lazımdır.

Zaten müminin en güzel, en temel ve en belirgin hususi özelliği de budur. Gayba iman etmek…

Müslümanlar cennet ve cehennem olduğunu, Allah Teala’nın sonra ahirette mahşerde toplayacağını, hesaba çekeceğini ve cennet veya cehenneme atacağını bilir, iman eder ve buna göre amel ve hareket eder.

Mümin imanın şartları hakkında en ufak bir şüpheye düşerse dinden çıkar. (Allah muhafa!) Bu sebeple Allah’a ve onun yarattığı, beyan ettiği ve emrettiği her şey haktır inanılması lazımdır. Bunun aksi ise küfürdür ve hesabı sorulacaktır.

İmanın Çeşitleri

İmanın çeşitleri nelerdir? İmanın çeşitleri dört şeydir.

  1. Taklidi iman
  2. İcmali iman
  3. Tafsili iman
  4. Tahkiki iman

Taklidi İman

Kişi çocukluğundan bu yana hiç bir bilgi sahibi olmadan ailesi tarafından ne denmişse ona iman eden kimsenin inancı taklidi imandır.

Daha fazla bilgi için taklidi iman nedir adlı makalemi okuyabilirsiniz.

İcmali İman

Kişi, imanın şartları adlı makalemde yazanları bilip ayrıntılarına girmeden direk hepsine topluca iman ettim derse, bu iman şekline icmali iman denir. Bu iman geçerlidir.

Fakat kişi akaid imani konular bölümünde yazdığım diğer makaleleri de okuyarak kendini geliştirmeli ve Allah’ın rızasını kazanmak için iman boyutunu artırmalıdır.

Tafsili İman

İmanın şartları esaslarının hepsini öğrenen ve bununla kalmayıp akaid imani konular bölümünde yazdığım daha başka makaleler ile iman hakkında bilgi sahibi olarak iman etme şekline tafsili iman denir.

Tahkiki İman

İslam dinini çeşitli akli – dini deliller ile taçlandıran ve bunların gereği gibi amel edip ihsan makamına, yani Yüce Allah’ı görüyormuş gibi iman etme makamına ulaştıran imana tahkiki iman denir. Bu, imanın en lezzetli olan ve kemale ermiş halidir. Nitekim Allah dostları bu şekilde iman eden kimselerdir.

Allah dostları hakkında daha fazla bilgi için Allah dostu ne demek adlı makalemi okuyabilir ve kur’an’a göre Allah dostları kimlerdir öğrenebilirsiniz.

Bir Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir