Kategoriler

Dini Soru Sor İmamlar Cevaplıyor – Dini Soru Sormak İstiyorum

Bugüne kadar Muhammed Furkan.com, yüzlerce kişinin dini sorular ve İslami sorular hakkında bilgi sahibi olmaları için onların sorularını cevapladı. Bu amacımızın hikayesi ilk olarak Peygamber Efendimiz’in ﷺ dini soru sor imamlar cevaplıyor konusunda bilgi sahibi olmak isteyenler için Ashabı Suffe’yi kurmasıyla başladı. Biz de sünneti seniyye’nin ahlakı ile büyümüş olarak, dini soru sormak istiyorum diyenlerin cevap alabileceği bir yer olma hedefindeyiz.

Dini sorularınızı sitemizin en altında bulunan yorum bölümünden sorabilirsiniz.

Sorularınızı araştırıp kaynaklarıyla doğru cevabı verebilmek için biraz zamana ihtiyacımız var. En kısa zamanda cevap vermeye çalışıyoruz. Dini sorular ve cevapları içerikleri ile paylaşabileceğimiz birçok dini bilgiler vardır. Sen yeter ki dini soru sor imamlar cevaplıyor olacaktır.

Bilmeyenler İçin Muhammed Furkan.com Nedir?

MuhammedFurkan.com, dini soru cevap içerikli dini bilgiler yazıları yazmaktadır. Günlük hayatımızda takıldığımız ve merak ettiğimiz dini sorular için cevap vermektedir. Kendisi Peygamber Efendimiz’in ilim öğrenmek, müzakere yapmak ve dini soru cevap için kurduğu eğitim sistemi yolundan giden medreselerde ilim tahsilindedir.

Dini Sorular & İslami Sorular Sorma Sitesi

Bu zamana kadar gelen alimlerden öğrendiğimize göre İslam Dini Kuran ve Sünnetin bütününden oluşuyor. Bir kişinin bana sadece Kuran yeter diyerek, sünnetleri inkar ederek ve dini soru sormak istiyorum derdine düşmeyerek İslamı yaşaması, ve Allah Teâlâ’nın rızasını kazanması kesinlikle imkansızdır.

Öncelikle İslam Dininin kurallarının Kuran’ı Kerim ile indirildiğine ve Peygamber Efendimiz’in ﷺ sünnetleri ile yaşanması ve hayata geçirilmesi ile bir bütün olduğunu bilmek gerekiyor.

İslami sorular için başta iki kaynağın temel unsur olduğunu bildikten sonra “icma” ve “kıyas” olarak iki kaynak daha dahil edilmelidir. Ayrıntılı bilgi almak için sayfanın en altından yorum yazarak dini soru sor imamlar cevaplıyor olacaktır.

Dini Sorulara Cevap Nasıl Veriliyor?

Bizce dini soru cevap süreci sadece cevap olsun diye hüküm vermekten ibaret değil. Aslında yaptığımız işin, hocaya soru sormak istiyorum diyenlerin gönderdikleri dini soruların, ehli sünnet alimlerin yazdığı kitaplardan iyice bir derinlemesine araştırma yapılması sonucunda en yararlı cevabın kişiye verilmesi sistemine dayandığını düşünüyoruz.

Bu sistemde fazla araştırılma yapılmadan sadece akılda kalan ve mantıken verilen cevaplar ile dini sorulara cevap verilmemesi gerektiğine inanıyoruz.

Dini soru sorma sitesi olarak ziyaretçilerimizin sorularını cevaplamada ehli sünnet alimlerinin kitaplarından araştırılma yapılmasına (dini soru sorma için ön araştırma), bulunan içeriklerin anlaşılmasını sağlamak için Türkçe’ye çevirmeye (dini soru cevap için Türkçe çeviri) ve hadisler ve ayetler de ekleyerek dini soruların cevaplanmasına önem veriyoruz.

İslam camiasındaki Hanefi, Şafi, Maliki ve Hanbeli mezhebinde ki konuların tahsilini yapan Muhammed Furkan.com , Ehli sünnet ve tasavvuf hayatı birleşiminin getirdiği güzellikler ile dini sorular ve cevaplar hizmeti vermektedir.

Batı ve Doğu tarafında yetişmiş alimlerin ziyaretlerine katılan sitemiz onlar ile istişare yaparak işlerini sürdürüyor. Bununla beraber tüm yeni çıkan güncel fetvaları takip ederek sitemizde paylaşıyoruz. Bu sebeple güvenle dini soru sor imamlar cevaplıyor sloganının arkasında duruyoruz.

Dini Soru Cevap Süreci

Her sorunun mezheplere göre cevaplarının farklılık göstereceğini göz önünde bulundurursak, direk bir şekilde dini sorular ve cevapları verilmesinden bahsedemeyiz.

Dini soru cevap sürecine ilk adımı atarken, tarafımıza sorulan soruların hangi mezhebe, hangi hale ve hangi duruma bağlı olduğunu önce belirterek sonrasında cevaplara yönelik araştırmalara başlıyoruz.

GOOGLE’a dini soru sor imamlar cevaplıyor yazdığınızda muhammedfurkan.com adlı sitemize ulaşabilirsiniz. Sitemizde bilgisayardan girildiğine solda, mobilden girildiğinde ise sağ üste köşedeki menü işaretine tıklayarak ulaşabilen arama motoru oluşturduk.

Bu arama motoru sayesinde ziyaretçilerimiz sorabileceği soruları göz önünde bulundurarak dini soru cevap içerikleri hazırlıyoruz. Böylelikle daha hızlı bir fayda sağlamış ve bir adım önceden başlamış oluyoruz.

Genel olarak dini soru sormak istiyorum diyen kimselere verdiğimiz hizmetlerdeki standart sürecin nasıl gerçekleştiğini merak ediyorsanız, sizler için hazırlamış olduğumuz dini sorular ve cevapları sürecine göz atabilirsiniz:

01 Yorum Yazarak Sorunu Sor

 • Dini soru sormak istiyorum sayfasının en altından yorum yazarak sorunun açık bir şekilde belirtilmesi
 • Sorulan sorunun hangi mezhebe göre olduğunun ek olarak yazılması
 • Aynı sayfadan kendi yorumuna cevap gelip gelmediğini takip etme

02 Mezheplerin Belirlenmesi

 • Gelen İslami sorular için hangi mezhebe göre cevap verileceğinin belirlenmesi
 • Mezhep içindeki farklı hükümlerin araştırılması
 • Aynı mezhepte farklı hükümlerde cumhurun seçtiği, tercih edilen hükmün belirlenmesi
 • Farklı mezheplerde verilen hükümlerin ek olarak incelenmesi ve tercih edilenlerin özet olarak belirlenmesi

03 Araştırma

 • Ehli sünnet imamlarının yazdığı kitaplar
 • Zamanımızda bulunan alimler ile yapılan görüşmeler

04 Cevabı Yazma

 • Cevabın yeni bir yazıda oluşturulması ve yayınlanması
 • Sorulan yoruma cevabın bulunduğu yazının adresinin linkini içeren cevabın verilmesi

Dini Soru Sorma Sitesi

Bizce dini sorulara cevap, ehli sünnet inancı ve tasavvuf hayatı hakkında bilgi sahibi olmayan hocalar tarafından verilirse bir faydası olmaz. Bu sebeple Muhammed Furkan.com en başta bu iki kritere uymaya çalışmakta ve bu seyri sülük içerisinde çalışmalarını devam ettirmektedir.

Dini soru sor imamlar cevaplıyor araması içerisinde olan insanların yardıma koşmak bizi her zaman mutlu ediyor.

Peki sen bu durum hakkında yani bu dini soru sorma sitesi hakkında neler düşünüyorsun? Teşekkürlerini sayfanın altında yorum yazarak belirtirsen, o güzel yorumunu bu satırlar arasında yayınlayabiliriz.

Muhammed Furkan.com İle Sorusuna Cevap Bulanlar

Bize göre gerçek bir başarı hikayesi kendisinden sık bir şekilde söz ettirir. Özellikle hocaya soru sormak istiyorum diyenlere dini soru cevap süreci çalışmasının getirdiği faydalar, insanların kurtuluşa ulaşabilmelerine vesile olur.

Sayfanın en altından yorum yazarak sorularını ileten kişilere olabilecek en üst düzeyde yardım olmaya çalıştık. Allah Teâlâ’nın yardımı ile onların başarıyı yakalamasına, dini bilgiler ve İslami sorular konularında ki sorunlarının çözülmesine katkıda bulunduk elhamdulillah.

Elbette bu başarı senin. Sitemizde bulunan dini soru cevap içerikleri ve dini soru sormak istiyorum diyenlere verdiğimiz cevapları faydalı bulduysan ve hayatında başarıyı elde etmene yaradıysa eğer, en alt kısımdan yorum yazarak bu başarı hikayeni bizimle paylaşabilir misin?

Paylaştığın bu yorumunu herkese yararı olsun bu satırlar arasında paylaşacağız inşallah. Bu sebeple herkesin yorumlarını, taleplerini, isteklerini ve görüşlerini bekliyoruz

Referanslar

Referans olan herkese teşekkür eder ve burada sizlerle paylaşmak isterim. Sizde bu dini soru sormak istiyorum adlı yazımızı sosyal ağlarda paylaşıp veya yazıda kullandığımız anahtar kelimeleri web sitende bu yazının linkini vererek kullanıp, yorum yazarak bize bildirirsen seninde ismini burada paylaşabiliriz. Bu yazıyı paylaşıp referans olan herkese teşekkür ederiz.

Soruların Cevaplarını Kim Veriyor?

Soruların cevaplarını Muhammed Furkan.com sitesi vermektedir. Hakkında bilgi almak için Muhammed Furkan kimdir adlı sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Dini sorular ve cevapları kaynağı nedir?

Sorulara verdiğimiz cevapların altında kaynağını da belirtiyoruz. Fakat genel bir özet yapmak gerekirse:

Kuran’ı Kerim, Sünnet-i Seniyye, Ehli Sünnet alimlerin yazmış olduğu kitaplar ve zamanımızda yaşayan alim, molla ve evliyalar ile sohbet.

Piyasada ki dini soru sorma siteleri hakkında ne diyorsunuz?

Piyasada ki çoğu dini soru cevap siteleri sorulan sorulara herkesin cevap verebileceği şekilde kurulmuş.

Bu sistemle çalışan sitelerde insanların bilerek veya bilmeyerek yanlış bilgi vermesi çok yüksektir. Her önüne gelenin cevap verebildiği bir yer faydadan çok zarar vermektedir.

Dini forum siteleri güvenilir mi?

Yukarıda da anlattığım gibi Mumsema, Cennet bahçemiz, İslami forum.org, İslam-Tr, İslami forum.net gibi siteler İslami forum sitesi örnekleridir. Bu sitelerin güvenilir mi yoksa güvenilmez mi olduğu hakkında bir şey denilemez.

Çünkü orada ki soruları herkes cevaplayabiliyor. Her kafadan bir sesin çıktığı böyle bir forumda hiç bir şeyin doğruluğu tam anlamıyla mümkün değildir.

Bu sebeple bu gibi forumlarda ki cevaplara kaynak açık bir şekilde belirtilmediği sürece itibar edilmemelidir.

Dini sorular ve cevapları sitesi nasıl olmalıdır?

Dini soru sormak istiyorum diyenlere yardım etmek için hazırlanan site herkesin kolayca soru sorabileceği fakat sadece ehli olan görevlilerin cevap verebileceği şekilde olmalıdır.

Nitekim Sorularla İslamiyet, Dinimiz İslam, Fetva.net, Nihat Hatipoğlu dini soru cevap sayfası, gibi siteler herkesin cevaplamasına izin vermiyor. Fakat böyle sitelerin bazıların kimlerin cevapladığı belli değil, bazılarının da güvenilir kaynak olması rağmen site yapısı modern teknolojiye ayak uydurmuyor.

Dolayısıyla sitelerde yavaş yüklenme ve telefonlarda uyum sağlayama gibi sorunlar çıkıyor. Fakat Muhammed Furkan.com olarak bu eksikleri de gideriyoruz. Sitemiz Türkiye’nin ilk AMP uyumlu dini bilgiler ve islami ilimler sitesidir.

Bu sebeple hız konusunda bir sorun yaşanmamakla beraber Google Amp Önbellek servisi desteği ve katkılarıyla yıldırım hızında açılan sayfalar projesinden sitenin tamamı yararlanmaktadır.

Zamanımızın yeniliklerini takip eden ve sürekli güncel kalan bir site, başında da ehli sünnet ve tasavvuf ahlakı ile ahlaklanmış bir site olunca her zaman güvenilir olmaya hak kazanıyor.

Dini Soru Sormak İstiyorum?

Ayriyeten tüm dini soru cevap içerikli yazılarımızın altına da yorum yazarak o yazı hakkında ki sorularını, düşüncelerinizi ve merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Sorulan sorulara ne kadar süre içerisinde cevap verilmektedir? Sorulan sorular detaylı bir analiz süreci geçirdiğinden en fazla 3 gün içerisinde cevap verilmektedir?

Dini soru sorma yöntemleri nelerdir?

Sitemiz sadece yorum yazarak gönderilen sorulara cevap vermektedir. Bunun dışındaki iletişim araçları sadece yorum yazma konusunda ve yazılan yoruma cevap gelmeme hususunda yaşanan sorunları iletmek destek almak için kullanılabilir.

Facebook sayfanızdan soru sordum hala cevap gelmedi? Sadece yorum yazarak sorulan sorulara cevap verildiği için, Facebook’tan sorduğunuz soruya cevap gelmemesi gayet normaldir.

İnstagram hesabınızdan dini sorularımı ilettim ama hala cevap gelmedi?

Facebook, gibi Instagram’dan da sorulan dini sorular cevap verilmemektedir. Sizde yukarıda anlattığımız yönergeleri uygulayarak sorularınızı sorabilirsiniz.

Telefon, Twitter, Mail ve İletişim sayfasından cevap gelmeme sorununa çözüm nedir? Hocaya soru sor online sistemi olarak telefon ile dini soru sormak isteyen her zaman sorun yaşıyor bunun nedeni: Yorum yazarak sorulan sorular dışında her hangi dini soru sorma yöntemleri ile soruların hiçbirine cevap verilmemesidir.

Çünkü sadece dini soru sor imamlar cevaplıyor sayfasına yorum yazarak genel sorular sorulmaktadır. Ayriyeten çeşitli içerikli yazıların altına da o yazı hakkındaki dini sorular sorulmakta ve cevap verilmektedir.

İslami Sorular cevaplarken nelere dikkat ediyorsunuz?

Yorum yazarak bize gelen İslami sorular, 11 aşamadan geçerek cevap verilmektedir. Bu aşamaları öğrenmek için yukarıdaki dini soru cevap süreci kısmını okuyabilirsiniz.

Son Güncelleme Tarihi

“Dini Soru Sor İmamlar Cevaplıyor – Dini Soru Sormak İstiyorum” için 232 yanıt

Merhaba hocam benim bi sorum olucakti hocam ben bi yıllık evliyim hamile kalamyodum ve sonra namaz kılarken birden ağladm ve dedim ki allah bana bi evlat ver o an ölsemde olur yeterki eşim baba olsun ve şimidi 2 aylik hamileyim hocam surekli ölurmüyum oyle soydegim için felan aklmdan çkmyor günaha girmişmiyim

Ben orucluyken ramazan ayında bir kere bosaldım sonraki gun kazasını tuttum aradan 5 6 gün geçti ben yine bosaldım ama bu sefer elle hiçbir şekilde temas etmedim bosalmakta istemiyordum ama farketmeden geldi hemen gusül aldım ve tövbe istiğfar duası ettim okudum gunahım nedir saygılarımla
Lütfen acil bir sekilde cevap verirseniz

Merhaba Burak, eğer kalpten pişman olarak tövbe ettiyseniz umulur ki Allah Teala affeder. Anlamadığınız bir yer, merak ettiğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın, Allah Teala’ya emanet olun.

