Kategoriler

İlk Müslümanlık Ne Zaman Başladı? Kalu Bela Ne Demek?

Ne zamandan beri Müslümansın, ilk Müslümanlık ne zaman başladı diye sorulsa kalu beladan beri Müslümanız” deriz. Eğer kalu bela ne demek derlerse, biz daha yaratılmadan önce Allah’ın ruhlar ile yaptığı anlaşma olarak cevap veririz. Peki kalu belanın manası nedir?

Kalu bela kelimesinin manası kelime olarak kısaca “evet” demektir. Kuranı Kerimde Kalu bela olayı şöyle anlatılmaktadır:

اَلَسْتُ بِرَبِّكُمْۜ

Ben sizin Rabbiniz & yaratıcınız & sahibiniz değil miyim?

قَالُوا بَلٰىۚۛ شَهِدْنَاۚۛ

Evet, sen bizim rabbimizsin, buna şahit olduk.

A’raf Suresi 172. Ayet

Allah ile ruhlar arasında yapılan bu anlaşmaya da melekler şahit oldu. Bu anlaşma biz kulların Rabbimiz ile yaptığımız ilk sözleşmedir. Bu anlaşmayı unutmayalım diye Allah Teala Kuranı Kerim’de bu olayı bize hatırlatmaktadır.

Her ne kadar biz unuttuğumuzu zannetsek de Allah Teala her şeyi bilen ve haber verendir.

İçindekiler:

Elest Bezmi Nedir?

Elest bezmi nedir? Kâlû belâ olayının gerçekleştiği yere elest bezmi denir. Bu olayın yaşandığı yerde şu anki müminler kalpten inanarak evet dediler ve inanç süreçleri o zaman tahakkuk etti. Bu sebeple sorulduğunda kâlû beladan beri müslümanım deniliyor.

O gün kalpten iman etmeyenler şimdi ise ya münafık ya da kafir oldular. Çünkü onların sözleşmesi her ne kadar dil ile olsa da kalben yapmadıkları için imanları geçerli olmadı. İşte bu kimseler öldüklerinden Allah’a hesap verecek ve azap görecektir.

İmanın nasıl olması gerektiğini ehli sünnet inancı adlı e-kitabımızda daha detaylı bir şekilde anlattık, o sayfamıza göz atabilirsiniz.

Bilmediğimiz bir gün için neden hesaba çekiliyoruz?

Kişi sarhoş iken bir adam öldürse ve polisler onu tutuklayıp sorguya çektiğinde “ben bir şey hatırlamıyorum, ben adam öldürmedim” dese adamı salarlar mı? Yoksa ceza olarak müebbet hapse mi gönderirler?

İşte o günü hatırlamayanların durumu da budur. Nasıl polisler daha sonra adamın ne yaptıklarını anlatıyor ve onu cezalandırıyorsa Allah Teala’da bizim unuttuğumuz o günü hatırlatıyor ve dünyada emirlerine karşı gelenleri ahirette hesaba çekip azap veriyor.

Anlamadığınız bir yer veya sormak istediğiniz başka dini sorular varsa buraya tıklayarak nasıl sorabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Son Güncelleme Tarihi

Bu makale size yardımcı oldu mu?

Aradığınız sorunun cevabını burada bulamadıysanız veya sormak istediğiniz başka sorularınız varsa alttaki yorum bölümünden paylaşabilirsiniz. En kısa zamanda cevaplamaya çalışacağız. Eğer makaledeki bilgiler size yardımcı olduysa teşekkürlerinizi, duygu ve düşüncelerinizi paylaşarak destek olabilirsiniz.