Kategoriler

Ehli Sünnet İnancı e-Kitap

İslam dini inanç ile başlar. Önce kişi Allah’a ve onun emrettiklerine tam manasıyla inanarak bu dine girer. Bunlara imanın şartları denir. Ehli sünnet inancı e kitap imanın şartları konusu ayrıntılarıyla anlatan, iman hakkında bilinmesi gerekenleri basit bir üslupla ifade eden Akaid kitapları arasında ki ilk kitabımdır. Bu kitabı okuduğunuzda Akaid ilmi hakkında her şeyin temeli öğrenmiş olacaksınız inşallah. Bütün dini kitaplar arşivine ana sayfadan ulaşabilirsiniz.

İmanın şartları 6 tane olup şunlardır:

  1. Allah’a iman
  2. Meleklerine iman
  3. Kitaplarına iman
  4. Peygamberlerine iman
  5. Ahiret gününe iman
  6. Kader ve kazaya iman

İşte bütün akaid ilmi bu altı şeyden ibarettir. Kişi bu altı maddeyi ve onunla ilgili bilgileri öğrendikten sonra temel inanç esasları konusunu bitirmiş olur.

Akaid Nedir?

Ehli sünnet inancı kitabı akaid ilminin temel konularından bahsetmektedir. Peki, akaid ilmi nedir? Akaid ilminin konusu, gayesi, önemi ve kaynağı nelerdir? Ana sayfadan Akaid İlmi Nedir Terim Anlamı adlı yazıda bu soruların cevaplarını yer almaktadır.

İman Nedir? İmanın Kısımları?

Akaid ilminin ne olduğunu anlattığımızı göre, inanç, iman gibi kavramlardan, bunların ne olduğundan bahsetmek lazım. Bir ilme başlarken ilk önce o ilmin ismi, cismi, hedefi, amacı, gayesi vb. konuların öğrenilmesi gerekir.

İman nedir yazımızda bu konulara değinerek, taklidi, icmali, tafsili ve tahkiki imanın ne olduğunu açıkladık. Sonra Müslümanın en temek özelliği olan gayba imanın ne anlama geldiğinden bahsettik.

İman Yönünden İnsanların Sınıfları

İnsanlar, iman edip etmeme yönünden mümin, kafir ve münafık olarak üç sınıfa ayrılmaktadır. İman eden müminlerde kendi aralarında çeşitli sınıflara ayrılmaktadır. Her Müslüman bir değildir. Bütün Müslümanların Allah katında fazilet, makam ve mevki farkları vardır.

Bu farkları Allah Teala kitabımız olan Kuranı Kerimde bahsetmekte ve insanlığı üç kısma ayırmaktadır. Bu ayırmaya göre ahirette amel defterini sağdan, soldan ve arkadan vereceğini bildirir.

Müminin, kafirin ve müminin ne olduğu, Allah’ın Kuranı Kerimde insanları Kuran’ı Kerimde nasıl ayırdığı, kimler amel defterini nereden alacağı dinimize göre insanların kısımları nelerdir yazımızda anlatılmaktadır.

İmanın Sıhhatinin Şartları

İman ettim ve ben müminim deyince iş bitmiyor. Bazı şartlara uymamız ve kaçınmamız gereken şeyler vardır. Eğer bunlara uyulmazsa kişinin imanı zedelenebilir, zayıflayabilir veya tamamen imandan çıkabilir.

Böyle kimseler küfre girmişlerdir fakat farkında değillerdir. Bunların yaptığı ibadetlerin hiç biri önemi ve Allah Teala katında bir değeri yoktur. Allah bizleri böylesine imanı kaybedenlerden eylemesin.

Böylesine bir tehlikeye girmemek için imanın kabul olmasının şartları sayfasını okumalı ve 6 temel şarta uyulmalıdır.

Taklidi İman Nedir? Taklit Yoluyla İman Sahih Midir?

Günümüzde ben Müslümanım diyen çoğu kimsenin imanı taklidi imandır. Kitabımızın başında anlattığımız imanın şartlarına herkes iman ettim diyor. Fakat bunların delillerini, ayrıntılarını, hikmetlerinin ve hakikatlerini kimse araştırmıyor.

Böylesine taklidi imanın yararlı olan şeklide vardır zararlı olan çeşidi de vardır. Birisi Allah’ın rızasına götürmeye vesile iken diğeri küfre götürmekte ve kişinin imanını ateşin odunu yaktığı gibi yakmaktadır.

Her ne kadar iyi olan imanı taklit etsek bile nihai kurtuluş için yeterli olur mu ki? Kısaca demek istediğim taklit yoluyla iman sahih ve geçerli midir? Yoksa, yaptığımız amellerin hepsi boşa mı gitmektedir? Bu soruların hepsini taklidi iman nedir adlı yazıda cevapladım.

Tevhid İnancı Nedir?

Her Müslümanın bilmesi gereken, öğrenmesi farz olan ilimler ve bilgiler vardır. Bunların en başında tevhid inancı gelir. Kişinin eğer tevhid inancında bir sıkıntı varsa yaptığı amellerin hiç bir değeri yoktur.

Kişi vefat ettiğinde veya kıyamet koptuktan sonra ahirette soru sorulacağı vakit ilk hesap Allah’a iman konusudur. Eğer kişinin Bu hususta eksiği varsa o kişinin amellerini bile bakılmaz. O kişi için amel terazisi bile kurulmaz.

İşte bu kadar önemli olan konuyu tevhid inancı nedir adlı sayfamızda derinlemisine anlattık. Herkesin okuması ve öğrenmesi lazım olan bilgiler yer almaktadır.

Devam edecek…

Son Güncelleme Tarihi

Bu makale size yardımcı oldu mu?

Aradığınız sorunun cevabını bu makalede bulamadıysanız, anlamadığınız bir yer veya sormak istediğiniz başka sorularınız varsa alttaki yorum bölümünden paylaşabilirsiniz. En kısa zamanda cevaplamaya çalışacağım. Eğer makaledeki bilgiler size yardımcı olduysa teşekkürlerinizi, duygu ve düşüncelerinizi paylaşarak destek olabilirsiniz.