Yaklaşık 13 yıl önce evlendim. Bu evliliğin ardından 5 yıl sonra bir çocuğumuz oldu ve bunun ardindan eşim benden yaklaşık  7 yıl hiçbir şekilde cinsel konuda bana yaklaşmadi. Bu süre içerisinde en basit seylerden dahi cunup oluyorum,  boyle bir rahatsızlik meydana geldi , boy abdesti almak icin sabah akşam banyo yapıyorum. Banyo yapmadikca  hiçbir şekilde namaz kılamıyorum orucuna başlayamıyorum, ibadet yapamıyorum. Hastanede doktorlar bunun hastalık olmadığını, ilacı olmadığını, rahatsızlık oldugunu; bunun tedavisi için eşimle sık sık ilişkiye girmem gerektiğini söylediler. 

         Eşimin babası  vefatına 2 yıl kala kendisi “Kim boşanma davası acarsa hakkımı helal etmem .” demiş. 

       Boşanmayı  istiyoruz. Fakat bir tarafta kul hakki , bir tarafta Allahin emri namaz ibadeti.

        Ahiret hayatım için bu iki seçenekten hangisini seçmeliyim?  

         Vereceğiniz cevap için teşekkürler  Iyi günler.

Merhaba, Şeytan Aileyi ayırmak için ve kişinin ibadetleri yapamaması için bütün gücüyle uğraşır. Yani bunların hepsi şeytanın oyunu olup birer imtihandır. Dünya imtihan dünyası insan insanla imtihan olur, insan herkesle her şeyle imtihan olur. Önemli olan bu imtihanları kazanmak için elinden geleni yapman. Peki imtihanları kazanmak için neler yapılmalı merak ediyorsan “imtihan dünyası” adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Selamün aleyküm
DETAYLI SORUM! 8 aşamalı.
​​​​​​ Hocam teşekkürler,ilginiz için.

*Cünüpken( el ve ağız yıkamadan yemek ve içmek tenzihen mekruh)oluyormuş.

*ben ağız yıkamadan içtiğim
İçin. Soruyorum

*Cünüpken içilen sigaranın

*vücutta(dişlerde,agızda,burun içinde vb ..) yaptığı

*artıklar(leke,iz,kalıntı vb..)

*ağızda(diş oyuğu,kovuğu, plağı,dolgusu,implantı,kırık, çürük,kaplama,tartar, ağız içi yara,dişeti tahrişi vb …) olursa’da

*Şimdiki tütünler saf degil(içerisinde,;kimyasal, katkı,eklenen vb…maddeler var)

*Hanefî mezhebine ve erkek kişiye göre gusul abdestinin geçerliliğine ve sıhhatine engeli olurmu? bu şekilde aldığım gusul caizmidir?

Allah’a emanet olunuz, saygılar.
Aklıma gelebilecek tüm ihtimallerle sordum

Ve aleykum selam ve rahmetullahi ve berekatuhu,

Birincisi, “cünüpken ağzı yıkamadan yemek yemek tenzihen mekruhtur” kısmı yanlış anlaşılmış. İlk başta burayı çözelim. Cünüp olan insanın ilk işi gusül almaktır. Bunun dışından hiç bir iş yapamaz. Eğer insan cünüpken bile bile gusül almıyorsa kendisine farz olan bir şeyi terk ediyordur, bununda günahı malumdur zaten. Fakat zaruret halinde (suyun bulunamaması veya günümüzde banyonun dolu olması vb. gibi) yemek yenebilir, böyle bir durumda da kişi ağzını yıkamalıdır. Yani insan cünüp iken gusül almayıp başka işler ile uğraşması söz konusu değildir.

İkincisi, Hanefi mezhebinde guslün farzları üçtür. Ağzı & burnu & bütün vücudu yıkamak. Kişi ağzını ve burnunu her yere su ulaşacak şekilde (boğaza gargara ve genze su ile beraber) çalkalar ve yıkar. Bu iki yerde yaralar bulunuyorsa, yaranın da her yeri yıkanır. Eğer yaraya su ulaştırınca azacak ise su değdirilmeyebilir. Sonuç olarak Ağzı boğaza kadar burnu genze kadar yıkadıktan & çektikten sonra farz yerine gelmiş olur. Sonra bütün vücudunu yıkayarak üçüncü farzda yerine getirilir ve gusül tamamlanmış olur. Anlamadığınız bir yer veya sormak istediğiniz bir soru varsa lütfen yazmaktan çekinmeyin. Hayırla Kalın.. Allah’a (Teâlâ) emanet olun…

Ve aleykum selam ve rahmetullahi ve berekatuhu, şöyle ki cünüp iken kişi banyo etmesi lazımdır başka bir şey yapamaz. Zaruretten yemek yemek gerekirse o zaman da ağzın yıkanması gerekir, yoksa mekruh işlenmiş olur. Anlamadığınız veya sormak istediğiniz bir şey varsa lütfen yorum yazarak sormaktan çekinmeyiniz.
Hayırla Kalın… Allah Teâlâ’ya Emanet Olun…

Selamün aleyküm
İşlediğim mekruhtan dolayı ve sigaranın kimyasal eklerinden dolayı
Cünüpken içince dişeyapışan kimyasallar(tütün ottur ve topraktan biten bişey gusle engel olmaz denir,günümüzde saf degil katkıları ve kimyasalları var)hanefi mezhebine göre sonradan aldığım gusul geçerlimidir,sahihmidir.
Sormak istediğim budur.
Selamlar

Ve aleykum selam ve rahmetullahi ve berekatuhu, ağzınızı iyice çalkalayıp elinizden geldiğince yıkadıktan sonra gusül olmuş olur. İşlediğiniz mekruhların gusle hiç bir etkisi yoktur. Cünüpken bir şey içmek ile cünüp değilken bir şey içmek arasında fark yoktur. Sigaradan dolayı ağızda çıkan yaralar vb. tabiat gereği olduğu için üzerine su vurmak yeterlidir. Böyle alınan gusül sahihdir ve geçerlidir. Anlamadığınız veya sormak istediğiniz bir şey varsa lütfen yorum yazarak sormaktan çekinmeyiniz.
Hayırla Kalın… Allah Teâlâ’ya Emanet Olun…

Size sorum vardi 4 haftadir bir cevaplama bekliyorum Hocam

Kisaca

Tövbe etdim korkuyla
Tövbe duasiz bir tövbe
Ama tutamiyorum artik neyapmam lazim hocam
Sadaka,namaz…

Lütfen bir cevap bekliyorum

Merhaba Hakan, tövbe insanın pişman olup bir daha yapmamaya niyet etmesine verilen bir isimdir. Tövbe etmek için her hangi bir dua, namaz vb. gerekmediği gibi bozmak için de her hangi bir şey söz konusu değildir.

Selamün aleyküm ben kapalı biriydim ve açılmayı düşünüyordum kardeşim okuldan geç gelince korktum ve eğer kardeşim okuldan sağ salim gelirse yemin ederim açılmayacağım hatta bu konuyu bir daha hiç açmayacağım dedim ve kardeşim okuldan sağ salim geldi ama ben yine bahsettim hatta yine açılmayı düşündüm sonra birkaç defa daha aynı olay oldu ve ben yine aynı yemini ettim şuan açığım adağımı bozdum hatta açıldıktan sonra yine aynı olay oldu ve ben yine aynı yemini ettim ama tutmadım günahı nedir ya da kardeşimin başına bir şey gelir mi ya da bu yeminimin bir kefareti var mı varsa nedir bu yeminimi kardeşimin başından nasıl çıkarabilirim bu bir yemin mi adak mı bana bir yol gösterin lütfen.

Bir de bir şey daha eklemek istiyorum açıldıktan sonra iki defa tekrarlandı aynı olay ve ben yine aynı yemini edip kapanicam dedim ama yapmadım yani yapamıyorum istemiyorum çünkü ama bir yandan da korkup böyle sürekli saçmalıyorum bana bir çıkış yolu gösterin her türlü kefareti öderim

Ve aleykum selam ve rahmetullahi ve berekatuhu, Geleceğe dair bir şeyi yapacağına ve yapmayacağına dair yemin edip de yeminini bozan kimse kefaret olarak on fakiri giydirir. Buna gücü yetmezse, on fakire birer fitre miktarı para veya yiyecek verir. Bunları yapacak gücü olmayan kimse, peş peşe üç gün kefaret orucu tutar.

Yemin birkaç defa bozulunca, kişi o kadar kefaret öder. Yeminlerin yapıldığı yer değişmese de yine hüküm böyledir. Bozduğu bu yeminlerin her birinden dolayı ayrı ayrı kefaret ödemesi gerekir. Gücü yeten kimse böyle yapar. Fakat gücü yetmeyen kimse İmam Muhammed’in fetvası ile amel edebilir. Ona göre, yemin kefaretleri çoğalınca, bunlar bir kefaret ile ödenir. Tercih edilen görüş de budur.

Netice: Eğer durumunuz iyi ise bütün yeminleriniz için ayrı ayrı kefaret ödeyin. Eğer durumunuz pek musait değil ise tek kefaret ödeyebilirsiniz. Kefaret ise üç çeşittir.
1. On Fakiri Giydirmek
2. On Fakire Bir Fitre Miktarı para veya yemek vermek.
3. Peş Peşe 3 Gün Oruç Tutmak

Önemli: Kişi bu üçünden dilediğini seçemez. Birincisini yapmak zorundadır. Eğer birincisini yapması imkansız ise ikincisini yapmak zorunda dır. Eğer ikincisini yapmak imkansız ise üçüncüyü o zaman yapabilir.

Anlamadığınız bir yer veya sormak istediğiniz bir soru varsa lütfen yorum yazarak sormaktan çekinmeyin. Hayırla Kalın.. Allah’a (Teâlâ) emanet olun…

Benim karşıma bi çok insan çıkardı yardım isteyen herkese yardım ederdim maddi ama şimdi resmen arıyorum bi haftadır kimseyi bulamıyorum öyle ki dilenci bile çıkmıyor karşıma

Merhaba, dilenmek İslam Dinin’de olmayan bir davranıştır. Peygamber Efendimiz (s.a.v) dilenen kişi için, “ormandan odun kesip satsan senin için daha hayırlıdır” buyurmuştur. Bu sebeple dilencilere de para vermek onları şevke getirdiği için vermemek daha uygundur. Çünkü herkes dilencilere para verirse onlar bu işi hiç bırakmazlar. Dinimiz bunu yasaklamış ve ticaret yapmayı, çalışmayı emretmiştir. Onlara bu emre karşı gelip çalışmaktan vazgeçiyorlar. Bizde onlara destek olmamalıyız. İllaki yardım etmek istenilirse onlara bir iş bulabilir ve para kazanacakları bir kapı onlara vesile olabilirsiniz. Yapılabilecek en güzel yardım budur. Anlamadığınız veya sormak istediğiniz bir şey varsa lütfen yorum yazarak sormaktan çekinmeyiniz.
Hayırla Kalın… Allah’a Teala emanet olun.

Hocam Selamün aleyküm Ben diş dolgularımı maaşım bankaya yattıgından, Bankadan çektiğim parayla, bazende kredi kartıyla Yaptırdım, bu ödemeler nakitte olsa bankadan aldım, kredi kartıyla yaptırdığımada gecikme oldugundan faiz ödemiş oldum, bu durum Hanefî mehebine ve erkek kişiye göre gusul abdestine manimidir, (ağız ve burun farz)aldığım gusuller sahih ve caizmidir. Allaha emanet ol hocam

Ve aleyküm selam ve rahmetullahi ve berekatuhu, vücutta bir şey suyun deriye vs. geçmesini engelliyorsa gusül olmaz. Engelleyen şeyin faiz ile olup olmadığı hiç önemli değildir. Eğer suyun vücuda geçmesini engelleyen bir şey varsa ister faiz para ile olsun, ister helal para ile olsun her iki durumda da gusül olmaz. Kişinin o mani olan şeyi kaldırıp vücuda suyu ulaştırması gerekir. Anlamadığınız veya sormak istediğiniz bir şey varsa lütfen yorum yazarak sormaktan çekinmeyiniz.
Hayırla Kalın.. Allah’a Teala Emanet Olun..

Hocam,cünüpken içilen sigaranın (agız ve dişlerde)
Kimyasal ve katkı artıkları ve tütün lekeleri ve izleri(cünüpken oldugunda)sonrasında gusul alındığında.
Bu gusul abdestim hanefi mezhebine ve erkek kişiye göre. geçerli ve sahih
Olurmu…
Net sorum bu,busoruma cevap arıyorum.

Merhaba Ateş, bu konu hakkında bilgi sahibi olmak için o maddenin ayrıntılarını araştırmak lazım. Direk bir şey söylemek doğru olmaz. Anlamadığınız veya sormak istediğiniz bir şey varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın… Allh’a emanet olun…

Merhaba, evet guslünüz sahih olur. Ağızda çıkan yaralar gusle engel değildir. Ağız iyice boğaza kadar yıkandıktan sonra yeterlidir. Ağızda çıkan kimyasal ve katkı artıkları ve tütün lekeleri ve izleri varsa elinizden geldiğince yıkar ve üzerine su vurursanız sahih olur. Guslün başka bir yerinde eksik yoksa guslünüz sahihtir, olur ve geçerlidir..

zekatla ilgili bir kaç sorum olacaktı. cevaplarsanız sevinirim(hanefi mezhebindenim):
1)hayatında hiç zekat vermeyen, ilk defa zekata malik olan biri (kendim için farzedelim 24 zilhicce  1439), gelecek 1 yılın ( yani bir sonraki zekat tarihim olan 24 zilhicce 1440’e kadar olan) borçları ve ihtiyaçları düşmem lazım mı? 
2)zekat tarihim geldiğinde(24 zilhicce 1440) bu tarihte de gelecek 1 yılın borçlarını ve ihtiyaçlarını düşecek miyim ? eğer düşeceksem ben 1 defa zekat verdiğim halde 2 yıllık borç düşmüş olmuyor muyum? yani hem 24 zilhicce 1439 ve 24 zilhicce 1440.
3)Son olarak zekatımı verdiğimde (24 zilhicce 1440) bu tarihte borçları ve ihtiyaçları düştükten sonra elde 81 gr altın kalıyor. 81 gr altının zekatı olan 2 gr altını aynı gün verdiğimde, elimde 79 gr altın kalıyor. Bu durumda 24 zilhicce 1440’ta nisabın altına düştüğüm için zekat tarihim değişir mi? 

Tırnak yedigim için yapışkanlı takma tırnak takıyorum, ama namaz kılmama engel olurmu bilmiyorum

Merhaba Mehtap, yapışkanlı tırnakta her hangi bir necaset yoksa namaza engel olmaz. Fakat abdest alırken çıkarmıyorsan ve doğal tırnağının içerisine su geçmiyorsa o zaman abdestin olmaz, böylelikle namazında geçerli olmaz. Çünkü elleri dirseklere kadar yıkamak farzdır. Eğer takma tırnak su geçirmiyorsa, suyun deriye ve tırnak aralarına geçmesine mani oluyorsa abdest sahih olmaz. Sormak istediğiniz bir şey varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın… Allah’a Teala emanet olun…

Hocam cevremde birçok kafir var.Bu kişiler arasında aile bireylerim de var.Ben bu kişileri seviyorum ve arkadaşlık yapıyorum.Benim kafir yani ateist arkadaşlarım da var bu kişilerin itikadi yönlerini beğenmiyorum ancak onları herhangi bir muslumandan daha çok seviyorum.Bu kişilerin doğum günlerini kutluyorum ve yasamalarini istiyorum.Hocam ben bunlardan dolayı kafir olur muyum?

