Kategoriler

İman Nedir? İmanın Çeşitleri Nelerdir?

İman nedir? Bir şeye kalpten inanıp, o şeyin mevcudiyetine kesin bir şekilde inanmaktır. İman, gözümüz ile varlığını hissedemediğimiz şeylerin bulunduğuna inanmak ve tasdik etmektir. Bu şekle gayba iman denir.

Gayb, inanılmaz, hayal ürünü ve masal kahramanı gibi bir şey değildir. Bir şeyin var olması için illaki görülmesi, duyulması ve tutulması vb. gerekmez.

Bilim insanlarının açıkladığı beş duyu organının hiç biri ile varlığı hissedilmeyen şeylere gaybi şeyler denir. Cennet, cehennem, melek vb. gibi şeylerin hepsi gayb olup iman etmek farzdır.

Bu şeylerin varlığının hissedilmemesi o şeylerin olmadığı anlamına gelmez. Yukarıda örneklerde verdiğimiz ve bunun dışındaki bütün Allah’ın yarattığı her şey haktır, şimdi vardır ve inanılması lazımdır.

Zaten müminin en güzel, en temel ve en belirgin hususi özelliği de budur. Gayba iman etmek…

Müslümanlar cennet ve cehennem olduğunu, Allah Teala’nın sonra ahirette mahşerde toplayacağını, hesaba çekeceğini ve cennet veya cehenneme atacağını bilir, iman eder ve buna göre amel ve hareket eder.

Mümin imanın şartları hakkında en ufak bir şüpheye düşerse dinden çıkar. (Allah muhafa!) Bu sebeple Allah’a ve onun yarattığı, beyan ettiği ve emrettiği her şey haktır inanılması lazımdır. Bunun aksi ise küfürdür ve hesabı sorulacaktır.

İçindekiler:

İmanın Çeşitleri

İmanın çeşitleri üçtür.

  1. Taklidi iman
  2. İcmali iman
  3. Tafsili iman
  4. Tahkiki iman

Kişi çocukluğundan bu yana hiç bir bilgi sahibi olmadan ailesi tarafından ne denmişse ona iman eden kimsenin inancı taklidi imandır.

Bir kimse ehli sünnet inancı adlı e kitabımızda belirtilen imanın şartlarını bilip fakat ayrıntılarına girmeden direk en hepsine topluca iman ettim derse, bu iman şekline icmali iman denir. Bu iman geçerlidir. Fakat kişi kendini geliştirmeli ve Allah’ın rızasını kazanmak için iman boyutunu artırmalıdır.

Ehli sünnet inancı adlı e kitabımızı okuyup oradaki bilgilerin hepsini öğrenen ve bununla kalmayıp daha başka içerikler ile iman hakkında bilgi sahibi olarak iman etme şekline tafsili iman denir.

İslam dinini çeşitli akli & dini deliller ile taçlandıran ve bunların gereği gibi amel edip ihsan makamına, yani Yüce Allah’ı görüyormuş gibi iman etme makamına ulaştıran imana tahkiki iman denir. Bu imanın en lezzetli olan ve kemale ermiş halidir. Nitekim Allah dostları bu şekilde iman eden kimselerdir.

Anlamadığınız bir yer veya sormak istediğiniz başka dini sorular varsa buraya tıklayarak nasıl sorabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Son Güncelleme Tarihi

Bu makale size yardımcı oldu mu?

Aradığınız sorunun cevabını burada bulamadıysanız veya sormak istediğiniz başka sorularınız varsa alttaki yorum bölümünden paylaşabilirsiniz. En kısa zamanda cevaplamaya çalışacağız. Eğer makaledeki bilgiler size yardımcı olduysa teşekkürlerinizi, duygu ve düşüncelerinizi paylaşarak destek olabilirsiniz.