Dini Soru Sor İmamlar Cevaplıyor & Dini Soru Sormak İstiyorum

Bugüne kadar Muhammed Furkan.com, yüzlerce kişinin dini sorular ve İslami sorular hakkında bilgi sahibi olmaları için onların sorularını cevapladı. Bu amacımızın hikayesi ilk olarak Peygamber Efendimiz’in ﷺ dini soru sor imamlar cevaplıyor konusunda bilgi sahibi olmak isteyenler için Ashabı Suffe’yi kurmasıyla başladı. MuhammedFurkan.com’da sünneti seniyye’nin ahlakı ile büyümüş olarak, dini soru sormak istiyorum diyenlerin cevap alabileceği bir yer olma hedefindedir.

Dini Soru Sor Cevap Al

Dini sorular ve cevapları içerikleri ile paylaşabileceğimiz birçok dini bilgiler vardır. Sen yeter ki dini soru sor imamlar cevaplıyor olacaktır.

Bilmeyenler İçin MuhammedFurkan.com Nedir?

MuhammedFurkan.com, dini soru cevap içerikli dini bilgiler yazıları yazmaktadır. Günlük hayatımızda takıldığımız ve merak ettiğimiz dini sorular için cevap vermektedir. Kendisi Peygamber Efendimiz’in ilim öğrenmek, müzakere yapmak ve dini soru cevap için kurduğu eğitim sistemi yolundan giden medreselerde ilim tahsilindedir.

Dini Sorular & İslami Sorular Sorma Sitesi

Bu zamana kadar gelen alimlerden öğrendiğimize göre İslam Dini Kuran ve Sünnetin bütününden oluşuyor. Bir kişinin bana sadece Kuran yeter diyerek, sünnetleri inkar ederek ve dini soru sormak istiyorum derdine düşmeyerek İslamı yaşaması, ve Allah Teâlâ’nın rızasını kazanması kesinlikle imkansızdır.

Öncelikle İslam Dininin kurallarının Kuran’ı Kerim ile indirildiğine ve Peygamber Efendimiz’in ﷺ sünnetleri ile yaşanması ve hayata geçirilmesi ile bir bütün olduğunu bilmek gerekiyor.

İslami sorular için başta iki kaynağın temel unsur olduğunu bildikten sonra “icma” ve “kıyas” olarak iki kaynak daha dahil edilmelidir. Ayrıntılı bilgi almak için sayfanın en altından yorum yazarak dini soru sor imamlar cevaplıyor olacaktır.

Dini Sorulara Cevap Nasıl Veriliyor?

Bizce dini soru cevap süreci sadece cevap olsun diye hüküm vermekten ibaret değil. Aslında yaptığımız işin, hocaya soru sormak istiyorum diyenlerin gönderdikleri dini soruların, ehli sünnet alimlerin yazdığı kitaplardan iyice bir derinlemesine araştırma yapılması sonucunda en yararlı cevabın kişiye verilmesi sistemine dayandığını düşünüyoruz.

Bu sistemde fazla araştırılma yapılmadan sadece akılda kalan ve mantıken verilen cevaplar ile dini sorulara cevap verilmemesi gerektiğine inanıyoruz.

Dini soru sorma sitesi olarak ziyaretçilerimizin sorularını cevaplamada ehli sünnet alimlerinin kitaplarından araştırılma yapılmasına (dini soru sorma için ön araştırma), bulunan içeriklerin anlaşılmasını sağlamak için Türkçe’ye çevirmeye (dini soru cevap için Türkçe çeviri) ve hadisler ve ayetler de ekleyerek dini soruların cevaplanmasına önem veriyoruz.

İslam camiasındaki Hanefi, Şafi, Maliki ve Hanbeli mezhebinde ki konuların tahsilini yapan Muhammed Furkan.com , Ehli sünnet ve tasavvuf hayatı birleşiminin getirdiği güzellikler ile dini sorular ve cevaplar hizmeti vermektedir.

Batı ve Doğu tarafında yetişmiş alimlerin ziyaretlerine katılan sitemiz onlar ile istişare yaparak işlerini sürdürüyor. Bununla beraber tüm yeni çıkan güncel fetvaları takip ederek sitemizde paylaşıyoruz. Bu sebeple güvenle dini soru sor imamlar cevaplıyor sloganının arkasında duruyoruz.

Dini Soru Cevap Süreci

Her sorunun mezheplere göre cevaplarının farklılık göstereceğini göz önünde bulundurursak, direk bir şekilde dini sorular ve cevapları verilmesinden bahsedemeyiz.

Dini soru cevap sürecine ilk adımı atarken, tarafımıza sorulan soruların hangi mezhebe, hangi hale ve hangi duruma bağlı olduğunu önce belirterek sonrasında cevaplara yönelik araştırmalara başlıyoruz.

GOOGLE’a dini soru sor imamlar cevaplıyor yazdığınızda muhammedfurkan.com adlı sitemize ulaşabilirsiniz. Sitemizde bilgisayardan girildiğine solda, mobilden girildiğinde ise sağ üste köşedeki menü işaretine tıklayarak ulaşabilen arama motoru oluşturduk.

Bu arama motoru sayesinde ziyaretçilerimiz sorabileceği soruları göz önünde bulundurarak dini soru cevap içerikleri hazırlıyoruz. Böylelikle daha hızlı bir fayda sağlamış ve bir adım önceden başlamış oluyoruz.

Genel olarak dini soru sormak istiyorum diyen kimselere verdiğimiz hizmetlerdeki standart sürecin nasıl gerçekleştiğini merak ediyorsanız, sizler için hazırlamış olduğumuz dini sorular ve cevapları sürecine göz atabilirsiniz:

01 Yorum Yazarak Sorunu Sor

 • Dini soru sormak istiyorum sayfasının en altından yorum yazarak sorunun açık bir şekilde belirtilmesi
 • Sorulan sorunun hangi mezhebe göre olduğunun ek olarak yazılması
 • Aynı sayfadan kendi yorumuna cevap gelip gelmediğini takip etme

02 Mezheplerin Belirlenmesi

 • Gelen İslami sorular için hangi mezhebe göre cevap verileceğinin belirlenmesi
 • Mezhep içindeki farklı hükümlerin araştırılması
 • Aynı mezhepte farklı hükümlerde cumhurun seçtiği, tercih edilen hükmün belirlenmesi
 • Farklı mezheplerde verilen hükümlerin ek olarak incelenmesi ve tercih edilenlerin özet olarak belirlenmesi

03 Araştırma

 • Ehli sünnet imamlarının yazdığı kitaplar
 • Zamanımızda bulunan alimler ile yapılan görüşmeler

04 Cevabı Yazma

 • Cevabın yeni bir yazıda oluşturulması ve yayınlanması
 • Sorulan yoruma cevabın bulunduğu yazının adresinin linkini içeren cevabın verilmesi

Dini Soru Sorma Sitesi

Bizce dini sorulara cevap, ehli sünnet inancı ve tasavvuf hayatı hakkında bilgi sahibi olmayan hocalar tarafından verilirse bir faydası olmaz. Bu sebeple Muhammed Furkan.com en başta bu iki kritere uymaya çalışmakta ve bu seyri sülük içerisinde çalışmalarını devam ettirmektedir.

Dini soru sor imamlar cevaplıyor araması içerisinde olan insanların yardıma koşmak bizi her zaman mutlu ediyor.

Peki sen bu durum hakkında yani bu dini soru sorma sitesi hakkında neler düşünüyorsun? Teşekkürlerini sayfanın altında yorum yazarak belirtirsen, o güzel yorumunu bu satırlar arasında yayınlayabiliriz.

Muhammed Furkan.com İle Sorusuna Cevap Bulanlar

Bize göre gerçek bir başarı hikayesi kendisinden sık bir şekilde söz ettirir. Özellikle hocaya soru sormak istiyorum diyenlere dini soru cevap süreci çalışmasının getirdiği faydalar, insanların kurtuluşa ulaşabilmelerine vesile olur.

Sayfanın en altından yorum yazarak sorularını ileten kişilere olabilecek en üst düzeyde yardım olmaya çalıştık. Allah Teâlâ’nın yardımı ile onların başarıyı yakalamasına, dini bilgiler ve İslami sorular konularında ki sorunlarının çözülmesine katkıda bulunduk elhamdulillah.

Elbette bu başarı senin. Sitemizde bulunan dini soru cevap içerikleri ve dini soru sormak istiyorum diyenlere verdiğimiz cevapları faydalı bulduysan ve hayatında başarıyı elde etmene yaradıysa eğer, en alt kısımdan yorum yazarak bu başarı hikayeni bizimle paylaşabilir misin?

Paylaştığın bu yorumunu herkese yararı olsun bu satırlar arasında paylaşacağız inşallah. Bu sebeple herkesin yorumlarını, taleplerini, isteklerini ve görüşlerini bekliyoruz

Referanslar

Referans olan herkese teşekkür eder ve burada sizlerle paylaşmak isterim. Sizde bu dini soru sormak istiyorum adlı yazımızı sosyal ağlarda paylaşıp veya yazıda kullandığımız anahtar kelimeleri web sitende bu yazının linkini vererek kullanıp, yorum yazarak bize bildirirsen seninde ismini burada paylaşabiliriz. Bu yazıyı paylaşıp referans olan herkese teşekkür ederiz.

Soruların Cevaplarını Kim Veriyor?

Soruların cevaplarını Muhammed Furkan.com sitesi vermektedir. Hakkında bilgi almak için Muhammed Furkan kimdir adlı sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Dini sorular ve cevapları kaynağı nedir?

Sorulara verdiğimiz cevapların altında kaynağını da belirtiyoruz. Fakat genel bir özet yapmak gerekirse:

Kuran’ı Kerim, Sünnet-i Seniyye, Ehli Sünnet alimlerin yazmış olduğu kitaplar ve zamanımızda yaşayan alim, molla ve evliyalar ile sohbet.

Piyasada ki dini soru sorma siteleri hakkında ne diyorsunuz?

Piyasada ki çoğu dini soru cevap siteleri sorulan sorulara herkesin cevap verebileceği şekilde kurulmuş.

Bu sistemle çalışan sitelerde insanların bilerek veya bilmeyerek yanlış bilgi vermesi çok yüksektir. Her önüne gelenin cevap verebildiği bir yer faydadan çok zarar vermektedir.

Dini forum siteleri güvenilir mi?

Yukarıda da anlattığım gibi Mumsema, Cennet bahçemiz, İslami forum.org, İslam-Tr, İslami forum.net gibi siteler İslami forum sitesi örnekleridir. Bu sitelerin güvenilir mi yoksa güvenilmez mi olduğu hakkında bir şey denilemez.

Çünkü orada ki soruları herkes cevaplayabiliyor. Her kafadan bir sesin çıktığı böyle bir forumda hiç bir şeyin doğruluğu tam anlamıyla mümkün değildir.

Bu sebeple bu gibi forumlarda ki cevaplara kaynak açık bir şekilde belirtilmediği sürece itibar edilmemelidir.

Dini sorular ve cevapları sitesi nasıl olmalıdır?

Dini soru sormak istiyorum diyenlere yardım etmek için hazırlanan site herkesin kolayca soru sorabileceği fakat sadece ehli olan görevlilerin cevap verebileceği şekilde olmalıdır.

Nitekim Sorularla İslamiyet, Dinimiz İslam, Fetva.net, Nihat Hatipoğlu ve benzeri dini soru cevap sayfası gibi siteler herkesin cevaplamasına izin vermiyor. Fakat böyle sitelerin bazıların kimlerin cevapladığı belli değil, bazılarının da güvenilir kaynak olması rağmen site yapısı modern teknolojiye ayak uydurmuyor.

Dolayısıyla sitelerde yavaş yüklenme ve telefonlarda uyum sağlayama gibi sorunlar çıkıyor. Fakat Muhammed Furkan.com olarak bu eksikleri de gideriyoruz. Sitemiz Türkiye’nin ilk AMP uyumlu dini bilgiler ve islami kaynak sitesidir.

Bu sebeple hız konusunda bir sorun yaşanmamakla beraber Google Amp Önbellek servisi desteği ve katkılarıyla yıldırım hızında açılan sayfalar projesinden sitenin tamamı yararlanmaktadır.

Zamanımızın yeniliklerini takip eden ve sürekli güncel kalan bir site, başında da ehli sünnet ve tasavvuf ahlakı ile ahlaklanmış bir site olunca her zaman güvenilir olmaya hak kazanıyor.

Dini Soru Sormak İstiyorum?

Ayriyeten tüm dini soru cevap içerikli yazılarımızın altına da yorum yazarak o yazı hakkında ki sorularını, düşüncelerinizi ve merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Sorulan sorulara ne kadar süre içerisinde cevap verilmektedir? Sorulan sorular detaylı bir analiz süreci geçirdiğinden en fazla 3 gün içerisinde cevap verilmektedir?

Dini soru sorma yöntemleri nelerdir?

Sitemiz sadece yorum yazarak gönderilen sorulara cevap vermektedir. Bunun dışındaki iletişim araçları sadece yorum yazma konusunda ve yazılan yoruma cevap gelmeme hususunda yaşanan sorunları iletmek destek almak için kullanılabilir.

Facebook sayfanızdan soru sordum hala cevap gelmedi? Sadece yorum yazarak sorulan sorulara cevap verildiği için, Facebook’tan sorduğunuz soruya cevap gelmemesi gayet normaldir.

İnstagram hesabınızdan dini sorularımı ilettim ama hala cevap gelmedi?

Facebook, gibi Instagram’dan da sorulan dini sorular cevap verilmemektedir. Sizde yukarıda anlattığımız yönergeleri uygulayarak sorularınızı sorabilirsiniz.

Telefon, Twitter, Mail ve İletişim sayfasından cevap gelmeme sorununa çözüm nedir? Hocaya soru sor online sistemi olarak telefon ile dini soru sormak isteyen her zaman sorun yaşıyor bunun nedeni: Yorum yazarak sorulan sorular dışında her hangi dini soru sorma yöntemleri ile soruların hiçbirine cevap verilmemesidir.

Çünkü sadece dini soru sor imamlar cevaplıyor sayfasına yorum yazarak genel sorular sorulmaktadır. Ayriyeten çeşitli içerikli yazıların altına da o yazı hakkındaki dini sorular sorulmakta ve cevap verilmektedir.

Yorum yazarak gönderilen İslami sorular, 11 aşamadan geçerek cevap verilmektedir. Bu aşamaları öğrenmek için yukarıdaki dini soru cevap süreci kısmını okuyabilirsiniz.

Dini sorularınızı buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

368 yorum bulunmaktadır bu sayfada “Dini Soru Sor İmamlar Cevaplıyor & Dini Soru Sormak İstiyorum

 1. Merhaba hocam benim bi sorum olucakti hocam ben bi yıllık evliyim hamile kalamyodum ve sonra namaz kılarken birden ağladm ve dedim ki allah bana bi evlat ver o an ölsemde olur yeterki eşim baba olsun ve şimidi 2 aylik hamileyim hocam surekli ölurmüyum oyle soydegim için felan aklmdan çkmyor günaha girmişmiyim

  1. Merhaba, ettiğiniz dua o anın verdiği akıl kayması ile olduğundan itibar edilmez. Yani günaha girmiş sayılmazsınız fakat yinede bu tarz dualar etmekten sakınmak gerekir.

   1. Ben orucluyken ramazan ayında bir kere bosaldım sonraki gun kazasını tuttum aradan 5 6 gün geçti ben yine bosaldım ama bu sefer elle hiçbir şekilde temas etmedim bosalmakta istemiyordum ama farketmeden geldi hemen gusül aldım ve tövbe istiğfar duası ettim okudum gunahım nedir saygılarımla
    Lütfen acil bir sekilde cevap verirseniz

    1. Merhaba Burak, eğer kalpten pişman olarak tövbe ettiyseniz umulur ki Allah Teala affeder. Anlamadığınız bir yer, merak ettiğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın, Allah Teala’ya emanet olun.

 2. Yaklaşık 13 yıl önce evlendim. Bu evliliğin ardından 5 yıl sonra bir çocuğumuz oldu ve bunun ardindan eşim benden yaklaşık  7 yıl hiçbir şekilde cinsel konuda bana yaklaşmadi. Bu süre içerisinde en basit seylerden dahi cunup oluyorum,  boyle bir rahatsızlik meydana geldi , boy abdesti almak icin sabah akşam banyo yapıyorum. Banyo yapmadikca  hiçbir şekilde namaz kılamıyorum orucuna başlayamıyorum, ibadet yapamıyorum. Hastanede doktorlar bunun hastalık olmadığını, ilacı olmadığını, rahatsızlık oldugunu; bunun tedavisi için eşimle sık sık ilişkiye girmem gerektiğini söylediler. 

           Eşimin babası  vefatına 2 yıl kala kendisi “Kim boşanma davası acarsa hakkımı helal etmem .” demiş. 

         Boşanmayı  istiyoruz. Fakat bir tarafta kul hakki , bir tarafta Allahin emri namaz ibadeti.

          Ahiret hayatım için bu iki seçenekten hangisini seçmeliyim?  

           Vereceğiniz cevap için teşekkürler  Iyi günler.

  1. Merhaba, Şeytan Aileyi ayırmak için ve kişinin ibadetleri yapamaması için bütün gücüyle uğraşır. Yani bunların hepsi şeytanın oyunu olup birer imtihandır. Dünya imtihan dünyası insan insanla imtihan olur, insan herkesle her şeyle imtihan olur. Önemli olan bu imtihanları kazanmak için elinden geleni yapman. Peki imtihanları kazanmak için neler yapılmalı merak ediyorsan “imtihan dünyası” adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

 3. Selamün aleyküm
  DETAYLI SORUM! 8 aşamalı.
  ​​​​​​ Hocam teşekkürler,ilginiz için.

  *Cünüpken( el ve ağız yıkamadan yemek ve içmek tenzihen mekruh)oluyormuş.

  *ben ağız yıkamadan içtiğim
  İçin. Soruyorum

  *Cünüpken içilen sigaranın

  *vücutta(dişlerde,agızda,burun içinde vb ..) yaptığı

  *artıklar(leke,iz,kalıntı vb..)

  *ağızda(diş oyuğu,kovuğu, plağı,dolgusu,implantı,kırık, çürük,kaplama,tartar, ağız içi yara,dişeti tahrişi vb …) olursa’da

  *Şimdiki tütünler saf degil(içerisinde,;kimyasal, katkı,eklenen vb…maddeler var)

  *Hanefî mezhebine ve erkek kişiye göre gusul abdestinin geçerliliğine ve sıhhatine engeli olurmu? bu şekilde aldığım gusul caizmidir?

  Allah’a emanet olunuz, saygılar.
  Aklıma gelebilecek tüm ihtimallerle sordum

  1. Ve aleykum selam ve rahmetullahi ve berekatuhu,

   Birincisi, “cünüpken ağzı yıkamadan yemek yemek tenzihen mekruhtur” kısmı yanlış anlaşılmış. İlk başta burayı çözelim. Cünüp olan insanın ilk işi gusül almaktır. Bunun dışından hiç bir iş yapamaz. Eğer insan cünüpken bile bile gusül almıyorsa kendisine farz olan bir şeyi terk ediyordur, bununda günahı malumdur zaten. Fakat zaruret halinde (suyun bulunamaması veya günümüzde banyonun dolu olması vb. gibi) yemek yenebilir, böyle bir durumda da kişi ağzını yıkamalıdır. Yani insan cünüp iken gusül almayıp başka işler ile uğraşması söz konusu değildir.