Merhaba, Kafir olmazsınız. Fakat onlara duyduğunuz bu sevgi aşırılığa kaçmamalıdır. Yani “bunlar kafir olmalarına rağmen Müslümandan daha iyiler” gibi sözler sakıncalı sözlerdir. Çünkü ayetlerde ve hadislerde Müslüman olmayan kişiler hakkında “onlarla dostluk yapmayın” buyruluyor. Sevginizin ölçüsü ise insan olduğu için sevmektir. Yani yaratılanı sevmektir, yaratılandan ötürü. Sormak istediğiniz bir şey varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın… Allah’a Teala emanet olun…

Hocam benim çevremde arkadaş olduğum kafirler var ve bu kişiler ile sırlarımı paylaşıyorum ve onları herhangi bir muslumandan(sahabelerden fazla olmadan)daha fazla seviyorum.Bu kafir kişiler arasında benim aile bireylerim de var.Ornek olarak benim annem.Hocam benim annemi sevmem ve onun ölmesini istememem,onun doğum gününü kutlamam beni kafir eder mi?
Not:bu sevdiğimi söylediğim kafirler mürted olan kafirler

Iyi aksamlar Hocam sorum su
son aralar tv lerede izledigim osmanli filimleri ve daha sonrasi gercektede arastirdim biraz bu dizilerde dikkatimi ceken sahneler oldu bunlar gercek hayatada olmus misal Sultan süleyman bir vezirini veya sehzadesinin ölüm emrini veriyor ve bogdurtuyor
Sultan diye ölen kislerin Hayati neden onun elinde olduguna inaniyor ve dinimizce can almak günah degilmi neden hapise zinadana atmiyor neden kendi ailesinin dahi canini aliyor ne hakla neye dayanarak ve bunu yapan sultanlar pasalar inancli kisiler ve bir can aliyolar bu günah veya Haram veya o emri verdigi icin cehennemlik degilmi ? merak etim dinimizde can almak günah cünki

Merhaba Ali sana da iyi akşamlar. Şeriata göre bazı suçlar ölümü gerektirir. Bu ölüm emrini de devletin başında kim varsa o verir. Bu Allah’ın koyduğu bir kanundur. Fakat sebepsiz yere can almak haramdır. Tarihte ne olmuş, neden ölüm emri verilmiş bizim bir bilgimiz yok. Eğer İslami kurallara uyarak verdiyse ölüm erini sıkıntı yok. Eğer İslami kurallara aykırı olarak verdiyse elbette cezasını çekecek ve bundan hesaba çekilecektir. Anlamadığınız bir yer veya sormak istediğiniz bir şey varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın… Allah’a (Teala) emanet olun…

Selamün aleyküm,Cünüpken;kulağımıza bişey kaçarsa (pamuk,boncuk,sinek,kum,toprak,taş vs..)içinde kalıp,çıkmazsa?alacak olduğumuz, gusul abdestine engel olurmu?yada gusul abdesti alındığında gecerli olurmu?hanefi mezhebine ve erkek kişiye göre fetvanız nedir?selam ve dua ile kalınız

Hocam cünüpken el işaret parmağımın tırnak altına,sunta kıymığı battı,orada kaldı çıkaramadım,birazda tırnak altı kanadı,hanefi mezhebine ve erkek kişiye göre gusul abdestine engelmidir, sıhhatine mani olurmu?

Hocam aynı ayette kafirlerle dost olanın Allah’ın dostluğunu kaybedeceği yazıyor.Ben onları benim annem,arkadaşım vs.olmaları cihetinden dolayı seviyorum ve onları normal bir insandan daha çok seviyorum.Bu yaptığım şey haram mıdır?Allah’ın dostlugunu kaybetmek küfre düşmek midir?

Hocam ben Arabım.Benim çevremde bu suriye iç savaşında Esad’ı destekleyenler var(Arap olmalarından dolayı).Ve hatta Suriye ye gidip onun terör ordusuna katılanlar da var.Bu kişiler kafir olur mu?Onların cenaze namazını kılabilir miyiz?
Not:Esad nusayri ve nusayriler de de küfre varan şeyler var.

Hocam mitolojik varlıklarla alay edebilir miyiz?Bunlardan en az birinin Allah’ın bozulmuş şekli olma ihtimali var mıdır?

Merhaba can, Sadece Mitolojik canlılar değil Allah’ın yarattığı hiç bir varlıklar ile alay edemezsiniz. Bunlardan en az birinin Allah’ın bozulmuş şekli olma ihtimalini düşünmek insanı kafir yapar. (Allah muhafaza etsin) Anlamadığınız veya sormak istediğiniz başka bir şey varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz.

Peygamberimiz Arapça konuşuyor diye Arapça konuşmak sünnet midir?
Sünnet değilse bile Peygamberimiz öyle yaptığı için Arapça konusmak(Yani Peygamberimize benzemek amaçlı olarak bunu yapmak)sevap mıdır?

Hz.Ali ay akrep burcuna geldiğinde kişinin yolculuğa çıkmasını kerih görmüş müdür?
Süreyya doğduğu zaman ekinler fesada uğramaktan kurtulur(Münavi,Feyzul Kadir,No744 1/551)hadisi sahih midir?
Hz.Ali burçlarla ilgili gayba ait bilgi vermeden böyle şeyler söylemiş midir?Hz.Ali burçları bir ilim olarak görmüş müdür?

Esad soruma ilave:
Hocam Esad ülkesinde dinsizlik propagandası yapıyor,Müslümanlara zulmediyor ve onlara terörist gözüyle bakıyor,okul kitaplarinda çocukları dinden soğutmak için şeyler koyuyor,camileri kapatıyor ve camileri vuruyor,din eğitimi yapan medrese hocalarını asıyor ve Kur’an eğitimine izin vermiyor.Kisacası Müslümanlara zarar verecek her şeyi yapıyor sayılır.

Esad soruma ilave 3:
Esad dinimizi bozmaya çalışan bidat ehli hocaları destekliyor,onların laflarını din dersi kitaplarına koyuyor ve Ehli sünnet hocaların kitapları yerine bu bidat ehli hocaların kitaplarını okutuyor.Ehli sünnet kitapları yasak.Hutbelerde,okullarda vs. bu kitapları okutuyor.Laiklik propagandası yapıyor

Merhaba Hak Yol, Arapça, Akaid, Fıkıh, Hadis, Kuran, Tarih, Tasavvuf ve Kişisel gelişim dersleri veren biriyim. Merak ettiğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın, Allah’a emanet olun…

Hocam ben bu sevdiğim kafirlerin yaşamasını isteyerek küfrün devam etmesini istemiş olur muyum?

Hocam ben doktorum ve kullandigim ilaclardan elime boya gibi bisey bulasiyor. Bu gusul abdestine manimidir?

Merhaba cansu, direk bir şey söyleyemem. Eğer boya deriye su geçiriyorsa gusul sahih olur, eğer boya deriye su geçirmesine engel oluyorsa gusül olmaz. Bir boyacıya veya bu konu hakkında bilgi sahibi olacak kişilere sorup o elinizde ki boyanın su geçirip geçirmediğini araştırmanız gerekiyor. Hayırla Kalın.. Allah’a emanet olun…

Hocam Allah’ın bozulmuş şekli derken mitolojik hayvanlardan bahsetmiyorum,zeus,enlil gibi tanrı sayılan şeylerden bahsediyorum.Yani hıristiyanlar Allah’ın bozulmuş bir haline(çocuğu olan,karısı olan şeklinde)inandıkları için bu zeus un falan da aynı şey olup olamayacağını soruyorum.Soruma bu şekilde bakmanızı rica ederim yani mitolojik hayvanlardan bahsetmiyorum.

Merhaba Can, zeus, enlil gibi Mitoloji’de bulunan tanrı, kutsal ruh vb. her türlü şeye inanan da kafir olur. Merak ettiğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın, Allah’a emanet olun…

Hocam bazı nurcular Bediüzzaman’ı asrın müceddidi kabul etmeyen kişilere “sen helak olacaksın”diyorlar.Bu doğru mudur?

Merhaba Can, Doğru olup olmaması “helak olacaksın” derken ki niyetlerine bağlıdır. Eğer sen “cehenneme gireceksin” niyetinde olursa tabi ki de yanlıştır. Fakat “sen böyle devam edersen daha başka şeyleri de kabul etmezsin bu da seni helaka götürür” şeklinde bir niyet olursa sıkıntı olmaz. Ama yine de bu niyette olan kişi “helak olacaksın” şeklinde değil, latif ve karşıya faydalı olacak şekilde söylemelidir. Mesela: bu yaptığın doğru değil gel istersen beraber bunun kaynağını araştıralım vb. Sonuç itibari ile “helak olacaksın” çoğunlukla sıkıntı çıkaracağından doğru bir şey değildir. Anlamadığınız bir yer, merak ettiğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın, Allah’a emanet olun.

Merhaba Allah’ı Seven biri, Kur’an ve sünnet İslamın kaynaklarından ikisi olup birbirini tamamlayıcı öğelerdir. Bu ikisinin birbirini nesh ettiği düşünülemez bile… Daha fazla bilgi için İslam dininin kaynakları adlı yazımıza göz atabilirsiniz. Merak ettiğiniz sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın, Allah’a emanet olun…

Merhaba Can, Ğayri metluv vahiy vardır haktır tasdik edilmesi gerekir. Peygamber Efendimiz ﷺ Resul olmadan önce de, Resul olduktan sonra da ğayri metluv vahiy almıştır. Anlamadığınız bir yer, merak ettiğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın, Allah’a emanet olun.

Merhaba Can, Dünyanın yaşı 7000 yıl diye bir söylenti vardır. Fakat doğruluk payı çok düşük bir zayıf görüştür. Pek itibar edilmemesi gerekir. Dinozorların var olup olmadıklarına dair bilgileri tarih kitaplarına bakıp araştırmak lazımdır. Bu konu hakkında bilgi sahibi olmak için araştırma yapmak gerekir. Anlamadığınız bir yer, merak ettiğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın, Allah’a emanet olun.

Hocam peygamberimiz peygamberlikten önce gayri metluv vahiy aldığı hangi ehli sünnet kitabında geçiyor?Ve hangi olay buna delildir?

Merhaba Can, konunun yanlış anlaşılmaması için “peygamberlik” kelimesini “resul” olarak değiştirdik. Yani Peygamber Efendimiz ﷺ kendisine gelen ayetler emredilen yeni bir kitabın ve yeni bir şeriatın vahiyleri alırken onunla beraber ğayri metluv vahiyler de almıştır. Anlamadığınız bir yer, merak ettiğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın, Allah’a emanet olun.

Hocam iceriginde ateistlerin sözlerini paylaşan bir kişiyi instagramdan takip edersek kafir olur muyuz?Çünkü biz onu takip edersek daha fazla kişi o kişinin profilini görecek ve onun küfür olan yazılarını da görecek ve belki de aklı karışacak.

Merhaba Hak Yol, “içeriğinde ateistlerin sözlerini paylaşan bir kişiyi instagramdan takip eden kişiye” direk kafir diyemeyiz. Çünkü bu o kişinin niyetine bağlıdır. Eğer niyeti dediğiniz gibi küfrü sevdiği, yaymak istediği ve inandığı için ise o kişi kafir olur. Fakat eğer kişi “bir Müslüman olarak başka milletlerinde dinlerinden haberdar olmak lazım” niyetiyle yaparsa bunda bir mahzur yoktur. Anlamadığınız bir yer, merak ettiğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın, Allah’a emanet olun.

Peki o küfür olan yazıları daha fazla kişi göreceği için kafir olur muyum?

Merhaba, kafir olmazsınız sadece günah işlemiş olursunuz. Kafir olmanız için sizde o yazılanları desteklemeniz ve iman etmeniz gerekir. Anlamadığınız bir yer, merak ettiğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın, Allah’a emanet olun.

Peygamberler günah işlerler mi?Hz.Muhammed e tövbe et denilmiş midir?peygamberler günah işlerler ancak küçük günah işlerler onlar da hemen affedilir gorusu doğru mudur?Peygamberlerin işlediği günahlar daha hükmü konulmadan önce mi işlenmiştir?

Merhaba Hak Yol, Peygamberler günah işlemezler. “Peygamberler günah işlerler ancak küçük günah işlerler onlar da hemen affedilir” görüşü yanlıştır. Çünkü Peygamberler günahsızdırlar ve günah işlemezler. Anlamadığınız bir yer, merak ettiğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın, Allah’a emanet olun.

19 mucizesi diye bir şey var mıdır?Herhangi bir ehli sünnet kitabında bu geçer mi?Bu bir bid’at mıdır?

Merhaba Can, 19 Mucizesinden kastın Kuranda ki ayetleri bir takım hesaplamalar ile Tevbe suresinin sonuna ayet eklenmesi sonucuna varılması ise, bu tamamen uydurulmuş saçma bir şeydir. Buna inanan kimse kafir olur. (Allah Muhafaza) Anlamadığınız bir yer, merak ettiğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın, Allah’a emanet olun.

Hocam Hz.Yunus (a.s) ın hayatını anlatabilir mısınız?Neden kavmini terk etmiştir?Bu hatayı bilerek mi yapmıştır?Bunu bilerek yaptığı için bu zelle kapsamına girer mi girmez mi?

Âdem’den kıyamete kadar insanlığın ömrü yedi bin senedir.” (Kenzu’l-Ummal, h.no: 16459; Munavî, Feyzu’l-Kadir, III/547; h.no: 4278)
Ve dünyanın 7 günde yaratılması “(Resulüm) Senden, başlarına acele azap getirmeni istiyorlar. Allah sözünden asla caymaz. Rabbinin katında bir gün, saydıklarınızdan bin yıl gibidir. (Hac 47)”ayeti de bunu desteklemez mi?Ayrıca Cübbeli Ahmet Hoca’fan izlediğime göre de Hz.Adem Dünyaya dünya 2000 yaşındayken indiriliyor

Merhaba Can, hadisi şerifte insanlığın ömrü 7 bin senedir diyor, fakat siz dünyanın yaşı kaçtır diye sordunuz. Dünyanın yaşının da direk 7000 yıldır, deyip kestrip atmak doğru değildir. Çünkü Hz. Adem’den önce dünyanın var olduğuna dair çeşitli rivayetler vardır. Verdiğiniz ayet-i kerime’de apayrı şeyden bahsediyor. Orada “Allah’ın dilerse her şeyi hızlı yapabileceğini fakat, yavaş yavaş yapıp insana ders verdiği” anlatılmaktadır. Anlamadığınız bir yer, merak ettiğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın, Allah’a emanet olun.

Insanin kendine davranışı nasil olmalıdır. Aşağılık duygusu ve kendini beğenmişlik arkasında nasıl bir denge kurmalıdır? Kendimi sevmiyorum ve çok eleştiriyorum nasil bir davranış içine girmeliyim?

Merhabalar, bu husustaki soruların cevabı basittir. Peygamber Efendimiz’i örnek alsak ve her halimiz de ona uysak,en iyi İnsan sembolü oluruz. Bunun için siyer kitapları okuyabilir, hadisler ve sünnet için araştırma yapabilirsiniz. İmam Gazali şöyle buyurur: İnsan her halinde sünnete uyynca Allah dostu olur. Anlamadığınız bir yer, merak ettiğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın, Allah’a emanet olun.

bu soru fazla dinimizle alakalı olmayacak sanırım ancak içim hiç rahat değil o nedenle yorum atıyorum tavşanların olduğu bir arazide yaşıyorum fazla olmaları nedeniyle verilmesi söylenmiş. Bir kaç tane tavşanı almaya geldiler, adamın söylediğine göre tavşan besliyor ve çoğaltmak istiyormuş ilk başta almalarında bir sakınca görmedim alabilirsiniz dedim, bugün iki tane tavşan yakaladılar ancak gönlüm hiç el vermedi vermeye, iki tavşanı bırakmasını ancak yavru tavşanları sürekli ısıran bir tavşan vardı erkek onu alabileceklerini söyledik öyle bir şey ki aklım o anda çuvalda yakalanmış olan iki tavşanda idi o yüzden yakalamasını söylediğimiz tavşan için gözüme perde indi sanki hayvan yakalanmamak için çok çabaladı, hayvanı çok hırpaladılar yakaladıklarında hayvan öyle bir baktı ki kurtarın beni der gibi o an yine aklım çuvalda ki iki tavşandaydı, yavrularda hırpalanmaz diye düşünüyordum belkide bilmiyorum şimdi içim kahroluyor öyle davranmalarına nasıl izin verdim diye yakalandığındaki bakışı da gitmiyor gözümden alan kişiler ona kötü davranıyormudur diye düşünmeden edemiyorum bu konuda bana akıl verirseniz çok sevinirim hayvancağız için çok büyük bir günah işlemiş gibi hissediyorum..başta hayvanlara sıkıntı vermeden alacaklarını düşündüğün için izin vermiştim şuan içim hiç rahat değil nasıl içimi rahatlatabilirim

Merhaba Merve, içinizi rahatlatmak için eğer tavşanlar için bundan sonra elinizden bir şey geliyorsa, elinizden geleni yapabilirsiniz. Eğer daha yapacak bir şey yoksa sadaka vererek onun sevabı ile huzur bulabilirsiniz. Anlamadığınız bir yer, merak ettiğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın, Allah’a emanet olun.

