Kategoriler

İbadet Nedir Çeşitleri Nelerdir?

İbadet nedir? Allah’a Teâlâ tazim ve saygı göstermek için iyi niyete bağlı olarak yapılmasında sevap bulunan her işe ibadet denir. İbadet çeşitleri nelerdir? İbadet çeşitleri üçtür:

  1. Beden ile yapılan ibadetler: Namaz kılmak, oruç tutmak gibi. Beden ile yapılan ibadetleri her müslümanın kendisinin yapması gerekir. Başkasını vekil etmesi caiz değildir. Bir kimse başkasının yerine namaz kılamaz, oruç tutamaz.
  2. Mal ile yapılan ibadetler: Zekat vermek, kurban kesmek gibi. Bir kimse, kendisini bizzat yapamadığı zaman mal ile yapılan ibadette bir başkasını vekil edebilir.
  3. Hem mal hemde beden ile yapılan ibadet: Hac vazifesi böyle bir ibadettir. Parası olduğu halde hacca gidemeyecek derecede sakat, hasta ve çok yaşlı kimseler kendilerinin yerine bir başkasını vekil olarak hacca gönderebilir.

Umumi olarak Allah’ın Teâlâ emirlerini tutup, yasaklarından kaçınmaktan ibaret olan ibadette en mühim unsur niyettir. İnsanın ibadeti niyetine göre değer kazanır. Bu bakımdan ibadetin ruhu olan ihlas yalnız Allah’ın Teâlâ rızasını kazanmak için ibadet etmektir.

Eğer ibadet başka bir niyet veya menfaat için yapılırsa geçersizdir. Mesela perhiz niyetiyle oruç tutmak bir ibadet sayılmaz. Başkalarına gösteriş için namaz kılmak ve zekat vermek de ibadet değildir. Çünkü Allah Teâlâ için yapılmayan ibadetin hiç bir değeri yoktur.

Cennete girmeyi unma veya cehennemden korkma düşüncesiyle ibadet eden kimse Allah’ın Teâlâ emrini yerine getirmiş olur. Ancak insan; ibadeti böyle uhrevi menfaat düşüncesi ile değil, yalnız Allah için yapmalıdır. Bununla beraber, ibadet ederken ahirette vaad edilen büyük ve sonsuz nimetleri düşünmeyi, cenneti arzu etmeyi tembel ve aciz nefsimizi hayırlı ve güzel işlere, ibadetlere teşvik bakımından düşünmemiz uygundur. Fakat ibadetimizin karşılığı olarak görmemeliyiz.

Son Güncelleme Tarihi

Bu makale size yardımcı oldu mu?

Aradığınız sorunun cevabını bu makalede bulamadıysanız, anlamadığınız bir yer veya sormak istediğiniz başka sorularınız varsa alttaki yorum bölümünden paylaşabilirsiniz. En kısa zamanda cevaplamaya çalışacağım. Eğer makaledeki bilgiler size yardımcı olduysa teşekkürlerinizi, duygu ve düşüncelerinizi paylaşarak destek olabilirsiniz.