Kategoriler

Allah Dostu Ne Demek? Veli Kul Ne Demek?

Allah dostu ne demek? İmam Gazali (r.a) şöyle cevap vermiştir: Her halinde sünnete uyan Allah dostudur. Peki veli kul kimdir? Veli hak adamıdır. Allah yolundaki her adımının temel ölçüsü, bütün hal ve hareketlerini hak terazisinde ölçmektir. Hak, Allah’ın sevdiği ve razı olduğu şeydir.

Hakkı öğrenmenin tek yolu Kuran’ın ayetleri ve Hz. Peygamber’in ﷺ sünnetidir. Kur’an ve sünnetten güzel notu almayan her şey boştur, faydasızdır, zararlıdır.

Hak adamının en faziletli ameli Allah için sevmek ve Allah için buğzetmektir. Bir şahsı ve şeyi Allah Teala’nın sevdiğinden daha fazla sevmeye ve övmeye çalışmak hak olmadığı gibi, Onun yücelttiğini küçük düşürmek de zulümdür. Birisi ifrat diğeri tefrittir. Her ikisi de haramdır.

Allah dostu ne demek sorusunun bir diğer cevabı ehlullahtır.. Ehlullah, Allah Teala’nın şahitleridir. Onları gören Allah’ı hatırlar. Meclislerinde oturan samimi kullar ilahi kokular koklar. Gerçekten tanımaya ve sevilmeye layıktır onlar.

Zira bir kulu alemlerin sahibi sevmiş ise o kimse sevimlidir ve sevilmeye layıktır. Kalbinde zerre kadar imanı olan herkes için Allah ve Rasulünün sevdiği, aynı zamanda sevmeyi emrettiği salihleri sevip onlara kıymet vermesi, sohbetlerine girmesi ve hürmet göstermesi gerekir.

Bu konuda önümüze iki mesele çıkıyor:

Birincisi: Kimlerin Allahın dostu olduğunun bilinmesi.

İkincisi: Şirke düşmeden velilere nasıl hürtmet gösterilip istifade edileceği meselesidir.

Şimdi bunları kısaca inceleyelim.

Allah Dostu Ne Demek?

Bu soru her zaman sorulur. Doğrusu çok nazik bir meseledir. Nazik olduğu kadar önemlidir de.

Çünkü Allah dostu, bir yönüyle herkes gibi insandır. Öte yandan apayrı bir kimliğe, yetkiye ve sevgiye sahiptir.

Veli, alemlerin sahibi Yücel Allah’ın dostudur. Dolayısıyla Allah’ın dostu olan bir kimse, her mümin için büyük önem taşır. Zira o, Yüce Rabbi tarafından seçilmiş, sevilmiş bir kuldur.

Onun şahsiyetinde ve hayatında insanlara gerçek kulluk, hakiki dostluk gösterilmektedir. Bu yüzden veli, Yüce Allah’ın varlığını ispat etmede ve ilahi emirlerin hakikatini anlamada insanlar için en büyük delildir.

Gerçi, her mümin Allah’ın velisidir, dostudur. Fakat bizim burada konu ettiğimiz velilik, Allah yolunda irşat yetkisi, manevi terbiyede rehberlik ve takvada önder olan velidir.

Allah dostu ne demek diye soranların öncelikle bu makamın özel bir makam olduğunu bilmeleri gerekmektedir. O makamda bulunda kimse kamil insandır. Bu velayet, Hz. Peygamber’in ﷺ ümmetini terbiye etme işine varis olmaktır. Bu veraset ise insanların irşadını üstlenmek, kalpleri manevi kirlerden temizlemek ve azgın nefisleri terbiye etmektir.

Allah Dostu Nasıl Olunur?

Allah dostu nasıl olunur? Allah dostu olmak için Allah’ın emrettikleri yapılıp yasaklarından kaçınılmalı ve gün içerisinde her halde Peygamber Efendimizin sünnetlerine uyulmalıdır. Her halinde sünnete uyan Allah dostudur.

Veli Kul Ne Demek?

Veliler genelde gizlidir. Sayılarını ancak Allah bilir. Cenabı Hak Kuranı Kerimde bize, dostlarının isimlerini değil, sıfatlarını zikretmiştir. Bu sıfatlar kimde mevcutsa, o kimse Alah’ın dostudur. Bir mümin olarak bize de onu dost etmek ve sevmek düşer.

Allah Teala bütün müminleri sevmektedir.

“Allah müminlerin dostudur” ayeti bunu ifade eder.

Ali İmran Suresi 68. Ayet

Öyleyse “Ben Allah’a iman ettim” diyen her mümin, diğer bütün müminleri sevmeli. Bu ilahi bir emirdir, Yüce Rabbimiz böyle istemektedir. (Ali İmran 28. Ayet, Nisa 4. Ayet)

Ancak Cenabı Hak, müminler içinden bir grubu özel olarak yakınlığa seçmiştir. Onlar gerçek takvaya ulaşan ve ‘mukarrabun’ makamına çıkan salihlerdir.