Sadece namaz surelerini bilen bir kişi Müslüman sayılır mı?(Şehadet getiriyor ve İmanın şartlarına iman ediyor)

Merhaba Ahmed, Müslüman olmak için namaz surelerini bilmesine gerek yoktur. Sadece kelime i tevhid ve kelime i şehadet getiren, bu iki kelimenin anlamlarına ayrıntılarıyla iman eden ve ters bir şey yapmayan kişi Müslümandır. Anlamadığınız bir yer, merak ettiğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın, Allah’a emanet olun.

Peygamberimiz (asm) hiçbir âlimden ders almamış, hiçbir kitap okumamış, hiçbir ilim meclisinden bir şey öğrenmemiş; bir kelime de olsa yazı yazmamış mıdır?

Merhaba Ahsen, Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem ümmi idi. Yani okuma yazmasını bilmiyordu. Burdan da okumadığını ve yazmadığını anlaşılmaktadır. Fakat Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem sahabeler ile istişare yapardı. Bu istişare sonucunda yeni bilgiler öğrenirdi ve ilim meclislerine katılırdı. Anlamadığınız bir yer, merak ettiğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın, Allah’a emanet olun.

Merhabalar, haramdır. Allah Teala hesabını soracak hem dünyada hemde ahirette cezasını verecektir. Anlamadığınız bir yer, merak ettiğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın, Allah’a emanet olun.

Hocam meraba benim erkek arkadasim var cok ozur dileyerek konuyu anlatmam lazim lutfen yardımcı olun biz çok yakinlasiyoruz bi ara hamile kalma korkusu yasayip buyuk konustum ve tobe ederek Allah’ım bidaha gidersem korkutugumu başıma getir dedim ve yine gittm hocam yardimci olurmusun cok dardayim napmaliyim bu yükü tasiyamamm😑 Allah beni boyle biseyle cezalandirirmi

Merhaba Gül, evli olmadığınız kişi ile yakınlaşmanız zinadır ve haram işlemiş olursunuz. Kendinizce yaptığınız adağın bir anlamı yoktur. Dünya imtihan dünyasıdır. Allah Teala istediği şekilde imtihan ve ceza verebilir. Sizin bu durumda en kısa zamanda tövbe etmeniz ve Allah emrettiklerini yapıp yasaklarından kaçınmalısınız. Anlamadığınız bir yer, merak ettiğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın, Allah’a emanet olun.

camiye girdik sünnet kılınmış farza yetiştik kıldık sünnet ne olacak
birde farzın son iki rekatına yetiştik ise ne yapmalı farz namazına durmalımı dururlursada ilk iki rekat ne olacak

Merhaba Salih, camiye girdiğinizde eğer farz kılıyorlar ise sizde onlara katılırsınız. Daha sonra sünnet namazı kılabilir misiniz, sorusun cevabı ise namazdan namaza farklılık göstermelidir.

Sabah namazının farzını cemaatle kıldıktan sonra sabahın ilk sünneti de dahil hiç bir sünnet namazı ta ki kerahet vakti bitene kadar kılamazsınız.
Öğlen namazının farzını cemaatle kıldıktan sonra sünnet namazlarınızı kılabilirsiniz. Bir sakınca yoktur.
İkindi namazının farzını cemaatle kıldıktan sonra sabah namazı gibi herhangi bir sünnet namaz kılamazsınız. Çünkü ikindi namazının farzı ne zaman kılınır ise o zaman o kişi için kerahet vakti girmiş sayılır. Akşama kadar her hangi bir sünnet ve nafile namaz kılamazsınız.
Akşam namazı ve yatsı namazının farzını cemaatle kıldıktan sonra öğle namazı gibi sünnet namazlarınızı kılabilirsiniz.

İKİNCİ SORUNUZUN CEVABI: Cemaatle namaz kılınırken imama nerede yetişirseniz orada imama uyursunuz. Sonra kılmadığınız rekatları imam selam verince siz selam vermez ve kalkar o kadar adedince kılarsınızı.

Bu hususta dikkat edilmesi gereken bazı durumlar vardır, bunlar: “İmama neredeyse oradan devam edersiniz” hususunda tekbir getirip direk rukuya,secdeye vb. giderseniz namazınız olmaz. İlk önce tekbir getirip bir iki saniye ayakta bekleyip sonra tekrar tekbir getirerek imam nerdeyse artık secdyeye, rukuya vb. gidilir. Dikkat edilecek husus iki tekbir getirilmesidir. Birinci tekbir namaza başlamak için, ikinci tekbir ise diğer rükne geçmek içindir.

Bir diğer dikkat edilmesi gerekenlerden biri de: Eğer akşam namazının ikinci rekatına yetişemeyip üçüncü rekatı da kaçırmaz yetişirseniz. İmam selam verdikten sonra selam vermeden kalkar geri kılmanız gereken iki rekatın birincisinde teşehhüde oturup kalar sonra ikinci rekatta tekrar teşehüde oturup selam verirsiniz. Yani kısacası sonradan kılacağınız iki rekatın ikisinde de teşehhüd yaparsınız.

Anlamadığınız bir yer, merak ettiğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın, Allah’a emanet olun.

Ben 41 amene resulu okumaya basladim niyet etim bir iş icin yani 41 tane okuyorsun 7 gun olmak uzere ama 6 gun okuyali oldu adet gunum geldi ve sonuncusu yarim kaldi 7 gunu okuyamiyorum hocam sizce ne yapmaliyim kardesime versem 41 tane okusa cunku niyet etim 7 gun icin 41 amene resulu oyleymis dilek icin

Merhaba Huma, bu gibi sayılı okunan şeyler hakkında Peygamber Efendimizin ﷺ kesin bir sayı ifade eden bir hadisi olmadığında, insanın kendince bir sayıya niyet etmesinin hiç bir önemi yoktur. Bu sebeple elinizden geldiğince yapmanızda fayda vardır. Zikirlerin tam sayısına isabet etmesinin bir önemi ve artı bir fazilet yoktur.

Bu yüzden kendinizi “az mı çektim / çok mu çektim” diye gereksiz yere sıkmanıza gerek yok.
Not: Yukarıda da belirttiğimiz gibi bunlar halkın kendi aralarında adet edindiği sayılar içindir. Kuranda ve Hadiste nokta atışı belirtilen sayılar da durum böyle değildir. Anlamadığınız bir yer, merak ettiğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın, Allah Teala’ya emanet olun…

Merhaba googleden imam nedir baktım Başkan dır yada camide insanlara namaz kıldıran dır diye sonuç çıktı sorulan sorulara camide ezan okuyan insanlara namaz kıldıran imamlar mı cevap veriyor
Yoksa başkanlar mı cevap veriyor??

Merhaba Havin, sizin baktığınız imam kelimesinin sözlük anlamı ki bizim konumuz din olduğu için dini terim anlamına bakmak gerekir. İmam kelimesin dini terim anlamı “alim, üstad, örnek kişi” şeklindedir. Soruların cevaplarını da İslam Alimleri ve ehli sünnette örnek olacak kişiler cevaplamaktadır. Anlamadığınız bir yer, merak ettiğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın, Allah Teala’ya emanet olun…

Merhaba Zeynep, Sonradan Müslüman olan bir erkekle evlenebilirsiniz. (eğer her hangi bir istisnai durum yoksa) Fakat eğer kişi daha sonra tekrar İslam Dininden çıkar ve kafir olursa nikahınız o an itibariyle düşer. Anlamadığınız bir yer, merak ettiğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın, Allah Teala’ya emanet olun…

Merhaba Abdullah, Rabıta nasıl yapılır yazımızı okuyarak bu konu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Okuduktan sonra yazının sonunda ki benzer yazılar kısmında da rabıta hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Anlamadığınız bir yer, merak ettiğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın, Allah Teala’ya emanet olun…

Yazının adresi: https://muhammedfurkan.com/rabita-yaparken-ne-gorulur-rabita-nasil-yapilir/

Selamün aleyküm, değerli hocam.
iki sorum olacak.
*Benim kafamda aşırı kepek sorunu var; bu nedenle saçlarımı çok kısa kestiriyorum .(saçımda,saç – baş derisinde,sakal, sakal-dibi,bıyık, bıyık-dibi,kaş,kaş-dibi,vücut kılları-ve dipleri,vb…)kalan kepek olması,kepeklenmesi ve bulunması,gusul abdestine ve sıhhatine (geçerliligine) engel olurmu?

*Banyoda ,Kullandığım ;kepek şampuanı,saç şampuanı,duş jeli ve sabunların içindeki kimyasal ve alkol gusul abdestine ve sıhhatine (geçerliligine) engel olurmu?

Hanefî mezhebine ve erkek kişiye göre fetvanız nedir?
Allah’a emanet olunuz.
Saygılarımla.
(Hocam sayfanın biraz gelişmesi gerekiyor,direk soru yada daha once sorulmuş soruları yada örnekleri başlıklı güzel olur)

Merhaba Yener,

 • Erkek kişi gusül de saçı ne kadar uzun olursa olsun dipleri ile beraber yıkamalıdır. Suyun vücuda ulaşmasını engelleyen her ne varsa kişi abdestten ve gusülden önce bunları gidermelidir. Aksi halde guslü geçerli olmaz. Suyun vücuda ulaşmasını engelleyen her şey abdestin ve guslün sıhhatine engeldir.
 • Banyoda kullandığınız; kepek şampuanı, saç şampuanı, duş jeli ve sabunların içindeki kimyasal ve alkol gibi şeylerin vücuda yaptığı etkilere bakılır. Eğer vücuda suyun ulaşmasını engelleyecek zahiri bir kir vb. bir şey yapmışsa bunun gusülden ve abdestten önce giderilmesi gerekir.
 • Bu hükümler Hanefi mezhebine ve erkeğe göre verilmiştir.
 • Sitemiz gelişim aşamasındadır. Her geçen zaman yeni özellikler ve içerikler eklenmektedir. En kısa zamanda dini sorular ve cevapları adlı liste oluşturulacaktır.
 • Anlamadığınız bir yer, merak ettiğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın, Allah Teala’ya emanet olun…

Erkeğim ama cinsiyet değiştirip kadın olmak istiyorum.hormonlarım erkek yönünde psikolojik tedavi görüyorum geçmiyor.Hormonal tedavi de yapmıyor doktorlar erkeklik yönünde normal yönde diye tedavi de olamıyorum.cinsiyet değiştirmem bu durumda caiz midir dinimizce ilaç ve psikolojik tedavi fayda vermiyor hormonal tedavi de yapılamıyor bu durumda cinsiyet değiştirmem caiz midir?

Merhaba Bayramcan, kişinin erkekten kadına ve kadından erkeğe geçmesi hiç bir durumda caiz değildir. Böyle bir şeyin olması durumda Allah Teala hesabını soracak ve cezasını verecektir. Anlamadığınız bir yer, merak ettiğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın, Allah Teala’ya emanet olun…

sayın hocam biraz abes olacak ama sormam gerek başkasına yüz yüze soramam bunun içinde teşekkür ederim size rahatlıkla her soruyu size buradan sorabılıyoruz gerçekten teşekkrler çok güzel bir iş yapmaktasınız.sorum şu şekilde. namaz kılıyorum evimde eşimle tam bir cinsel beraberlik olmasada oyun ve şakalarımız olmakta mesela oral gibi şeyler tama birleşme ve boşalma olmamakta ufak kaçamaklar olmakta bu durumda tekrar gusül almamız gerekir mi şimdiden teşekkürler

Merhaba Tarkan, Adak, “bir kimsenin yapmak zorunda olmadığı bir şeyi, Allah rızası için kendisine vacip kılması”dır. Kişi şartlarına uygun olarak yaptığı bir adağa uymalıdır. Çünkü adak yapan, Allah Teala ile bir sözleşme yapmış demektir. Anlamadığınız bir yer, merak ettiğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın, Allah Teala’ya emanet olun…

hocam ıslak mendille necaset temizlenir mi merak ediyorum cevaplarsanız çok sevinirim

Merhaba Hocam kafama çok takılıyor
Delirmek üzereyim İnsanlar uykudadır ölünce uyanırlar hadisi yüzünden Bu hadis ilk defa imam Gazalinin eserinde geçiyor İmam Gazali de bu hadisi dünya hayatının gerçek olmamasına yormuş gerçekten dünya hayatı gerçek değil mi İmam Gazali neden böyle yorumlamış lütfen yardım edin

masturbasyon illetinden kurtulmuk istiyorum tövbe ettim kaç onlarca kez kendimi duduramıyorum namaz kılıp dua ediyorum yine olmuyor nasıl kurtulurum ?

Bir de kalbimin tam huşu içinde olmasını istiyorum kalbimin tam imnanlı olması için ne yepebilirim ,islama canı gönülden tam olarak ininmik için ?

Merhaba Murat, bu hastalığın gelme sebebi nafistir. Kişi nefsi ile baş başa kaldığında hiç bir zaman ona üstün gelemez. Peygamber Efendimiz ﷺ bile “Ya Rabbi! Sen beni nefsimle baş başa bırakma!” diye dua ederdi. Peki ne yapmak lazım? Kişi sürekli Allah’ı zikretmesi lazım. Biz ne zaman Allah’ı zikretmekten gafil olursak nefis o zaman devreye girer. Biz ne zama zikretmeye başlarsak nefis o zaman ezilir, güçsüz kalır, tökezler ve bacakları kırılır. Bu sebeple daima içimizden Allah’ı zikretmek lazım.

Eğer bun yapmakta zorlanıyorsanız kendinize Allah’ı hatırlatan şeyler bulmalısınız. Mesela sürekli elinizde gezdirdiğiniz bir tesbih olabilir. Tesbih kullanmayı adet haline getirirseniz sürekli Allah’ın zikri ile beraber olabilirsiniz. Bununla beraber kendinize Allah’ın ismi yazan bileklik vb. şeyler alıp süs olarak takabilirsiniz.

İkincisi, kalbinizin tam huşu içerisinde olması için tasavvuf terbiyesi almalısınız. Tasavvuf hakkındaki bütün bilgiler ulaşmak için buraya tıklayarak tasavvuf nedir rehberimize ulaşabilirsiniz.

Anlamadığınız bir yer, merak ettiğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın, Allah Teala’ya emanet olun…

hanefi mezhebine göre nohuttan küçük şeyler oruca ve namaza zarar vermez deniyor. peki bunda irade önemli mi yani bilerek veya bilmeyerek de olsa. mesela ben namazdayken ağzımda bir kırıntı olduğunu bilsem ama desem ki “nasıl olsa namaza zararı yok”. veya niyetli iken baksam ağzımda küçük bir artık. nasıl olsa orucu bozmuyor desem “yutayım ne var”. bu şekilde mi düşünmek gerekiyor?