   İkincisi, Hanefi mezhebinde guslün farzları üçtür. Ağzı & burnu & bütün vücudu yıkamak. Kişi ağzını ve burnunu her yere su ulaşacak şekilde (boğaza gargara ve genze su ile beraber) çalkalar ve yıkar. Bu iki yerde yaralar bulunuyorsa, yaranın da her yeri yıkanır. Eğer yaraya su ulaştırınca azacak ise su değdirilmeyebilir. Sonuç olarak Ağzı boğaza kadar burnu genze kadar yıkadıktan & çektikten sonra farz yerine gelmiş olur. Sonra bütün vücudunu yıkayarak üçüncü farzda yerine getirilir ve gusül tamamlanmış olur. Anlamadığınız bir yer veya sormak istediğiniz bir soru varsa lütfen yazmaktan çekinmeyin. Hayırla Kalın.. Allah’a (Teâlâ) emanet olun…

    1. Ve aleykum selam ve rahmetullahi ve berekatuhu, şöyle ki cünüp iken kişi banyo etmesi lazımdır başka bir şey yapamaz. Zaruretten yemek yemek gerekirse o zaman da ağzın yıkanması gerekir, yoksa mekruh işlenmiş olur. Anlamadığınız veya sormak istediğiniz bir şey varsa lütfen yorum yazarak sormaktan çekinmeyiniz.
     Hayırla Kalın… Allah Teâlâ’ya Emanet Olun…

     1. Selamün aleyküm
      İşlediğim mekruhtan dolayı ve sigaranın kimyasal eklerinden dolayı
      Cünüpken içince dişeyapışan kimyasallar(tütün ottur ve topraktan biten bişey gusle engel olmaz denir,günümüzde saf degil katkıları ve kimyasalları var)hanefi mezhebine göre sonradan aldığım gusul geçerlimidir,sahihmidir.
      Sormak istediğim budur.
      Selamlar

     2. Ve aleykum selam ve rahmetullahi ve berekatuhu, ağzınızı iyice çalkalayıp elinizden geldiğince yıkadıktan sonra gusül olmuş olur. İşlediğiniz mekruhların gusle hiç bir etkisi yoktur. Cünüpken bir şey içmek ile cünüp değilken bir şey içmek arasında fark yoktur. Sigaradan dolayı ağızda çıkan yaralar vb. tabiat gereği olduğu için üzerine su vurmak yeterlidir. Böyle alınan gusül sahihdir ve geçerlidir. Anlamadığınız veya sormak istediğiniz bir şey varsa lütfen yorum yazarak sormaktan çekinmeyiniz.
      Hayırla Kalın… Allah Teâlâ’ya Emanet Olun…

     3. Size sorum vardi 4 haftadir bir cevaplama bekliyorum Hocam

      Kisaca

      Tövbe etdim korkuyla
      Tövbe duasiz bir tövbe
      Ama tutamiyorum artik neyapmam lazim hocam
      Sadaka,namaz…

      Lütfen bir cevap bekliyorum

     4. Merhaba Hakan, tövbe insanın pişman olup bir daha yapmamaya niyet etmesine verilen bir isimdir. Tövbe etmek için her hangi bir dua, namaz vb. gerekmediği gibi bozmak için de her hangi bir şey söz konusu değildir.

 4. Selamün aleyküm ben kapalı biriydim ve açılmayı düşünüyordum kardeşim okuldan geç gelince korktum ve eğer kardeşim okuldan sağ salim gelirse yemin ederim açılmayacağım hatta bu konuyu bir daha hiç açmayacağım dedim ve kardeşim okuldan sağ salim geldi ama ben yine bahsettim hatta yine açılmayı düşündüm sonra birkaç defa daha aynı olay oldu ve ben yine aynı yemini ettim şuan açığım adağımı bozdum hatta açıldıktan sonra yine aynı olay oldu ve ben yine aynı yemini ettim ama tutmadım günahı nedir ya da kardeşimin başına bir şey gelir mi ya da bu yeminimin bir kefareti var mı varsa nedir bu yeminimi kardeşimin başından nasıl çıkarabilirim bu bir yemin mi adak mı bana bir yol gösterin lütfen.

  Bir de bir şey daha eklemek istiyorum açıldıktan sonra iki defa tekrarlandı aynı olay ve ben yine aynı yemini edip kapanicam dedim ama yapmadım yani yapamıyorum istemiyorum çünkü ama bir yandan da korkup böyle sürekli saçmalıyorum bana bir çıkış yolu gösterin her türlü kefareti öderim

  1. Ve aleykum selam ve rahmetullahi ve berekatuhu, Geleceğe dair bir şeyi yapacağına ve yapmayacağına dair yemin edip de yeminini bozan kimse kefaret olarak on fakiri giydirir. Buna gücü yetmezse, on fakire birer fitre miktarı para veya yiyecek verir. Bunları yapacak gücü olmayan kimse, peş peşe üç gün kefaret orucu tutar.

   Yemin birkaç defa bozulunca, kişi o kadar kefaret öder. Yeminlerin yapıldığı yer değişmese de yine hüküm böyledir. Bozduğu bu yeminlerin her birinden dolayı ayrı ayrı kefaret ödemesi gerekir. Gücü yeten kimse böyle yapar. Fakat gücü yetmeyen kimse İmam Muhammed’in fetvası ile amel edebilir. Ona göre, yemin kefaretleri çoğalınca, bunlar bir kefaret ile ödenir. Tercih edilen görüş de budur.

   Netice: Eğer durumunuz iyi ise bütün yeminleriniz için ayrı ayrı kefaret ödeyin. Eğer durumunuz pek musait değil ise tek kefaret ödeyebilirsiniz. Kefaret ise üç çeşittir.
   1. On Fakiri Giydirmek
   2. On Fakire Bir Fitre Miktarı para veya yemek vermek.
   3. Peş Peşe 3 Gün Oruç Tutmak

   Önemli: Kişi bu üçünden dilediğini seçemez. Birincisini yapmak zorundadır. Eğer birincisini yapması imkansız ise ikincisini yapmak zorunda dır. Eğer ikincisini yapmak imkansız ise üçüncüyü o zaman yapabilir.

   Anlamadığınız bir yer veya sormak istediğiniz bir soru varsa lütfen yorum yazarak sormaktan çekinmeyin. Hayırla Kalın.. Allah’a (Teâlâ) emanet olun…

 5. Benim karşıma bi çok insan çıkardı yardım isteyen herkese yardım ederdim maddi ama şimdi resmen arıyorum bi haftadır kimseyi bulamıyorum öyle ki dilenci bile çıkmıyor karşıma

  1. Merhaba, dilenmek İslam Dinin’de olmayan bir davranıştır. Peygamber Efendimiz (s.a.v) dilenen kişi için, “ormandan odun kesip satsan senin için daha hayırlıdır” buyurmuştur. Bu sebeple dilencilere de para vermek onları şevke getirdiği için vermemek daha uygundur. Çünkü herkes dilencilere para verirse onlar bu işi hiç bırakmazlar. Dinimiz bunu yasaklamış ve ticaret yapmayı, çalışmayı emretmiştir. Onlara bu emre karşı gelip çalışmaktan vazgeçiyorlar. Bizde onlara destek olmamalıyız. İllaki yardım etmek istenilirse onlara bir iş bulabilir ve para kazanacakları bir kapı onlara vesile olabilirsiniz. Yapılabilecek en güzel yardım budur. Anlamadığınız veya sormak istediğiniz bir şey varsa lütfen yorum yazarak sormaktan çekinmeyiniz.
   Hayırla Kalın… Allah’a Teala emanet olun.

 6. Hocam Selamün aleyküm Ben diş dolgularımı maaşım bankaya yattıgından, Bankadan çektiğim parayla, bazende kredi kartıyla Yaptırdım, bu ödemeler nakitte olsa bankadan aldım, kredi kartıyla yaptırdığımada gecikme oldugundan faiz ödemiş oldum, bu durum Hanefî mehebine ve erkek kişiye göre gusul abdestine manimidir, (ağız ve burun farz)aldığım gusuller sahih ve caizmidir. Allaha emanet ol hocam

  1. Ve aleyküm selam ve rahmetullahi ve berekatuhu, vücutta bir şey suyun deriye vs. geçmesini engelliyorsa gusül olmaz. Engelleyen şeyin faiz ile olup olmadığı hiç önemli değildir. Eğer suyun vücuda geçmesini engelleyen bir şey varsa ister faiz para ile olsun, ister helal para ile olsun her iki durumda da gusül olmaz. Kişinin o mani olan şeyi kaldırıp vücuda suyu ulaştırması gerekir. Anlamadığınız veya sormak istediğiniz bir şey varsa lütfen yorum yazarak sormaktan çekinmeyiniz.
   Hayırla Kalın.. Allah’a Teala Emanet Olun..

   1. Hocam,cünüpken içilen sigaranın (agız ve dişlerde)
    Kimyasal ve katkı artıkları ve tütün lekeleri ve izleri(cünüpken oldugunda)sonrasında gusul alındığında.
    Bu gusul abdestim hanefi mezhebine ve erkek kişiye göre. geçerli ve sahih
    Olurmu…
    Net sorum bu,busoruma cevap arıyorum.

     1. Merhaba Ateş, bu konu hakkında bilgi sahibi olmak için o maddenin ayrıntılarını araştırmak lazım. Direk bir şey söylemek doğru olmaz. Anlamadığınız veya sormak istediğiniz bir şey varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın… Allh’a emanet olun…

    1. Merhaba, evet guslünüz sahih olur. Ağızda çıkan yaralar gusle engel değildir. Ağız iyice boğaza kadar yıkandıktan sonra yeterlidir. Ağızda çıkan kimyasal ve katkı artıkları ve tütün lekeleri ve izleri varsa elinizden geldiğince yıkar ve üzerine su vurursanız sahih olur. Guslün başka bir yerinde eksik yoksa guslünüz sahihtir, olur ve geçerlidir..

 7. Tırnak yedigim için yapışkanlı takma tırnak takıyorum, ama namaz kılmama engel olurmu bilmiyorum

  1. Merhaba Mehtap, yapışkanlı tırnakta her hangi bir necaset yoksa namaza engel olmaz. Fakat abdest alırken çıkarmıyorsan ve doğal tırnağının içerisine su geçmiyorsa o zaman abdestin olmaz, böylelikle namazında geçerli olmaz. Çünkü elleri dirseklere kadar yıkamak farzdır. Eğer takma tırnak su geçirmiyorsa, suyun deriye ve tırnak aralarına geçmesine mani oluyorsa abdest sahih olmaz. Sormak istediğiniz bir şey varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın… Allah’a Teala emanet olun…

 8. Hocam cevremde birçok kafir var.Bu kişiler arasında aile bireylerim de var.Ben bu kişileri seviyorum ve arkadaşlık yapıyorum.Benim kafir yani ateist arkadaşlarım da var bu kişilerin itikadi yönlerini beğenmiyorum ancak onları herhangi bir muslumandan daha çok seviyorum.Bu kişilerin doğum günlerini kutluyorum ve yasamalarini istiyorum.Hocam ben bunlardan dolayı kafir olur muyum?

  1. Merhaba, Kafir olmazsınız. Fakat onlara duyduğunuz bu sevgi aşırılığa kaçmamalıdır. Yani “bunlar kafir olmalarına rağmen Müslümandan daha iyiler” gibi sözler sakıncalı sözlerdir. Çünkü ayetlerde ve hadislerde Müslüman olmayan kişiler hakkında “onlarla dostluk yapmayın” buyruluyor. Sevginizin ölçüsü ise insan olduğu için sevmektir. Yani yaratılanı sevmektir, yaratılandan ötürü. Sormak istediğiniz bir şey varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın… Allah’a Teala emanet olun…

 9. Iyi aksamlar Hocam sorum su
  son aralar tv lerede izledigim osmanli filimleri ve daha sonrasi gercektede arastirdim biraz bu dizilerde dikkatimi ceken sahneler oldu bunlar gercek hayatada olmus misal Sultan süleyman bir vezirini veya sehzadesinin ölüm emrini veriyor ve bogdurtuyor
  Sultan diye ölen kislerin Hayati neden onun elinde olduguna inaniyor ve dinimizce can almak günah degilmi neden hapise zinadana atmiyor neden kendi ailesinin dahi canini aliyor ne hakla neye dayanarak ve bunu yapan sultanlar pasalar inancli kisiler ve bir can aliyolar bu günah veya Haram veya o emri verdigi icin cehennemlik degilmi ? merak etim dinimizde can almak günah cünki

  1. Merhaba Ali sana da iyi akşamlar. Şeriata göre bazı suçlar ölümü gerektirir. Bu ölüm emrini de devletin başında kim varsa o verir. Bu Allah’ın koyduğu bir kanundur. Fakat sebepsiz yere can almak haramdır. Tarihte ne olmuş, neden ölüm emri verilmiş bizim bir bilgimiz yok. Eğer İslami kurallara uyarak verdiyse ölüm erini sıkıntı yok. Eğer İslami kurallara aykırı olarak verdiyse elbette cezasını çekecek ve bundan hesaba çekilecektir. Anlamadığınız bir yer veya sormak istediğiniz bir şey varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın… Allah’a (Teala) emanet olun…

 10. Hocam mitolojik varlıklarla alay edebilir miyiz?Bunlardan en az birinin Allah’ın bozulmuş şekli olma ihtimali var mıdır?

  1. Merhaba can, Sadece Mitolojik canlılar değil Allah’ın yarattığı hiç bir varlıklar ile alay edemezsiniz. Bunlardan en az birinin Allah’ın bozulmuş şekli olma ihtimalini düşünmek insanı kafir yapar. (Allah muhafaza etsin) Anlamadığınız veya sormak istediğiniz başka bir şey varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz.

  1. Merhaba Hak Yol, Arapça, Akaid, Fıkıh, Hadis, Kuran, Tarih, Tasavvuf ve Kişisel gelişim dersleri veren biriyim. Merak ettiğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın, Allah’a emanet olun…

 11. Hocam ben doktorum ve kullandigim ilaclardan elime boya gibi bisey bulasiyor. Bu gusul abdestine manimidir?

  1. Merhaba cansu, direk bir şey söyleyemem. Eğer boya deriye su geçiriyorsa gusul sahih olur, eğer boya deriye su geçirmesine engel oluyorsa gusül olmaz. Bir boyacıya veya bu konu hakkında bilgi sahibi olacak kişilere sorup o elinizde ki boyanın su geçirip geçirmediğini araştırmanız gerekiyor. Hayırla Kalın.. Allah’a emanet olun…

 12. Hocam Allah’ın bozulmuş şekli derken mitolojik hayvanlardan bahsetmiyorum,zeus,enlil gibi tanrı sayılan şeylerden bahsediyorum.Yani hıristiyanlar Allah’ın bozulmuş bir haline(çocuğu olan,karısı olan şeklinde)inandıkları için bu zeus un falan da aynı şey olup olamayacağını soruyorum.Soruma bu şekilde bakmanızı rica ederim yani mitolojik hayvanlardan bahsetmiyorum.

  1. Merhaba Can, zeus, enlil gibi Mitoloji’de bulunan tanrı, kutsal ruh vb. her türlü şeye inanan da kafir olur. Merak ettiğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın, Allah’a emanet olun…

 13. Hocam bazı nurcular Bediüzzaman’ı asrın müceddidi kabul etmeyen kişilere “sen helak olacaksın”diyorlar.Bu doğru mudur?

  1. Merhaba Can, Doğru olup olmaması “helak olacaksın” derken ki niyetlerine bağlıdır. Eğer sen “cehenneme gireceksin” niyetinde olursa tabi ki de yanlıştır. Fakat “sen böyle devam edersen daha başka şeyleri de kabul etmezsin bu da seni helaka götürür” şeklinde bir niyet olursa sıkıntı olmaz. Ama yine de bu niyette olan kişi “helak olacaksın” şeklinde değil, latif ve karşıya faydalı olacak şekilde söylemelidir. Mesela: bu yaptığın doğru değil gel istersen beraber bunun kaynağını araştıralım vb. Sonuç itibari ile “helak olacaksın” çoğunlukla sıkıntı çıkaracağından doğru bir şey değildir. Anlamadığınız bir yer, merak ettiğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın, Allah’a emanet olun.

  1. Merhaba Allah’ı Seven biri, Kur’an ve sünnet İslamın kaynaklarından ikisi olup birbirini tamamlayıcı öğelerdir. Bu ikisinin birbirini nesh ettiği düşünülemez bile… Daha fazla bilgi için İslam dininin kaynakları adlı yazımıza göz atabilirsiniz. Merak ettiğiniz sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın, Allah’a emanet olun…

  1. Merhaba Can, Ğayri metluv vahiy vardır haktır tasdik edilmesi gerekir. Peygamber Efendimiz ﷺ Resul olmadan önce de, Resul olduktan sonra da ğayri metluv vahiy almıştır. Anlamadığınız bir yer, merak ettiğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın, Allah’a emanet olun.

  1. Merhaba Can, Dünyanın yaşı 7000 yıl diye bir söylenti vardır. Fakat doğruluk payı çok düşük bir zayıf görüştür. Pek itibar edilmemesi gerekir. Dinozorların var olup olmadıklarına dair bilgileri tarih kitaplarına bakıp araştırmak lazımdır. Bu konu hakkında bilgi sahibi olmak için araştırma yapmak gerekir. Anlamadığınız bir yer, merak ettiğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın, Allah’a emanet olun.

 14. Hocam peygamberimiz peygamberlikten önce gayri metluv vahiy aldığı hangi ehli sünnet kitabında geçiyor?Ve hangi olay buna delildir?

  1. Merhaba Can, konunun yanlış anlaşılmaması için “peygamberlik” kelimesini “resul” olarak değiştirdik. Yani Peygamber Efendimiz ﷺ kendisine gelen ayetler emredilen yeni bir kitabın ve yeni bir şeriatın vahiyleri alırken onunla beraber ğayri metluv vahiyler de almıştır. Anlamadığınız bir yer, merak ettiğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın, Allah’a emanet olun.

 15. Hocam iceriginde ateistlerin sözlerini paylaşan bir kişiyi instagramdan takip edersek kafir olur muyuz?Çünkü biz onu takip edersek daha fazla kişi o kişinin profilini görecek ve onun küfür olan yazılarını da görecek ve belki de aklı karışacak.

  1. Merhaba Hak Yol, “içeriğinde ateistlerin sözlerini paylaşan bir kişiyi instagramdan takip eden kişiye” direk kafir diyemeyiz. Çünkü bu o kişinin niyetine bağlıdır. Eğer niyeti dediğiniz gibi küfrü sevdiği, yaymak istediği ve inandığı için ise o kişi kafir olur. Fakat eğer kişi “bir Müslüman olarak başka milletlerinde dinlerinden haberdar olmak lazım” niyetiyle yaparsa bunda bir mahzur yoktur. Anlamadığınız bir yer, merak ettiğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın, Allah’a emanet olun.

    1. Merhaba Hak Yol, Takip etmemeniz de fayda vardır. Anlamadığınız bir yer, merak ettiğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın, Allah’a emanet olun.

     1. Peki o küfür olan yazıları daha fazla kişi göreceği için kafir olur muyum?

     2. Merhaba, kafir olmazsınız sadece günah işlemiş olursunuz. Kafir olmanız için sizde o yazılanları desteklemeniz ve iman etmeniz gerekir. Anlamadığınız bir yer, merak ettiğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın, Allah’a emanet olun.

 16. Peygamberler günah işlerler mi?Hz.Muhammed e tövbe et denilmiş midir?peygamberler günah işlerler ancak küçük günah işlerler onlar da hemen affedilir gorusu doğru mudur?Peygamberlerin işlediği günahlar daha hükmü konulmadan önce mi işlenmiştir?

  1. Merhaba Hak Yol, Peygamberler günah işlemezler. “Peygamberler günah işlerler ancak küçük günah işlerler onlar da hemen affedilir” görüşü yanlıştır. Çünkü Peygamberler günahsızdırlar ve günah işlemezler. Anlamadığınız bir yer, merak ettiğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın, Allah’a emanet olun.

 17. 19 mucizesi diye bir şey var mıdır?Herhangi bir ehli sünnet kitabında bu geçer mi?Bu bir bid’at mıdır?

  1. Merhaba Can, 19 Mucizesinden kastın Kuranda ki ayetleri bir takım hesaplamalar ile Tevbe suresinin sonuna ayet eklenmesi sonucuna varılması ise, bu tamamen uydurulmuş saçma bir şeydir. Buna inanan kimse kafir olur. (Allah Muhafaza) Anlamadığınız bir yer, merak ettiğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın, Allah’a emanet olun.

 18. Âdem’den kıyamete kadar insanlığın ömrü yedi bin senedir.” (Kenzu’l-Ummal, h.no: 16459; Munavî, Feyzu’l-Kadir, III/547; h.no: 4278)
  Ve dünyanın 7 günde yaratılması “(Resulüm) Senden, başlarına acele azap getirmeni istiyorlar. Allah sözünden asla caymaz. Rabbinin katında bir gün, saydıklarınızdan bin yıl gibidir. (Hac 47)”ayeti de bunu desteklemez mi?Ayrıca Cübbeli Ahmet Hoca’fan izlediğime göre de Hz.Adem Dünyaya dünya 2000 yaşındayken indiriliyor

  1. Merhaba Can, hadisi şerifte insanlığın ömrü 7 bin senedir diyor, fakat siz dünyanın yaşı kaçtır diye sordunuz. Dünyanın yaşının da direk 7000 yıldır, deyip kestrip atmak doğru değildir. Çünkü Hz. Adem’den önce dünyanın var olduğuna dair çeşitli rivayetler vardır. Verdiğiniz ayet-i kerime’de apayrı şeyden bahsediyor. Orada “Allah’ın dilerse her şeyi hızlı yapabileceğini fakat, yavaş yavaş yapıp insana ders verdiği” anlatılmaktadır. Anlamadığınız bir yer, merak ettiğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın, Allah’a emanet olun.

