Kategoriler

Din Nedir? Dinin Tanımı Kısaca

Din kelimesinin sözlük anlamı, itaat, tutulan yol, hüküm ve ceza anlamına gelir. Istılahta ise, Allah Teâlâ tarafından vaaz’ olunmuş ilahi bir kanundur.

Din nedir sorusu ezelden beri merak konusu olmuştur. İnsanlar dinin tanımı kısaca öğrenmek için uğraşmış ve din anlayışı nedir kavramı hakkında bilgi sahibi olmaya çalışmışlardır.

Tarifinden de anlaşılacağı üzere dinin yegane kurucusu Allah’tır. Allah’tan başka hiçbir kimsenin din kurmaya yetkisi olmadığı gibi, dini hükümleri kaldırmaya veya değiştirmeye de yetkisi yoktur.

Peygamberler dahi din koyamazlar, kendilerinden dine bir şey ilave edemezler. Onlar sadece Allah’tan aldıkları dini hükümleri insanlara tebliğ etmekle yükümlüdürler.

Din Nedir Kısaca Tanımı

Din nedir tanımı ile ilgili bilgi sahibi olmak isteyenler için kısaca din ve din anlayışı nedir açıklayalım inşallah. Din, insanlara hidayet yollarını, yaratılışlarında ki gaye ve hedefi gösterir; Allah’a nasıl ibadet edileceğini bildirir. Bu suretle din, insanların dünya hayatını düzenli bir şekilde geçirmelerini sağladığı gibi, ahiret hayatını da onların mutlu olmalarına vesile olur.

Din, insanın özünde bulunan fitrî bir duygudur. İlk insanlardan tutun da bugünkü teknolojik gelişimleri gerçekleştiren insanlara varıncaya kadar, tarih boyunca hiçbir devirde din duygusunu taşımayan bir topluluğa rastlanmamıştır. Bu duygu çeşitli faktörlerin etkisiyle, zaman zaman körelmiş olsa da hiç bir zaman sönmemiştir.

Anlamadığınız bir yer veya sormak istediğiniz başka dini sorular varsa buraya tıklayarak nasıl sorabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Son Güncelleme Tarihi

Bu makale size yardımcı oldu mu?

Aradığınız sorunun cevabını burada bulamadıysanız veya sormak istediğiniz başka sorularınız varsa alttaki yorum bölümünden paylaşabilirsiniz. En kısa zamanda cevaplamaya çalışacağız. Eğer makaledeki bilgiler size yardımcı olduysa teşekkürlerinizi, duygu ve düşüncelerinizi paylaşarak destek olabilirsiniz.