Hayırlı akşamlar. İnşirah suresini şuan yaşadığımız virüs süreciyle bağdaştıracak olursak, dini yaşamak uğruna katlanılan sıkıntının ardından 2 kolaylık gelecektir ayet tefsirini bu bağlamda nasıl değerlendirebiliriz? Bu süreçten sonra gelebilecek 2 kolaylık ne olabilir?

Merhabalar, Hakîm olan Allah her şeyi yerleri yerinde yapan ve her işi hikmetli olandır. O her şeyi en iyi bilen ve yapandır. Bize ancak vazifemizi daha iyi yapmak yani ona kulluk etmek düşer. Anlamadığınız bir yer, merak ettiğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın, Allah Teala’ya emanet olun.

Selamün aleyküm hocam ben 17 yaşındayım ve elhamdülillah müslümanım namazımı kılıyorum orucumu tutuyorum Allah rızası için her ibadetimi yapıyorum hâlâ da yapmaya devam ediyorum ama bir kaç gündür bir vesvesedir ki içimde beni sürekli şüpheye düşürmeye çalışıyor Kur’an’ın değişmediğini çok iyi biliyorum ama sonra diyor ki ya değiştiyse sen Allah’ın dinini yaşamıyorsan diye vesvese veriyor çok korkuyorum Allah’ın dinini yaşamıyorsam diye ve 2000 yıllık bir İncil bulunmuş ve hazreti İsa zamanında yazılan bir İncil diyorum ki Allah’ın değişmeyen bir kitabı varken neden Kur’an’ı Kerim’i gönderdi sonra diyor ki ya hazreti Muhammed son peygamber değilse ve hadisler nasıl günümüze kadar ulaştı bu yüzden bir kaç gündür bir şey yapamıyorum sonra diyor ki bu şüpheden kurtulmadan hiç bir şey yapamazsın o yüzden içim hiç rahat değil ya Allah’ın dinini yaşamıyorsam Allah’ın dini İslam değilse diye çok korkuyorum bunun olmadığını biliyorum ama tatmin edici bir cevap bulamıyorum bulsam içim çok rahatlayacak Allah rızası için bu sorularımı cevaplar mısınız içim rahatlasın tatmin olayım Allah sizden razı olsun inşallah

Merhaba, Peygamber Efendimiz ﷺ son peygamberdir. Allah Teala ona Kur’anı Kerim’i indirmiştir ve İslam dininin beyan etmekle görevlendirmiştir. İslam bütün dinlerin adı olan yegane hak dindir. Kuran’da’ki yazan her şey doğrudur. Bırakın bir ayetini bir harekesi bile yanlış değildir. Kuran ve hadisler tevatür yoluyla bu zamana kadar gelmiştir. Kura’nı Kerimde’ki yazan her şeye senedi sağlam olan bütün hadislere uymak zorunludur. Bu zaman kadar tahrif olmadan gelen incil yoktur. Bunların hepsi aldatmacadır. Zamanında 300 tane olan incilleri bire düşürüp fitne çıkarma çabası olup hepsi boş şeylerdir. Şuan ki incile itibar edilmeyeceğinden takmaya gerek yoktur. Bu anlattıklarımda her hangi biri için deliller olmasına rağmen delile bile ihtiyaç yoktur. Eğer bunların en ufak bir şeyinde bile şüpheniz varsa dinden çıkar kafir olursunuz. Bunların hepsi imanın zayıflığından kaynaklanmaktadır. Daha fazla bilgi için imanın çeşitleri adlı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Anlamadığınız bir yer, merak ettiğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın, Allah Teala’ya emanet olun.

Selam hocam kaçaknelektrik haram kulhakkı diyorlar doğruysa kimin boynuna ben 15 yaşındayım ve ödeyecek kişiler var eğer bu kaçak elektriğin günahı benim üzerime değilse başkalarının veya akrabalarımın yada dükkanların kullandıkları elektriğiyle bazı araçlar.,gıdalar,dondurmalar alıyorum. O günah benim mesuliyetim olurmu yani bende kul hakkına girermiyim akraba gidiyom o kullanıyor ve ben ondan yemek 🥣 yiyiyorum bu bana günahmı dükkan kırtASİYEnin kullandığı umarım beni anlamışsınızdır hocam lütfen beni aytınlatın getekirse ayrıntıya girin ve lütfen cevaplayın ben şafiiyim ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLERRRR

Merhabalar aynı yorumundan iki tane atmışsınız. İlkine cevap verdik. Bu sebeple aynısını tekrar bu yorumda tekrarlamanın hacet olmadığını düşünüyoruz. Anlamadığınız bir yer, merak ettiğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın, Allah Teala’ya emanet olun…

Selam hocam kaçaknelektrik haram kulhakkı diyorlar doğruysa kimin boynuna ben 15 yaşındayım ve ödeyecek kişiler var eğer bu kaçak elektriğin günahı benim üzerime değilse başkalarının veya akrabalarımın yada dükkanların kullandıkları elektriğiyle bazı araçlar, gıdalar, dondurmalar alıyorum. Akrabalarıma gidiyom onlarda yemek yiyom bu bana günahmı

Merhaba Vesveseci, kaçak elektrik kullanmak günahtır. Ödeyecek kimseler varsa konuşursunuz elektriği onun üzerine açarlar, böylelikle resmiyette adam ödemiş olur. Kimseye de fazladan para gelmez. Kaçak elektrik ile çalışan şeylerde bu günahtan nasibini alır ve onlara zulmet bulaşır. Bunlardan elde edilen gıdalar yenilince kişi zulmet bulaşmış olur. Bu sebeple yavaş yavaş yapılan ibadetlerden zevk alınmamaya başlar. En kısa zamanda bu yanlıştan dönülmeli ve resmiyette ödeyecek birinin tayin edilmesi gereklidir. Anlamadığınız bir yer, merak ettiğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın, Allah Teala’ya emanet olun.

2- Kalbindeki düşünce, yeni yaptığın bir günahın peşinden oluşmuşsa, o, Allahu Teâlâ’dan olup
senin için önceki günahının bir cezasıdır. Eğer kötü düşünce bir günahın peşinden gelmeyip senden
kaynaklanıyorsa, o, şeytandandır.imamı Gazali hazretlerinin hak yolunun esasları kitabında böyle bir yazı gördüm burada anlatılmak istenen nedir. Birde hocam birkaç gün önce bir günah işledim kardeşlerinden biri kanser olacak düşüncesi geldi. Bu düşünce Allahü Teâlâ’danmı yoksa şeytandanmı

Kalbindeki düşünce, yeni yaptığın bir günahın peşinden oluşmuşsa, o, Allahu Teâlâ’dan olup
senin için önceki günahının bir cezasıdır. Eğer kötü düşünce bir günahın peşinden gelmeyip senden
kaynaklanıyorsa, o, şeytandandır.imamı Gazali hazretlerinin hak yolun esasları kitabında böyle bir yazı gördüm ne demek isteniyor burda. Birde benbirkaç gün önce bir günah işledim kardeşlerinden biri kanser olacak düşüncesi geldi bu İmamı Gazali hazretlerinin bahsettiğimi yoksa vesvesemi

İşitme kaybımdan dolayı fısıltı yada düşük desibel sesleri duymayıp orta , yüksek sesleri duymaktayım namazda kıraatı elimde olmadan sesli okuyorum farkına varınca kısık sesle okumaya çalışıyorum ama yine de cemaat ve evde sıkıntı oluyor herkes beni dinliyor tam işitme engellilere kalpten okuyun diye fetva var lakin bende sadece kayıp var ve duyuyorum ne yapmalıyım Hanefi mezhebiyim malikiyi taklit edip sessiz kıraat yapıp sadece dil ile oku diyenler oldu ne yapmalıyım Allah yardımcınız olsun

küçüklüğümden beri annem bana hem fiziksel hem psikolojik şiddet uyguluyor,karantina günlerinde beni hizmetçi gibi kullanmaya başladı iyice ben yaparken kendisi telefonla arkadaşlarıyla konuşuyor. terlik getir,arkadaşlarım gelicek mutfağı topla, su getir,kumandayı ver. ve genellikle ben ders çalışırken söylüyor üniversiteye hazırlanıyorum bu sene .normalde akşam 8e kadar kütüphanede olurdum ve çok oyalanmadan hemen yatardım. ama evde olduğum için çok üzülüyorum bu duruma. kilolu olduğum için bana senin yüzüne bakmazlar, insanın bakası gelmez,oturarak kilo veremezsin gibi kırıcı laflar söylüyor. dün gece arkadaşları bize gelicketi genelde hep bize geliyorlar ve ben rahatsız oluyorum çok ses çıkatrıyor çocukları diye dün bunu söyledim ve bana bağırdı dövücekti neredeyse ondan sonra mutfağı tuvaleti temizledi.artık dayanamıyorum dün gece canıma kıymayı bile düşündüm.ve bazen kendimi tutamıyorum ve anneme bedduan ediyorum. bunun günahı nedir?

Benim bir sorum var fakat yaşanmış bir şey değil sadece merak.HZ.Muhammed Allahın bir peygamberi Kuran-ı Kerim Allahın bir kitabı İsa da Allahın bir peygamberi İncil de allahın bir peygamberi durum böyle iken tevhid inancı olan ibadetlerini yerine getiren bir hristiyan cennete giremez mi? Cevap giremezse günümüzde bazı insanlarin dinin islam olmasına rağmen dinin kurallarına uymuyor olması ve müslüman olduğu için cennete girecek olması adaletsizlik değil midir?

Merhabalar, şuan ki incile inanan ve onun dedikleri yapan biri insan Kuran’a ve Peygamber Efendimiz’e (s.a.v) ters hareket eder. Böyle kimse küfre girmiş olur. Allah Teâla’da ona bunun için ebedi azap verir. Bir Müslüman dini İslam olmasına rağmen dinin kurallarına uymuyor olması küfre sokmaz. Bu sebeple ahirette Allah onu hataları kadar cehennemde yakar ve cezası bitince cennetine sokar.

İki fırkanın arasında ki fark birisi ebedi cehenneme girecektir, diğeri ise ya cehenneme girmeyecektir ya da girerse de ebedi olarak orada kalmayacak elbet bir gün oradan çıkarılacaktır. Her şeyi yaratan, bilen ve kurallarını koyan Allah Teala’dır. O Allah ki Kurana inanılmasını ve hak dinin İslam olduğunu beyan etmiş ve buna uymayı zorunlu kılıp emretmiştir.

Kim şimdi “ben bu zamanda incilin dediğini yaparım” diyorsa ayette beyan edilen “Muhakkak ki Allah katında hak din İslam dinidir” ayetine ters hareket yapmış olur. Bu ters hareketinin sonucu küfür cezası ise ebedi cehennemdir. Yani şöyle ki Allah Teala Kuran ve Sünnetten başka bir şeyin inancı ve ibadeti ile geleni ben kabul etmeyeceğim buyuruyor. Bu sebeple Tevhid inancı olan ibadetlerini yerine getiren bir hristiyan cennete giremez.

Anlamadığınız bir yer, merak ettiğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın, Allah Teala’ya emanet olun.

Merhaba bahçede eşim koli bandıyla üçgen şeklinde sarılmış bir muska buldu.Gizlice gömülmüş olması bizi şüpheye düşürdü.Şu an bir camii hocasına gösteremiyoruz ve ben çok tedirginim. Aslında her gece 3 İhlas, Fatiha, Ayetel Kürsi, Felak ve Nas surelerini okur uyurum ama bu tür şeyler beni rahatsız ediyor. Ne önerirsiniz?

Selamun aleykum bende galiba cin var heşr suresinin son 3ayetini okuyub ele üflüyorsun ve tüm bedenive mes ediyorsun ozaman buyu bozulmuş olur inşAllah sadece ben korkuyorum edep yerlerine surtmekden bu edepsizlikmi yoksa haramı, ben bildiyim kadarıyla tüm bedene sürtmek gerekir sadece günah işlemekden korkuyorum kuranı açdım ne cıkarsa onu okumalısın bana cinler hakında cıktı ve bedenimde terpentiler var ağrılar veriyordu okudum zaman bir anlık okumak istemiyordum filan boyle şeyler oldu bana tıp şizofreniya tehşisi koydu ama ağrı sebebiyle hareket sebebiyle çok şüpe eder oldum yardım ederseniz sevinirim Allah razı olsun

Sevgili hocam Selamünaleyküm ben gözü  parada pulda malda olmayan biriyim. Ama şöyle bir isteğim var fakat bu isteğim  ne kadar doğru ne kadar yanlış  size sormak istedim. Ben eşim olacak insanın iman ehli Yusuf yüzlü  ve mesleğinin  de  asker,polis yada din eğitmeni olmasını istiyorum  küçüklükten beri bu mesleklere olan saygım ve sevgim   çok büyük. Ama  eğer bana gelen kişi  asker polis ve yusuf yüzlü olur fakat imanlı olmaz yada imanlı olmaya niyetli  olmayan biriyse  kabul etmem. Ben insanları meslekleriyle ölçüp tartmam ayrım yapmam ama böyle bir isteğim  var bu  ne kadar doğrudur sizce İsteğim yanlışmıdır böyle bir insanı isteyebilirmiyim ? Sonuçta önemli olan niyet değilmidir ben niyetimin temiz oluğunu biliyorum.

Merhaba Fatma Nur, Peygamber Efendimiz (s.a.v) kişinin malı, soyu, güzelliği ve dini yönünden nikahlanmak isteyeceğini söyler ve “dini” yönünden seçmemizi de tavsiye eder. Fakat bu diğerlerini düşürmez. Yani kişi hem din, hem soyu, hem güzelliği hemde malı yüzünden evlenmek isteyebilir. Dikkat edilmesi gereken tek şey Allah’ın emrettiklerini yapan, yasaklarından da kaçınan birisi olup Peygamber Efendimizin yolundan giden bir eş seçmek. Buna artı olarak para, soy vb. özellikler ise güzellik üzerine güzellik yani nurun ala nurdur ve hiç bir sakıncası yoktur. Bunun aksi olarak “dini” olmayıp diğer özelliklerin hepsi de olsa boştur. Anlamadığınız bir yer, merak ettiğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın, Allah Teala’ya emanet olun.

Merhaba hocam ben küçük abdestten sonra istibra yapmadan gusül abdesti aldım ama istibra etmeyi bilmiyordum peki aldığım gusül (boy) abdesti kabul olmuş mudur yeniden almak gerekir mi?

Merhaba Dadaş Arda, ön ve arkadan gelen necasetler guslü bozar fakat kabul olmasını engellemez. Mesela, cünüplüğü gidermek için alınan bir gusül abdesti sonrası gelen akıntı gusül abdestini bozar lakin gusül gerektirmez yani cünüplük üzerinden kalkar ve sadece abdestsiz olur. Anlamadığınız bir yer, merak ettiğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın, Allah Teala’ya emanet olun.

Merhaba, selen insan her şey ile imtihan olur. Ailesi de bunların başından gelir. Bu konu hakkında hazırladığımız “İmtihan Dünyası Vaaz” adlı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Anlamadığınız bir yer, merak ettiğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın, Allah Teala’ya emanet olun.

Evli ve çocuklu olan iki kişinin birbirlerine gönülleri kayıyor. Aslında evliliklerindeki asıl problem eşlerinin dine karşı ilgisizlikleri. Bu kişiler birbirlerini tanıdıktan sonra manevi yönden daha büyük bir uyanışa geçiyorlar, birbirlerini teşvik ediyorlar. Israra rağmen eşlerinin dini konuda kayıtsız kalmaları nedeniyle, güzel bir yuva kurabilmek için ve en önemlisi evlilik içinde dini hayatı yaşayabilmek için boşanarak , birbirleriyle evlenmeleri uygun mudur? Bu mümkün olmazsa, bu kişilerin dini konularda birbirini teşvik ve yardımcı olmak için telefonda mesajlaşmaya devam etmeleri uygun mudur?