 19. Insanin kendine davranışı nasil olmalıdır. Aşağılık duygusu ve kendini beğenmişlik arkasında nasıl bir denge kurmalıdır? Kendimi sevmiyorum ve çok eleştiriyorum nasil bir davranış içine girmeliyim?

  1. Merhabalar, bu husustaki soruların cevabı basittir. Peygamber Efendimiz’i örnek alsak ve her halimiz de ona uysak,en iyi İnsan sembolü oluruz. Bunun için siyer kitapları okuyabilir, hadisler ve sünnet için araştırma yapabilirsiniz. İmam Gazali şöyle buyurur: İnsan her halinde sünnete uyynca Allah dostu olur. Anlamadığınız bir yer, merak ettiğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın, Allah’a emanet olun.

 20. bu soru fazla dinimizle alakalı olmayacak sanırım ancak içim hiç rahat değil o nedenle yorum atıyorum tavşanların olduğu bir arazide yaşıyorum fazla olmaları nedeniyle verilmesi söylenmiş. Bir kaç tane tavşanı almaya geldiler, adamın söylediğine göre tavşan besliyor ve çoğaltmak istiyormuş ilk başta almalarında bir sakınca görmedim alabilirsiniz dedim, bugün iki tane tavşan yakaladılar ancak gönlüm hiç el vermedi vermeye, iki tavşanı bırakmasını ancak yavru tavşanları sürekli ısıran bir tavşan vardı erkek onu alabileceklerini söyledik öyle bir şey ki aklım o anda çuvalda yakalanmış olan iki tavşanda idi o yüzden yakalamasını söylediğimiz tavşan için gözüme perde indi sanki hayvan yakalanmamak için çok çabaladı, hayvanı çok hırpaladılar yakaladıklarında hayvan öyle bir baktı ki kurtarın beni der gibi o an yine aklım çuvalda ki iki tavşandaydı, yavrularda hırpalanmaz diye düşünüyordum belkide bilmiyorum şimdi içim kahroluyor öyle davranmalarına nasıl izin verdim diye yakalandığındaki bakışı da gitmiyor gözümden alan kişiler ona kötü davranıyormudur diye düşünmeden edemiyorum bu konuda bana akıl verirseniz çok sevinirim hayvancağız için çok büyük bir günah işlemiş gibi hissediyorum..başta hayvanlara sıkıntı vermeden alacaklarını düşündüğün için izin vermiştim şuan içim hiç rahat değil nasıl içimi rahatlatabilirim

  1. Merhaba Merve, içinizi rahatlatmak için eğer tavşanlar için bundan sonra elinizden bir şey geliyorsa, elinizden geleni yapabilirsiniz. Eğer daha yapacak bir şey yoksa sadaka vererek onun sevabı ile huzur bulabilirsiniz. Anlamadığınız bir yer, merak ettiğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın, Allah’a emanet olun.

 21. Sadece namaz surelerini bilen bir kişi Müslüman sayılır mı?(Şehadet getiriyor ve İmanın şartlarına iman ediyor)

  1. Merhaba Ahmed, Müslüman olmak için namaz surelerini bilmesine gerek yoktur. Sadece kelime i tevhid ve kelime i şehadet getiren, bu iki kelimenin anlamlarına ayrıntılarıyla iman eden ve ters bir şey yapmayan kişi Müslümandır. Anlamadığınız bir yer, merak ettiğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın, Allah’a emanet olun.

  1. Merhaba, siz birine dostum derseniz kafir olmazsınız. Anlamadığınız bir yer, merak ettiğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın, Allah’a emanet olun.

 22. Peygamberimiz (asm) hiçbir âlimden ders almamış, hiçbir kitap okumamış, hiçbir ilim meclisinden bir şey öğrenmemiş; bir kelime de olsa yazı yazmamış mıdır?

  1. Merhaba Ahsen, Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem ümmi idi. Yani okuma yazmasını bilmiyordu. Burdan da okumadığını ve yazmadığını anlaşılmaktadır. Fakat Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem sahabeler ile istişare yapardı. Bu istişare sonucunda yeni bilgiler öğrenirdi ve ilim meclislerine katılırdı. Anlamadığınız bir yer, merak ettiğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın, Allah’a emanet olun.

  1. Merhabalar, haramdır. Allah Teala hesabını soracak hem dünyada hemde ahirette cezasını verecektir. Anlamadığınız bir yer, merak ettiğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın, Allah’a emanet olun.

 23. Hocam meraba benim erkek arkadasim var cok ozur dileyerek konuyu anlatmam lazim lutfen yardımcı olun biz çok yakinlasiyoruz bi ara hamile kalma korkusu yasayip buyuk konustum ve tobe ederek Allah’ım bidaha gidersem korkutugumu başıma getir dedim ve yine gittm hocam yardimci olurmusun cok dardayim napmaliyim bu yükü tasiyamamm😑 Allah beni boyle biseyle cezalandirirmi

  1. Merhaba Gül, evli olmadığınız kişi ile yakınlaşmanız zinadır ve haram işlemiş olursunuz. Kendinizce yaptığınız adağın bir anlamı yoktur. Dünya imtihan dünyasıdır. Allah Teala istediği şekilde imtihan ve ceza verebilir. Sizin bu durumda en kısa zamanda tövbe etmeniz ve Allah emrettiklerini yapıp yasaklarından kaçınmalısınız. Anlamadığınız bir yer, merak ettiğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın, Allah’a emanet olun.

 24. camiye girdik sünnet kılınmış farza yetiştik kıldık sünnet ne olacak
  birde farzın son iki rekatına yetiştik ise ne yapmalı farz namazına durmalımı dururlursada ilk iki rekat ne olacak

  1. Merhaba Salih, camiye girdiğinizde eğer farz kılıyorlar ise sizde onlara katılırsınız. Daha sonra sünnet namazı kılabilir misiniz, sorusun cevabı ise namazdan namaza farklılık göstermelidir.

   Sabah namazının farzını cemaatle kıldıktan sonra sabahın ilk sünneti de dahil hiç bir sünnet namazı ta ki kerahet vakti bitene kadar kılamazsınız.
   Öğlen namazının farzını cemaatle kıldıktan sonra sünnet namazlarınızı kılabilirsiniz. Bir sakınca yoktur.
   İkindi namazının farzını cemaatle kıldıktan sonra sabah namazı gibi herhangi bir sünnet namaz kılamazsınız. Çünkü ikindi namazının farzı ne zaman kılınır ise o zaman o kişi için kerahet vakti girmiş sayılır. Akşama kadar her hangi bir sünnet ve nafile namaz kılamazsınız.
   Akşam namazı ve yatsı namazının farzını cemaatle kıldıktan sonra öğle namazı gibi sünnet namazlarınızı kılabilirsiniz.

   İKİNCİ SORUNUZUN CEVABI: Cemaatle namaz kılınırken imama nerede yetişirseniz orada imama uyursunuz. Sonra kılmadığınız rekatları imam selam verince siz selam vermez ve kalkar o kadar adedince kılarsınızı.

   Bu hususta dikkat edilmesi gereken bazı durumlar vardır, bunlar: “İmama neredeyse oradan devam edersiniz” hususunda tekbir getirip direk rukuya,secdeye vb. giderseniz namazınız olmaz. İlk önce tekbir getirip bir iki saniye ayakta bekleyip sonra tekrar tekbir getirerek imam nerdeyse artık secdyeye, rukuya vb. gidilir. Dikkat edilecek husus iki tekbir getirilmesidir. Birinci tekbir namaza başlamak için, ikinci tekbir ise diğer rükne geçmek içindir.

   Bir diğer dikkat edilmesi gerekenlerden biri de: Eğer akşam namazının ikinci rekatına yetişemeyip üçüncü rekatı da kaçırmaz yetişirseniz. İmam selam verdikten sonra selam vermeden kalkar geri kılmanız gereken iki rekatın birincisinde teşehhüde oturup kalar sonra ikinci rekatta tekrar teşehüde oturup selam verirsiniz. Yani kısacası sonradan kılacağınız iki rekatın ikisinde de teşehhüd yaparsınız.

   Anlamadığınız bir yer, merak ettiğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın, Allah’a emanet olun.

 25. Ben 41 amene resulu okumaya basladim niyet etim bir iş icin yani 41 tane okuyorsun 7 gun olmak uzere ama 6 gun okuyali oldu adet gunum geldi ve sonuncusu yarim kaldi 7 gunu okuyamiyorum hocam sizce ne yapmaliyim kardesime versem 41 tane okusa cunku niyet etim 7 gun icin 41 amene resulu oyleymis dilek icin

  1. Merhaba Huma, bu gibi sayılı okunan şeyler hakkında Peygamber Efendimizin ﷺ kesin bir sayı ifade eden bir hadisi olmadığında, insanın kendince bir sayıya niyet etmesinin hiç bir önemi yoktur. Bu sebeple elinizden geldiğince yapmanızda fayda vardır. Zikirlerin tam sayısına isabet etmesinin bir önemi ve artı bir fazilet yoktur.

   Bu yüzden kendinizi “az mı çektim / çok mu çektim” diye gereksiz yere sıkmanıza gerek yok.
   Not: Yukarıda da belirttiğimiz gibi bunlar halkın kendi aralarında adet edindiği sayılar içindir. Kuranda ve Hadiste nokta atışı belirtilen sayılar da durum böyle değildir. Anlamadığınız bir yer, merak ettiğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın, Allah Teala’ya emanet olun…

 26. Merhaba googleden imam nedir baktım Başkan dır yada camide insanlara namaz kıldıran dır diye sonuç çıktı sorulan sorulara camide ezan okuyan insanlara namaz kıldıran imamlar mı cevap veriyor
  Yoksa başkanlar mı cevap veriyor??

  1. Merhaba Havin, sizin baktığınız imam kelimesinin sözlük anlamı ki bizim konumuz din olduğu için dini terim anlamına bakmak gerekir. İmam kelimesin dini terim anlamı “alim, üstad, örnek kişi” şeklindedir. Soruların cevaplarını da İslam Alimleri ve ehli sünnette örnek olacak kişiler cevaplamaktadır. Anlamadığınız bir yer, merak ettiğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın, Allah Teala’ya emanet olun…

  1. Merhaba Zeynep, Sonradan Müslüman olan bir erkekle evlenebilirsiniz. (eğer her hangi bir istisnai durum yoksa) Fakat eğer kişi daha sonra tekrar İslam Dininden çıkar ve kafir olursa nikahınız o an itibariyle düşer. Anlamadığınız bir yer, merak ettiğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın, Allah Teala’ya emanet olun…

  1. Merhaba Abdullah, Rabıta nasıl yapılır yazımızı okuyarak bu konu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Okuduktan sonra yazının sonunda ki benzer yazılar kısmında da rabıta hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Anlamadığınız bir yer, merak ettiğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın, Allah Teala’ya emanet olun…

   Yazının adresi: https://muhammedfurkan.com/rabita-yaparken-ne-gorulur-rabita-nasil-yapilir/

 27. Selamün aleyküm, değerli hocam.
  iki sorum olacak.
  *Benim kafamda aşırı kepek sorunu var; bu nedenle saçlarımı çok kısa kestiriyorum .(saçımda,saç – baş derisinde,sakal, sakal-dibi,bıyık, bıyık-dibi,kaş,kaş-dibi,vücut kılları-ve dipleri,vb…)kalan kepek olması,kepeklenmesi ve bulunması,gusul abdestine ve sıhhatine (geçerliligine) engel olurmu?

  *Banyoda ,Kullandığım ;kepek şampuanı,saç şampuanı,duş jeli ve sabunların içindeki kimyasal ve alkol gusul abdestine ve sıhhatine (geçerliligine) engel olurmu?

  Hanefî mezhebine ve erkek kişiye göre fetvanız nedir?
  Allah’a emanet olunuz.
  Saygılarımla.
  (Hocam sayfanın biraz gelişmesi gerekiyor,direk soru yada daha once sorulmuş soruları yada örnekleri başlıklı güzel olur)

  1. Merhaba Yener,

   • Erkek kişi gusül de saçı ne kadar uzun olursa olsun dipleri ile beraber yıkamalıdır. Suyun vücuda ulaşmasını engelleyen her ne varsa kişi abdestten ve gusülden önce bunları gidermelidir. Aksi halde guslü geçerli olmaz. Suyun vücuda ulaşmasını engelleyen her şey abdestin ve guslün sıhhatine engeldir.
   • Banyoda kullandığınız; kepek şampuanı, saç şampuanı, duş jeli ve sabunların içindeki kimyasal ve alkol gibi şeylerin vücuda yaptığı etkilere bakılır. Eğer vücuda suyun ulaşmasını engelleyecek zahiri bir kir vb. bir şey yapmışsa bunun gusülden ve abdestten önce giderilmesi gerekir.
   • Bu hükümler Hanefi mezhebine ve erkeğe göre verilmiştir.
   • Sitemiz gelişim aşamasındadır. Her geçen zaman yeni özellikler ve içerikler eklenmektedir. En kısa zamanda dini sorular ve cevapları adlı liste oluşturulacaktır.
   • Anlamadığınız bir yer, merak ettiğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın, Allah Teala’ya emanet olun…
 28. Erkeğim ama cinsiyet değiştirip kadın olmak istiyorum.hormonlarım erkek yönünde psikolojik tedavi görüyorum geçmiyor.Hormonal tedavi de yapmıyor doktorlar erkeklik yönünde normal yönde diye tedavi de olamıyorum.cinsiyet değiştirmem bu durumda caiz midir dinimizce ilaç ve psikolojik tedavi fayda vermiyor hormonal tedavi de yapılamıyor bu durumda cinsiyet değiştirmem caiz midir?

  1. Merhaba Bayramcan, kişinin erkekten kadına ve kadından erkeğe geçmesi hiç bir durumda caiz değildir. Böyle bir şeyin olması durumda Allah Teala hesabını soracak ve cezasını verecektir. Anlamadığınız bir yer, merak ettiğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın, Allah Teala’ya emanet olun…

 29. sayın hocam biraz abes olacak ama sormam gerek başkasına yüz yüze soramam bunun içinde teşekkür ederim size rahatlıkla her soruyu size buradan sorabılıyoruz gerçekten teşekkrler çok güzel bir iş yapmaktasınız.sorum şu şekilde. namaz kılıyorum evimde eşimle tam bir cinsel beraberlik olmasada oyun ve şakalarımız olmakta mesela oral gibi şeyler tama birleşme ve boşalma olmamakta ufak kaçamaklar olmakta bu durumda tekrar gusül almamız gerekir mi şimdiden teşekkürler

  1. Merhaba Tarkan, Adak, “bir kimsenin yapmak zorunda olmadığı bir şeyi, Allah rızası için kendisine vacip kılması”dır. Kişi şartlarına uygun olarak yaptığı bir adağa uymalıdır. Çünkü adak yapan, Allah Teala ile bir sözleşme yapmış demektir. Anlamadığınız bir yer, merak ettiğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın, Allah Teala’ya emanet olun…

 30. hocam ıslak mendille necaset temizlenir mi merak ediyorum cevaplarsanız çok sevinirim

 31. masturbasyon illetinden kurtulmuk istiyorum tövbe ettim kaç onlarca kez kendimi duduramıyorum namaz kılıp dua ediyorum yine olmuyor nasıl kurtulurum ?

  Bir de kalbimin tam huşu içinde olmasını istiyorum kalbimin tam imnanlı olması için ne yepebilirim ,islama canı gönülden tam olarak ininmik için ?

  1. Merhaba Murat, bu hastalığın gelme sebebi nafistir. Kişi nefsi ile baş başa kaldığında hiç bir zaman ona üstün gelemez. Peygamber Efendimiz ﷺ bile “Ya Rabbi! Sen beni nefsimle baş başa bırakma!” diye dua ederdi. Peki ne yapmak lazım? Kişi sürekli Allah’ı zikretmesi lazım. Biz ne zaman Allah’ı zikretmekten gafil olursak nefis o zaman devreye girer. Biz ne zama zikretmeye başlarsak nefis o zaman ezilir, güçsüz kalır, tökezler ve bacakları kırılır. Bu sebeple daima içimizden Allah’ı zikretmek lazım.

   Eğer bun yapmakta zorlanıyorsanız kendinize Allah’ı hatırlatan şeyler bulmalısınız. Mesela sürekli elinizde gezdirdiğiniz bir tesbih olabilir. Tesbih kullanmayı adet haline getirirseniz sürekli Allah’ın zikri ile beraber olabilirsiniz. Bununla beraber kendinize Allah’ın ismi yazan bileklik vb. şeyler alıp süs olarak takabilirsiniz.

   İkincisi, kalbinizin tam huşu içerisinde olması için tasavvuf terbiyesi almalısınız. Tasavvuf hakkındaki bütün bilgiler ulaşmak için buraya tıklayarak tasavvuf nedir rehberimize ulaşabilirsiniz.

   Anlamadığınız bir yer, merak ettiğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın, Allah Teala’ya emanet olun…

 32. Hayırlı akşamlar. İnşirah suresini şuan yaşadığımız virüs süreciyle bağdaştıracak olursak, dini yaşamak uğruna katlanılan sıkıntının ardından 2 kolaylık gelecektir ayet tefsirini bu bağlamda nasıl değerlendirebiliriz? Bu süreçten sonra gelebilecek 2 kolaylık ne olabilir?

  1. Merhabalar, Hakîm olan Allah her şeyi yerleri yerinde yapan ve her işi hikmetli olandır. O her şeyi en iyi bilen ve yapandır. Bize ancak vazifemizi daha iyi yapmak yani ona kulluk etmek düşer. Anlamadığınız bir yer, merak ettiğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın, Allah Teala’ya emanet olun.

 33. Selamün aleyküm hocam ben 17 yaşındayım ve elhamdülillah müslümanım namazımı kılıyorum orucumu tutuyorum Allah rızası için her ibadetimi yapıyorum hâlâ da yapmaya devam ediyorum ama bir kaç gündür bir vesvesedir ki içimde beni sürekli şüpheye düşürmeye çalışıyor Kur’an’ın değişmediğini çok iyi biliyorum ama sonra diyor ki ya değiştiyse sen Allah’ın dinini yaşamıyorsan diye vesvese veriyor çok korkuyorum Allah’ın dinini yaşamıyorsam diye ve 2000 yıllık bir İncil bulunmuş ve hazreti İsa zamanında yazılan bir İncil diyorum ki Allah’ın değişmeyen bir kitabı varken neden Kur’an’ı Kerim’i gönderdi sonra diyor ki ya hazreti Muhammed son peygamber değilse ve hadisler nasıl günümüze kadar ulaştı bu yüzden bir kaç gündür bir şey yapamıyorum sonra diyor ki bu şüpheden kurtulmadan hiç bir şey yapamazsın o yüzden içim hiç rahat değil ya Allah’ın dinini yaşamıyorsam Allah’ın dini İslam değilse diye çok korkuyorum bunun olmadığını biliyorum ama tatmin edici bir cevap bulamıyorum bulsam içim çok rahatlayacak Allah rızası için bu sorularımı cevaplar mısınız içim rahatlasın tatmin olayım Allah sizden razı olsun inşallah

  1. Merhaba, Peygamber Efendimiz ﷺ son peygamberdir. Allah Teala ona Kur’anı Kerim’i indirmiştir ve İslam dininin beyan etmekle görevlendirmiştir. İslam bütün dinlerin adı olan yegane hak dindir. Kuran’da’ki yazan her şey doğrudur. Bırakın bir ayetini bir harekesi bile yanlış değildir. Kuran ve hadisler tevatür yoluyla bu zamana kadar gelmiştir. Kura’nı Kerimde’ki yazan her şeye senedi sağlam olan bütün hadislere uymak zorunludur. Bu zaman kadar tahrif olmadan gelen incil yoktur. Bunların hepsi aldatmacadır. Zamanında 300 tane olan incilleri bire düşürüp fitne çıkarma çabası olup hepsi boş şeylerdir. Şuan ki incile itibar edilmeyeceğinden takmaya gerek yoktur. Bu anlattıklarımda her hangi biri için deliller olmasına rağmen delile bile ihtiyaç yoktur. Eğer bunların en ufak bir şeyinde bile şüpheniz varsa dinden çıkar kafir olursunuz. Bunların hepsi imanın zayıflığından kaynaklanmaktadır. Daha fazla bilgi için imanın çeşitleri adlı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Anlamadığınız bir yer, merak ettiğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın, Allah Teala’ya emanet olun.

