Kategoriler

Allaha İman ve İslam Akaidindeki Yeri Kısaca

İnsan, ruh ve bedenden oluşan bir varlıktır. Bedenin gıdaya ihtiyacı olduğu gibi, ruhun da gıdaya ihtiyacı vardır. Nasıl ki beden belirli oranda gıda almak zorunda ise aynı şekilde ruh da sağlam ve şüpheden arınmış bir inanca sahip olmak zorundadır. Zira ruh, ancak sağlam ve süpheden arınmış bir imana sahip olmakla mütmain olur, huzura erer.

Kalpler ancak Allah’ı anmakla huzura kavuşur”

Ayet-i kerimesi bu hususa delildir. İman insanı itaate ve ibadete götürür. Samimi ve sağlam bir inanç, insanı yalnızlıktan kurtarır ve yüce Allah ile beraber olmasını sağlar. Bu da onun cennete girmesine vesile olur. İmanın bu faydası bile insan için yeter de artar.

Zira Allah’ın varlığına ve birliğine iman eden bir kimse, her türlü çabayı gösterir, gereken önlemleri alır ve ümitle neticesini bekler. Sonuç istenildiği gibi çıkmazsa bile isyan etmez, sabırla tahammül eder, bu durumun kendisi için hayırlı olduğunu düşünür.

Oysa ki sağlam bir imana sahip olmayan kimse, sabırlı davranamaz, zorluklara karşı göğüs germez, çareyi başka şeylerde arar, yanlış yollara başvurur. Bu durum onu çıkmaza sokar, artık nefsi ile baş başa kalır.

Son Güncelleme Tarihi

Bu makale size yardımcı oldu mu?

Aradığınız sorunun cevabını bu makalede bulamadıysanız, anlamadığınız bir yer veya sormak istediğiniz başka sorularınız varsa alttaki yorum bölümünden paylaşabilirsiniz. En kısa zamanda cevaplamaya çalışacağım. Eğer makaledeki bilgiler size yardımcı olduysa teşekkürlerinizi, duygu ve düşüncelerinizi paylaşarak destek olabilirsiniz.