Merhaba benim elime kızgın yağ döküldü çok kötü izi kaldı izi sadece döğmeyle saklaya bilirim mecburiyetten döğme yapsam günah olurmu

Merhaba Murat, dövme yaptırana Allah Teala ve Peygamber Efendimiz (s.a.v) lanet eylemiştir. Bu lanete mahzar olmayı göze almazsınız herhalde? Anlamadığınız bir yer, merak ettiğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın, Allah Teala’ya emanet olun.

Nurettin yıldız eğer keyfi diyilse herhangi yara izini kapatmak içinse günahı olmadığını söylemişti. Eğer estetiği olsaydı elbette dövmeyi düşünmezdim. Herkez farklı şekilde yorumluyor kafam çok karıştı. Keyfi estetik günah ama mecburiyetten estetiğin günah olmadığı söylüyorlar birazda onada bağlamıştım. Cevaplarınız için teşekkür ederim.

Merhaba Murat, burada ki dikkat edilecek husus günah olup olmaması değil. Dövme yaptırana Allah Teâlâ’nın ve Peygamber Efendimiz’in lanet eylemesi! Anlamadığınız bir yer, merak ettiğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın, Allah Teala’ya emanet olun.

Ve Aleykum selam ve rahmetullahi ve berekatuhu, eğer gazın çıktığını hissettiyseniz bozulmuştur. Hissetmediyseniz bozulmamıştır. Anlamadığınız bir yer, merak ettiğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın, Allah Teala’ya emanet olun.

hocam sahurdan beri dis agrisi durmadi ilacimi almadığım icin. artik her tarafım uyustu. bozmakta istemiyorum. Bir akil veri

Merhaba Ahmet, Müslüman ve ehil bir doktora gidip o ne derse onu yapmalısınız. Anlamadığınız bir yer, merak ettiğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın, Allah Teala’ya emanet olun.

Selam hocam,

ben su an yaklasik yarim senedir yurtdişinda bankacilik mesleğini öğreniyorum ve internet de okudum bu mesleği ögrenmek caiz degildir. Kazandığım tüm paralar haram midir hocam? Yaklaşık 2 sene kaldi mesleğin bitmesine. Caiz midir bitirene kadar devam etmek ve sonrasinda başka bi sektörde çalışmak yada hemen birakip baska bi mesleği ögrenmek? Eger birakirsam hocam cok zor benim icin yeni bi iş vereni bulmak ama yinede hayatda hersey mümkündür. Kazandığım paralari gönül rahatliyla harciyamiyom hocam cünkü aklimdan haram olduğu gecmiyo.

Ben bir bayanim orucluyum bugun ve yataga surtundum ama kisa bir sure hemen biraktim sonra sivi vardi meni mi mezi mi bilmiyorum orucum bozuldu mu 61 gun tutmsm gerekiyor mu lutfen cevap verin

işitme kaybı olan biriyim sessiz olması gereken kıraatta sıkıntı çekiyorum aslında kısık sesleri de duyuyorum ancak sesimi dengeliyemiyorum ben duyuyorum başkası da duyuyor güçlük çektiğimden maliki mezhebini taklit ediyorum sessiz kıraatı sadece dil ve ağız ile telafuz ediyorum ses çıkarmıyorum böyle yapmam uygun mu yoksa kendi mezhebimde de çıkar yol var mıdır ? Allah yardımcınız olsun

Hocam sahurdan sonra niyetlenip yattım rüya gördüm ve uyandım gördüğüm rüya etkisiyle ve uyku sersemi elimle yaptim orucum bozuldu mu kaza mı gereklidir

Merhaba, öncelikle sorumu cevaplayacağınız için önceden teşekkür ederim. Benim şöyle bir problemim var, namaz vakti girdikten ister hemen sonra olsun, ister biraz bekledikten sonra abdest alıp namaza başlamak isteyeyim, sadece abdest aldığımda ve namazda gaz oluyor-yani ibadete niyetlendiğim zamanda , çoğu zaman ses ve koku gelmese de, gaz çıkardığımı biliyorum, bir namazı kılmak için bir kaç defa abdest almam gerekiyor ve bu hal özür halini kapsayacak kadar-bir namaz vakti sürekli değil, sağlık sorunum da yok, ne yapmaliyim? Namazın manevi önemini kaybetmek istemiyorum, mesela, bir namazı 2 abdestle kılıyorum-yine rahatsız bir halde olarak, sonra başka namaz-kaza,teravih ve s. kılmak istiyorum ama bu sefer biraz daha bariz gaz olduğu için bitiyorum artık,yeniden abdest alıp kılamıyorum, not edeyim ki, namaza yeni başlamış bir bireyim.

Merhaba,
Aşağıdaki yazı ile ilgili açıklama yapabilir misiniz?:

Yrd. Doç. Dr. Ahmet Dalkıran, “On Yedinci Yüzyıl Osmanlı Minyatürlerinde Sıra Dışı Bir Eğilim: Müstehcenlik” adlı makalesinde şöyle demiş:
“Müslümanların halifeliğini elinde bulunduran Osmanlı imparatorluğunda, XVII. yüzyılda müstehcenliğin görüldüğü sıradan halka ait minyatürlerin yapılması ve bunların Padişahlara ait albümlere kadar girebilmesi dikkat çeken bir husustur.”

Sorularla İslamiyet sitesinde şöyle bir alıntı geçmektedir:
Resim haline getirilmiş avret yerlere bakmanın mahzuru hususunda bir şey bulamadım; araştırıla…” [Reddü ‘I-Muhtâr, VI, 373]

18. yüzyılda doğmuş Hanefi fakihlerinden İbn Abidin’den yapılan bu alıntıyı İslam İlimleri adlı sitede şu şekilde bulabiliyoruz:
“Dikkat edilsin; acaba şehvetle nakşedilen bir resme, bir surete bakmak harâm mıdır? İşte burada tereddüt yeridir. Yani bu tereddüdler olan bir meseledir. Bunun hükmünü görmedim.Tetkik edilsin.” (İbn Abidin, Reddü ‘l Muhtar, Bakma ve Dokunma Faslı)

Sorularla İslamiyet sitesinde görülmeyen şehvetle ifadesi bu kaynakta geçiyor, ayrıca mahzur yerine haram kelimesi bulunuyor.

Şâfiî fakihlerinden Kalyûbî’nin (“وخرج به رؤية الصورة في الماء أو في المرآة فلا يحرم ولو مع شهوة”) ve Becirmî’nin (“وخرج به رؤية الصورة في نحو المرآة ومنه الماء فلا يحرم ولو مع شهوة”) sudaki ve aynadaki görüntüye şehvetle bile bakmanın haram olmadığını söyledikleri belirtilir.

Hanefi fakihlerinden İbn Abidin ile Şâfiî fakihlerinden Kalyûbî ve Becirmî’nin harama bakmaktan sakınma ve zinaya yaklaşmama konularıyla ilgili ayetleri ve hadisleri bilmedikleri iddia edilemez. Bu ayetleri ve hadisleri bildikleri hâlde resimdeki, suretteki, sudaki ve aynadaki görüntülerle ilgili böyle açıklamalar yapmış olmaları bu görüntülerin aslından yani gerçeğinden farklı olduğu kanaatini taşıdıklarını göstermektedir.

Fotoğraflarla ilgili olarak günümüzde yapılan “bakılan kendileri değil, resimleridir” (Dinimiz İslam), “Avret bir organın resmine bakmak, o avret organa bakmak gibi değildir. Bir kadının bir erkekte ya da bir erkeğin bir kadında görmesi Allah tarafından yasaklanan organlar avret organlardır. Fakat bunların resim haline getirilmiş şekli o ölçüde bir haram değildir ama sakıncası yoktur da diyemeyiz.” (Faruk Başer) gibi açıklamalara bakıldığında günümüzdeki yorumlarda da bu görüntülerin asıllarından farklı olduğu söylenmektedir.

İbn Abidin, acaba şehvetle nakşedilen bir resme, bir surete bakmak harâm mıdır? Bunun hükmünü görmedim. dediğine göre bu konuda kitaptan ve sünnetten bir şey bulamadım demek istemiş olabilir.

Halis Ece Câriye ve Câriye’nin Avreti başlıklı yazısında Hususiyle câriyenin avret yeri mevzuunda, sınırları tâyin eden sarih bir nass yoktur. Kitap’ta ve Sünnet’te bu husus belirtilmemiştir. şeklinde bir açıklama yaparak şu fetvayı aktarmıştır:

Kişi, kendi câriyesiyle istifraş edebilir, onu yatak hizmetlerinde nikâhsız olarak kullanabilir. Başkalarının câriyeleri de, mahrem (nikâhları kendilerine haram olan, birinci derecede yakın akrabalar) olan kadınlar gibidir.

Erkekler, mahrem kadınların bakabilecekleri zînet yerleri gibi,başkalarının câriyelerinin zînet yerlerine de bakabilir ve dokunabilirler. Ama mahrem kadınlarında olduğu gibi göbekle diz kapağı arasına bakamaz ve dokunamazlar. Bu mevzuda delil, yukarıda kısaca zikrettiğimiz şu hâdisedir:

Hazret-i Ömer (r.a.), örtülü bir câriye görmüş, çubukla örtüsüne dokunup: “Şu başörtünü at, ey kokmuş kadın! Hür kadınlara mı benzemek istiyorsun?” demiş. Bu da câriyenin başına, saçına, kulağına… bakmanın helâl olduğunu gösterir.

Yine Hz. Ömer (r.a.) satılmakta olan bir câriyenin yanına geldi, eliyle kadının göğsüne vurdu ve: “Haydi, alın!” dedi. Eğer câriyenin göğsü haram olsaydı, elbette Hz. Ömer (r.a.) ona dokunmazdı. Kaldı ki insanlar, câriyenin alım-satımı esnâsında kadının derisinin yumuşaklık ve sertliğini öğrenmek isterler. Çünkü buna göre kadının fiyatı değişir. Bundan dolayı câriyenin avreti de diğer mahrem (evlenmesi haram olan) kadınların avreti gibi sayılmıştır. Binaenaleyh bunlarla yalnız başına bulunmak, beraber yola gitmek câizdir. Hem bakıp hem dokunduğu zaman şehvetinin uyanacağından korkan kimse, yalnız bakmakla yetinir. Fakat satın almak istediği câriyeye istek (şehvet) duysa da, yine bakabilir; hatta İmam Ebû Hanife’ye (rh.) göre (şehvetle) dokunabilir de.” [İmam Kasânî, Bedâyiu’s-Sanâyi fî Tertîbi’ş-Şerâyi’, c. 6, s. 2956]

Halis Ece’nin verdiği bilgilere bakılırsa gözleri harama bakmaktan sakınma ve zinaya yaklaşmama konusunda hür kadınlar ve cariyeler konusunda fark olduğu anlaşılmaktadır. İnsanın aslı değil misali olduğu söylenen fotoğrafların farkı konusunda da açıklamalar ve yorumlar bulunmaktadır.

Selam Aleyküm,
Ben akedemisyen olmak istiyorum ama bu husus hakında aklıma takılan bir takım sorularım var. Öncelikle mesai saatleri hakkında eğer mesaiye sabah 1 saat geç giitiğimizi varsayarsak mesai bitiminde 1 saat geç çıkarak bunu telafi edebilirmiyiz veya bu saatin yani devletin verdiği saatlik ücreti yine devletin (Lösev-Diyanet vs.) kurumlarına bağışlasak yetermi.
Birde dini açıdan akedemisyen olmanın hükmü nedir.

Merhabalar abim var,21 yaşında abim neredeyse 3 yıldır belki de daha fazla musallata uğradı.. Gitmediğimiz hoca , gitmediğimiz medyumcu kalmadı -ki hatta çanımızı o kadar çok yakmıştı ki babam polise bile vermeyi düşündü çünkü ettiği tehditlerin ve hem bize hem de Allah’a karşı ettiği tehditlerin haddi hesabı yok.. Bu son öğrendiğimiz bilgiye göre tabiki ne kadar doğru bilemeyiz ama bi Ermeni cini tarafından musallata uğramış. Birsürü hocalara ve hatta başka bir şehirdeki hocalarla sürekli iletişim haline girdiğimizi söyleyebilirim. Her gittiğimiz yerde hep bi muska bi dualı su vs verdiler. Şu son gittiğimiz hoca da bi muska verdi takmıyor ama yastığının altına koyuyoruz.. Lafı çok fazla uzatmak istemiyorum lütfen yardım edin 🙏🙏 durduk yere saçma sapan laflar edip evi dağıtıyor nerede bi dinle alakalı bişey görse veya duysa küfürler şiddet hakaretlerde bulunuyor..

Acaba Ramazan ayında evde tek başına hatim indirirken cüzleri sırayla mı okumamız gerekir yoksa önce 2. cüzü bitirip sonra 1’i okuyabilir miyiz?

Merhaba Tuba, sırasıyla okumanın her hangi bir zorunluluğu yoktur. İstediğinizden başlayabilir ve hatminizi yapabilirsiniz. Anlamadığınız bir yer, merak ettiğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın, Allah Teala’ya emanet olun…

Selamın aleyküm hocam ben 16 yaşındayım yaklaşık 2 sene önce annemle babam ayrıldı ama devletçe boşanma olmadığı için hep oturduğumuz evde kalıyoruz ve babam beni sürekli arayıp evden kovmakla tehtid ediyor sürekli küfürler ediyor küçükken de yani ayrılmadan öncede bizi sürekli annemden kıskanır yanına yaklaştırmazdı sarıldıgımızda kolumuzdan tutup iterdi evimizde hep bir huzursuzluk vardı ve bu son yaptıgına katlanamıyorum babamı hayatımdan silebilir miyim böyle babam olcagına hiç olmasın daha iyi diyorum ama çevremdekiler sürekli her ne kadar kötü olursa olsun baban diyorlar meyhanede bile olsa gidip almak zorundasın diyorlar napmalıyım

Hocam öncelikle selamün aleyküm benim size sorum şu ben elhamdülillah müslümanım ama kafamı kurcalayan bir soru var şimdi Allah herşeyi yaratandır tamam onda hemfikiriz cenneti cehennemi örnek vereceğim Allah herşeyi bilir senin dün ne yaptığını da bilir seneler sonra ne yapacağını da madem bu böyleyse Allah neden şart koşuyor sonunu bildiği birşey için hani kulum bak sen şunları şunları yaparsan cennetime alırım şunları şunları yaparsan da azap ederim cehennemime alırım sonu bilen bir zat neden böyle birşey yapar hocam

Sahura kalktım ama niyetlenmedim ben sozlu olarak niyetlenmem hic. Sabah uykudayken dilim ve bogazim kötü oldu dilim şişmiş gibi yutkunmakta zorlandim aklim yerindeydi ama uyku sersemi dayanamayinca su ictim bir iki bardak ama yine gecmedi sonra midem zorlamaya ve yanmaya basladi ve kasitli olarak kustum oyle biraz rahatladim suan hala ağzım ve boğazım yanıyor kefaret gerekir mi normalde keyfi olarak oruc bozmam hanefi mezhebiyim

Hocam selamün aleyküm öncelikle benim size sorum şu Allah herşeyi bilir şüphesiz ki bunda hemfikiriz ama madem ki Allah herşeyi biliyor neden kainatı yani kısaca biz insanları yarattı tamam bizi yaratmasında ki sebep bizim kulluk etmemiz ona ama Allah kimin cennete veya kimin cehenneme gideceğini daha bizi yaratmadan önce biliyor yani benim nereye gideceğimi ahirette bildiği halde neden bizi test eder hani şunu yaparsan cennetime alırım şunu yaparsan cehennemime teşekkürler hocam.

Merhaba Yusuf, Allah Teâlâ bir kudsi hadiste şöyle buyurmaktadır: “Ben gizli bir hazine idim, bilinmek istedim ve bilinmeyi sevdim” Yüce Allah her şeyi kendisine kulluk etsin diye yaratmıştır. İnsanı da dünyaya imtihan için göndermiştir. Bu hususta bize düşen emre itaat etmek ve kendimize düşüne kulluğu en iyi şekilde yerine getirmek. Bunun dışında ki şeyleri sorgulamak işimiz olmadığı gibi haddimiz de değildir. Her şeyin en iyisi Allah Teâlâ bilir. Anlamadığınız bir yer, merak ettiğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın, Allah Teala’ya emanet olun.