 34. Selam hocam kaçaknelektrik haram kulhakkı diyorlar doğruysa kimin boynuna ben 15 yaşındayım ve ödeyecek kişiler var eğer bu kaçak elektriğin günahı benim üzerime değilse başkalarının veya akrabalarımın yada dükkanların kullandıkları elektriğiyle bazı araçlar.,gıdalar,dondurmalar alıyorum. O günah benim mesuliyetim olurmu yani bende kul hakkına girermiyim akraba gidiyom o kullanıyor ve ben ondan yemek 🥣 yiyiyorum bu bana günahmı dükkan kırtASİYEnin kullandığı umarım beni anlamışsınızdır hocam lütfen beni aytınlatın getekirse ayrıntıya girin ve lütfen cevaplayın ben şafiiyim ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLERRRR

  1. Merhabalar aynı yorumundan iki tane atmışsınız. İlkine cevap verdik. Bu sebeple aynısını tekrar bu yorumda tekrarlamanın hacet olmadığını düşünüyoruz. Anlamadığınız bir yer, merak ettiğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın, Allah Teala’ya emanet olun…

 35. Selam hocam kaçaknelektrik haram kulhakkı diyorlar doğruysa kimin boynuna ben 15 yaşındayım ve ödeyecek kişiler var eğer bu kaçak elektriğin günahı benim üzerime değilse başkalarının veya akrabalarımın yada dükkanların kullandıkları elektriğiyle bazı araçlar, gıdalar, dondurmalar alıyorum. Akrabalarıma gidiyom onlarda yemek yiyom bu bana günahmı

  1. Merhaba Vesveseci, kaçak elektrik kullanmak günahtır. Ödeyecek kimseler varsa konuşursunuz elektriği onun üzerine açarlar, böylelikle resmiyette adam ödemiş olur. Kimseye de fazladan para gelmez. Kaçak elektrik ile çalışan şeylerde bu günahtan nasibini alır ve onlara zulmet bulaşır. Bunlardan elde edilen gıdalar yenilince kişi zulmet bulaşmış olur. Bu sebeple yavaş yavaş yapılan ibadetlerden zevk alınmamaya başlar. En kısa zamanda bu yanlıştan dönülmeli ve resmiyette ödeyecek birinin tayin edilmesi gereklidir. Anlamadığınız bir yer, merak ettiğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın, Allah Teala’ya emanet olun.

 36. Benim bir sorum var fakat yaşanmış bir şey değil sadece merak.HZ.Muhammed Allahın bir peygamberi Kuran-ı Kerim Allahın bir kitabı İsa da Allahın bir peygamberi İncil de allahın bir peygamberi durum böyle iken tevhid inancı olan ibadetlerini yerine getiren bir hristiyan cennete giremez mi? Cevap giremezse günümüzde bazı insanlarin dinin islam olmasına rağmen dinin kurallarına uymuyor olması ve müslüman olduğu için cennete girecek olması adaletsizlik değil midir?

  1. Merhabalar, şuan ki incile inanan ve onun dedikleri yapan biri insan Kuran’a ve Peygamber Efendimiz’e (s.a.v) ters hareket eder. Böyle kimse küfre girmiş olur. Allah Teâla’da ona bunun için ebedi azap verir. Bir Müslüman dini İslam olmasına rağmen dinin kurallarına uymuyor olması küfre sokmaz. Bu sebeple ahirette Allah onu hataları kadar cehennemde yakar ve cezası bitince cennetine sokar.

   İki fırkanın arasında ki fark birisi ebedi cehenneme girecektir, diğeri ise ya cehenneme girmeyecektir ya da girerse de ebedi olarak orada kalmayacak elbet bir gün oradan çıkarılacaktır. Her şeyi yaratan, bilen ve kurallarını koyan Allah Teala’dır. O Allah ki Kurana inanılmasını ve hak dinin İslam olduğunu beyan etmiş ve buna uymayı zorunlu kılıp emretmiştir.

   Kim şimdi “ben bu zamanda incilin dediğini yaparım” diyorsa ayette beyan edilen “Muhakkak ki Allah katında hak din İslam dinidir” ayetine ters hareket yapmış olur. Bu ters hareketinin sonucu küfür cezası ise ebedi cehennemdir. Yani şöyle ki Allah Teala Kuran ve Sünnetten başka bir şeyin inancı ve ibadeti ile geleni ben kabul etmeyeceğim buyuruyor. Bu sebeple Tevhid inancı olan ibadetlerini yerine getiren bir hristiyan cennete giremez.

   Anlamadığınız bir yer, merak ettiğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın, Allah Teala’ya emanet olun.

 37. Sevgili hocam Selamünaleyküm ben gözü  parada pulda malda olmayan biriyim. Ama şöyle bir isteğim var fakat bu isteğim  ne kadar doğru ne kadar yanlış  size sormak istedim. Ben eşim olacak insanın iman ehli Yusuf yüzlü  ve mesleğinin  de  asker,polis yada din eğitmeni olmasını istiyorum  küçüklükten beri bu mesleklere olan saygım ve sevgim   çok büyük. Ama  eğer bana gelen kişi  asker polis ve yusuf yüzlü olur fakat imanlı olmaz yada imanlı olmaya niyetli  olmayan biriyse  kabul etmem. Ben insanları meslekleriyle ölçüp tartmam ayrım yapmam ama böyle bir isteğim  var bu  ne kadar doğrudur sizce İsteğim yanlışmıdır böyle bir insanı isteyebilirmiyim ? Sonuçta önemli olan niyet değilmidir ben niyetimin temiz oluğunu biliyorum.

  1. Merhaba Fatma Nur, Peygamber Efendimiz (s.a.v) kişinin malı, soyu, güzelliği ve dini yönünden nikahlanmak isteyeceğini söyler ve “dini” yönünden seçmemizi de tavsiye eder. Fakat bu diğerlerini düşürmez. Yani kişi hem din, hem soyu, hem güzelliği hemde malı yüzünden evlenmek isteyebilir. Dikkat edilmesi gereken tek şey Allah’ın emrettiklerini yapan, yasaklarından da kaçınan birisi olup Peygamber Efendimizin yolundan giden bir eş seçmek. Buna artı olarak para, soy vb. özellikler ise güzellik üzerine güzellik yani nurun ala nurdur ve hiç bir sakıncası yoktur. Bunun aksi olarak “dini” olmayıp diğer özelliklerin hepsi de olsa boştur. Anlamadığınız bir yer, merak ettiğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın, Allah Teala’ya emanet olun.

 38. Merhaba hocam ben küçük abdestten sonra istibra yapmadan gusül abdesti aldım ama istibra etmeyi bilmiyordum peki aldığım gusül (boy) abdesti kabul olmuş mudur yeniden almak gerekir mi?

  1. Merhaba Dadaş Arda, ön ve arkadan gelen necasetler guslü bozar fakat kabul olmasını engellemez. Mesela, cünüplüğü gidermek için alınan bir gusül abdesti sonrası gelen akıntı gusül abdestini bozar lakin gusül gerektirmez yani cünüplük üzerinden kalkar ve sadece abdestsiz olur. Anlamadığınız bir yer, merak ettiğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın, Allah Teala’ya emanet olun.

  1. Merhaba, selen insan her şey ile imtihan olur. Ailesi de bunların başından gelir. Bu konu hakkında hazırladığımız “İmtihan Dünyası Vaaz” adlı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Anlamadığınız bir yer, merak ettiğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın, Allah Teala’ya emanet olun.

 39. Merhaba benim elime kızgın yağ döküldü çok kötü izi kaldı izi sadece döğmeyle saklaya bilirim mecburiyetten döğme yapsam günah olurmu

  1. Merhaba Murat, dövme yaptırana Allah Teala ve Peygamber Efendimiz (s.a.v) lanet eylemiştir. Bu lanete mahzar olmayı göze almazsınız herhalde? Anlamadığınız bir yer, merak ettiğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın, Allah Teala’ya emanet olun.

   1. Nurettin yıldız eğer keyfi diyilse herhangi yara izini kapatmak içinse günahı olmadığını söylemişti. Eğer estetiği olsaydı elbette dövmeyi düşünmezdim. Herkez farklı şekilde yorumluyor kafam çok karıştı. Keyfi estetik günah ama mecburiyetten estetiğin günah olmadığı söylüyorlar birazda onada bağlamıştım. Cevaplarınız için teşekkür ederim.

    1. Merhaba Murat, burada ki dikkat edilecek husus günah olup olmaması değil. Dövme yaptırana Allah Teâlâ’nın ve Peygamber Efendimiz’in lanet eylemesi! Anlamadığınız bir yer, merak ettiğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın, Allah Teala’ya emanet olun.

 40. Selamün aleyküm
  Namazda baloncuk şeklinde gaz geldi
  bu vesvesemidir yoksa abdestim bozulmusmudur

  1. Ve Aleykum selam ve rahmetullahi ve berekatuhu, eğer gazın çıktığını hissettiyseniz bozulmuştur. Hissetmediyseniz bozulmamıştır. Anlamadığınız bir yer, merak ettiğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın, Allah Teala’ya emanet olun.

 41. hocam sahurdan beri dis agrisi durmadi ilacimi almadığım icin. artik her tarafım uyustu. bozmakta istemiyorum. Bir akil veri

  1. Merhaba Ahmet, Müslüman ve ehil bir doktora gidip o ne derse onu yapmalısınız. Anlamadığınız bir yer, merak ettiğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın, Allah Teala’ya emanet olun.

 42. Acaba Ramazan ayında evde tek başına hatim indirirken cüzleri sırayla mı okumamız gerekir yoksa önce 2. cüzü bitirip sonra 1’i okuyabilir miyiz?

  1. Merhaba Tuba, sırasıyla okumanın her hangi bir zorunluluğu yoktur. İstediğinizden başlayabilir ve hatminizi yapabilirsiniz. Anlamadığınız bir yer, merak ettiğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın, Allah Teala’ya emanet olun…

 43. Sahura kalktım ama niyetlenmedim ben sozlu olarak niyetlenmem hic. Sabah uykudayken dilim ve bogazim kötü oldu dilim şişmiş gibi yutkunmakta zorlandim aklim yerindeydi ama uyku sersemi dayanamayinca su ictim bir iki bardak ama yine gecmedi sonra midem zorlamaya ve yanmaya basladi ve kasitli olarak kustum oyle biraz rahatladim suan hala ağzım ve boğazım yanıyor kefaret gerekir mi normalde keyfi olarak oruc bozmam hanefi mezhebiyim

 44. Hocam selamün aleyküm öncelikle benim size sorum şu Allah herşeyi bilir şüphesiz ki bunda hemfikiriz ama madem ki Allah herşeyi biliyor neden kainatı yani kısaca biz insanları yarattı tamam bizi yaratmasında ki sebep bizim kulluk etmemiz ona ama Allah kimin cennete veya kimin cehenneme gideceğini daha bizi yaratmadan önce biliyor yani benim nereye gideceğimi ahirette bildiği halde neden bizi test eder hani şunu yaparsan cennetime alırım şunu yaparsan cehennemime teşekkürler hocam.

  1. Merhaba Yusuf, Allah Teâlâ bir kudsi hadiste şöyle buyurmaktadır: “Ben gizli bir hazine idim, bilinmek istedim ve bilinmeyi sevdim” Yüce Allah her şeyi kendisine kulluk etsin diye yaratmıştır. İnsanı da dünyaya imtihan için göndermiştir. Bu hususta bize düşen emre itaat etmek ve kendimize düşüne kulluğu en iyi şekilde yerine getirmek. Bunun dışında ki şeyleri sorgulamak işimiz olmadığı gibi haddimiz de değildir. Her şeyin en iyisi Allah Teâlâ bilir. Anlamadığınız bir yer, merak ettiğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın, Allah Teala’ya emanet olun.

 45. Gece sakız çiğnerken uyuya kaldık sabah kalktığında sakız hala ağzında olsa orucu bozar mı

  1. Merhaba Feyza, orucu bozar. Hatta bazı alimler kefaret bile yapması gerektiğini söylemiştir. Sonuç olarak 1 gün kaza tutmalısınız. şüpheden kaçınmak ve daha takvalı olmak için 60 gün peş peşe kefaret tutabilirsiniz. Anlamadığınız bir yer, merak ettiğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın, Allah Teala’ya emanet olun.

 46. Selamunaleykum Saygıdeğer Hocam, aydınlatırsanız çok mutlu olacağım. Bakara Suresi 179.ayette Allahu Teala;
  “Eğer tevbe ederseniz, artık sermayeleriniz(anaparanız) sizindir. (Böylece) Ne zulmetmiş olursunuz, ne zulme uğratılmış olursunuz.” buyuruyor.
  Hocam ben caiz olmayan bir bankada altın hesabı açtım 300 gram altın aldım. Altın yükseldi benim 300 gramının tl değeri arttı dolayısıyla. Ben de bu 300 gramı tl ye dönüştürüp çektim.Daha sonra bir faiz işlemi yaptığımı yazılarınızdan okudum.Simdi benim anaparam başlangıçta paramla aldığım 300 gram ise ben faizli kısmı elimden çıkartmak istediğimde neye gore hesaplayacağım. 300 gramlık altınımı hangi günkü altın kuruna göre hesaplamalıyım. Çünkü gramım yine gram olarak aynı ama elimde daha fazla tl olmuş oldu.Simdiden Allah razı olsun.

 47. Hocam ne olur yardım edin ben şafi mehsebindeydim evliyim eşim abdestimi bozuyordu ve rahatsız oluyordum hanifi meshebine geçtim huzurluyum fakat şimdide namaza başladım çok fazla kaza namazım var ve hanifi mezhebine göre kılmak aşırı yoruyor gücüm kalmıyor ben şafi iken farz ve üzerine kazasını kılıyodum şimdi ise olmuyormuş böyle ben ne yapıcam hocam çok zor durumdayım

  1. Merhaba, Şafi mezhebinde kalmanızı tavsiye ederiz. Çünkü, Hanefi mezhebinde ibadet yapmak için bütün kuralları Öğrenmezniz lazım. Bilmediğiniz bir kural sizin bütün ibadetlerinizi boşa çıkarır. Bununla beraber halkın zannettiğinin aksine Şafi mezhebi Hanefi mezhebinden daha kolaydır. Anlamadığınız bir yer, merak ettiğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın, Allah Teala’ya emanet olun.

 48. MERHABA HOCAM BEN POLİS OLMAK İSTİYORUM AMA ÜLKEMİZİN ALLAHIN HÜKÜMLERİ DISINDA YÖNETİLDİĞİ İÇİN TAĞUT OLDUĞUNU SÖYLÜYORLAR BENDE BİRAZ ARAŞTIRDIM VE KURANDAKİ AYETLER AÇIK VE NET BUNU BANA AÇIKLARMISINIZ YANİ BENİM BU DEVLETTE POLİS OLMAMIM HÜKMÜ NEDİR ?(LÜTFEN TARAFSIZ CEVAP VERİN AHİRETİM YANMASIN)

 49. Merhaba. çok çaresizim. İnşallah cevap verirsiniz. 😔
  Ben musturbasyondan kurtulamıyorum. Bu mübarak ramazan ayında bu günaha gene girmek istemezdim ama girdim. Şöyle ki hayallarim beni rahat bırakmıyor. Ben sosyal medya kullanmıyorum film/dizi izlemiyorum. Yani bu günaha sürekleyen yollardan da uzak durmaya çalışıyorum. Ama olmuyor. Bu sefer de hayallar düşünceler beni rahat bırakmıyor. Ders çalışmam lazım ama şehvetimden dolayı odaklanamıyorum. Rahatlama ihtiyacı duyyuyorum. Bu mastürbasyonu cok küçükken keşvettim.. Gerçekten bırakamıyorum. Suan 18 yaşındayım. Çok iradesiz ve özgüvensiz bi insanım. Kendime inancım kalmadı. Allaha karşı samimi değilim olamıyorumda. Samimi olan ben gibi yapmazdı. Artık günahımdan yeteri kadar pişmanlık duyamıyorum. Bu günah içinde sürüklenip gidiyorum. Üstelik hemen gusül alamadıgım iicn namazlarımıda eksik kılıyorum…Hiçbir şekilde düzelmiyecekmişim ve Allah ın rızasını kazanamadan bu dünyadan göçecekmişim gibi hissediyorum. Allah tan hayırlı bir eş istiyorum. Şuan evlenmem imkânsız. 🙁🙁🙁 Ne yapıcağım bilmiyorum 😕

  1. Merhaba Tuğçe, istimda yani mastürbasyondan kurtulmanın tek yolu “dini uğraş”tır. Kendinize program çizmeli ve günün her vaktinde neler yapacağınızı belirlemelisiniz. Böyle böyle, her zamanınızı verimli bir şekilde geçirmelisiniz. Bu şekilde günlük programa uyduğunuz taktirde aklınızı meşgul ettiğiniz için şehvet arzusu gelmeyecektir. Eğer gelirse başta biraz kendinizi zorlamalısınız. O kadar yüksek bir şekilde şehvet arzusu geldiğinde eğer bir iki kere karşı koyarsanız vücudunuz buna alışır ve bu illetten kurtulmuş olursunuz.
   Günlük meşguliyet arasında en önemlisi Allah’ı zikirdir. Her saniye içinizden Allah diyerek zikretmelisiniz. Bu anlamda erkeklere sürekli elinde tesbih taşımalarını tavsiye ederim. Bu tesbih sayesinde her an zikir halinde olunabiliyor. Fakat erkeklerde elde tesbih taşıma abes olmadığı gibi kadınlarda bunun tam tersidir. Böyle bir durumda zikirmatik kullanabilirsiniz veya size Allah’ı hatırlatan her hangi bir şey bulmalısınız.
   Zikir meselesini hallettikten sonra günlük bir cüz okumayı kendinize adet haline getirebilirsiniz. Daha da iyisi günü beşe filan bölerek aralıklarla iki cüz okuyabilirsiniz. Son olarak tavsiyem, günlük vakit namazlarınızı yavaş bir şekilde kılabilir, zammı sureleri uzatabilir ve namaz bitiminde ayriyeten kaza namazları kılabilir.
   Sonuç olarak her vaktinizi verimli geçirirseniz eğer bu illete takılmazsınız. Kendinize günlük hedefler belirlemeli, yeni alışkanlıklar edinmeli ve her gün neler yaptığınızı not etmelisiniz. Çünkü insan boş olursa onun uğraşı şeytan olur, vesselam. Anlamadığınız bir yer, merak ettiğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın, Allah Teala’ya emanet olun.

 50. Selamun Aleykum Hocam, çok huzursuz bir duruma düştüm Hocam Allah rızası icin aydınlatırsanız çok sevinirim ben evlendim ve ev almak için altınlarımı güvenli olsun diye bozdurup altın hesabına yatırdım. 70 binliraya 300 gram altın almış oldum hesabına.Sonra bunun caiz olmadığını öğrendim. Altını fiziki veren banka değilmiş kabz gerçekleşmemiş. Şimdi ben bu 300 gramı çektim ama tl bazında artmiş oldu. Gram yine aynı gram ben faize mi girmiş öldüm bilmiyordum, eğer ben bunun faizinden kurtulmak istesem anaparam 300 gram mi sayılır çünkü ben dugun altınlarımı bozmuştum altın olduğu için degerlendi, yoksa baştaki para mi sadece helal ben bunu nasıl hesaplayacağım?Anaparam 300 gramsa hangi günkü kura göre hesaplayacağım?Allah rızası için yardim edin Hocam

  1. Merhaba Hidayet, tövbe edip bir fakire bir miktar sadaka vermelisiniz. Anlamadığınız bir yer, merak ettiğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın, Allah Teala’ya emanet olun.

   1. Hocam bir miktar sadaka verdikten sonra geri kalan 300 gramın türk lirasına en son bozdurdugum şeklindeki haliyle harcayabilir miyim?Yanlış anlamadıysam benim bankada değerlenenen altın hesabımin tl ye dönüşmüş halini kullanabilirim değil mi?

