Kategoriler

Gizli Zikir Nedir ve Nasıl Yapılır?

Gizli zikir nedir konusunu merak edenler için şöyle bir açıklık getirelim zikirde esas olan gizliliktir. Çünkü zikredilen zat Allah’u Teâlâ’dır. O’ kula şah damarından daha yakındır. Bir Yolculuk esnasında Ashabı Kiram’ın yüksek sesle tekbir getirdiğini işiten Rasulullah Efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem), onlaru şu şekilde uyarmıştır.

Böyle sesinizi yükseltip kendinizi yormayın. Siz kulağı sağır veya ızaktaki birisini çağırmıyorsunuz. Sizler gizli açık her şeyinizi işiten, size çok yakın olan ve hep sizinle beraber bulunan Allah’ı zikrediyorsunuz.

Hadisi şerif (Buhari, Deavat, 50)

Gizli Zikir Çeşitleri Nelerdir?

Gizli zikir iki şekilde olur:

  1. Sadece kalple yapılır.
  2. Kalp ve dille yapılır.

Ancak dilin katıldığı zikirde ses yükseltilmez, sadece kendi duyacağı kadar söylenir. Gizli zikir Rasulullah (sallahu aleyhi ve sellem) Efendimiz tarafından en hayırlı zikir olarak tanıtılmıştır.

Kulum beni gizlice içinden zikrederse ben de onu zatımda zikrederim.

Buhari, Tevhid, 15;

Yukarıda ki kudsi hadisi de, gizli zikrin ilahi huzurda ayrı bir değeri bulunduğunu gösteriyor.

Gizli zikir ilk safhada sadece kalp ile yapılmaktadır. Zikir için Allah lafzı tercih edilmiştir. Dil damağa yapışık halde tutulur. Kalp ile ‘Allah… Allah…’ denir. Allah lafzı, alemlerin Rabbi Yüce Yaratıcımızın özel ismidir. Diğer bütün isimleri içinde toplamaktadır.

Bu isimle zikredildiği zaman bütün ilahi isimlerin tecellisine ulaşılmış olur. Bu zikir kalp, ruh, sır, hafi, ahfa ve nefs latifeleri üzerinde yapılır. Zikrin tesiri tüm vücuda yerleştiği zaman, zikirlerin en faziletlisi olan “La ilahe illallah zikrine geçilir. Ancak bu zikir kalp ve dil ile birlikte çekilmelidir. Böylece bütün vücut zikre katılmış olur.

Mevlana Halid Bağdadi (k.s), gizli zikir ve virdlere devam etmenin, kalp hastalıkları için en tesirli ilaç olduğuna dikkat çeker. Bunun büyük veliler ve keşif sahipleri tarafından tecrübe edilmiş bir gerçek olduğu belirtilir.

Daha fazla bilgi için zikir nedir adlı yazımızı okuyabilir ve zikir çeşitleri hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Sende dini soru sormak istiyorum diyorsan buraya tıklayarak nasıl soracağını öğrenebilirsin.

Son Güncelleme Tarihi

Bu makale size yardımcı oldu mu?

Aradığınız sorunun cevabını burada bulamadıysanız veya sormak istediğiniz başka sorularınız varsa alttaki yorum bölümünden paylaşabilirsiniz. En kısa zamanda cevaplamaya çalışacağız. Eğer makaledeki bilgiler size yardımcı olduysa teşekkürlerinizi, duygu ve düşüncelerinizi paylaşarak destek olabilirsiniz.