Selamun Aleykum Değerli Hocam, ben dinimizi tam anlamıyla öğrenmeye yaşamaya birkaç senedir başladım. Evli ve bir çocuk babasıyım. Düğündeki altın birikimlerini (yaklaşık 300gram) bozdum ve bilmediğim helal sandığın için halkbankin altın hesabına yatırdım ve bana 90 bin lira karşılığında 324 gram altın aldım.Daha sonra da 24 bin lira biriktirip 140 gram altın aldım. Araştırdığımda benim sarf akdine uymadığı için paramin caiz olmadığı kanısına vardım. BAKARA Süresinde Allahu Tealanın buyurduğu gibi faiz yerseniz tevbe edin ve anapara sizindir ayetinden hareketle burda anaparanı nasıl hesaplayacağım?
1)Anaparam altın almak istediğim için altın gramı midir yoksa para mıdır?
2)Önce 324 gram ve daha sonraki alışverişteki 140 gram toplamı benim anaparam mi sayılır?(Yanı toplam 464 gram altın)Çünkü altını değer kazanabileceği için bilmeden böyle bir hesaba yatırdım niyetim ve zannettigim altın aldığımdı
Allah rızası için aydınlatırmısınız Hocam

Kuran-ı Kerim’de bazı konularda detaylar yer alsa da borçlar ve şirketler hukuku ile ilgili olarak genel prensip düzeyinde kuralların yer almasını nasıl anlamalıyız? Yani neden detaylandırma burada artmıştır? Hikmeti nedir?

Gece sakız çiğnerken uyuya kaldık sabah kalktığında sakız hala ağzında olsa orucu bozar mı

Merhaba Feyza, orucu bozar. Hatta bazı alimler kefaret bile yapması gerektiğini söylemiştir. Sonuç olarak 1 gün kaza tutmalısınız. şüpheden kaçınmak ve daha takvalı olmak için 60 gün peş peşe kefaret tutabilirsiniz. Anlamadığınız bir yer, merak ettiğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın, Allah Teala’ya emanet olun.

Selamunaleykum Saygıdeğer Hocam, aydınlatırsanız çok mutlu olacağım. Bakara Suresi 179.ayette Allahu Teala;
“Eğer tevbe ederseniz, artık sermayeleriniz(anaparanız) sizindir. (Böylece) Ne zulmetmiş olursunuz, ne zulme uğratılmış olursunuz.” buyuruyor.
Hocam ben caiz olmayan bir bankada altın hesabı açtım 300 gram altın aldım. Altın yükseldi benim 300 gramının tl değeri arttı dolayısıyla. Ben de bu 300 gramı tl ye dönüştürüp çektim.Daha sonra bir faiz işlemi yaptığımı yazılarınızdan okudum.Simdi benim anaparam başlangıçta paramla aldığım 300 gram ise ben faizli kısmı elimden çıkartmak istediğimde neye gore hesaplayacağım. 300 gramlık altınımı hangi günkü altın kuruna göre hesaplamalıyım. Çünkü gramım yine gram olarak aynı ama elimde daha fazla tl olmuş oldu.Simdiden Allah razı olsun.

Hocam ne olur yardım edin ben şafi mehsebindeydim evliyim eşim abdestimi bozuyordu ve rahatsız oluyordum hanifi meshebine geçtim huzurluyum fakat şimdide namaza başladım çok fazla kaza namazım var ve hanifi mezhebine göre kılmak aşırı yoruyor gücüm kalmıyor ben şafi iken farz ve üzerine kazasını kılıyodum şimdi ise olmuyormuş böyle ben ne yapıcam hocam çok zor durumdayım

Merhaba, Şafi mezhebinde kalmanızı tavsiye ederiz. Çünkü, Hanefi mezhebinde ibadet yapmak için bütün kuralları Öğrenmezniz lazım. Bilmediğiniz bir kural sizin bütün ibadetlerinizi boşa çıkarır. Bununla beraber halkın zannettiğinin aksine Şafi mezhebi Hanefi mezhebinden daha kolaydır. Anlamadığınız bir yer, merak ettiğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın, Allah Teala’ya emanet olun.

MERHABA HOCAM BEN POLİS OLMAK İSTİYORUM AMA ÜLKEMİZİN ALLAHIN HÜKÜMLERİ DISINDA YÖNETİLDİĞİ İÇİN TAĞUT OLDUĞUNU SÖYLÜYORLAR BENDE BİRAZ ARAŞTIRDIM VE KURANDAKİ AYETLER AÇIK VE NET BUNU BANA AÇIKLARMISINIZ YANİ BENİM BU DEVLETTE POLİS OLMAMIM HÜKMÜ NEDİR ?(LÜTFEN TARAFSIZ CEVAP VERİN AHİRETİM YANMASIN)

Merhaba. çok çaresizim. İnşallah cevap verirsiniz. 😔
Ben musturbasyondan kurtulamıyorum. Bu mübarak ramazan ayında bu günaha gene girmek istemezdim ama girdim. Şöyle ki hayallarim beni rahat bırakmıyor. Ben sosyal medya kullanmıyorum film/dizi izlemiyorum. Yani bu günaha sürekleyen yollardan da uzak durmaya çalışıyorum. Ama olmuyor. Bu sefer de hayallar düşünceler beni rahat bırakmıyor. Ders çalışmam lazım ama şehvetimden dolayı odaklanamıyorum. Rahatlama ihtiyacı duyyuyorum. Bu mastürbasyonu cok küçükken keşvettim.. Gerçekten bırakamıyorum. Suan 18 yaşındayım. Çok iradesiz ve özgüvensiz bi insanım. Kendime inancım kalmadı. Allaha karşı samimi değilim olamıyorumda. Samimi olan ben gibi yapmazdı. Artık günahımdan yeteri kadar pişmanlık duyamıyorum. Bu günah içinde sürüklenip gidiyorum. Üstelik hemen gusül alamadıgım iicn namazlarımıda eksik kılıyorum…Hiçbir şekilde düzelmiyecekmişim ve Allah ın rızasını kazanamadan bu dünyadan göçecekmişim gibi hissediyorum. Allah tan hayırlı bir eş istiyorum. Şuan evlenmem imkânsız. 🙁🙁🙁 Ne yapıcağım bilmiyorum 😕

Merhaba Tuğçe, istimda yani mastürbasyondan kurtulmanın tek yolu “dini uğraş”tır. Kendinize program çizmeli ve günün her vaktinde neler yapacağınızı belirlemelisiniz. Böyle böyle, her zamanınızı verimli bir şekilde geçirmelisiniz. Bu şekilde günlük programa uyduğunuz taktirde aklınızı meşgul ettiğiniz için şehvet arzusu gelmeyecektir. Eğer gelirse başta biraz kendinizi zorlamalısınız. O kadar yüksek bir şekilde şehvet arzusu geldiğinde eğer bir iki kere karşı koyarsanız vücudunuz buna alışır ve bu illetten kurtulmuş olursunuz.
Günlük meşguliyet arasında en önemlisi Allah’ı zikirdir. Her saniye içinizden Allah diyerek zikretmelisiniz. Bu anlamda erkeklere sürekli elinde tesbih taşımalarını tavsiye ederim. Bu tesbih sayesinde her an zikir halinde olunabiliyor. Fakat erkeklerde elde tesbih taşıma abes olmadığı gibi kadınlarda bunun tam tersidir. Böyle bir durumda zikirmatik kullanabilirsiniz veya size Allah’ı hatırlatan her hangi bir şey bulmalısınız.
Zikir meselesini hallettikten sonra günlük bir cüz okumayı kendinize adet haline getirebilirsiniz. Daha da iyisi günü beşe filan bölerek aralıklarla iki cüz okuyabilirsiniz. Son olarak tavsiyem, günlük vakit namazlarınızı yavaş bir şekilde kılabilir, zammı sureleri uzatabilir ve namaz bitiminde ayriyeten kaza namazları kılabilir.
Sonuç olarak her vaktinizi verimli geçirirseniz eğer bu illete takılmazsınız. Kendinize günlük hedefler belirlemeli, yeni alışkanlıklar edinmeli ve her gün neler yaptığınızı not etmelisiniz. Çünkü insan boş olursa onun uğraşı şeytan olur, vesselam. Anlamadığınız bir yer, merak ettiğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın, Allah Teala’ya emanet olun.

Selamun Aleykum Hocam, çok huzursuz bir duruma düştüm Hocam Allah rızası icin aydınlatırsanız çok sevinirim ben evlendim ve ev almak için altınlarımı güvenli olsun diye bozdurup altın hesabına yatırdım. 70 binliraya 300 gram altın almış oldum hesabına.Sonra bunun caiz olmadığını öğrendim. Altını fiziki veren banka değilmiş kabz gerçekleşmemiş. Şimdi ben bu 300 gramı çektim ama tl bazında artmiş oldu. Gram yine aynı gram ben faize mi girmiş öldüm bilmiyordum, eğer ben bunun faizinden kurtulmak istesem anaparam 300 gram mi sayılır çünkü ben dugun altınlarımı bozmuştum altın olduğu için degerlendi, yoksa baştaki para mi sadece helal ben bunu nasıl hesaplayacağım?Anaparam 300 gramsa hangi günkü kura göre hesaplayacağım?Allah rızası için yardim edin Hocam

Merhaba Hidayet, tövbe edip bir fakire bir miktar sadaka vermelisiniz. Anlamadığınız bir yer, merak ettiğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın, Allah Teala’ya emanet olun.

Hocam bir miktar sadaka verdikten sonra geri kalan 300 gramın türk lirasına en son bozdurdugum şeklindeki haliyle harcayabilir miyim?Yanlış anlamadıysam benim bankada değerlenenen altın hesabımin tl ye dönüşmüş halini kullanabilirim değil mi?

Merhaba Hidayet, aradaki farkı evinizin mutfak ihtiyacı için kullanmamalısınız. Anlamadığınız bir yer, merak ettiğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın, Allah Teala’ya emanet olun.

lisede arkadaşımın biri erkek arkadaşınla size imam nikahı kıyalım dedi. bende işte içimden onayladım. hani kıyılsın istedim yani. cahillik işte. bilmiyordum ciddi bir iş olduğunu. ama onlar işin şakasındaydı. etrafta başka arkadaşlar da vardı. sordu işte kabul ediyor musun falan. evet dedik. sonra erkek arkadaşım gülerek şimdi seni boşuyorum boşol falan dedi. çok korkuyorum bu nikah gerçek oluyor mu? Hanefi mezhebindeyim.

Merhaba Ayça, imam nikahını onaylamak sizi evli kılmaz. Dini nikahın olması için gerekli dualar ve şartlar vardır. Bu duaların ve şartların yerine getirilmediği bir mizah, iki ikiyi karı koca yapmaz. Anlamadığınız bir yer, merak ettiğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın, Allah Teala’ya emanet olun.

Selamün aleyküm bı sorum olucaktida kredi ile iş kurunca maaşımız kazandığımız para haram mı olur ve ömür boyu harammi yemiş oluruz

Merhaba Yusuf, kredi ile yapılan işin sermayesi haram olur. Yapılan iş helalse işçiye verilen maaşta sıkıntı yoktur. Anlamadığınız bir yer, merak ettiğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın, Allah Teala’ya emanet olun.

Selamun aleyküm hocam merheba, hayırlı günler, bir sorum olacaktı içim içimi yiyor kaç gündür.
Şimdi hocam; ben sünniyim kız arakadaşım alevi idi, yaklaşık 5 sene önce ailelerimizin haberi olmadan dini nikah kıydık, resmi nikah olmadan dini nikah kıymanın yasak olduğunu biliyordum. Fakat çalıştığım yerden Caferi bir kadın arkadaşın tanıdığı hoca varmış, resmi nikah olmadan; hoca dini nikah yaptı bizi. Hoca ise 2 tane ve bizim tanımadığımız şahit getirdi nikah kıydı, velhasıl kelam biz daha sonra ayrıldık, ve ben başkası ile evliyim? Nasıl tövbe edeyim nasıl kurtulayım bu işten bana yol yordam gösterin hocam lütfen, bu durumu ne eşime ne aileme anlatabildim, Allaha emanet olun

Hocam merhaba sorum şu;
orucluyken farkında olmadan bosaldım ama cok değil 1 2 damla birsey ama kendi isteğimle değil hiçbir sey yapmadım bir an lavaboya gittigimde fark ettim.orucum bozulurmu ve cunub sayılırmıyım (bosalmanın orucu bozdugunu biliyorum ve 1 2 damla gibi az birsey oldu farkında olmadan )

Merhaba Ahmed, eğer gelen su şehvet dışı geldiyse o meni değildir zaten. Eğer şehvetle geldiyse istemsizce bir şey düşünmüş veya dokunma ile şehvet uyandırmışsınız demektir. Anlamadığınız bir yer, merak ettiğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın, Allah Teala’ya emanet olun.

tamam sagolun hocam yani orucum bozulmadı ve cünub değilim gusul almaya gerek yok ?namaz kılabilirmiyim

Merhaba Ahmed, genellikle ani hareketler, ağırlık kaldırma, lavabo öncesi veya sonrası meni dışında sular gelir. Sizde de gelen su böyle olsa gerek ki böyle bir durumda kişi cünüp olmaz. Anlamadığınız bir yer, merak ettiğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın, Allah Teala’ya emanet olun.

Mrb hocam ben cok kotu durumdayim piskolojik cokuntu yasiyorum. 😭Ben esim 20 seneyi gecti kaybettim. Yasim kucuktu. 17 beni dini nikahla verdiler. Esim cinsel sorunu vardi. Bir ay kalmadim sevemedim aylemin yanina gittim. Sonra twkrar evlendirildim. 10 sene kaldim. Uvey cocuklar nedeniyle. Biraktim baskasina gittim. Onlada nikahlandik. Annem birakmadi ordanda aldi..benim durumum nedir. Beni hic nikahen bosamadilarsa gunahami girdim😭 ben nasil bos ola bilirim. Ilk evlendigim sonrakiler. Tekrar evlenme durumu olamazmi baskasiyla..vijdanen kotuyum. Onlarin bosadiginida bilmiyorum. Lutfen yol gosterin.

Merhaba 22 yaşında bir bayanım 2 sorum olacaktı
Ben kendimi bildim bileli çocukluktan beri ders çalışırken stresli ortama girdiğimde yer mekan farketmeksizin bacak bacak üstüne atıp istemsizce kasılıyorum küçükken bir kaç doktara götürdüler düzelmedi büyüdükçe bunun mastürbasyon olduğunu öğrendim.Sun bunu yazarken bile kasılma halindeyim engel olmaya çalışıyorum ama çoğunlukla engel olamıyorum özellikle bir işe odaklanırken böyle oluyor bazen elim avret yerine gidiyor hemen geri çekiyorum ramazan ayındada böyle oluyor bu hareket bir süre sonra kasılarak meni geliyor engellemeye çalışıyorum ama olmuyor durum orucu bozarmi diye araştırırken bile bacak bacak üstüne atıp kasılma hali oluyor bugün iş yerindeyken gene böyle oldu ve meni mi mezimi olduğunu anlayamadım ince bir sıvı geldi orucum bozulmusmudur ne yapmam gerekli sürekli vesvelerle boğuşuyorum kendi kendime senin elinde yapma yaparsan orucun gider diyorum ama tekrar kendimi kasılırkeb buluyorum Allah rızası için bana bir yol gösterin
İkinci olarak
oruç tutarken abdest aldıktan sonra sürekli peçeteye tukuruyorum boğazındakinseriblik orucu bozuyormus gibi hissediyorum ve sürekli tukurnejten boğazlarım kuruyor bu orucumu zedeler mi?