    1. Merhaba Hidayet, aradaki farkı evinizin mutfak ihtiyacı için kullanmamalısınız. Anlamadığınız bir yer, merak ettiğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın, Allah Teala’ya emanet olun.

 51. lisede arkadaşımın biri erkek arkadaşınla size imam nikahı kıyalım dedi. bende işte içimden onayladım. hani kıyılsın istedim yani. cahillik işte. bilmiyordum ciddi bir iş olduğunu. ama onlar işin şakasındaydı. etrafta başka arkadaşlar da vardı. sordu işte kabul ediyor musun falan. evet dedik. sonra erkek arkadaşım gülerek şimdi seni boşuyorum boşol falan dedi. çok korkuyorum bu nikah gerçek oluyor mu? Hanefi mezhebindeyim.

  1. Merhaba Ayça, imam nikahını onaylamak sizi evli kılmaz. Dini nikahın olması için gerekli dualar ve şartlar vardır. Bu duaların ve şartların yerine getirilmediği bir mizah, iki ikiyi karı koca yapmaz. Anlamadığınız bir yer, merak ettiğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın, Allah Teala’ya emanet olun.

 52. Selamün aleyküm bı sorum olucaktida kredi ile iş kurunca maaşımız kazandığımız para haram mı olur ve ömür boyu harammi yemiş oluruz

  1. Merhaba Yusuf, kredi ile yapılan işin sermayesi haram olur. Yapılan iş helalse işçiye verilen maaşta sıkıntı yoktur. Anlamadığınız bir yer, merak ettiğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın, Allah Teala’ya emanet olun.

 53. Hocam merhaba sorum şu;
  orucluyken farkında olmadan bosaldım ama cok değil 1 2 damla birsey ama kendi isteğimle değil hiçbir sey yapmadım bir an lavaboya gittigimde fark ettim.orucum bozulurmu ve cunub sayılırmıyım (bosalmanın orucu bozdugunu biliyorum ve 1 2 damla gibi az birsey oldu farkında olmadan )

  1. Merhaba Ahmed, eğer gelen su şehvet dışı geldiyse o meni değildir zaten. Eğer şehvetle geldiyse istemsizce bir şey düşünmüş veya dokunma ile şehvet uyandırmışsınız demektir. Anlamadığınız bir yer, merak ettiğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın, Allah Teala’ya emanet olun.

   1. tamam sagolun hocam yani orucum bozulmadı ve cünub değilim gusul almaya gerek yok ?namaz kılabilirmiyim

    1. Merhaba Ahmed, genellikle ani hareketler, ağırlık kaldırma, lavabo öncesi veya sonrası meni dışında sular gelir. Sizde de gelen su böyle olsa gerek ki böyle bir durumda kişi cünüp olmaz. Anlamadığınız bir yer, merak ettiğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın, Allah Teala’ya emanet olun.

 54. Merhaba 22 yaşında bir bayanım 2 sorum olacaktı
  Ben kendimi bildim bileli çocukluktan beri ders çalışırken stresli ortama girdiğimde yer mekan farketmeksizin bacak bacak üstüne atıp istemsizce kasılıyorum küçükken bir kaç doktara götürdüler düzelmedi büyüdükçe bunun mastürbasyon olduğunu öğrendim.Sun bunu yazarken bile kasılma halindeyim engel olmaya çalışıyorum ama çoğunlukla engel olamıyorum özellikle bir işe odaklanırken böyle oluyor bazen elim avret yerine gidiyor hemen geri çekiyorum ramazan ayındada böyle oluyor bu hareket bir süre sonra kasılarak meni geliyor engellemeye çalışıyorum ama olmuyor durum orucu bozarmi diye araştırırken bile bacak bacak üstüne atıp kasılma hali oluyor bugün iş yerindeyken gene böyle oldu ve meni mi mezimi olduğunu anlayamadım ince bir sıvı geldi orucum bozulmusmudur ne yapmam gerekli sürekli vesvelerle boğuşuyorum kendi kendime senin elinde yapma yaparsan orucun gider diyorum ama tekrar kendimi kasılırkeb buluyorum Allah rızası için bana bir yol gösterin
  İkinci olarak
  oruç tutarken abdest aldıktan sonra sürekli peçeteye tukuruyorum boğazındakinseriblik orucu bozuyormus gibi hissediyorum ve sürekli tukurnejten boğazlarım kuruyor bu orucumu zedeler mi?

  1. Merhaba Kader, 1. sorunun cevabı: menide olsa mezide olsa oruç bozulmaz. 2. Sorunun cevabı: abdest aldıktan sonra ağızda arta kalan suyu yutmak orucu bozmaz. Anlamadığınız bir yer, merak ettiğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın, Allah Teala’ya emanet olun.

 55. Hocam hayırlı sahurlar ben şuan kuran okuyorum hatim etmek üzereyim. Eşimin içki sorunu var ben hatmimi onun bu içki illetinden tamamen kurtulup imanlı, abdestli, namazlı mülayim bir eş ve baba olması için ona bağışlasam olurmu.

  1. Merhaba Gül, okuduğunuz hatmi şerifi böylesine güzel bir amaç için Allah’a niyazda bulunarak bağışlayabilirsiniz. Rabbim eşinizin en kısa zamanda bu illetten kurtulmasını nasip etsin. Amin. Anlamadığınız bir yer, merak ettiğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın, Allah Teala’ya emanet olun.

 56. Selamün aleyküm hocam. Ben Abdurrahman. Hanefî mezhebindenim.
  Hocam Allah’a sonsuz şükürler olsun namazlarımı sırf Allah’ımın rızalığını kazanmak için kılıyorum dur inşallah. Kılarken bambaşka bir aleme ışınlanıyorum adeta. Benzetmek hata olmasın, sanki dünyanın en lezzetli yemeğini yiyormuş gibi, ağzımda öyle tatlar hissediyorum. O an hiç bitsin istemiyorum. Farkında olmadan namazlarımda çook uzuyor. Kıyamdan, rüku dan, secdeden ayrılamıyor um.
  Fıkhen yanlış bir şey yapmamak için şunları sormak istemiştim.
  Secdede, subhane Rabbiyel ala ile birlikte başka dualarda edebilir miyim? Hangileri?

  Tahiyyatta, salevatlar ve Rabbenâlar dan, başkaca dualar edebilirmiyim? Örneğin seyyidu’l-istiğfar duasını ve ismini bilmiyorum ama aşağıdaki şu duayı edebilir miyim?
  Bunun ölçüsü nedir? Yani örneğin tahiyyatta Kuran’dan ve hadis lerden istediğim duaları okuyabilirmiyim?

  Allahümme innî eûzübike min azâbi’l-kabri ve min azâbi’n-nâri ve min fitneti’l-mahyâ ve’l-memâti ve min fitneti’l-mesîhi’d-Deccâl.

  Cevabın için şimdiden Rabbim razı olsun

  1. Merhaba Aburrahman, son duayı her namazın sonunda tahiyyat ve salli barikin arkasına okuyabilirsiniz. Secdede ise farz namazda secde tebihinden başka dua edilmez. Anlamadığınız bir yer, merak ettiğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın, Allah Teala’ya emanet olun.

 57. İyi günler hocam.
  Ben tesbih namazı nasıl kılınır bilmiyorum ama bugün kılmam gerek. Nasıl kılındığını bilmediğim için telefondan tesbih namazı videosu açıp. İzleyerek söylenenlere ve hareketlere göre namazı kılsam. Sizce doğru olur mu? Ve söylediğim gibi yapsam kabul olur mu?

  1. Merhaba Melis, tesbih namazı kılmak için namazın nasıl kılındığını iyice öğrenmeniz gerekmektedir. Namaza durulduğu vakit dışarıdan hiç bir şey namaz kılana etki edemez. Örneğin, sesli bir şekilde kıraat yapan kişiyi birisi uyarsa ve yanlış okuyorsun dese, kişi de bu uyarı üzerine okumasını düzeltse namazı bozulur. Yani namazda iken bir yere bakamaz, dinleyemez ve hiç bir şeye cevap veremezsiniz. Dolayısıyla namaz içinde söylenenlere ve hareketlere göre kendiniz namazınızı kılamazsınız. Daha önceden her şeyi öğrenmeli dışarıya bağlı olmaksızın mustakil olarak namaz kılmalısınız. Anlamadığınız bir yer, merak ettiğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın, Allah Teala’ya emanet olun.

 58. S.A hocam ben 16-17 yaşıma kadar çok küçükken önemsemeyerek tam olarak zina yapmadım kendime zarar verdirtmedim ama çoğu kez yaklaştım. Şimdi 22 yaşındayım bu beni perişan ediyor. Evlenmek istiyorum vicdanım rahat değil. Ne yapacağım.?

  1. Ve Aleykum selam ve rahmetullahi ve berekatuhu Leyla, genç iken çoğu insan bilmeden günaha düşebiliyor. Bunun tek çözümü bir an önce düşülen hatanın farkına varıp tövbe etmek ve bir daha yapmamaya niyet edip gayret göstermektir.

 59. Cehennem ile ilgili bir soru.Nolur hocam Allah rızası için gördüğünüzde yazarmısınız çok merak ediyorum dedi ki:

  Selamun Aleykum hocam.Kişinin gerçeğini öğrendiğinde çok fazla üzüntü duyacağı bir konunun gerçeğini yani o kötü durumu ahirette öğrendiğinde,yani bu gerçek kötü olay ahirette ortaya çıktığında,cehennemde kaldığı süre boyunca bundan dolayı da acı çeker mi?Yani şöyle açıklayım,benim için hayati önem taşıyan bir konu var,evlendiğim kişi o konuda ömür boyu yalan söyleyerek kandırdı diyelim.Hesap günü o sevdiğim kişinin beni kandırdığını,ömrümün boşa geçtiğini öğrendim.Cehenneme gidersem cehennemde bunu bilmenin acısını da yaşar mıyım?

  1. Dünyada ki hiç bir acı cehennemin en hafif acısına, hiç bir güzellik, zevk ve mutlulukta cennetin en ufak güzelliğine denk olamaz. Çünkü arada insanın aklını alamayacağı kadar farklar bulunmakta olup dünyadaki sıkıntı, keder, üzüntü, zevk vb. hepsinin boş olduğu yalnız Allah için yapılanların hatırlandığı anlaşılacaktır. Anlamadığınız bir yer veya sormak istediğiniz başka dini sorularınız varsa yorum yazarak sormaktan çekinmeyiniz.

   1. Şuan düşündüğümde ahirette bunun gerçeğini öğrenirsem çok aşırı acı çekerim diye düşünüyorum.Ozaman oradada aynı şekilde düşünüyor olurum diye düşünüyorum?

 60. Selamun Aleykum hocam bikaç şey kafama takıldı sorabilir miyim? 1)Kişi eşinden sonra cennete girmişse,kendisi henüz cennete gelmeden,kendisinden önce cennete giren eşini yada bi gılman seçme noktasında, eşinin kendisini bekleyip beklemediğini,hurilerle hiçbir münasebeti,duygusu(aşk,sevmek,şehvet gibi)olup olmadığını bilir mi?yada seçme anında her konuda herşeyin farkında olur mu bilir mi? 2)Dünyadaki her iki eş eninde sonunda cennete girmişse ve erkek hem hurilerle hem eşiyle birlikteyse eşinin dışındaki huriye hiçbir duygusu olurmu?(sevmek,aşk,şehvet duygusu gibi) 3)Cennetteki kişi dünya hayatını hatırlar mı?

  Kuranda tam olarak bu sorularıma ayrı ayrı cevap olacak bir ayet hiç varmı?ve varsa atarmısınız?Eğer yoksada hadislerle bildiklerinizle ayrı ayrı cevaplayabilir misiniz?Yalnız cennette kıskançlık yoktur gibi genel cevaplamayın lütfen çünkü internette soruma bi cevap olmıycak bişekilde hep buna rastladım,gerçekten tam olarak bu sorularıma merak ettiklerime cevaplar verin Allah rızası için,benim için çok önemli özellikle önemle ilgilenirseniz çok minnettar olurum

 61. Selamun aleyküm
  Sizlere 2 tane sorum olacak.

  1. Bahçede köpek beslemek günah mı ? ( Hem bekçilik amacıyla hem de ben köpek beslemek istediğim için 🐶 )
  2. Evde ya da bahçede engelli köpek beslemek günah mı ?

  1. Ve Aleyküm selam ve rahmetullahi ve berekatuhu, köpek beslemek günah değildir. Lakin, evde beslemek dinimizce uygun görülmemiştir. Bu sebeple köpek beslemek isteyen kişi evin dışında beslemesi gereklidir. Anlamadığınız bir yer veya sormak istediğiniz başka dini sorularınız varsa lütfen yorum yazarak sormaktan çekinmeyiniz.

 62. Selamun aleyküm Ben bir ortaokulda öğretmenlik yapıyorum. Görev yaptığım okulumda öğrencilerim fotokopi ödev paralarını biz öğretmenler topluyoruz. (Her sınıf ve şubeden) farklı öğrencilerimden topladığım paralar arttı. Ve ben başka okula görevlendirildim geri veremedim sorum şu; onlar adına bir yardıma muhtaç birisine öğrencilerim adına sadaka verebilir miyim? Ya da nasıl bir yol izlemeliyim? Şimdiden çok teşekkür ederim

  1. Ve Aleyküm selam ve rahmetullahi ve berekatuhu, o parayı geri vermeniz en doğru olandır. Eğer geri vermenizin imkanı yoksa paranın sahipleri adına hayır işleyebilirsiniz. Anlamadığınız bir yer veya sormak istediğiniz başka dini sorularınız varsa lütfen yorum yazarak sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın… Allah Teâlâ’ya emanet olun…

 63. Selamun aleyküm.Hocam ben de her müslüman gibi faizin haram olduğunu biliyorum.Ve faiz yemek büyük günahlardan biridir.Benim internet üzerinden yatırım yapmayı düşündüğüm bir sistem var.Bu yatırım sistemin içinde faiz var.Yani mesela 1 dolar yatırırsam günde 2 dolar kesin olarak faiz verecekler.Normalde bu faizi almam büyük günah.Fakat internette bu konuyla ilgili şöyle bilgi buldum.Aktarıyorum: ‘Ecnebi ülkelerde, müslümanların, gayrimüslimlere ödünç verip, onlardan faiz almalarının caiz olduğu Mülteka’da yazılıdır. Mecmaül enhür ve Dürer’deki hadis-i şerifte, gayrimüslim ülkelerde, müslümanların kâfirlerden faiz almalarının caiz olduğu bildirilmiştir. Bundan başka zaruret dışında faiz her yerde her zaman haramdır. (Cevhere)
  Peygamber efendimiz Hz. Muhammed’in(sav)’“Bizimle, bize karşı savaş halinde olan halk (dar’ul-harp ahalisi) arasında faizli işlem olmaz. Bir dirhem verip onlar*dan bin dirhem alabiliriz, onlardan alırız ama verme*yiz[3].” diye böyle bir hadisi varmış.

  Benim yatırım sistemini kuranlar yani bana yatırdığım para kadar faiz verecek olanlar ecnebi.Bu iş illegal değil.Bu iş bitcoin madenciliği,bitcoin ticareti ve forex yatırımı.Bitcoin yatırımı sayesinde büyük karlar elde edilebiliyor.Yatırım yaptığım firma Avrupa’da,yani Türkiye’de değil.Benim bu yatırımdan elde edeceğim kazanç garanti.Ecnebiler bana faizi kendi gönül rızalarıyla verecekler.Herhangi bir taraf mağdur olmayacak.Ben bu şekilde faiz alırsam yine de günaha girer miyim?Hocam bu konu benim için çok önemli.Bu konuda beni aydınlatırsanız çok sevinirim.Hayırlı günler…

  1. Ve Aleyküm selam ve rahmetullahi ve berekatuhu Serdar, faiz para satmaya denir. Para satmakta haramdır. Başka görüşlere itibar etmeyin. Konu ile ilgili olarak buraya tıklayarak İnternet’ten döviz alıp satmanın ve yatırım yapmanın caiz olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Anlamadığınız bir yer veya sormak istediğiniz başka dini sorularınız varsa lütfen yorum yazarak sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın… Allah Teâlâ’ya emanet olun…

  1. Merhabalar, her eşyanın ve eşyaya bulaşan necislerin yıkama metodu bulunmaktadır. Kıyafetlere buluşan meni için çamaşır makinesine atılması en üç kere sıkılmalı bir şekilde yıkanması yeterli olacaktır. Anlamadığınız bir yer veya sormak istediğiniz başka dini sorularınız varsa lütfen yorum yazarak sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın… Allah Teâlâ’ya emanet olun…

    1. Merhaba, çamaşır makinelerinin sıkma özelliği bulunmaktadır. Sizin makinenizde bu özelliğin olup olmadığı hakkında araştırma / soruşturma yaparak öğrenebilirsiniz.

     1. Üç kere atmanıza gerek yoktur. Çamaşır makineleri programlarına göre 1-2-3 vb. kere sıkabilirler. Daha fazla bilgi için bir beyaz eşya dükkanına gidebilir ve çamaşır makinelerinin sıkmaları hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

     2. Beyaz eşya dükkanlarına gidip bu sorunun cevabı hakkında detaylı bilgi alabiirsiniz.

     3. Meni temizlenmesi zor bir şey değildir. Su ve sabun ile kolayca giderilebilir.

     4. Mesela menili pantolonu çamaşır malinesinde 1 kez yıkadık ve meninin izi kaldı namaza mani olur mu?

     5. Eğer izi kaldıysa namaza mani olur. Tekrar yıkanması lazımdır.

 64. Selamun aleyküm gusul abdesti almadan önce içimden Allah var diye bir sey geçti Allahın varligini biliorum ancak ciplakken ben Allahin adini anmam isteyerek demedim vesvese olarak geçti hükmü nedir vesvese midir ben vesvese diyip gectim

 65. Selamün aleyküm benim nişanlım vefat etti bende öldüğüm zaman cennette olursak orada evlenebilir miyiz ? Ölen kişi sevdiğini unutur mu ? Yani sadece evliler mi kavuşacak ahirette?

  1. Merhaba Mustafa, kişi cennette sevdiği ile beraber olacak. Eşi de orada bulunan hurilerden daha güzel gözükecek kendine. Anlamadığınız bir yer veya sormak istediğiniz başka sorularınız varsa lütfen yorum yazarak sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla kalın, Rabbime emanet olun…

 66. Benim bir sorun olacaktı bende 3-4 yıldır vesvese var ve en ileri boyutları dahi oldu küfür haşa başka baska türden hep oldu ve ben çok araştırdım insanın içinden geçenlerden Allah sorumlu tutmuyor bunu düşünerek kendimi telkin ettim çünkü bu çok zor bir durum kimsenin başına Rabbim vermesin bunu böyle düşünürken başıma gelir mi bu düşüncelerim diye merak ediyorum ve bu ara ara geliyor gene tamamen geçmedi maalesef ama bu sıralar ben kendimi telkin ederken gunah değil falan derken içimden bi ses sen bilerek söyledin sen istiyorum gibi suçlama yapmamı sağlıyor kendi kendimi bu vesvesen oluyor sanırım bu durumda ne yapmam gerekir yardimci olun lütfen
  Allah a emanet olun

  1. Bu vesveseden kurtulmak için şunu bilmeniz yeterlidir. “Kalbe gelen kötü düşünceler fiile dökülmediği sürece günah yoktur.”

   1. Yani geçirmiş olsam bilerek bile olsa mesela söylemesem ağızından çıkmasa ve yapmasam onu gunah değil ne düşündüğümün önemi yok doğrumu anlamışım

    1. Aynn doğru anlamışsınız. Kalbe gelen kötü düşüncelerde insan sorumlu olmaz. Çünkü şeytan damarlarımızda dolaşabildiği için vesveseler verir biz de onu kendi düşüncemiz zannederiz. Eğer kalbimize gelen bu kötü düşünceleri fiile dökersek o zaman vesveselikten çıkar ve kendi icraatımıza dönüşür ve günah işlemiş oluruz.

     1. Teşekkür ederim, sizde Hayırla kalın Allah Teâlâ’ya emanet olun…

 67. Selamun aleykum hocam. Bilmeden küfre giren kişi haberi olmadığı halde imanını kaybetmiş olur mu? Yoksa birisi uyaracak o bu uyarıya rağmen reddettiği için mi küfre girmiş olacak? Küfür sözü söyledim mi söylemişmiyimdir gibi düşünce vesveseli insan da çok oluyor. Araştırıp bir şeyler öğrenildikçe de insanları içten içe yargılamaya başlıyor insan. Bu tür durumlarda neler yapılması lazım?

