Kategoriler

Hanefi Fıkhı Oku e-Kitap

Hanefi fıkhı okumak isteyenler için çevrimiçi hanefi ilmihali. Hanefi mezhebi hakkında merak ettiğiniz tüm temel konular bu kitapta yer almaktadır.

Din Nedir?

Her şeyden önce amellerinin nasıl yapılacağını anlatacağımız dinin ne olduğunu bilmek gerekir.

Din kelimesinin ne anlama geldiği, Allah katında dinin ne olduğunu, dinin insanlara ne kattığını öğrenmek için din nedir adlı yazımızı okuyabilir ve dinin ne olduğunu öğrenebilirsiniz.

İslam Dini Nedir?

İslam dinini anlamının ne olduğunu bilmek bir fıkıh kitabının ilk konularından olsa gerek!

Nasıl ki akaid kitaplarının temeli imanın şartlarına dayanıyorsa fıkhın temel i de İslamın şartlarına dayanıyordur.

Bu sebeple İslam dini nedir adlı yazımızda İslamın şartlarından, bu dinin kaynaklarından, ehli sünnet vel cemaatin fıkhi mezheplerinden bahsettik. Altı çizili mavi linke tıklayarak ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

Din Duygusunun Kaynağı

Dininin insanlar için ihtiyaç olup olmadığı hakkında bilgin var mı?

Peki din bir ihtiyaçsa insanın ne gibi ihtiyaçlarını gidermektedir. İnsan hangi şeylere ihtiyaç duyuyordu ki din kavramı diye bir şey meydana geldi.

Din duygusunun çıkışı nasıl oldu!

Bu gibi soruların hepsini dine duyulan ihtiyaç adlı sayfamızda açıkladık. Dinin maddi manevi karşıladığı bütün ihtiyaçları ilgili sayfayı okuyarak öğrenebilirsiniz.

Mükellefin Fiilleri

İslam dininin öğrenen herkes belli başlı şeyleri yapmakla mükellef tutulur. Bunlara mükellefin fiilleri denir.

Bunlardan bazılarına yapmak farz iken bazılarına yapmak sünnettir. Bununla beraber vacip, müstehap, mübah, haram, mekruh, müfsid gibi farklı hükümlerde olabilir.

Bunların ne olduğunu, kimler için olduğunu ve kimler içinde olmadığını mükellefin fiilleri adlı yazımızdan öğrenebilirsiniz.

İbadet Nedir? İbadetin Çeşitleri Nelerdir?

Fıkıh ilmi ameli konuları ele alır. Amel demek ibadet demek. Peki ibadet demek ne demek?

İbadet denince illaki beden ile yapılan şeyler mi gelmesi lazım aklımıza yoksa başka şeylerle demi ibadet yapılabilir.

Mesela zekat vermek ile namaz kılmak arasındaki bağ nedir? Veyahut ikisin birleşimi olan hac yapmaya ne demeli?

Bu soruların cevabının hepsini ibadet nedir çeşitleri nelerdir adlı yazımızdan alabilirsiniz.

Bundan sonraki başlıklar zamanla sıraya uygun olarak düzenlenecektir.

Orucu Bozmayan Durumlar Nelerdir?

Orucu bozmayan şeyler hakkında bilgi vermek için hazırladığımız orucu bozmayan durumlar adlı yazımızı okuyarak nelerin orucu bozmadığını öğrenebilirsiniz.

Unutarak yeyip içmenin, kan aldırmanın, gıybet etmenin, cünüp olarak uyanmanın, bir akarsuda kulağa suyun kaçmasının, dişlerin arasındaki kırıntıları yemenin orucu bozup bozmadığı orucu bozmayan şeyler adlı yazımızda anlatılmaktadır.

Misafir Namazı Nasıl Kılınır?

Hepimiz yolculuk yapıyoruz. Bir yerlere gidiyoruz. Kimimiz iş için gidiyor, kimimiz aş için, kimimiz ise sadece eş için yani eğlenmek için gidiyor.

Peki gittiğimiz yerde namazı nasıl kılacağız.

Allah Teala yolculuğa çıkanlara ve bir yerlere gidenlere çeşitli ruhsatlar vermiştir. Bunlara kolaylık olsun diye namazlarını hafifletmiş ve kısaltarak kılmalarını buyurmuştur.

Peki iş için gidenle, aş için gidenle eş için giden aynı hükümde midir?

Veyahut birisi gemiyle hızlıca rahat bir şekilde gitse diğeri aynı yere arabayla gitse ikisine de bu ruhsatlar geçerli midir?

Ruhsatlar geçerli olduğunda namazlar nasıl kısaltılarak kılınabilir peki!

Hepsinin cevabını misafir namazı nasıl kılınır adlı yazımızdan öğrenebilirsiniz ve daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

Yatsı Namazının İlk Sünneti Nasıl Kılınır?

Dinimizin en değerli ibadeti elbette namaz! Çünkü namaz Müslümanlığın nişanıdır. Namaz ile kişi Allah ile özel bağ kurar. Bu sebeple namaz ince bir meseledir.

Günde beş vakit farz olan namazlardan başka bir de sünnet olan namazlar vardır ki bunlarda Peygamber Efendimiz tarafından yapılmış ve tavsiye edilmiştir.

Bunlardan biride yatsı namazının ilk sünnetidir. Nasıl ki farz namazlar arasında farklılıklar olduğu gibi sünnet namazlar arasında da farklılıklar vardır.

Peki yatsı namazının ilk sünnetinin diğer sünnetlerden farkı nedir? Bu sorunuzun cevabını yatsı namazının ilk sünneti nasıl kılınır adlı yazımızı okuyarak alabilirsiniz.

Hedy Kurbanı

İslamda kurban kesmek diye bir ibadet bulunmaktadır. Bu ibadetler farz, vacip ve sünnet gibi çeşitleri ayrıldığı biliyor veya tahmin edebiliyorsunuzdur.

Fakat hedy kurbanı diye bir şey duydunuz mu? Bu kurban adından da anımsanacağı hediye etmek için kesiliyor.

Bu kurbanın ne olduğunu, nereden kesildiğini, nasıl kesildiği ve hükmünün ne olduğunu hedy kurbanı nedir adlı yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Peygamber Efendimizi Ziyaret Ederken Okunacak Dua Nedir?

Hac da yapılacak en güzel amellerden biri hiç şüphesiz Peygamber efendimizi ziyaret etmektir.

Alemlere rahmet olarak gönderilen Peygamber Efendimiz ﷺ onu ziyaret edenin yaşarken ziyaret etmiş gibi sayılacağını bildirmiştir!

Peki onu ziyaret yaparken nelere dikkat etmeliyiz? Bu işin edebi nedir? Dahada önemlisi hangi dualar etmeliyiz?

Hepsinin cevabını ana sayfadan Peygamber efendimizi ziyaret ederken okunacak dua adlı makalemi okuyarak öğrenebilirsiniz.

Devam edecek…

Son Güncelleme Tarihi

Bu makale size yardımcı oldu mu?

Aradığınız sorunun cevabını bu makalede bulamadıysanız, anlamadığınız bir yer veya sormak istediğiniz başka sorularınız varsa alttaki yorum bölümünden paylaşabilirsiniz. En kısa zamanda cevaplamaya çalışacağım. Eğer makaledeki bilgiler size yardımcı olduysa teşekkürlerinizi, duygu ve düşüncelerinizi paylaşarak destek olabilirsiniz.