Kategoriler

Fıtrat Nedir? İnsan Fıtratını Kim Nasıl Bozar?

Fıtrat nedir? Allah’ın insanı yaratırken verdiği huy, karakter, cibilliyet, huy ve vb. şeylere fıtrat denir. Fıtrat insanın doğuştan gelen özellikleridir. Kişi büyüyünce kendisi veya anne babası onun üzerinde etkisi olarak fıtratını bozabilir.

Din nedir tanımı kısaca Allah’ın emir ve yasaklarının tamamına yani ilahi hükümlerin bütününe denir, diyebiliriz.

Ehli sünnet inancı adlı yazımızda belirttiğimiz hükümler gibi dinimiz insanlara bazı şeyleri yapması ve bazı şeyleri yapmaması konusunda uyarıyor.

Bu hususta Allah’ın emirleri yapıp yasaklarından kaçınan kimseler din nedir sorusunun cevabına uyum sağlıyor bunu yapmayanlar ise ebedi azabı hak ediyordur.

Böyle bir durumda ben kafir yaratılmışım ben Allah’a ibadet etmem, bu zamandan sonra artık İslam dinine alışamam, ibadet yapmak bana zor geliyor ve bu işler benlik değil gibi düşüncelerin hepsi yanlıştır ve bu düşüncelerden tövbe edilmez ise hesap sorulacaktır.

Allah Teala neyin yapılmasını emretmiş, neyinde yapılmasını yasaklamış ise o insana zor gelemez. Çünkü insanı yaratan Allah’tır ve O’da insanı bu dine uygun yaratmıştır.

Bununla beraber zaten dinimiz İslam kolay bir dindir. Dinimizde her hangi bir zorluk, külfet, işkence ve zorbalık yoktur.

Allah Teala neyi helal kılmış ise o şeyde zarar yok bilakis kişiye faydası vardır.

Allah Teala neyi haram kılmış ise o şey zararlıdır ve yapılmasının bütün insanlığa zararı vardır.

Allah Teala hikmet sahibidir. O her şeyi yerli yerince yapar. Allah Teala her şeyi bilen ve her şeyi haber verendir.

Fıtrat ne demektir konusu hakkındaki hadisler ve ayetler şöyledir:

وَجَاهِدُوا فِي اللّٰهِ حَقَّ جِهَادِه۪ۜ هُوَ اجْتَبٰيكُمْ وَمَا جَعَلَ عَلَيْكُمْ فِي الدّ۪ينِ مِنْ حَرَجٍۜ مِلَّةَ اَب۪يكُمْ اِبْرٰه۪يمَۜ

Allah yolunda hakkını vererek mücahede / amel ve gayret edin. O, dini için sizi seçti ve din hususunda üzerinize hiçbir zorluk yüklemedi. Babanız İbrahim’in dini de böyleydi.

Hac Suresi 78. Ayet

Her doğan çocuk fıtrat üzere (Allah’ın dinini anlayacak ve yaşayacak, ilahi ahlak üzere yaşacak kabiliyette) doğar. Ne var ki anne babası onu ya Yahudileştirir, ya Hristiyan yapar veya Mecusliği aşılar (böylece insan asıl halinden ve hak yoldan çıkar)

Bu aynen bazı hayvanların başına gelen durum gibi olur. Hani bir hayvan bütün organları derli toplu bir halde doğar; fakat insanlar onun ya burnunu keser, ya kulağını deler ya da kısırlaştırır. Böylece hayvan başka bir şekle girer. İşte çocuğu da kötü çevre böyle değiştirip bozar

Hadisi Şerif (Buhari, Cenaiz, 80; Müslim, Kader, 22-24;)

Ben bütün kullarımı sadece bana kulluk edecek bir sıfatta yarattım; fakat onlara şeytanlar geldi, kendilerini dinlerinden uzaklaştırdılar; benim kendilerine helal kıldığım şeyleri onlara haram yaptılar; onlara bana şirk koşmalarını ve yarattığım şeyleri değiştirmelerini emrettiler.

Kudsi Hadis (Müslim, Cennet, 63; Nesai, Süneni Kübra, Fedailül Kuran, 49)

Anlamadığınız bir yer veya sormak istediğiniz başka dini sorular varsa buraya tıklayarak nasıl sorabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Son Güncelleme Tarihi

Bu makale size yardımcı oldu mu?

Aradığınız sorunun cevabını burada bulamadıysanız veya sormak istediğiniz başka sorularınız varsa alttaki yorum bölümünden paylaşabilirsiniz. En kısa zamanda cevaplamaya çalışacağız. Eğer makaledeki bilgiler size yardımcı olduysa teşekkürlerinizi, duygu ve düşüncelerinizi paylaşarak destek olabilirsiniz.