  1. Kişi bilerek veya bilmeden küfre düşecek söz, fiil veya davranışta bulunursa kafir olur. Zaten ahir zamanın kıyamet alametlerinden biri de budur: kişinin sabah evden çıkıp habersiz bir şekilde gün içinde konuştuklarından ve yaptıklarından dolayı akşam eve kafir olarak dönmesidir.

   1. Hocam içinden geçenden dolayı kafir olur demişsiniz ama insan içinden geçenden sorumlu değil diye biliyorum. İçinden geçenden dolayı insan nasıl kafir olsun? Allah muhafaza bazı kişiler içimden Allah’a sövüyorum yada Allah yok tarzı şeyler geçiyor diye sorduğunda cevaplayan hocalar içinizden geçenden sorumlu değilsiniz diyor.

    1. Merhaba Enver, “kişi içinden geçenden dolayı kafir olur” diye bir şey demedim. Bilakis bu konu hakkında bir başka cevabı şöyle verdim:

     Kalbe gelen kötü düşüncelerde insan sorumlu olmaz. Çünkü şeytan damarlarımızda dolaşabildiği için vesveseler verir biz de onu kendi düşüncemiz zannederiz. Eğer kalbimize gelen bu kötü düşünceleri fiile dökersek o zaman vesveselikten çıkar ve kendi icraatımıza dönüşür ve günah işlemiş oluruz.

     1. Allah razı olsun hocam. Kusura bakmayın bir yanlışlık olmuş. Hakkınızı helal ediniz. Allah sizlere imanlı ölmeyi nasip etsin inşallah. ( Hocam sık sık bu duayı ediyorum hem kendim hem ailem arkadaşlarım için doğru mu yapıyorum?)

 68. Selamünaleykum hocam bende de vesvese var ve bu niyete döndü gece sabah ezanına kalkıyorum ve ezan bitene kadar oruca niyet etme gibi vesvese geliyor buda şükür ve kaza orucu diye ama be tutmayacağım yani sahurada kalkmıyorum yani vesvese ama sık sık oluyor bu ara içini rahatsız ediyor bunu tutmamız gerekmez demi

   1. Şöyle tutmayacağım niyet etmeyeceğim diye kendi kendime söylüyorum ama ben istemeyerek geçiyor içimden zaten bunu genede tutmam gerekir mi öyle vesvese oluyor çok oluyo ben istemeden yani

     1. Evet dün gece yatarken geldi uykularım kaçıyor artık sabaha kadar soğuk terler döktüm korkudan bisey olacakmis gibi oldu sanki ben başka şeyler düşünüyorum ama icimdeki ses sürekli niyet ediyor ben bastıramadım bu sesi yani tutmam gerekmez demi lütfen yardım edin ne yapmam gerekir

     2. Sürekli başta felak – nas -ayetel kürsi sureleri olmak üzere Kuran okuyarak bundan kurtulabilirsiniz.

   2. Aleykümüsselam
    İstemediğin halde içinden geçen niyetlere aldırış etmemen doğrudur. Ramazandan sonraki günlerde böyle olduğu zaman rahatlıkla yeyip içebilirsin. Herhangi bir sıkıntı yok.
    Bunu ben çok araştırdım hep böyle diyorlar di bu şimdi tekrar geldi size ondan sordum teşekkür ederim

 69. Merhabalar. Benim vesvese hakkında bir sorum var. Son zamanlarda şöyle bir huy edindim. Mesela bir yolda yürürken aklıma birşeyle veya biriyle ilgili kötü bir şey geldiğinde o yolda geri adım atarak bu defa güzel bir şey düşünmeye çalışıyorum. Bunu yapmadığım zaman sanki başıma kötü bir şey gelecekmiş veya istediklerim olmayacakmış gibi hissediyorum. Bazen direnip yapmıyorum ama sonra bütün gün kendimi kötü hissediyorum ve bazen üşenmeyip tekrar o yola gidip yine yapıyorum bunu. Bu beni çok yıpratıyor. Resmen geri adım atıyorum. Bir gün biri görecek rezil olacağım diye çok korkuyorum. Bu vesvese midir? Bundan nasıl kurtulabilirim? Sevgiler ve saygılar

  1. Merhabalar, aklınıza kötü bir şey gelmesinin zararı ve günahı yoktur. Bu yüzden başınıza kötü bir şey gelmesi diye bir şeyde söz konusu değildir. Bu iki dediğimi iyi kavrarsanız yaptıklarınız vesvese ve gereksiz olduğunu anlar ve bırakabilirsiniz. Allah Teala yar ve yardımcınız olsun, Amin.

   1. Merhaba tekrar. Çok teşekkür ederim cevabınız için. Ama bazen sadece bir olay için değil, mesela bir şahıs için de kötü şeyler geliyor. Mesela hakaret gibi. İçimden o kişiye hakaret ediyorum veya günahını alıyorum. Birden geliyor aklıma. İstemeyerek. Sonra tövbe ediyorum tabi. Bu durumda da geçerli mi bunun günah olmaması? Sevgiler

    1. İçinizden birine hakaret ederseniz günah işlemiş olursunuz. Çünkü hakaret bilinç ile yapılan bir şey olduğu için istemsizce yapılmaz. Eğer kişi bunu istemsizce yaptığını düşünüyorsa kendisini kandırıyordur. Niyetinizi sürekli kontrol etmenizi tavsiye ederim. Bu gibi vesveselerden korunmak için ibadetlerinize daha çok önem vermeli ve helal yemeye dikkat etmelisiniz.

 70. Hocam benim teyzem hasta acil ameliyat olması lazım ve ameliyat olmadan 2 gün önce uyuyor ve rüyasında Azraili görüyor onu alıp kolusundan tutup götürmüş anlamı ne lütfen sizden dua istiyoruz

  1. Merhabalar, ahir zamanda görülen rüyalara itibar edilmiyor. Bu sebeple herhangi bir anlam çıkarmaya gerek yoktur.

 71. Hocam ben içimden yemin gibi birşey geçti bende bu yemin mi diye google a yazdım öğrenmek amaçlı bu yemin olmaz yazınca demi sadece yemin kismini yazdim sorarken geri kalanini yani ne icin oldugunu yazmadim yeminde onu belli etmek gerekir demi lutfen bilgi verin

  1. Merhabalar, yazma ile yemin edilmiş olmaz. Yeminin geçerli olması için açık bir şekilde niyet edilmesi gerekir.

 72. Hocam el ummar cinleri varmis bunlar insanlarla ve evlerinde yaşarmış böyle birşey doğrumu nasil olur böyle birşey şimdi herkesin evinde cinler mi var evlerimizde görünmeyen bir aile daha mi var

  1. Merhaba,

   Cinler ve şeytanlar yer yüzünde her yerde var olan gezen ve dolaşan canlılardır. Hatta şeytan damarlarımızda bile gezip vesvese verebilmektedir. Fakat kişiye koruyan hafaza melekleri olduğu için zarar veremezler. Lakin vesveselerden korunmak için ayetel kürsi, felak ve nas sureleri okunabilir.

  1. Ve aleykum selam ve rahmetullahi ve berekatuhu merhaba,

   Cinler isterlerse evimizde yaşarlar istemezlerse yaşamazlar. Yani evimizde yaşıyor veya yaşamıyor olabilir.

 73. Selamunaleykum ben bir sey soracaktım ben yerde serili yün vardı ona kedi yatıyordu bende hayvanlardan biraz korkarım yaklaşamam o yüzden terlikle kovalamak amaçlı attım ama geldimi gelmedi mi bilmiyorum çok hızlı atmadım ama bunun günahı var mi icim içimi yedi ben asla zarar veremem hayvanlara falan ama attım pişmanlık duydum nasil tövbe edebilirim acaba

  1. Merhaba,

   Hayvanlara zarar vermek günahtır. “Ya Rabbi ben pişmanın, keşke yapmasaydım, inşallah bir daha ben yapmayacağım” ve benzeri her türlü lafızla tövbe edebilirsiniz.

 74. Birinci sorum: hocam ben evliyim eşimi çok seviyorum ama eşim ile annem ve kız kardeşlerim biribirilerini hiç sevmiyorlar birbirlerine çok zıt gidiyorlar hiç anlaşamıyorlar hep kavga halindeler bu konuda ne yapabiliriz acaba
  Ikıncı sorum::eşim odasında muska buldu annemden şüpheleniyor ve diyor annen bizi ayırmak icin bunları yapıyor bende yok diyorum kulak asma diyorum annem böyle yapmaz diyorum cünkü annemden bunu beklemiyorum eşim bunları söyleyince şaşırıyorum bide annem gecen gizlicen evden habersiz şeyhe gitmiş ve eşim duymuş ne yapacağımızı bıkmıyoruz şaşırıp kalmışız …

  1. Merhaba,

   Şeyh dedikleriniz genelde üfürükçü tayfasından olup “hoca” adını kirleten kimselerdir. Bu kimselerin sözlerine de yaptıkları muskalara da itibar edilmez. Birbirlerini sevmelerini sağlamak için öncelikle neden sevmediklerini araştırmanız ve bunun üzerinden çözüm için yürümeniz gerekmektedir. Bunun dışında yapabileceğiz tek şey dua kalıyor. Perşembeyi cumaya bağlayan gecenin imsaktan önceki zaman duaların en kabul olduğu zamandır. Bu bu zamanda kalkıp abdest alıp iki rekat namaz kıldıktan sonra tevazu ve kırık bir kalp ile ettiğiniz dualar inşallah kabul olacaktır.

   Selametle….

 75. Selamun aleykum hocam
  Buzdolabındaki bazı yiyecekleri buzdolabının çalışmadığı zamanlarda serin olduğu için banyoda durmasında bir mahsuru var mıdır dinimizce?

  1. Ve aleykum selam ve rahmetullahi ve berekatuhu, her hangi bir mahsuru olmamakla birlikte alimler çokta hoş karşılamamıştır.

 76. S.a, son dönemde çok sık karşılaşılan bir evlilik teklifi ritüeli var, erkek diz çökerek evlenme teklifi ediyor. O dönem için nikahsız olmaları ve diğer tüm etkenlerden bağımsız olarak bir erkeğin eşinin önünde diz çökmesi, sevgisini böyle göstermesi sakıncalı mıdır? Evlilik teklifinde diz çökmek batı tandanslıdır ve bize batıdan gelmedir ama diz çökme çok eskilere dayanan karşı tarafı yüceltme amacıyla hatta tapınma amacıyla sembolize edilen bir şeydir. Diz çöken erkek bu kavimlere mi benzemiş olur, yoksa o kavimler bu hareketi farklı farklı yorumladıkları için yorumlama şekline mi bağlıdır.

  1. Ve aleykum selam ve rahmetullahi ve berekatuhu, evlilik teklifi yapan kişinin diz çökmemesi daha iyidir. Hüküm ancak ne niyetle diz çöktüğüne bakılarak verilebilir. Anlamadığınız bir yer veya sormak istediğiniz başka dini sorularınız varsa lütfen yorum yazarak sormaktan çekinmeyiniz. Selametle…

 77. Merhaba hocam hayırlı günler . Bende normalde takıntılar vardı hocaö suyu açık bırakmak kapıyı kapattım mı diye çok bakardım . Şimdide 1 haftadır cin korlusu geldi ya cinleri görürsem ne olur diye sürekli düşünüyorum aklımdan çıkmoyor hocam . Ama akşamları korkmuyorum ve rüyalarıma falanda hiç girmedi korkunç şeyler hocam . Benimkisi ya görür müyüm korkusu düşünerek görme Durumu var mı hocam ? Yorumları okuyorum bazıları görüyorum konuşuyorum falan dedi o yüzden de biraz endişelendim karşıma çıkarlar diye. Şimdiden Allah razı olsun hocam. Felak nas ayetel kürside okuyorum sürekli . Namazada başladım . Allah razı olsun şimdiden

  1. Merhaba,

   Bunların hepsinin bir vesvese olduğunu bilmenizi isterim. Çünkü şeytanın işi insanlarla uğraşmaktadır. Şöyle ki her insanı koruyan melekler vardır. Bu melekler vesilesi ile cinlerin vb. zararlarından korunuruz. Siz istemediğiniz sürece hiç bir şey olmaz rahat olabilirsiniz. Bu tip yorumlara itibar etmeyin. Cinleri gören konuşan var diye iddia ediyorlarsa bu sizinde görebileceğiniz anlamına gelmez. Olay şu ki uğraşanla uğraşırlar, uçurumdan atlayan zarar görür atlamayan görmez. Her zaman Allah’a nasıl daha iyi bir kul olabilirim düşüncesine girerseniz zamanla bu tip endişelerinizin ne kadar boş olduğunu anlayacaksınız. Anlamadığınız bir yer veya sormak istediğiniz başka dini sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Selametle…

   1. Allah razı olsun hocam. Benimki vesvese galiba evet ya görürsem düşüncesi var sürekli huzursuzum . Felak nas ayetel kürsi de okuyorum sürekli. Böyle düşünerek görme gibi bi durum olmaz dimi görürsem diye düşünce var . Düşünmeyle gözükürler mi hocam son sorum budur sağolun

     1. Merhaba,

      Dini soru cevap sistemimizi kullandığınız için teşekkür ederiz. Lütfen farklı bir sorunda yeni bir yorum göndermekten çekinmeyiniz.

 78. Hocam ben dizide nasuh tövbesini duydum yemin olarak oluyordu orda ve bende vesvese oluştu sürekli tekrar gibi oldu tövbe olsun mu olsun gibi böyle saçma sapan konularda oldu yani hatırlamıyorum bile o kadar çok şeyde oldu bende bunu yemin mi ve içimden tekrarlamakla gecerli olur mu lütfen bilgilendirin

  1. Merhaba nasuh tövbesi için yemin gerekli değildir. Sadece kalpten, içten ve gerçekten pişman olarak edilen tövbeye denir. Tövbenin kabul olması için bir daha yapmamaya niyet edilir. Bu niyeti yemin olarak algılamış olabilir veya dizide yanlış aktarmış olabilirler.

   1. Yani ben tövbe niyetiyle yapmıyorum vesvese ile oluyor bu gecerli olur mu onu sormak istemiştim herşey için geçebiliyor ama ben yaparım onu yani öyle bisey ben tövbe etmek istemiyorum ki

    1. Merhaba, tövbe etmenin hiç bir zararı yoktur. Tövbe ettiniz diye o şeyi artık yapamazsınız diye de bir şey yok. İnsanlı hali gereğince aciz olduğumuz için günaha düşülebilir. Tövbe ettikten sonra aynı günahı bir daha yapınca tövbeyi bozdun diye artı bir günah yazılmıyor. Sürekli tövbe edip bozmanın da her hangi bir sakıncası yoktur. Zaten Allah Teala hangi tövbenin gerçek hangi tövbenin sahta olduğunu bilir. Ayriyeten tövbe edince yemin yerine geçmiyor ve herhangi bir şey yapmaya veya yapmamaya zorunlu tutulmuyorsunuz. Vesvesede olsa, tövbe niyetiyle de yapsanız, tövbe niyeti ile yapmasanız da her hangi bir zararı yok. Rahat olabilirsiniz. Sorun şurada ki siz neden tövbe etmek istemiyorsunuz?

 79. Bir insan abdestsiz bir sekilde namazi kilmis gibi taklit ederse ama niyeti bamaz kilmak degilse günah islemis olurmu

  1. Merhaba, abdestsiz bir şekilde namaz kılıyormuş gibi yapmak münafıklık alameti olup cezası ağırdır. Hatta ahirette hiç namaz kılmayan kafirlerden daha ağır cezalara çarptırılacaklardır. Daha fazla bilgi için inanç yönünden insanlar kaç kısma ayrılır adlı makalemi okuyabilir ve münafık ile ilgili ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz. Anlamadığınız bir yer veya sormak istediğiniz başka dini sorularınız varsa lütfen yorum yazarak sormaktan çekinmeyiniz. Selametle…

 80. Eşimle birkaç yıl önce boşanma dilekçesi Verdik ama boşanma olmadı yakın zamanda büyük bir kavga anında babacan dedi kız kardeşim ve elife vardı bizim nikahımız bittimi.önceden böyle bir söylem olup olmadığını hatırlamıyorum korkum öncesinden deboşanacam demişse Ne olacak

  1. Merhaba, eşinizin zie söylediği kelimeler doğrultusunda ancak hüküm verilebilir. Genel olarak “boşol” tabiri için bilgi almak için öfke ile boşol demek geçerli mi adlı makalemi okuyabilirsiniz. Anlamadığınız bir yer veya sormak istediğiniz başka sorularınız varsa lütfen yorum yazarak sormaktan çekinmeyiniz. Selametle…

 81. Aşure ayindayiz karşı komsumuzun evlerinin kapilari tiklatiliyor kapi deliğinden bakiyoruz ses duyuluyor ama kimse gözükmüyor acaba komsumuz durumlari iyi asure yapmadiklari icinmi

  1. Merhaba, sorunuz tam olarak anlaşılmadı lütfen daha açıklayıcı bir şekilde sorabilir misiniz?

 82. Selamunaleykum hocam ben size soru sordum Allah razı olsun cevapladınız ama ben tam olarak sorumu anlayamadım sanırım kusura bakmayın sorum şu ben nasuh tövbesini duydum dedim ve ben onu takıntı haline getirdim vesvese yani sürekli (gelecek geldi gidecek gitti )mesela bu konularda bile nasuh tövbesi olsun falan diyorum yani bu birden konuşama da geçiyor ben tekrar ediyorum icimden ama yani ben gelecek için simdiki zaman için yada tövbe için yapıyorum öyle geçiyor icimden buda tövbe edilince dönülmemesi gerekiyor diye okudum ondan çok korktum bunu acıklarmısınız vesveseyle olunca ne olur onu sormak istedim

  1. Ve aleykum selam ve rahmetullahi ve berekatuhu, Merhaba, nasuh tövbesini nereden duyduysanız yanlış duymuşsunuz. “Gelecek geldi gidecek gitti” boş ve anlamsız bir sözdür. Ayriyeten “nasuh tövbesi olsun” dmeniz de boş ve gereksiz bir sözdür. Tövbe edince dönülmemesi tavsiye ve teşvik ediliyor lakin gerekmiyor. Helaller bellidir haramlar bellidir. Kim helal olanları yaparsa sevap işler ve mükafatını alır. Kim haram olanı işlerse günag işler ve cezasını alır. Tövbe ise günahların silinmesi için kalpten ve içtenlikle yapılan bir şeydir. Pişman olmadan ve bir daha yapmamaya niyet edilmeden söylenen veya akıldan geçirilen hiç bir sözün değeri yoktur. Çünkü hiç bir söz tövbe niyetine geçmez. Kul pişman olunca Allah Teala bunu bilir zaten. Söz, düşünce, vesvese bunlar boş ve gereksiz şeylerdir. Kendinizi boş yere sıkıyorsunuz.

    1. Merhaba,

     Dini soru cevap sistemimizi kullandığınız için teşekkür ederiz. Lütfen farklı bir sorunda yeni bir yorum yazmaktan çekinmeyiniz.

 83. selamun aleyküm oncelıkle yaklasık 1 saat once uykudan kalktım uykudan kalkmadan once ruyamda cınsel ılıskılere gırdım ve kalktıgımda donuma baktıgımda bosalmaya dair hıcbır sey gormedım ardından lavaboya gırdım ve baktım ki zevk suyu gelmiş hani gusul gerektırır mı yardım edersenız sevınırım
  ayrıca gusulde burna su çekmenın olcusunu soylersenız sevınırım teşekkurler ıyı aksamlar

  1. Merhaba,

   Rüyalanma sonucu sıvı geldiyse eğer gusül almanız gereklidir. Ayriyeten burnunuz hafif sızlayacak kadar su çekmeniz gusül için yeterlidir.

