Kategoriler

Allah İçin Sevmek Vaaz

Bu yazımızda muhabbetten, gerçek sevgiden yani Allah için sevmekten bahsedeceğiz. Muhabbet kelimesinin türkçe karşılığı sevgidir. Muhabbetin bir şeye karşı kalpte oluşan meyil ve yönelmeye denir. Aşk ise bunun daha ileri mertebesidir.

Allah’ta sevdiğ kullarına muhabbet duyabilir ama bu hiç bir zaman aşka dönüşmez. Çünkü aşık olmak insani bir özelliktir. Kişi bir şeye muhabbeti arttıktan sonra bunun ilerisine aşk denir.

Sonuç itibariyle kulun rabbini sevmesine de, Allah’ın kulunu sevmesine muhabbet denir. Sadece insanlarda muhabbet ileri safhaya geçerse aşka dönüşür.

Fakat şöyle bir hakikatte vardır ki yeryüzünde yaşayan tüm canlıların içindeki sevgi, tek bir insanda toplansa, o da bu sevgiyi Allah’a yöneltse yinede hakiki manada rabbini sevemez. Çünkü Allah Teala her zaman daha fazlasına layıktır.

Şimdi gelelim meselemize hakiki sevgi nedir? Hakiki sevgi gerçek var olanı sevmektir. Bununla beraber gerçek var olan için sevmektir.

Buradan anlaşıldığı gibi Allah’ın dışında başka şeylerde sevilmeye layıktır. Bu sırf O’nun için olursa böyledir. Allah’ın yarattıklarında bazıları vardır ki sevgiye layıktır ve şayandır ki Efendimiz ﷺ gibi.

Allah Teala Peygamber Efendimizi sevilmesi için yaratmıştır ve bizde onu sevmeliyiz. Fakat Allah için sevmeliyiz.

İşte sevgi ancak böyle Allah için olursa ancak hakiki olur.

Konu ile ilgili bir fıkra şöyledir: Bir maymun yavrusunu canım cicim diye seviyormuş. Bunu görenler acaba bu maymun yavrunu ne kadar seviyor diye merak etmiş ve bir deney yapmaya karar vermişler.

Maymunu bir yerin üzerinde koymuşlar ve alttan ısı vermeye başlamaışlar. Maymun ise ayakları hafif ısınmaya başlayınca yavrus yere koymuş ve ayakları yanmasın diye üzerine çıkmış.

İşte Allah için yapılmayan sevginin sonucu budur.

Allah’ın sevdikleri ancak Allah için sevilir. Allah’ın sevmediği şeyler Allah için sevilemez. Peygamber efendimiz ﷺ şöyle buyuruyor:

İman etmedikçe cennete giremezsiniz. Birbirinizi sevmedikçe de iman etmiş olamazsınız.

(hadisi şerif)

Mümin, mümine üç günden fazla küs kalamaz. Akrabaysa bu hiç olmaz.

Anlamadığınız bir yer veya sormak istediğiniz başka dini sorular varsa buraya tıklayarak nasıl sorabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Son Güncelleme Tarihi

Bu makale size yardımcı oldu mu?

Aradığınız sorunun cevabını burada bulamadıysanız veya sormak istediğiniz başka sorularınız varsa alttaki yorum bölümünden paylaşabilirsiniz. En kısa zamanda cevaplamaya çalışacağız. Eğer makaledeki bilgiler size yardımcı olduysa teşekkürlerinizi, duygu ve düşüncelerinizi paylaşarak destek olabilirsiniz.