Kategoriler

Akaid İlmi Nedir Terim Anlamı

Akaid nedir terim anlamı: Gönülden inanmak anlamındaki akide kelimesinin çoğuludur. Akaid ilminin ıstılah manası: İslam dininin temel inançlarından bahseden bir ilimdir.

Akaid hakkında kısaca bilgi verdikten sonra artık akaid ilminin temel konuları olan konusu, gayesi, önemi ve kaynağından bahsedeceğiz inşallah.

Akaidin Konusu

Akaidin konusu iman esaslarıdır. Yani akaid; Allah’a, meleklerine, kitaplarına, peygamberlerine, ahiret gününe, kadere, hayrın ve şerrin Allah’tan olduğuna inanmayı ele alır ve bunlara nasıl iman edileceğini Kur’an ve hadis ışığında açıklar.

Akaidin Gayesi

Akaidin gayesi, Allah’ın varlığını, birliğini kalplere yerleştirmek ve insanları tevhid inancı etrafında birleştirmektir.

Böylece akaid, insanı inançsızlıktan ve bu hurafelerden kurtararak manevi yönden güçlü olmasını sağladığı gibi dünya ve ahirette mutlu olmasına da vesile olur.

Akaidin Önemi

Akaidin diğer İslami ilimler arasında önemli bir yeri vardır. Zira akaid ve inanç olmaksızın amelin önemi olmadığı gibi diğer İslami ilimlerin de değeri yoktur.

Akaid, fıkıh ve tasavvuftan da önce gelir. Fıkıh ve tasavvuf birer dal kabul edilirse akaid de asıl, kök olarak kabul edilir.

Akaid nedir kısaca diyecek olursak, diğer İslami ilimlerin temeli diyebiliriz. Temelsiz bina düşünülmediği gibi akaidsiz İslami ilimler de düşünülemez.

Akaidin Kaynağı

Akaid ilmi nedir konusunda kaynaklardan bahsetmezsek olmaz. Akaid ilmi yukarıda zikredilen gayesine ulaşmak için kaynak olarak Kur’an-ı Kerim ve hadisi şeriflere başvurur. Bunlardan aldığı iman esaslarını akıl ve mantığa uygun bir şekilde işleyerek ortaya koyar.

Diğer bir ifadeyle akaid ilmi kaynak olarak nakli esas alır, fakat aklı da ihmal etmez. İman esaslarını açıklarken hem nakli, hem de akli deliller kullanılır. Daha fazla bilgi için ana sayfadaki yazılara göz atabilirsiniz.

Son Güncelleme Tarihi

Bu makale size yardımcı oldu mu?

Aradığınız sorunun cevabını bu makalede bulamadıysanız, anlamadığınız bir yer veya sormak istediğiniz başka sorularınız varsa alttaki yorum bölümünden paylaşabilirsiniz. En kısa zamanda cevaplamaya çalışacağım. Eğer makaledeki bilgiler size yardımcı olduysa teşekkürlerinizi, duygu ve düşüncelerinizi paylaşarak destek olabilirsiniz.