Allah dostu ne demek diye soranlara, Peygamber Efendimiz ﷺ onları ‘varisim, halifem ve ehlim’ diye tanıtmıştır. Allah Teala müminlere onlarla beraber olmayı emretmiştir. (Tövbe 119. Ayet)

İşte bu veliler insanları irşat etmekle görevlidir. Ümmetin terbiye edilmesi görevini onlar üstlenmiştir. Kalpleri tedavi ile memurdurlar. Hidayet yolunda rehberlik, takva işinde önderlik yaparlar.

Onlar yeryüzünde Allah’ın şahitliğini yapan Rabbani alimlerdir. Bu yüzden onların veli olduğu bellidir, çünkü irşatları açıktır. Kendileri de halk da onların Allah’ın dostu olduğunu bilir.

Cenabı Hak onları özel olarak seçer, sever, destekler, irşat olacak kimseleri onlara sevk eder.

Onlar gerçekten Yüce Allah’ı hatırlatan canlı şahitlerdir. Onları gören göz, seven gönül, kendilerinde Allah’ın dostlarına bahşettiği çok güzel halleri görebilir. Yeter ki insan, benlik ve büyüklük taslamasın

Aslında, gerçek velilerin üzerinde bulunan ilahi edep kendilerinin Yüce Allah’ın dostu olduğunu gün gibi ortaya koyar. Çünkü onların gözlerinden, özlerinde ki ilahi nur dışarıya yansır.

Allah dostu ne demek konusuna birazda onların fayda ve etkilerini anlatarak devam edelim.

Allah Dostlarının Faydaları

Onların Yüzlerindeki samimiyet kalplere huzur verir, gönülleri cezbeder. Veliler etraflarına rahmet ve muhabbet yayarlar. Her insana uzanan elleri sayesinde irşat ve feyiz yayılır, niceleri tövbe eder, hidayeti bulur.

Böylece veliler yakından tanınır. Gün geçtikçe onları seven insan da güzelleşir, sevdikçe özelleşir.

Allah Tealanın dostluğundan nasibi olan kimseler, onları görünce Allah Tealayı hatırlar. Allah’a aşık olan ruhlar Allah dostlarını görünce sevinir: Heyecanlanır, manevi bir haz alır. Çünkü karşısında Yüce Yaratıcının dostu durmaktadır.

O dostun yüzünde ve gözünde ilahi nişanlar bulunmaktadır. Heybet, çekicilik gibi…

Ona yönelen kalp ilahi sevgiyle dolar, huzur bulur. Onu seven gönül kısa yoldan Allah ve Peygamber sevgisini tadar. Bu hazzı bulan kişi tövbeye sarılır.

Allah Tealanın bu nimetlere vesile ettiği veliler bütün zaman ve devirlerde olmuştur. Peygamber Efendimizin ﷺ müjdesine göre kıyamete kadar da bulunacaktır.

Veli Kul Ne Yapar?

Allah dostu ne demek çatısı altında anlattığımız veliler İslam dinini en güzel şekilde yaşayarak tebliğ etmektedirler. Bunu yaparken Allah Teala’dan başka hiç kimseden korkmazlar.

Durum böyle olunca, insanın onlardan istifade etmesine engel olan husus sadece nefsi, kibri ve kendisini yeterli görmesidir.

Başka bir engel yoktur. Ayeti kerimenin ifadesine göre kibirli insanlar, Allah Teala’nın ayetlerini görmekten ve hikmetlerini müşahade edemezler.

Demek ki, yeryüzünde Yüce Allah’ın varlığına en büyük bir ayet ve en açık alamet olan velinin, anlaşılması, sevilmesi ve kendisinden istifade edilmesi için, kalbin açılması ve onlara yönelmesi gerekiyor.

Allah Teala’yı tanımak ve arifleri sevmek tevazu ve edep ister. Kendisini beğenen kimse Allah’ı tanıyamaz. (Marifetullah) Bu yolda benlik işe yaramıyor. Hep ‘ben… ben!..’ diyenler Allah’a ulaşamıyor.

İlahi sevgiyi tatmak ve Allah dostlarını tanımak için özel olarak dua edip Yüce Allah’tan yardım istemeli. Allah dostlarının sevgisinin kazanılması sadece akıl ve ilim ile olmaz.

Allah dostu ne demek diye sorup durup akıllıyım diyen nice insanlar, Yüce Allah’ı tanımadan, iman ile şereflenmeden ölüp gitmişlerdir. Dünyadaki keskin zekaları, ahirette kendilerine bir fayda kazandırmamıştır.

Anlamadığınız bir yer veya sormak istediğiniz başka dini sorular varsa buraya tıklayarak nasıl sorabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Son Güncelleme Tarihi

Bu makale size yardımcı oldu mu?

Aradığınız sorunun cevabını burada bulamadıysanız veya sormak istediğiniz başka sorularınız varsa alttaki yorum bölümünden paylaşabilirsiniz. En kısa zamanda cevaplamaya çalışacağız. Eğer makaledeki bilgiler size yardımcı olduysa teşekkürlerinizi, duygu ve düşüncelerinizi paylaşarak destek olabilirsiniz.