Merhaba Kader, 1. sorunun cevabı: menide olsa mezide olsa oruç bozulmaz. 2. Sorunun cevabı: abdest aldıktan sonra ağızda arta kalan suyu yutmak orucu bozmaz. Anlamadığınız bir yer, merak ettiğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın, Allah Teala’ya emanet olun.

Hocam hayırlı sahurlar ben şuan kuran okuyorum hatim etmek üzereyim. Eşimin içki sorunu var ben hatmimi onun bu içki illetinden tamamen kurtulup imanlı, abdestli, namazlı mülayim bir eş ve baba olması için ona bağışlasam olurmu.

Merhaba Gül, okuduğunuz hatmi şerifi böylesine güzel bir amaç için Allah’a niyazda bulunarak bağışlayabilirsiniz. Rabbim eşinizin en kısa zamanda bu illetten kurtulmasını nasip etsin. Amin. Anlamadığınız bir yer, merak ettiğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın, Allah Teala’ya emanet olun.

Selamün aleyküm hocam. Ben Abdurrahman. Hanefî mezhebindenim.
Hocam Allah’a sonsuz şükürler olsun namazlarımı sırf Allah’ımın rızalığını kazanmak için kılıyorum dur inşallah. Kılarken bambaşka bir aleme ışınlanıyorum adeta. Benzetmek hata olmasın, sanki dünyanın en lezzetli yemeğini yiyormuş gibi, ağzımda öyle tatlar hissediyorum. O an hiç bitsin istemiyorum. Farkında olmadan namazlarımda çook uzuyor. Kıyamdan, rüku dan, secdeden ayrılamıyor um.
Fıkhen yanlış bir şey yapmamak için şunları sormak istemiştim.
Secdede, subhane Rabbiyel ala ile birlikte başka dualarda edebilir miyim? Hangileri?

Tahiyyatta, salevatlar ve Rabbenâlar dan, başkaca dualar edebilirmiyim? Örneğin seyyidu’l-istiğfar duasını ve ismini bilmiyorum ama aşağıdaki şu duayı edebilir miyim?
Bunun ölçüsü nedir? Yani örneğin tahiyyatta Kuran’dan ve hadis lerden istediğim duaları okuyabilirmiyim?

Allahümme innî eûzübike min azâbi’l-kabri ve min azâbi’n-nâri ve min fitneti’l-mahyâ ve’l-memâti ve min fitneti’l-mesîhi’d-Deccâl.

Cevabın için şimdiden Rabbim razı olsun

Merhaba Aburrahman, son duayı her namazın sonunda tahiyyat ve salli barikin arkasına okuyabilirsiniz. Secdede ise farz namazda secde tebihinden başka dua edilmez. Anlamadığınız bir yer, merak ettiğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın, Allah Teala’ya emanet olun.

İyi günler hocam.
Ben tesbih namazı nasıl kılınır bilmiyorum ama bugün kılmam gerek. Nasıl kılındığını bilmediğim için telefondan tesbih namazı videosu açıp. İzleyerek söylenenlere ve hareketlere göre namazı kılsam. Sizce doğru olur mu? Ve söylediğim gibi yapsam kabul olur mu?

Merhaba Melis, tesbih namazı kılmak için namazın nasıl kılındığını iyice öğrenmeniz gerekmektedir. Namaza durulduğu vakit dışarıdan hiç bir şey namaz kılana etki edemez. Örneğin, sesli bir şekilde kıraat yapan kişiyi birisi uyarsa ve yanlış okuyorsun dese, kişi de bu uyarı üzerine okumasını düzeltse namazı bozulur. Yani namazda iken bir yere bakamaz, dinleyemez ve hiç bir şeye cevap veremezsiniz. Dolayısıyla namaz içinde söylenenlere ve hareketlere göre kendiniz namazınızı kılamazsınız. Daha önceden her şeyi öğrenmeli dışarıya bağlı olmaksızın mustakil olarak namaz kılmalısınız. Anlamadığınız bir yer, merak ettiğiniz başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın, Allah Teala’ya emanet olun.

Hocam ben 4 yıl önce illegal bahis yani futbol iddia işi yapan birinin yanında maçları takip etmek için ücretli çalışıyordum. Kazandığım paranın bir kısmını altın yapıp kuyumcuya bıraktım ve üç yıl zekâtını verdim. Merak ettiğim bu yolla çalışarak kazandığım ve altın olarak bekletip zekâtını çıkarttığım malın zekatı verilir mi zekatı çıkar mı. Zekatı vererek günaha giriyor muyum

Selamın aleyküm hocam.Hocam ben yaklaşık 1 aydır namaz kılıyorum hocam ben bu 1 aylık süreçte dinden bir defa çıkıp geri girdim sonra ise bir yemin yuzunden tekrar dinden çıktım hocam ben şimdik tekrar tövbe etsem ve namaz kilmama devam etsem tovbem kabul olur mu (Hanefi mezhebi ) Hocam ettiğim yemin: eğer öyle dediysem Allah beni dinden çıkarsın dedim (Ama demiştim hocam )

Hayırlı günler hocam benim sorum kaza namazlarıyla alakalı benim 20 yıl kadar kaza borcum var bunları kılmaya çalışıyorum bunuda şu şekilde yapıyorum sizce doğrumudur mesela öğlen namazını kılacam normalde 4 rekat sünnet 4 rekat farz 2 rekat son sünnettir ben 4 rakat öğlen kazası 4 rekat farzı 2 rekat son sünnetini kılıyorum yani hem kazasını yapmış oluyorum sünnetide terketmiyorum ve kılınan sıraya uymaya çalışıyorum bu şekilde nasıl yanlışım varmıdır hocam

Selamin Aleyküm,

ben bankacilik mesleğini 6 aydır öğreniyorum. Daha 2 senem var. 2 seneden sonra bankacilik sektöründen faiz yüzünden çalışmak istemiyorum. Hocam kazandığım parayi gönül rahatliyla harciyamiyom çünkü haram diye değişik sayfalarda okudum. Napcagmi bilmiyom. Ne yapmam gerekiyo hocam? Mesleği 2 sene sonra bitirene kadar devam edebilirmiyim?

Hocam merhaba bu hayatta (en çok da son 3 aydır) ne istersem olmuyo ama gerçekten ne istersem tam tersi oluyo ve istedğim şeyin yolları tamamen tıkanoyo çok dua da ediyorum ama gerçekten bu durum çok zoruma gidiyor içim sızlıyo ben hiç kimeyse zararı olmayan tamamen kendimle alakalı şeyler istiyorjm asla olmuyo başklatı kötülük istiyo kolaylıkls oluyo hayata küstüm resmen

Hocam meraba bekar bi kızım ramazanda oruçluyken mastürbasyon yaptım ama sadece ıslandım meni gelmedi çamaşırım ıslandı ve orucum bozuldu diye yemek yedim ne yapmam gerek sadece kaza mı gerektirir lütfen cevap yazın

S.A hocam ben 16-17 yaşıma kadar çok küçükken önemsemeyerek tam olarak zina yapmadım kendime zarar verdirtmedim ama çoğu kez yaklaştım. Şimdi 22 yaşındayım bu beni perişan ediyor. Evlenmek istiyorum vicdanım rahat değil. Ne yapacağım.?

Ve Aleykum selam ve rahmetullahi ve berekatuhu Leyla, genç iken çoğu insan bilmeden günaha düşebiliyor. Bunun tek çözümü bir an önce düşülen hatanın farkına varıp tövbe etmek ve bir daha yapmamaya niyet edip gayret göstermektir.

Cehennem ile ilgili bir soru.Nolur hocam Allah rızası için gördüğünüzde yazarmısınız çok merak ediyorumdiyorki:

Selamun Aleykum hocam.Kişinin gerçeğini öğrendiğinde çok fazla üzüntü duyacağı bir konunun gerçeğini yani o kötü durumu ahirette öğrendiğinde,yani bu gerçek kötü olay ahirette ortaya çıktığında,cehennemde kaldığı süre boyunca bundan dolayı da acı çeker mi?Yani şöyle açıklayım,benim için hayati önem taşıyan bir konu var,evlendiğim kişi o konuda ömür boyu yalan söyleyerek kandırdı diyelim.Hesap günü o sevdiğim kişinin beni kandırdığını,ömrümün boşa geçtiğini öğrendim.Cehenneme gidersem cehennemde bunu bilmenin acısını da yaşar mıyım?

Dünyada ki hiç bir acı cehennemin en hafif acısına, hiç bir güzellik, zevk ve mutlulukta cennetin en ufak güzelliğine denk olamaz. Çünkü arada insanın aklını alamayacağı kadar farklar bulunmakta olup dünyadaki sıkıntı, keder, üzüntü, zevk vb. hepsinin boş olduğu yalnız Allah için yapılanların hatırlandığı anlaşılacaktır. Anlamadığınız bir yer veya sormak istediğiniz başka dini sorularınız varsa yorum yazarak sormaktan çekinmeyiniz.

Şuan düşündüğümde ahirette bunun gerçeğini öğrenirsem çok aşırı acı çekerim diye düşünüyorum.Ozaman oradada aynı şekilde düşünüyor olurum diye düşünüyorum?

Selamun Aleykum hocam bikaç şey kafama takıldı sorabilir miyim? 1)Kişi eşinden sonra cennete girmişse,kendisi henüz cennete gelmeden,kendisinden önce cennete giren eşini yada bi gılman seçme noktasında, eşinin kendisini bekleyip beklemediğini,hurilerle hiçbir münasebeti,duygusu(aşk,sevmek,şehvet gibi)olup olmadığını bilir mi?yada seçme anında her konuda herşeyin farkında olur mu bilir mi? 2)Dünyadaki her iki eş eninde sonunda cennete girmişse ve erkek hem hurilerle hem eşiyle birlikteyse eşinin dışındaki huriye hiçbir duygusu olurmu?(sevmek,aşk,şehvet duygusu gibi) 3)Cennetteki kişi dünya hayatını hatırlar mı?

Kuranda tam olarak bu sorularıma ayrı ayrı cevap olacak bir ayet hiç varmı?ve varsa atarmısınız?Eğer yoksada hadislerle bildiklerinizle ayrı ayrı cevaplayabilir misiniz?Yalnız cennette kıskançlık yoktur gibi genel cevaplamayın lütfen çünkü internette soruma bi cevap olmıycak bişekilde hep buna rastladım,gerçekten tam olarak bu sorularıma merak ettiklerime cevaplar verin Allah rızası için,benim için çok önemli özellikle önemle ilgilenirseniz çok minnettar olurum

Selamun aleyküm
Sizlere 2 tane sorum olacak.

1. Bahçede köpek beslemek günah mı ? ( Hem bekçilik amacıyla hem de ben köpek beslemek istediğim için 🐶 )
2. Evde ya da bahçede engelli köpek beslemek günah mı ?

Ve Aleyküm selam ve rahmetullahi ve berekatuhu, köpek beslemek günah değildir. Lakin, evde beslemek dinimizce uygun görülmemiştir. Bu sebeple köpek beslemek isteyen kişi evin dışında beslemesi gereklidir. Anlamadığınız bir yer veya sormak istediğiniz başka dini sorularınız varsa lütfen yorum yazarak sormaktan çekinmeyiniz.

Selamun aleyküm Ben bir ortaokulda öğretmenlik yapıyorum. Görev yaptığım okulumda öğrencilerim fotokopi ödev paralarını biz öğretmenler topluyoruz. (Her sınıf ve şubeden) farklı öğrencilerimden topladığım paralar arttı. Ve ben başka okula görevlendirildim geri veremedim sorum şu; onlar adına bir yardıma muhtaç birisine öğrencilerim adına sadaka verebilir miyim? Ya da nasıl bir yol izlemeliyim? Şimdiden çok teşekkür ederim

Ve Aleyküm selam ve rahmetullahi ve berekatuhu, o parayı geri vermeniz en doğru olandır. Eğer geri vermenizin imkanı yoksa paranın sahipleri adına hayır işleyebilirsiniz. Anlamadığınız bir yer veya sormak istediğiniz başka dini sorularınız varsa lütfen yorum yazarak sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın… Allah Teâlâ’ya emanet olun…

Selamun aleyküm.Hocam ben de her müslüman gibi faizin haram olduğunu biliyorum.Ve faiz yemek büyük günahlardan biridir.Benim internet üzerinden yatırım yapmayı düşündüğüm bir sistem var.Bu yatırım sistemin içinde faiz var.Yani mesela 1 dolar yatırırsam günde 2 dolar kesin olarak faiz verecekler.Normalde bu faizi almam büyük günah.Fakat internette bu konuyla ilgili şöyle bilgi buldum.Aktarıyorum: ‘Ecnebi ülkelerde, müslümanların, gayrimüslimlere ödünç verip, onlardan faiz almalarının caiz olduğu Mülteka’da yazılıdır. Mecmaül enhür ve Dürer’deki hadis-i şerifte, gayrimüslim ülkelerde, müslümanların kâfirlerden faiz almalarının caiz olduğu bildirilmiştir. Bundan başka zaruret dışında faiz her yerde her zaman haramdır. (Cevhere)
Peygamber efendimiz Hz. Muhammed’in(sav)’“Bizimle, bize karşı savaş halinde olan halk (dar’ul-harp ahalisi) arasında faizli işlem olmaz. Bir dirhem verip onlar*dan bin dirhem alabiliriz, onlardan alırız ama verme*yiz[3].” diye böyle bir hadisi varmış.

Benim yatırım sistemini kuranlar yani bana yatırdığım para kadar faiz verecek olanlar ecnebi.Bu iş illegal değil.Bu iş bitcoin madenciliği,bitcoin ticareti ve forex yatırımı.Bitcoin yatırımı sayesinde büyük karlar elde edilebiliyor.Yatırım yaptığım firma Avrupa’da,yani Türkiye’de değil.Benim bu yatırımdan elde edeceğim kazanç garanti.Ecnebiler bana faizi kendi gönül rızalarıyla verecekler.Herhangi bir taraf mağdur olmayacak.Ben bu şekilde faiz alırsam yine de günaha girer miyim?Hocam bu konu benim için çok önemli.Bu konuda beni aydınlatırsanız çok sevinirim.Hayırlı günler…

Ve Aleyküm selam ve rahmetullahi ve berekatuhu Serdar, faiz para satmaya denir. Para satmakta haramdır. Başka görüşlere itibar etmeyin. Konu ile ilgili olarak buraya tıklayarak İnternet’ten döviz alıp satmanın ve yatırım yapmanın caiz olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Anlamadığınız bir yer veya sormak istediğiniz başka dini sorularınız varsa lütfen yorum yazarak sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın… Allah Teâlâ’ya emanet olun…

Merhabalar, her eşyanın ve eşyaya bulaşan necislerin yıkama metodu bulunmaktadır. Kıyafetlere buluşan meni için çamaşır makinesine atılması en üç kere sıkılmalı bir şekilde yıkanması yeterli olacaktır. Anlamadığınız bir yer veya sormak istediğiniz başka dini sorularınız varsa lütfen yorum yazarak sormaktan çekinmeyiniz. Hayırla Kalın… Allah Teâlâ’ya emanet olun…

Merhaba, çamaşır makinelerinin sıkma özelliği bulunmaktadır. Sizin makinenizde bu özelliğin olup olmadığı hakkında araştırma / soruşturma yaparak öğrenebilirsiniz.

Üç kere atmanıza gerek yoktur. Çamaşır makineleri programlarına göre 1-2-3 vb. kere sıkabilirler. Daha fazla bilgi için bir beyaz eşya dükkanına gidebilir ve çamaşır makinelerinin sıkmaları hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bu makale size yardımcı oldu mu?

Aradığınız sorunun cevabını bu makalede bulamadıysanız, anlamadığınız bir yer veya sormak istediğiniz başka sorularınız varsa alttaki yorum bölümünden paylaşabilirsiniz. En kısa zamanda cevaplamaya çalışacağım. Eğer makaledeki bilgiler size yardımcı olduysa teşekkürlerinizi, duygu ve düşüncelerinizi paylaşarak destek olabilirsiniz.