 84. Beddua edip hemen 2 saniye sonra pişman oldu geberde ölün gelsin dedim birden agzımdan döküldü sorna agladım tövbe namazı tövbe ettim kıldım fua ettim çok üzüldüm allahım ssn kabul etmd İstemeden ettim sen o kişiyi koru kötü duamı kabul etme geri çevir dıye yalvardım çok pişmanım birden agzımdan çıktı helalleştik beddua ettiğim kişiyle. Ben onun gidicegi yer için kaza yaparsa diye üzülürken birden şeytan kulagıma beddua et dedi agzımdan döküldü ben ne yaptım dedim hemen tövbe namazı kıldım o gün için ettim beddua sonra çok pişman oldum 2 saniye sonra tövbe namazı kıldım o sag salim eve gidene kadar dua ettim çok şükür bişey olmadı Allah bedduamı kabul etmedi demı Pişmanlıgımı görünce kabul etmez demi çok dua ettim istemeden döküldü dilimden beddua eden biri degilim normalde çok üzüldüm hasta oldum şimdide ves vese geliyor o gün için ettin beddua kabul olmadı ama ya sorna olursa allah kabul Ettiyse ya ölürse başka zamanda diyor çok üzülüyorum azap çekiyorum ona bişey olmasından korkuyorum dua ediyorum Allah pişmanlığımı görüp kötü duamı kabul etmez siler demi hocam bir daha beddua etmemek için Allaha söz verdım ben çok pişmanım 😪😪😪

  1. Merhaba,

   Allah تعالی her şeyi yerli yerince yapandır. İlerde o arkadaşınız ölürse eğer siz beddua ettiğiniz için değil Allah تعالی öyle istediği ve uygun bulduğu içindir. Bu durumda kendinizi kasmanıza ve azap çekmenize gerek yoktur. Bunlar şeytanın vesvesesidir.

 85. Hocam selamunalleyküm lütfen bana yardimci olun bu vesvese illetinden kurtulamıyorum ne yaptıysam psikiyatriye gideceğim artık bende bu gün komşu akika kurbanı kesmiş bende bunu duydum vesvese oldu ben kesmem yani çocuk için kesiliyomus ben bekarım okuyorum ama bu bende kesicem dedim sanırım bir anda vesvese ile içimden sesi bastiramiyrum araştırdım kalben adak sayilmiyomus diyanet te okudum ama bu sayılır mi lütfen cevap verin bana ben niye kesiyim kesme niyetim yok lütfen yardım edin

   1. Kesmek gerekmez yani değil mi çok oluyor farklı farklı şükür kurbanı da geçiyor ama ben kesmeyeceğim bunun kesilmesi gerekmez değil mi

    1. Merhaba, gerekmez. Anlamadığınız bir yer veya sormak istediğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz.

     1. Dille mi söylemek gerekir yani şükür kurbanınıda kesmeyi icimizden kesecem demekle olmaz yani doğru mu anlamışım Allaha emanet olun

     2. Merhaba, aynen doğru anlamışsınız. Dil ile söylemediğiniz sürece içinizden geçirdikleriniz ile sorumlu değilsiniz. Anlamadığınız bir yer veya sormak istediğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz.

 86. Selamün aleyküm hocam. Bir arkadaşımla dostluğumuz bozulmasın diye yaptığım bir şeye yapmadım demek zorunda kaldım. Sonra çok pişman oldum yaptığım için ama artık elimden bir şey de gelmiyor. Bunun hükmü nedir, ne yapmalıyım?

  1. Merhaba, bu bir yalan olup, yalanın günahı yazılır. Eğer bu yalan ile dostunuzun hakkında girmediyseniz eğer kalpten pişman olunarak tövbe etmek yeterlidir.

 87. Selamun aleykum hocam
  Yılbaşında arkadaşlarla tv her zaman izlediğimiz bir tv programını seyredip çig köfte kuruyemiş tarzı yiyecekler tükettik. Bunu yılbaşı kutlamak için değil ancak ertesi gün tatil olduğu için yaptık. İzlediğimiz programda o gece yılbaşına özel program yapmıştı. Yılbaşından öncede pek çok zaman tatil diye buna benzer faaliyetler yapıyorduk. Yine de bizim yaptığımız Hristiyana benzemeye girer mi? İmam Rabbani buna benzer günahların imansız gitmeye sebep olacağını söylemiş heralde? Bu durumda sebep olabilir mi? (

  1. Merhaba,

   Benzeyip / benzememeniz niyetinize bağlıdır. Yaptığınız faaliyeti yılbaşını kutlamak için yaptıysanız benzemiş, sadece tatil amaçlı ve boş vakit geçirmek için yaptıysanız ise benzememiş olursunuz. Ğayri müslim kavimlere benzemek gafleti artırır. Gaflet ise ibadeti zorlaştırır. Bunların sonucunda da iman azalmaya ve giderek yok olmaya başlar. Fakat onların benzeri şeyler yapmak bir anda imanı götürmez.

   1. Elfaz-ı küfür sözleride mi buraya girer hocam? Said Nursi bazen laf küfürdür ama sahibini kafir yapmaz diyor. Ehl-i Sünnete göre de tekfir edilmiyor ama küfür sözü söyleyen iman dairesinden çıkılıyor deniyor. Bu tür sözleri söyleninde zamanla imanı zayıfladığı söylenebilir mi?

    1. Merhaba,

     Elfaz-ı küfür sözleri bu kısma girmez. O sözler kişiyi kafir yapar. Zaten kıyametin alametlerinden biri de ahir zamanda insanların sabah evden Müslüman çıkıp akşam imansız olarak eve dönmesidir.

  1. Merhaba,

   Haram şeylere bakıldığında şehvet hissi gelir, bu şehvet hissi ile gelen akıntı menidir. Gusül gereklidir.

 88. Selamün aleyküm hocam ben estetik yaptım eski halime benzemiyorum yaşadığım olaydan dolayı ama insanlar benim doğal yüzüm olduğunu sanıyor sizce bu estetik günahmı

  1. Ve aleykum selam ve rahmetullahi ve berekatuhu,

   Organların şeklini değiştirmekten ibaret olan estetik ameliyat insanın doğal durumunu değiştirdiği için ayet ve hadisler ışığında yasaklanmıştır. Ancak kişinin toplum içinde aşağılanmasına sebebiyet verecek herhangi bir organında anormallik varsa onun giderilmesi için ameliyat yapılması caizdir.

 89. Selamün aleyküm uzun bir süredir öğretmen olmayı istiyordum Allah a hamd olsun şu anda da bir öğretmen adayıyım ancak bildiğiniz üzere yeni göreve başlayan öğretmenlere memurluk yemini adı altında bir yemin ettiriyorlar . Bu yeminde de sakıncalı sözler bulunmakta sorum şu şekilde memurluk yemini etmek küfre neden olur mu ?

  1. Merhaba,

   Memurluk yemininde küfre sebep olacak sözler varsa, bu yemini etmek küfre neden olur.

 90. Selamun aleykum ben kefaret orucu tutuyordum yarısına geldiğimde bogazıma istemeden su kaçtı abdest alırken ben bozduğunu biliyordum ama yinede 60 a tamamladım 5ay sonra şafii de bozmadığını öğrendim ben o zaman şafiiyi taklid ettim diyebilir miyim 49 kiloyum Allah razı olsun.

  1. Ve aleykum selam ve rahmetullahi ve berekatuhu,

   İstemeden yanlışlıkla su kaçması orucu bozar. Eğer kefaret tutuyorsanız kefaret bozulur ve baştan başlanması gereklidir. Daha önce gerçekleşen bir hususta şafiye uyulabilir fakat bu seferde oruç şafiye göre uygun olmalıdır. Yani tuttuğunuz oruçta şafiye göre bozan bir durum varsa uymazsınız.

 91. Hocam iyi günler. Benim öğrenmek istediğim şey bizim izlediğimiz film, diziler veya okuduğumuz kitapların içinde illa içki veya evli olmayan çiftler görüyoruz. Bunları izlemek bizi de günaha ortak eder mi yoksa dinimizde yanlış olduğunu bildikten sonra sakıncası yok mudur? Zamanınızı ayırdığınız için çok teşekkür ederim.

  1. Merhaba,

   Televizyon da izlenen hiç bir şey kendi başına günah değildir. Eğer herhangi bir günaha vesile olursa o zaman izlenen şey günah olur. Mesela erkeğin saçı açık bir bayanın anlatımından haber izlemesi günah değildir. Şayet izlerken şehvet alırsa o zaman günah olur. Sizin verdiğiniz örnekte de durum böyledir. İçki veya evli olmayan çiftleri izlemek günah değildir. Lakin onları sevmek, onaylamak, benimsemek ve arzulamak günahtır.

 92. Hocam ben yatarken sabah namazından önce ben içimden niyet ettim sabah namazını kılmak için namaz unutmuşmuşum gibisine ama hani öylesine ne okuyoruz hani besmele subuhaneke fatiha işte zamlı süre bunları okudum bunun bi günahı var mi yani hiç düşünemedim yani cevaplarsanız sevinirim

  1. Merhaba,

   Sabah namazını kıldıysanız sevap, kılmadıysanız günah yazılır. Bunun bir ortası olmadığı gibi namaz kılmanın yerine geçen başka bir hareket, söz, dua ve benzeri başka bir şey de yoktur.

 93. Selamın aleyküm hocam benim muhabbet ettiğim bir kız arkadaşım var onunla birbirimizi 4 senedir tanıyoruz ve Allah rızası için evlenmeye karar verdik ailesi beni biliyor tanıyor ancak şu anda bir gelirim olmadığı için kendi evimize çıkamıyoruz ailesi de evliliğe karşı değil ancak adetlerimize geleneklerimize uygun bir şekilde bi kaç sene sonra durumumuz geçimimizi sağlayacağımız zamana gelince olabileceğini söylediler aile rızasını aldık ama izin alamadık geleneklere göre evlenemiyeceğimiz kendi evimize çıkamıyacağımız için kız arkadaşım 21 yaşında biz resmi nikah kıyıp daha sonrada islami nikah kıysak ailenin izini olmadan Allah rızasını gözetmek için helal olmak için günaha düşmemek için nikahımız Allah katında geçerli olup birbirimize helal olurmuyuz

  1. Merhaba,

   Birbirinize helal olmanız için dini nikah yapmalısınız. Bunu ne zaman yaparsanız o zaman birbirinize helal olursunuz. Dini nikah yapmadığınız sürece kız arkadaşınız size helal olmaz. Buda bakmanızın, dokunmanızın ve resmi konuşmalar gibi zaruret dışında konuşmanızın haram olduğu anlamına gelir. Anlamadığınız bir yer veya sormak istediğiniz başka sorularınız varsa lütfen yorum yazarak sormaktan çekinmeyiniz.

  1. Merhaba,

   Eğer küçük tuvaletinizi yaparsanız bütün meni dışarı çıkmış olur.

 94. İyi günler hocam. Dini dışı kitapları (mesela aşk, bilim kurgu, polisiye vb.) boş vakitlerimizde okuyabilir miyiz? Mesela romantik kitapları sevmek günah olur mu eğer haram davranışlarda bulunmuyorsak?

  1. Merhaba,

   Dini olmayan kitapları okuyabilirsiniz. Romantik kitapları sevmeniz de sakınca yoktur. Lakin okurken içinizde şehvet hissi uyanırsa haram işlemiş olursunuz. Anlamadığınız bir yer veya sormak istediğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Selametle…

 95. Selam aleyküm hocam benim size sorum olacaktı ben 20 yaşındayım fakir fukaraya camiye yardım etmeyi çok seviyorum yardıma muhtaç fakir insanları gördü mü çok açıyorum ben zengin biri değilim eve gelen insanları boş çevirmiyorum fazlasıyla para veriyorum ben zengin olmak istiyorum ama kazandigim paraları hep fakir yardıma muhtaç insanları yardim etmek istiyorum bunun sevabı nedir hocam

  1. Ve aleykum selam ve rahmetullahi ve berekatuhu Merhaba,

   Sadaka vermenin sevabını “sadaka ömrü uzatır” hadisi ve çeşitli bir çok hadis çok açık bir şekilde açıklamakta ve tavsiye etmektedir. Fakat çok dikkat edilmesi gereken bir durum var, o da şudur: Dinimizde dilenmek yoktur. Bu sebeple dilenen bir insan gördüğümüzde ona para verirsek onları bu işe alıştırırız. Bu işleri bırakmaları için vermemeye dikkat etmeliyiz. Yalnız bu dediklerime su, mendil, kalem vb. satan kişiler dahil değillerdir. Bunlar çalışıyor ve kazanıyorlardır. Bu gibi insanlardan bir şey satın almak dilencilere para vermekten daha hayırlıdır.

   İkinci bir konu olarak zengin olmak için sadaka verirseniz hiç bir sevabını alamazsınız. Çünkü amellerin Allah için olması lazım. Şimdi hemen “tabi canım zaten Allah için veriyoruz da zengin de olmak istiyorum” diye düşünmeyin. Hem Allah için hem de zengin olmak için sadaka verirseniz yine bir hayrını görmezsiniz.

   Eğer zengin olmak istiyorsanız, Allah’tan hayırlı bir şekilde zengin olma için dua etmeli ve ibadetlerinizin sıhhati hakkında araştırma yaparak ilim öğrenmeli ve öğrendiklerinizle amel etmelisiniz.

   Anlamadığınız bir yer veya sormak istediğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz, selametle…

 96. Selam aleyküm hocam.benim ismim um Salem.gittigim iş yerlerinde hiç sevilmiyorum.dinime bağlı birisiyim işim 4 4 lük.ahlahim yine aynı babasız 3 çocuk büyütûyorum.yüzume bile bakmıyorlar bir derdim oldugunda dinlemiyorlar.hangi duayı okumam gerek.Allah razı olsun

  1. Ve aleykum selam ve rahmetullahi ve berekatuhu Merhaba,

   Bunun için özel bir dua etmenize hacet yoktur. Allah’a karşı kulluğunuzu en yüksek safhada yaparsanız Allah Teala hayırlısıyla sıkıntılarınızı giderir.

   Anlamadığınız bir yer veya sormak istediğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz, selametle…

 97. Selamün Aleyküm ben bugün gusül alırken penisimde hareketlenme oldu ve birşey çıkar gibi oldu bunu hissettim ama gözüm kapalıydı kafama su döküyordum o anda ne çıktığını görmedim gusül geçerlimidir?

  1. Merhaba,

   Gusül alırken her hangi bir sıvı avret mahalinizde çıkarsa guslünüz bozulur. Tekrar baştan gusle başlamanız gerekir.

   Anlamadığınız bir yer veya sormak istediğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz, selametle…

 98. Merhaba ben lise 3 e gidiyorum derslerim iyi değil benim derslerime çok çalışmam lazım ama namaz kılıyorum sonra derse tekrar toparlanamiyorum namazlari liseden sonra kilsam olurmu

 99. Selamun aleyküm,

  Soracağım soru benim için hayati önem taşımaktadır, cevaplarsanız sevinirim.

  Ben 16 yaşındayım, lise 3’e geçtim. Okulum karma eğitimli olduğu için ahiretimi tehlikeye sokan birçok olayla karşılaşıyorum. Ve şeytan beni yalnız bırakmıyor. Ben dini bilgilerimi geliştirmek, Kur’an bilgimi geliştirmek, İlmihal-Fıkıh bilgilerini öğrenmek ve 5 vakit namazımı kılmak istiyorum. Okulda dünyaya daldığım için pek mümkün olmuyor. Biraz da benim irade zayıflığımdan kaynaklanıyor. Açık liseye geçip medreseye gitmek istiyorum fakat meslek konusunda ne yapacağımı bilmiyorum. Ailem de bu yüzden izin vermiyor.

  Bana Allah rızası için tavsiye verir misiniz?

  1. Ve Aleykum selam ve rahmetullahi ve berekatuhu,

   Açık liseye geçip medrese okumanızı tavsiye ederim. Medrese’de okurken her hangi bir ücret vermiyorsunuz zaten. Medrese bitince de lise mezunu olmuş olursunuz. İmamlık sınavlarına girip imam olabilir zamanla aöf ile diyanette daha üst mertebelere gelebilirsiniz. Bununla beraber Aöf bitirdiğinizde lisans, doktora vb. ile İlahiyatlarda akademisyen olabilirsiniz.

   Ayriyeten benimde tercihim olan Medreseyi bitirip icazet aldıktan sonra okuduğunuz medresedeki hocalara ve onların tanıdıklarına başvurarak bir medresede maaşlı müderris olabilirsiniz.

   Ben büyümek açılmak istiyorum diyorsanız icazet aldıktan sonra başta veya ileride kendinize medrese açabilir ve ücretli ders verebilirsiniz. Okul öncesi çocuklar, okulda okuyup yaz kuran kursuna gelmek isteyen çocuklar. Açık liseye geçmek isteyip medrese okumak isteyen (sizin gibi) gençler, 20-30-40-50 vb. yaşta olup boş vakitlerinde ilim öğrenmek isteyen insanlara (sanki yıllık 1.000 TL spor kursuna para verirlermiş gibi) eğitim verebilirsiniz.

   Tabi ki bunun için medrese icazetiniz ve devletten imamhatip veya ilahiyat diplomanız olması gereklidir. (Sertifikalı spor salonları gibi düşünebilirsiniz.)

   Umarım yardımcı olmuşumdur. Anlamadığınız bir yer veya sormak istediğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz.

   1. Babam açık liseye geçmemden razı değil. Medreseye gidemesemde evde kendimi geliştirmek istiyorum. Babamı dinlemezsem Allah katında vebale girer miyim?

    1. Merhaba, medrese gidebilmek için elinizden gelen çabayı göstermelisiniz. Yapamaz iseniz kendinizi geliştirmek için ayriyeten çalışabilir ve Allah’a daha iyi bir kul olabilmek için çaba sarf edebilirsiniz. Anlamadığınız bir yer veya sormak istediğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz.

     1. Hocam Allah (c.c) sizden razı olsun, cevaplarınız için teşekkür ederim. Rahatsız ediyorsam kusura bakmayın.

      Bulunduğum ildeki medreselerin hepsi sıbyan medresesi, gittim aynı gün geri döndüm. Yapamaz iseniz kendinizi ayrıca geliştirmeye çalışabilirsiniz dediniz. Yani medrese buluncaya kadar yine açık liseye geçip evde kendimi geliştirebilirim manasında değil mi?

     2. Merhaba, açık liseye geçerseniz de evde kendinizi geliştirebilirsiniz. Medrese dersleri & eğitimi adlı yazımı ziyaret ederek ücretsiz online sıfırdan medrese dersleri eğitimi almaya başlayabilirsiniz. Anlamadığınız bir yer veya sormak istediğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz.

 100. Hocam ben psikiyatriye gittim takıntılarımdan dolayı aklından geçenler beni rahatsız ediyordu ilaç kullanıyorum fakat şimdide kâfir olursun kafirsin falan diye geciyor icimden ama ben elhamdurillah müslümanım bu geçince pişmanlık oluyor ben ne diyorum falan diyorum bu tekrarlıyor öyle değilim falan demeye başladım böyle geçince içimizden birşey olur mu lütfen aciklarmisiniz

   1. Yani öyleyim diye geçerse kâfir gibi bisey olmaz değil mi cevap olarak yazarmisiniz ben istemiyorum icim rahatsız sürekli geçiyor

    1. Merhaba, içinizden geçenler ile amel etmediğiniz sürece sorumlu değilsiniz. Bu içinizden geçen her şey için geçerlidir.

     1. Merhaba, amel etmek “işlemek, eyleme dökmek” demek. Mesela içinizden birini öldürmek geçiyor ama amele döküp onu öldürmüyorsunuz. Yani düşündükleriniz sadece düşünceden ibaret kalıyor. Bu gibi düşünceler ile amel etmediğiniz sürece sorumlu değilsiniz. “Yansıtmak” kelimesi “amel etmenin” anlamına uyuşmuyor.

 101. Selamun aleykum hocam
  Her yerde bu konu hakkında bilgi arıyorum ama bulamıyorum.
  Ben türkyede doğdum 3 yaşına ilken hollandaya taşındık. Ben 7 yaşında iken okulda benden 1 yaş büyük Faslı bir erkek çocuk yüzünden zorbalığa uğradım. Bu 1 yıl sürdü ve sınıflar ayrılınca zorbalık durdu. Fiziksel birzorbalıktı ve bende piskolojik rahatsızlıklar yaptı. Her seferinde bunu düşündüğümde ağlıyorum. Sosyal fobi gelişti bende. Kendimi değersiz hissettim. Zeki bir cocuk olduğum halde insanlardan korktuğum için hollandaca dilini yeterince öğrenemediğim için düşük puanlı okullarda okuyorum. Beni çok üzüyor bu durum. Gerçekten bunalıma giriyorum. Ahirette mahşerde ben hakkımı nasıl alacağım. Yani ben bu zulüm karşında ne alacağım. Çocukken olduğu için günah yazıldığını düşünmüyorum o yüzden de bu ona günah olarak geçmiyor mu? Ben hayatım boyunca bu psikolojik sorun ile yaşamak zorunda kalacağım. Eğer sabr edersem bana ne mükafat verilecek, lütfen anlatır mısınız?
  Çok tesekur ederim Allah razı olsun! 🙁

  1. Ve aleykum selam ve rahmetullahi ve berekatuhu Merhaba,

   Allah Teala hakim ve adalet sahibi olup her şeyi gören, bilen ve yerli yerince yapandır. Sizin hakkınızı yiyen birisi varsa Allah Teala bunun karşılığını en iyi şekilde verecektir. Siz bu gibi imtihanlara sabrettikçe Allah Teala’ya daha fazla yakınlaşacak ve eğer kulluğunuzu iyi yaparsanız onun sevdiği haline geleceksiniz. Anlamadığınız bir yer veya sormak istediğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz.

 102. Hocam her Müslüman şeriat ile yönetilmek mi istemelidir? Şeriat ile yönetilen ülkelere bakınca insan pek heveslenmiyor malum. Şeriat istemeyen günaha girer mi? Dinde zorlama yoksa bizim herkesin yaşama şekline saygı duymamız gerekmez midir?

  1. Merhaba, dünyada tam manasıyla şeriat ile yönetilen bir ülke yoktur. Şeriat ile yönetim demek “Allah’ın uygun gördüğü ve sevdiği yönetim” demektir. Kişi Allah’ın uygun gördüğünü uygun görmezse, sevdiğini sevmez ise” tam manasıyla iman etmiş olamaz. Dinde zorlama yoktur ifadesi “Müslüman olmayanları dine girmeleri için zorlama” anlamındadır. Yoksa örneğin dinimize göre namaz kılmayan evladını babası namaz kılması için zorlamalı, gerekirse azarlamalı ve hafif vurmalıdır. Bu anlamda, Müslüman olmayan bir insanın yaşama şekline karışmamalı ve hoşgörü ile davranmalıyız. Müslüman olan bir kimse Müslüman dışı yaşama şekline ise karşı çıkmalıyız. Anlamadığınız bir yer veya sormak istediğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz.

   1. Dine uygun yaşamayan Müslüman’a karşı çıkmalıyız derken öğüt vermeliyiz anlamında dediniz değil mi hocam? Çünkü haberlerde duyuyoruz örneğin açık giyinen kadın sokakta şiddet görüyor. Dinimizde bu şekilde karşı çıkış yanlıştır değil mi?

    1. Merhaba, karşı çıkmak yapılabiliyorsa el ile, o da yapılamıyorsa dil ile düzeltmektir. Bu ikisini de yapmaya güç yetirilemiyorsa kalben o şeyin kötü olduğunu bilme ve bu inanma halidir. Açık giyinen kadının sokakta şiddet görmesi yanlış bir şeydir. Zaten bunu da genellikle İslam’a düşman olup ona leke sürmeye çalışanlar yapmaktadır. İslami kurallara göre birinin birin üzerinde hakkı bile olsa dahi kendi alamaz. Ancak kadıya başvurabilir ve bir hüküm verilecekse sadece kadı bunu verebilir. Şimdi zamanımızda ise kadıda olmadığı için hiç bir şey yapmaya hakkımız yoktur. Lakin biriyle sorunu olan Türkiye kurallarınca mahkemeye başvurup şikayette bulunabilir. Şiddete başvurmak her hal ve durumda yanlıştır. Bunun doğru hiç bir tarafı yoktur. Anlamadığınız bir yer veya sormak istediğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz.

 103. Rüyamda birkaç kez kedi kılığında üç harfli gördüm ve özellikle göz bebeklerimin içine bakıyordu gözlerinş ayırmadan fakat bana hiçbir zarar vermedi, ne zaman görsem uzaktan gözlerimin içine bakıyordu. Bunun bir mesaj olduğunu düşünmeye başladım. Bu konuda yardımcı olabilir misiniz lütfen?

  1. Merhaba, bu gibi rüyalara itibar etmemelisiniz. Bunlar şeytanın oyunu olarak kişiyi boş işler ile oyalamak ve Allah’a olan kulluğunu geliştirmesine fırsat vermemek içindir. Unutmanız ve arkasına düşmemeniz en doğrusu olacaktır. Anlamadığınız bir yer veya sormak istediğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz.

 104. Allah neden yaratmış erkekte süper sexi kalça. kadınlar sadece çoçuk için var. bence erkekler

  birbiriyle cinsel ilişki yaşasın diye. Allah önce erkeği yaratmış. sonra ona arkadaş olsun diye

  kadını. benim düşüncem kadınlar sadece çocuk ve nesil devamı için var. nedenmi çünkü önce

  erkeği yaratmış sadece erkekle sex yapar erkek. sadece cocuk için kadın var.

  1. Merhaba, İslami konular hakkında “bence” diye konuşulan her şey yanlıştır. İslam’ın kaynakları dörttür. Bunlar Kuran,Sünnet,İcma ve Kıyas, Merak edilen bütün soruların cevabı sadece bu dördü ile öğrenilebilir. “Ben böyle anlıyorum, bence böyle” gibi sözler cahilce söylenen sözlerdir. Erkeğin erkek ile birlikte olması haram olup, Kuran ve Sünnet ile yasaklanmıştır. Bunun üzerine mantık yürütüp çıkarımlar çıkarmaya çalışmak boş yapmak olur. Anlamadığınız bir yer veya sormak istediğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz.

 105. Ben namazda vakit çıkıyo diye telaşlanıp salli barik ve rabbena dualarının bazı yerlerini hızlı okuduğum için atlamalar oldu namaz bozulur bu duaları okumak farz değilmiş yanlış okusakta bişey olurmu?

  1. Merhaba, bu duaları okurken atlamalar yapmanız doğru değildir. Eğer hızlıca namazı bitirmek istiyorsanız salli-barik-rabbena dualarını okumayabilirsiniz. Bunları okumamak mekruhtur lakin namazı bozmaz. Anlamadığınız bir yer veya sormak istediğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz.

 106. Hocam ben cübbeli ahmet hocanın vaazında dinledim duada inşallah denmez caiz değil dedi örnekte verdi yarrabbi affet inşallah denmez dedi bendede vesvese var ve ben tekrarlamaya başladım duyunca bunun icimde geçirmekle caiz olmayan sey e gunah yazilir mi

  1. Merhaba, duada inşallah demek doğru değildir lakin günahta değildir. Anlamadığınız bir yer veya sormak istediğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz.

 107. Merhaba;
  Ticari alanda faaliyet gösteriyoruz. Bir kişiden bize ihtiyaç olan bir makineyi tasarlamasını talep ettik. Tamamen tasarım bitirince ve onaylarını alınca ücretini alacaktı. Tasarlanan ürünü de biz imal edecektik. Tasarım aşamasında bize zorluklar çıkardı.Ekstra maliyetler oluşturdu ve sıkıntı yaşayacağımız ortaya çıktı.Ayrıca, ürünü kendi üreterek bize vermeye çalıştı. Kendi ürettiğinde, hem ürünün kalitesinden emin olamayacaktık hem de bizim imal edeceğimizden daha pahalı olacaktı.Biz de tasarımı almadan, her hangibir şey kendisinden almadan vazgeçtiğimizi bildirdik.Ürün veya tasarım kendisinden almadık. Vazgeçince, yalnızca tasarım aşamasını kapsayan ücretin yaklaşık %60 ını istedi.Bizce de bu kadar bir ücret çok fazlaydı.Bu istediği %60’lık ücrette diğer tasarımcıların aldığı tüm tasarım ücreti kadarmış. Başka tasarımcılara sorunca öğrendik. Bizden istediği bu ücret çok fazla geldi. Emeği de varsa istediği kadar olmadığını biliyoruz. Kendisinden herhangibir tasarım da almadık.Ayrıca surekli zorluklar çıkardığı da aşigar. Sonuç olarak bu kişi ile anlaşamadık. Bize de hakkımı size helal etmiyorum dedi. Hizmet almadığımız halde, çalışsa dahi(iş veya tasarım tamamlamadı, vazgeçene kadar bizimle bişey paylaşmadı,tasarıma başladığından da emin değiliz), çok yüksek bir para isteyen kişi ile anlaşamamızdan dolayı(kendisi fiyat belirliyor, bize çok fazla geliyor ve kabul etmiyoruz) kişin hakkını helal etmemesi, bizi kul hakkına sokar mı? Her iş yaptığımız kişinin, anlaşmadığımız şartlarda, kendine göre ücret belirlemesini kabul etmeyecek olmamız kul hakkı mıdır?

  1. Merhaba,

   Bu işlere başlamadan önce iki taraf şartlarını sunar ve anlaşırlar. Şayet tasarımcı tarafından iş öncesi veya iş iptali durumda para belirtilmedi ise hiç bir şey talep edilemez. Net bir şekilde özetlemek gerekirse bütün hak & hukuk iki tarafın anlaştığı üzeredir. Tasarımcı, hakkını haram etmesi için öncelikle anlaşma gereğince sizin üzerinizde hakkı olması lazımdır. Sizin de tasarımcının hakkına girebilmeniz için anlaşma dışı hareket etmeniz gerekir. Eğer siz anlaşma dışı bir şey yapmadıysanız, karşı tarafta anlaşma içerisinde her hangi bir hak beyan etmediyse ortada sorun yok demektir. Anlamadığınız bir yer veya sormak istediğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz.

 108. S.a hocam . Cinleri görmemek için okunacak dua nelerdir hocam . Okuyunca görmediğimiz cinlerin kaçtığı dua hocam .

  1. Merhaba, Ayetel kürsi, felak ve nas surelerini okuyarak cinlerden ve şeytanlardan korunabilirsiniz. Anlamadığınız bir yer veya sormak istediğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz.

    1. Merhaba, bunları okuduğunuz da gelemezler ve görme olayı da olmaz. Anlamadığınız bir yer veya sormak istediğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz.

    1. Merhaba, cinleri dua okumasanız da görmezsiniz zaten. Sadece kendinize takıntı haline getirirseniz halüsinasyon görebilirsiniz. Anlamadığınız bir yer veya sormak istediğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz.

 109. Hocam düz liseye gidiyorum. Mezun olduktan sonra imam nasıl olabilirim? Hiç bilmiyorum. Bana yardımcı olabilir misiniz? Dilerseniz mail adresim üzerinden de görüşebiliriz.

  1. Merhaba, imam hatip lisesinden mezun olduktan sonra imamlık sınavlarına giriyorsunuz kazanırsanız devlet bir yere imam olarak atıyor sizi. Lakin düz liseden mezun olanlar sınava girebiliyor mu bilmiyorum. Bir imam hatip lisesine gidip oranın müdürü ile konuşarak konu hakkında bilgi alabilirsiniz. Çünkü eğer olmuyorsa erken imam hatip lisesine geçiş yapma şansınız olur. Diğer türlü ilahiyat okumak veya ayriyeten ikinci bir imam hatip bitirmek zorunda kalabilirsiniz. En yakın zamanda bir imam hatip lisesine gitmeniz gerekmektedir. Anlamadığınız bir yer veya sormak istediğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz.

 110. Hocam hamilelik için 41 gün Meryem suresi hergün bir hurmaya okunup yenilecekmiş.
  Regl olduğumuz vakitte ara mı vermeliyiz. Abdest alıp sesli sure açıp takip mi etmeliyiz. Lütfen yardımcı okurmuşsunuz.

  1. Merhaba bunun gibi farklı bir soru daha sormuşsunuz cevabınızı orada paylaştık. Ayriyeten eklemek istediğim şey “Kuran’ı Kerim kişinin kendi duyacağı bir şekilde mahreçleri çıkararak okunmadığı sürece okunmuş sayılmaz”. Buradan şu anlaşılmalıdır ki Kuran okuyan bir kimseyi dinlemek, kişiyi okumuş saymaz. Sadece dinlemenin verdiği sevap yazılır. Anlamadığınız bir yer veya sormak istediğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz.

 111. Selamun aleyküm,

  Ben 16 yaşındayım. Bir konu hakkında istihareye yattığımda rüya göremiyorum. Neden acaba? Acaba açık bir günah işliyorum da bundan mı kaynaklanıyor ya da başka bir sebepten dolayı mı? Cevaplarsanız sevinirim.

  1. Ve aleykum selam ve rahmetullahi ve berekatuhu, “istihareye yatınca rüya görünür” diye bir kaide yoktur. Allah Teâlâ isterse görürsünüz, istemez ise görmezsiniz. Çözüm için devamlı ibadetlerde ki olan eksikleriniz araştırıp düzeltmeye odaklanabilirsiniz. Anlamadığınız bir yer veya sormak istediğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz.

 112. Hocam merhaba hayırlı akşamlar ticaret ile uğraşıyorum işlerim gayet iyi ve iddaayı zevkine cepten oynamak istiyorum tutarsa kesinlikle para çekmeyeceğim sadece zevkine ve zaman geçirmek için haram mıdır?

  1. Merhaba, iddia oynamak her ne sebeple olursa olsun haramdır. Anlamadığınız bir yer veya sormak istediğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz.

   1. hocam ama zevkine kendimi alamıyorum peki arkadaşlarım oynraken tamin versem oynamayın diyorum oynamak istiyorlar senin hesabından oynayalım diyorlar peki o harammıdır onların adına oynayıveriyorum para kendi param değil.

    1. Merhaba, başkasının adına da oynamanız haramdır. Ayriyeten kendi hesabında oynayan bir kimseye tahmin vererek ona yardımcı olmanızda haramdır. Anlamadığınız bir yer veya sormak istediğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz.

 113. HocAm gebelik için hergün bir hurmaya 1 Meryem suresi okunması gerekiyor Muş . Aralıksız 41 gün okuyup yarısını eşine yarısını kendin yemek lazım Mış. Peki regl olduğumuz günde ara versek yada eşim devam etse olur mu. Bu konu hakkın da bilgi ve görüşlerinizi paylaşırsanız çok mutlu olurum

  1. Merhaba, hadis ve ayetlerde kesin bir şekilde kişi, okunacak şey ve miktarı belirtilmediği müddetçe bu gibi şeylerin adeti ve okuyan kişisi vb. durumlar çokta kesin uyulması önemli değildir. Bu sebeple eşiniz okusa da olur. Zaten maksat Allah’ın rızasını kazanıp, kendini sevdirmek ve dualara icabet edilmesidir. Eğer bu okuduklarınızı baştan savma bir şekilde yapıyorsanız her hangi bir etkisi olmaz. Anlamadığınız bir yer veya sormak istediğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz.

 114. Hocam, dua bir başkasının kalbine, hislerine etki eder mi? Onunla gelecek düşündüğüm, uzun süredir görüştüğüm kişi, beni artık ilişki istemiyorum, gerçekten seni sevdim ama artık bir şey hissetmiyorum diyerek beni terk etti. Çok üzülüyorum. Dualar kalbe tesir edip sevgi ortaya çıkarır mı yoksa insan iradesinde özgür müdür? Benden ayrılan sevgilimin beni sevmesini sağlayacak, kabini yeniden bana ısındıracak, bana özleyip dönmesini sağlayacak bir dua, sure var mıdır? Onu okuyarak duamı etmek istiyorum.

  1. Merhabalar, dua edilerek Allah’tan niyaz ve istekte bulunulur. Allah Teala isterse bu duaya icabet eder, dilerse icabet etmez. Allah Teala’ya yakınlığınız ne kadar fazla ise genelde o kadar icabet görürsünüz. Anlamadığınız bir yer veya sormak istediğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz.

 115. Terk eden sevgiliyi geri döndürmek için İbrahim suresi 26. ayet mi okunur? Onun kalbinin tekrar ısınıp bize geri dönmesi için bu ayetin hergün 17 kez okunması gerektiği yazıyor internette. Doğru mu? Ayrıca başka neler okunabilir?

  1. Merhaba, bu gibi ayetlerin günlük belirli sayılarda okunmasının ekstra bir faydası ve yararı olmayacaktır. Allah Teala dilerse terk eden sevgilinizi geri döndürür. Bunun için sıkça Kuran okumalı ve Allah Teala’ya karşı ibadetleriniz geliştirmeli ve artırmalısınız. Eğer ibadetlerde eksikleriniz ve zayıflıklarınız varsa Allah Teala o kişiden hoşnut olmaz. Hoşnut olmadığı kimsenin de dualarına ve yaptığı şeylere genelde itibar edilmez. Bu sebeple öncelikle Allah’ın sevgisini kazanmak için uğraşmalısınız. Sonrasında Allah Teala sizin zaten istediklerinizi bildiği için yar ve yardımcınız olacaktır. Anlamadığınız bir yer veya sormak istediğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz.

 116. Merhabalar,

  Birkaç ay önce arsam satılırsa 5bin lira bağışlayacağım diyerek adak adadım. Adağı adarken fakir yada hayır kurumu vs demeden direkt bağışlayacağım diyerek adadım. Bu parayı fakire fiziki olarak dağıtmalı mıyım yoksa vakıf veya hayır kurumlarına bağışlarsam adağım yerine gelir mi?

  Cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ederim

  1. Merhaba, Dünyevi bir amaç için yapılacak adaklar makbul değildir. Bu şekilde yapılan adak kaderi de değiştirmez. Bununla beraber kişi şartlarına uygun olarak yaptığı bir adağa uymalıdır. Bu şartlar tahakkuk ederse adağın yerine getirilmesi vacip olur. Bir adak zamanla, mekanla, belli bir para ve belli bir fakirle kayıtlanamaz. Mesela, “Falan işim olursa şu yerdeki, falan fakire, şu parayı vereyim” şeklinde adak yapan kimse, o iş olduktan sonra herhangi bir yerdeki başka fakire o paranın karşılığını verebilir. Anlamadığınız bir yer veya sormak istediğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz.

 117. Öncelikle Esirgeyen ve bağışlayan Allah\’ımın selamı üzerinize olsun. Efendim bir kurgusal yani hayal ürünü şeklinde roman yazıyorum. Sonuçta her şeyi kendim tasarlayıp, oluşturuyorum ama dediğim gibi bunlar hayal ürünü, kurgusal bir senaryo oluyor. Yeminler olsun ki yalan söylemekten kaçınırım ama romanımı çıkarmadan önce öğrenmek istiyorum. Bu yaptığım yalan söylemek oluyor mu? Sonuçta bir hayal ürünü bir kurgu gerçek değil. Sorum şu; bu yaptığım yalan söylemek oluyor mudur ? (Ki eğer oluyor ise, Allah beni bağışlasın onun affına sığınırım)

  1. Merhaba, bu yaptığınız yalan söylemek olmaz. Anlamadığınız bir yer veya sormak istediğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz.

 118. Hocam ben bir başka siteye soru sormuştum sevgi duası için, terk eden sevgilinin geri dönmesini istediğim için dua istemiştim. O sitedeki cevap da haram bir ilişki bittiği için şükredip tevbe etmelisiniz demişti. Sizin isteğiniz cehennemde daha çok azap çekmeyi istemek gibi demişti. Ben çok üzüldüm bu cevaba. Çünkü o kişiyi gerçekten seviyorum ve beni yeniden sevsin, bana dönsün istiyorum. Onunla gelecek düşünüyorum.
  O sitenin dediği karşısında üzüldüm. Haram bir şey için dua edilirse yani o kişinin geri dönmesini istemek gibi, bu dua kabul olmaz mı?

  1. Merhaba, sizin onu sevmesi için dua etmeniz haram değildir. Onu sevmenizde haram değildir. Sadece evlenmeden konuşup, görüşmeniz haramdır. İstediğiniz kadar dua edebilirsiniz. Allah Teala dilerse kabul eder, diler etmez. Anlamadığınız bir yer veya sormak istediğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz.

 119. SELAMUN ALEYKÜM ÖNCELİKLE HOCALARIM BEN SİZE Bİ SORU SORMAK İSTİYORUM BENİM 2 KATLI 1 EVİM VAR KÖPEK ALMAK İSTİYORUM ARAŞTIRDIGIM KADARIYLA EVDE KÖPEK İYİ DEGİLMİŞ GENİŞCEDE BİR TERASIM YANİ BALKONUM VAR BEN ORDA KÖPEK BAKMA İSTİYORUM SİZCE Bİ SIKINTI OLURMU ŞİMDİDEN TEŞEKKÜLER

  1. Merhaba, bahçede olur lakin teras olması uygun değildir. Anlamadığınız bir yer veya sormak istediğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz.

Bir Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir